Baiminasi iki šiol
Mama Ingrida pasakoja, kad Alantas pažįsta visas raides ir moka užrašyti skaičius iki 37. Kodėl toks skaičius? „Nežinau, tiesiog iki šio skaičiaus jau išmoko užrašyti“, – pasakoja mama.
Sunki širdies liga Alantui buvo diagnozuota dar jam negimus, o išvydus šį pasaulį, iškart teko iškęsti net 3 operacijas, kurios tik šiek tiek pagerino mažylio būklę, rašoma pranešime spaudai. Vienintelis būdas padėti vaikui išgyventi – širdelės transplantacija. Žvelgdama į praeitį, mama Ingrida niekam nelinki patirti tokių išgyvenimų, kokius teko išgyventi jos šeimai. Tačiau dabar ji džiaugiasi, kad sūnelis labai aktyvus, lengvai užmezga draugystes su kiemo vaikais, mielai lekioja su paspirtuku ir sportuoja ant miesto erdvėse įrengtų treniruoklių: „Tempimo pratimų neleidžiu daryti – vis bijau, kad gali pakenkti. Nors gal ir be reikalo baiminuosi – jis atrodo normalus judrus vaikas“. Tokios baimės yra suprantamos – vaikas saugomas nuo visko – ir nuo traumų, ir nuo galimų infekcijų, artimas bendravimas su daugeliu žmonių nėra pageidaujamas, todėl daugiausia laiko Alantas praleidžia su močiute. Berniukas pradės mokslus namuose – lauks atvykstančios mokytojos. „Alantukas įpratęs nuolatos būti tarp suaugusiųjų, todėl pradžioje mokysimės namuose, o vėliau – žiūrėsime“, – sako mama Ingrida.
Kad turi kitą – donoro – širdelę, berniukas žino, tačiau to visiškai nesureikšmina: „Atrodo, kad jis visą laiką tą žinojo ir nekreipia ypatingo dėmesio – jam ji kaip sava“, – pasakoja mama Ingrida.
Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, šiuo metu organų ir audinių (ragenų) transplantacijos Lietuvoje laukia 18 vaikų iki 18 metų.
Inkstai vaikams transplantuojami 44 metus
1974 metais atlikta pirmoji inksto transplantacija vaikui. Kaip informavo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Laboratorinės medicinos centro Klinikinės imunologijos laboratorijos gydytoja alergologė – klinikinė imunologė dr. Tatjana Rainienė, 1974 metais Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje 11 metų berniukui buvo transplantuotas gyvos donorės – jo mamos – inkstas. Tai laikoma ir gyvosios inksto donorystės Lietuvoje pradžia.
Iš viso nuo 1974 iki 2018 metų rugpjūčio pabaigos sostinės gydytojai vaikams atliko 99 inkstų transplantacijas.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose inksto transplantacijos vaikams atliekamos nuo 2004 metų – praėjus ketveriems metams nuo inksto transplantacijos šiose klinikose pradžios. Nacionalinio transplantacijos biuro žiniomis, nuo 2004 metų iki šiol Kauno klinikose vaikams atlikta 16 inkstų transplantacijų.
Iš viso Lietuvoje vaikams atlikta 115 inksto transplantacijų.
Širdys vaikams transplantuojamos 17 metų
Širdies transplantacijos Lietuvos vaikams atliekamos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose. Pirmoji širdies transplantacija atlikta 2001 metų gegužės penktąją – širdis buvo transplantuota 1 metų 2 mėnesių vaikui. Antroji širdies transplantacija atlikta po ketverių metų – 2005 metų gegužės 25-ąją – širdis transplantuota 8 metų vaikui.
Iki šiol Lietuvoje atlikta 18 širdies transplantacijų vaikams. Jauniausias širdies recipientas buvo vos penkių savaičių kūdikis, vyriausias – 17 metų vaikas. Širdis buvo transplantuota šešioms mergaitėms ir dvylikai berniukų. Iš 18 širdies recipientų, kuriems vaikystėje buvo transplantuota donoro širdis, gyvena 12. 13 širdies donorų vaikams buvo iš Lietuvos, 4 donorų širdys buvo atgabentos iš kaimyninės Latvijos, 1 – iš Prancūzijos. Jauniausias širdies donoras buvo vos šešių dienų (pateikta statistika – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Širdies ir krūtinės chirurgijos centro).
Kepenų transplantacijoms – į užsienį
Mūsų šalyje kepenų transplantacijos mažiems vaikams neatliekamos, todėl šioms transplantacijoms jie vyksta į užsienį. Kepenų transplantacijoms vaikus į užsienį ruošia, prieš operacijas gydo ir po jų stebi bei medikamentus skiria dviejų didžiųjų šalies ligoninių – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos – gydytojai.
Pirmoji kepenų transplantacija Lietuvoje gimusiam vaikui užsienyje buvo atlikta 2005 metų birželį. Tai ir laikoma kepenų transplantacijų Lietuvos vaikams pradžia.
