aA
„Ši knyga – priemonė tėvams supažindinti vaikus su lyčių skirtumais, nėštumu, gimimu jiems suprantama kalba“, – teigia naujausią savo knygą „Iš kur atsiranda vaikai?“ (leidykla „Debesų ganyklos“) pristatanti rašytoja Danguolė Kandrotienė. Pagrindiniai šios knygos herojai – smalsi mergaitė Marija ir... gandras.
Danguolė Kandrotienė
Danguolė Kandrotienė
© Gedmanto Kropio nuotr.

„Paukštis yra ne tik simbolis netiesos, kuria suaugusieji išsisukinėja nuo vaikų klausimų (užuot su jais pasikalbėję), bet jis taip pat padeda vaikui suprasti, kad gimimas, lyčių skirtumai egzistuoja ir gamtoje, o visi gyvūnai atsiranda iš tėčio ir mamos“, – mintimis atsiųstame pranešime dalinasi rašytoja.

– Kodėl nusprendėte parašyti knygą „Iš kur atsiranda vaikai“?

– Ilgai ieškojau knygos apie vaikų lytinį švietimą, kurią galėtume išversti į lietuvių kalbą. Gal penkerius metų, jei ne ilgiau. Bet neradau: tai iliustracijos buvo nepatrauklios, tai pati tema pateikta labai anatomiškai ar buvo skyrių, kurie nebūtų tikę Lietuvos skaitytojams. Tiesa, knygų pasirinkimas lytinio švietimo tema visada buvo nedidelis. Tad buvo lengviau parašyti knygą pačiai. Vis dėlto teko nemažai gilintis į vaikų lytinio švietimo temą, skaityti mokslinės literatūros, konsultuotis su specialistais, o kai kuriuos tekstus perrašinėti ir keisti, kad vaikai informaciją lengvai suprastų.

Svarbiausias tikslas buvo vaikams priimtinu būdu paaiškinti, iš kur atsiranda vaikai. Sunkiausia užduotis buvo ne sugalvoti, ką pasakyti, bet sumąstyti, kaip tai pasakyti! 3–6 metų vaikai aplinką priima labai natūraliai, jie nejaučia gėdos žiūrėdami į nuogą žmogų, jiems natūralu užduoti nepatogų (mamai) klausimą viešoje vietoje. Deja, tėvai elgiasi priešingai: jie vengia kalbėtis su vaikais apie lytinius organus, vadina juos išgalvotais pavadinimais, drovisi kalbėtis šia tema ar tiesiog nežino, kaip reiktų atsakyti į paprastus vaiko klausimus. Tad knyga ,,Iš kur atsiranda vaikai?“ – priemonė tėvams supažindinti vaikus su lyčių skirtumais, nėštumu, gimimu jiems suprantama kalba. Manau, ji bus ypač naudinga toms šeimoms, kurios jau turi mažylį ir laukiasi dar vieno vaikelio.

Danguolė Kandrotienė
Danguolė Kandrotienė
© Asmeninio albumo nuotr.

– Kokio amžiaus vaikams skirta ši knyga?

Vaikų literatūra yra išskirtinė tuo, kad turi atitikti skaitytojo amžių, o kategorijų (amžiaus grupių) yra labai daug: 0–2, 3–6, 7–9, 10–12, 14 ir daugiau. Kone kiekvienai amžiaus kategorijai būtų galima parašyti knygą apie tai, iš kur atsiranda vaikai. O būtent ši knyga tiks „kodėlčiukams“ nuo 3 ar 4 metų. Ji skirta skaityti kartu su suaugusiuoju.

– Kokios temos aptariamos jūsų knygoje?

– Pagrindinės temos, būdingos tokioms knygoms: lyčių skirtumai, apvaisinimas, gimimas, nėštumas. Bet ne tik tai, nes vaikams kyla daug daugiau klausimų: ar mamytei gimdant skaudėjo, ar bėgo kraujas, ar tėtis, jei turi pilvuką, irgi gali turėti vaikų, ar mama juos vis dar mylės, kai gims kitas vaikelis. Norėdama pakalbėti ne tik apie anatominius dalykus, bet ir apie jausmus, vertybes, aš pasirinkau mišrų knygos žanrą. Tai literatūrinis pasakojimas su pažintinės informacijos intarpais.