Nuo 2005 metų užsienio šalių klinikose Lietuvos vaikams buvo atlikta 19 kepenų (vienu atveju – kepenų ir inksto) transplantacijų.
Santaros klinikų gydytojai į užsienį kepenų transplantacijoms išsiuntė 12 vaikų (iš jų 1 – šiemet), Kauno klinikų gydytojai – 7. Vaikai kepenų transplantacijoms siunčiami į Varšuvą (Lenkija), Briuselį (Belgija), Hamburgą (Vokietija).
Lietuvos vaikams dažniausiai persodinama dalis gyvo donoro (dažniausiai – vieno iš tėvų) kepenų. Iš devyniolikos užsienyje atliktų kepenų transplantacijų 12 kartų gyvaisiais donorais tapo mama arba tėtis, 7 kartus – miręs donoras. 2016 metų lapkritį Hamburge devynmečiui buvo transplantuotos ne tik mirusio donoro kepenys, bet ir inkstas.
Šiandien – Kazimierinės: gerai žinomas vardas jau dešimtmetį nesuteiktas nė vienam šią dieną gimusiam vaikui (27)
Kovo 4-ąją su vardadieniu sveikinti galima tūkstančius lietuvių – savo vardo dieną švenčia...
8 kasdieniai mamų triukai, kurie šiais laikais gali palengvinti joms gyvenimą (7)
Visos mamos trokšta lengvesnio gyvenimo, todėl joms praverčia bet kokios gudrybės, padedančios...
6 naujos knygos pradedantiesiems skaitytojams: didžiosiomis raidėmis parašytos istorijos ir įtraukiančios iliustracijos (8)
Leidykla „Alma Littera“ pristato naują knygų seriją „Skaitau pats“, skirtą skaityti...
Anūkų laisvalaikiu susirūpinusio esto iniciatyva sukasi iš ledo iškirsta karuselė (7)
Estijos pilietis surado būdą, kaip atitraukti anūkus nuo kompiuterio: jis pakvietė juos...
Idėjos mokantis spalvų: kaip paminėti Lietuvos gimtadienį su pačiais mažiausiais (2)
Kaip padėti vaikams lengviau ir greičiau pažinti spalvas? Kaip pasimėgauti laiku drauge vienu iš...
Top naujienos
Keliauti norintys lietuviai tapo COVID-19 testų įkaitais: kainas privačiose laboratorijose vadina lupikavimu, o nemokami testai nepriklauso (394)
Pasaulyje vis garsiau kalbant apie skiepų paso ar imuniteto dokumentų pasiskiepijusiems idėją, jos...
Ilgai neviešinta JAV paslaptis: amerikiečių karys spjovė į viską ir dezertyravo į Šiaurės Korėją
Tai – Jungtinių Amerikos Valstijų gėda. Nors ji prasidėjo 1962 metų rugpjūčio 15 dieną, apie...
Po draudimo rūkyti balkonuose daugiabučiuose kaimynai atviri: jau geriau rūkytų ten (401)
Įstatyme atsivėrė labai nelogiškų spragų: rūkyti savo buto balkone – draudžiama, o štai...
Eurolygoje – visiškas CSKA gvardijos krachas: Stambule pralaimėjo 30 taškų skirtumu „Real“ atsilaikė Sankt Peterburge (15)
Eurolygos 28-asis turas prasidėjo dviejų Rusijos komandų – Maskvos CSKA (18/9) ir Sankt...
Įspėja dėl grandiozinio italų mafijos plano: bandys susigriebti viską (12)
Nusikalstamos iniciatyvos – lygiai kaip ir teisėtos – nukentėjo nuo ekonominės krizės, kurią...
Austrijoje nėra lietuvio, kuris nepažinotų klaipėdietės Angelikos: neįprasta veikla pavertė pavyzdžiu kiekvienam emigrantui (16)
Austrijos sostinėje Vienoje, o ir visoje šalyje sudėtinga rasti lietuvį, negirdėjusį šios...
Nereguliarios mėnesinės gali byloti ir apie pavojingas ligas: išvardijo dažniausias priežastis ir būdus, kaip sureguliuoti (4)
Netikėtai prasidėjusios mėnesinės gali tapti keblumu arba pokštu, o vėluojančios – sukelti...
Šimonytės patarėja: tikėkimės, kad vasarą bus galima grįžti į normalų gyvenimą (241)
Karantinas Lietuvoje sugriežtintas dar gruodžio mėnesio viduryje, dabar situacija leidžia...
Pas užsienietį mylimąjį lietuvė išskrido be abejonių – tik po 3 metų pastebėjo tai, dėl ko kartu būti neįmanoma (12)
Visada buvau įsitikinusi, kad mano vyras bus lietuvis. Tiesiog neturėjau kitos minties, be to, buvau...
Interneto grobuoniai taikosi į vaikus: jei galite kažkuo viešai nesidalinti, tai geriau ir nesidalinkite
Nuo pat tos akimirkos, kai tik įbruksite savo vaikui į rankas išmanųjį telefoną ar paliksite jį...