– Minėjote, kad ne visose užsienio leidyklų knygose šia tema iliustracijos būna priimtinos ar patrauklios?

– Skonis – individualus dalykas. Tačiau pažintinėse knygose iliustracijos atlieka daugiau funkcijų, ne tik meninę, jos paaiškina knygos tekstą ar jį papildo. Lytinio švietimo tema sunku ne tik rašyti ar kalbėti, bet ir piešti iliustracijas! Aš labai džiaugiuosi, kad kuriant šią knygą šalia manęs buvo Greta Alice – puiki jauna dailininkė, nesuvaržyta stereotipų, atvira naujovėms, puikiai suprantanti vaikų poreikius. Ji suprato mano viziją, knygą papildė savomis idėjomis, sukūrė iliustracijas, kurios labai gerai atitinka pasirinktą amžiaus grupę, yra informatyvios ir linksmos. Kai kurie piešiniai knygoje atsirado tam, kad tėvai galėtų pasikalbėti su vaikais apie žmogaus kūną ir kūnų skirtumus plačiau nei vien tik lytiškumo tema.

Rašytoja Danguolė Kandrotienė: užuot išsisukinėję su melagiena apie gandrus, papasakokite vaikams, iš kur iš tiesų atsiranda vaikai
© Organizatorių nuotr.

– Kaip manote, kodėl tėvai vengia su vaikais kalbėti apie lytiškumą?

– Yra ne viena, bet keletas priežasčių: tėvų drovumas, auklėjimas, aplinka, asmeninės patirtys ir pan. Pati dažniausia – tėvai norėtų kalbėti su vaikais, bet nežino, kaip tai padaryti! Nieko keisto: su skirtingo amžiaus vaikais reikėtų kalbėti jiems suprantama kalba. Lytinių santykių, žmogaus gimimo temos yra apgaubtos paslapčių ir baubų. Man atrodo, kad svarbiausia vaikams nemeluoti, nes melas gimdo baimes, formuoja neteisingus stereotipus. Neatsitiktinai ši knyga prasideda nuo „melagienos“, kurią Marija išgirsta iš močiutės: vaikus neša gandrai. Todėl vaikas susiranda gandrą ir paklausia, ką jis atneš: brolį ar sesę? Betgi gandras turi savų vaikų, išsiritančių iš kiaušinių, tad kodėl jis turėtų rūpintis dar ir svetimais...

– Kokia, jūsų akimis, yra lytinio švietimo situacija Lietuvoje? Kuo ji skiriasi nuo kitų Europos šalių?

– Manau, kad skirtumai yra gana ryškūs, ypač jei Lietuvą lyginsime su Skandinavijos šalimis ar, sakykime, Prancūzija. Mums labai trūksta drąsos atvirai kalbėtis su vaikais visomis, net ir sunkiausiomis ir nepatogiausiomis temomis. Mums labai trūksta pagarbos vaikui kaip asmenybei, dažnai nesugebame nevertinti ir nelyginti jo žinių ir gebėjimų su suaugusiųjų. Manau, tai liečia ne tik lytinį švietimą, bet ir kitas auklėjimo, ugdymo sritis. Daugelyje Europos šalių su jaunesnio amžiaus vaikais daug atviriau kalbama apie lytinį identitetą, homoseksualumą. Manau, kad kiekviena visuomenė turi savitą brandumo lygį ir iki kai kurių dalykų turi užaugti natūraliai, nes vertybės formuojasi pamažu ir yra labai svarbios asmens ir bendruomenės ateičiai.

Rašytoja Danguolė Kandrotienė: užuot išsisukinėję su melagiena apie gandrus, papasakokite vaikams, iš kur iš tiesų atsiranda vaikai
© Organizatorių nuotr.

– Kokia yra pagrindinė šios knygos žinutė, kurią norėtumėte perduoti auditorijai?

– Vaikai atsiranda iš mamų pilvukų. Taškas!

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.0000

Šeimos kino vakarams: 10 filmų apie neįtikėtinai stiprias mamas

Medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“ , prisidėdamas prie Lygių galimybių...

Montessori metodas: kuo išskirtiniai italų medikės įkvėpti žaislai ir kodėl vaikams nepatariama žaisti su princesėmis bei drakonais

Kalėdos ir žaislai – du neatsiejami dalykai, ypač vaikams. Nors šiandien jų pasirinkimas...

Paskutinės minutės advento kalendorius – ne tik džiugins dovanomis iki pat Kalėdų, bet ir papuoš namus

Iki advento pradžios liko vos kelios dienos, bet jeigu dar neturite advento kalendoriaus –...

Mama apstulbo, kai sulaukė įtūžusios kitos mamos žinutės: jūsų vaikas atskleidė visą tiesą apie Kalėdų Senelį ir sugriovė mūsų Kalėdas (35)

Viena moteris kreipėsi į portalo „Mumsnet“ nares, prašydama patarti – kaip jai reaguoti į...

Lina iš Peru – jauniausia pasaulyje motina, pagimdžiusi, kai buvo vos 5 metų (34)

Lina Medina – mergaitė iš Peru, Ticrapo kaimelio Anduose, – jauniausia žinoma motina...

Top naujienos

D+ Tomas Janonis

Įspūdinga LRT pastatų rekonstrukcija kelia aistras: kiek visa tai kainuos ir kas tą kainą pasiryžęs mokėti (4)

LRT pastatų atnaujinimo architektūrinis konkursas, regis, nevyksta taip sklandžiai kaip buvo...

Specialus kodas statybininkui – tik pradžia: pokyčiai galimi ir kitų sektorių darbuotojams (80)

Siekiant mažinti nelegalų darbą nuo Naujųjų statybų sektoriuje dirbantys asmenys privalės...

„The Times“: NATO būgštauja, kad Rusija vos per 2 valandas gali atkirsti Baltijos šalis (10)

Šiaurės Atlanto aljansas baiminasi, kad Rusija , pasitelkdama migrantus, gali per dvi valandas...

Jau sausį vairuotojai privalės turėti naujas vaistinėles: už senų naudojimą – ir baudos, ir trūkumai techninėje apžiūroje (151)

Jau nuo sausio 1-osios vairuotojai, pirmosios pagalbos vaistinėles įsigiję prieš kelis metus,...

Lietuvių šventinės tradicijos: vis dar dėmesys daiktams ir pilnam stalui?

Pirmasis šių metų sniegas priminė kiekvienam iš mūsų, kad šventės jau visai ne už kalnų....

Vaidas Baumila iš LRT eterio dingo ne šiaip sau: pažeidė sutarties sąlygą (49)

Akyliausi žiūrovai veikiausiai pastebėjo pokyčius LRT laidoje „Svajoja vaikai“. Ilgą laiką...

Žiema parodys tikrą savo veidą – paspaus net 21 laipsnio šaltis (43)

Aukšto atmosferos slėgio sūkurys į Lietuvą atnešė žiemišką šaltį. Po šaltos antradienio...

Pasijuokė iš lietuvių pamėgto prekių ženklo fotosesijų: štai, kaip iš tiesų atrodo jų parduodami drabužiai

Drabužių parduotuvių tinklas „Zara“ garsėja tuo, kad stebina savo fotosesijomis – modeliai...

D+Žinių radijas

Kada sustos rekordiškai augti būsto kainos? (2)

Ar Lietuvos banko ribojimai antrai paskolai atvėsins įkaitusį kainų laužą? Ar nuosavas erdvus...

Specialistai įspėja dėl „ekologiškos“ buitinės chemijos: neapsigaukite (1)

Buitine chemija vadinama labai daug gaminių, pradedant įvairiais plovikliais, baigiant avalynės...