aA
Rytoj Vilniaus Mokytojų namuose prasidės antrasis tarptautinis vaikų ir jaunimo literatūros festivalis „Vaikų Kalėdų sala“. Kūrybinės dirbtuvės, koncertai, spektakliai, susitikimai su mėgstamais rašytojais, naujų knygų pristatymai, – šeimų laukia ypatingas, gera literatūra ir įkvėpimais kvepiantis savaitgalis. Įkvėpimų tikrai netrūks ir knygos „Vakaro pasakojimai mergaitėms maištininkėms“ antrosios dalies pristatyme, kurį rengia leidykla „Dvi Tylos“. Apie savo maištą ir norą pakeisti pasaulį jame kalbės dainininkė Miglė Vilčiauskaitė Migloko, sergančiais vaikais besirūpinanti Ieva Krivickaitė ir leidyklos įkūrėja Drasida Žemaitė. Tai kokios jos, mergaitės maištininkės?
Ieva Krivickaitė, dainininkė Migloko
Ieva Krivickaitė, dainininkė Migloko
© DELFI montažas

Dainininkė Migloko: „Jei galėčiau atsukti laiką atgal, norėčiau būti kietesnė“

Buvo toks laikas, kai dainininkei Miglei Vilčiauskaitei Migloko tekdavo kęsti milijoną patyčių: ji garsiai juokiasi, nuplaukusi, stora, keista. „Mane jos tikrai sužeidė, – prisipažįsta dainininkė, – bet kartu ir pridėjo jėgos. Dabar nuo tokių įžeidinėjimų esu visiškai atsiribojusi. Lygiai taip pat ir nuo tokių žmonių, neabejoju, jiems patiems reikia emocinės pagalbos. Tie, kurie gerai jaučiasi, džiaugiasi, kai stipresniems už juos sekasi, semiasi įkvėpimo iš neįprastų ir visada globoja silpnesnius“.

Migloko
Migloko
© DELFI / Kiril Čachovskij
Dabar nuo tokių įžeidinėjimų esu visiškai atsiribojusi. Lygiai taip pat ir nuo tokių žmonių, neabejoju, jiems patiems reikia emocinės pagalbos
Dainininkė Migloko

Jei tik pajėgtų atsukti laiką atgal, Migloko jame norėtų būti kietesnė. „Tačiau tai – neįmanoma, todėl kovoju už visus, kurie negali apsiginti“.

Migloko įsitikinusi, kad mergaitės maištininkės tvirtai žino vieną tiesą – jos yra 101 procentu lygiavertės berniukams. „Tokia ir aš buvau vaikystėje, – pasakoja. – Visada garsiai reikšdavau nuomonę, eidavau kovoti su berniukais į mūsų, kiemo vaikų, įsivaizduojamą bokso ringą. Ir jei kokį berniuką įsimylėdavau, tuojau pat jam prisipažindavau“.

Miglė negali pakęsti nieko negalinčios, tarsi lede įšalusios, su amžinai švelnia šypsena žvelgiančios moters įvaizdžio. Net ir suaugus, tapus mama, noras keisti pasaulį niekur nedingo. „Tik pradėti kiekvienas turime nuo savęs. Maži žingsniai visada veda prie didelių pokyčių. Ir pirmasis, kurį gali padaryti vaikai – suvokti savo lygybę ir nebeskirstyti knygų – toji mergaitėms, o toji – berniukams“.

Bestselerio leidėja Drasida Žemaitė: „Kodėl suaugusieji nepripažįsta, kad paaugliai – lygiaverčiai?“

Leidyklos „Dvi Tylos“ įkūrėja Drasida tikrai žino, kaip atrodo mergaitė maištininkė: „Ji tvirta, laisva nuo stereotipų, turinti savo svajonių, tikslų, atkakliai jų siekianti net ir tada, kai sulaukia nepritarimo“.

Drasida sako, kad paauglystė, kurioje kyla natūralus noras maištauti, yra labai gražus amžius. Tik labai svarbu savo maištą išnaudoti konstruktyviai, o maištingąją energiją paversti aukštais, gražiais, visuomenę keičiančiais tikslais. Ir nesvarbu, kas tai būtų - kova už gyvūnų teises, ekologiją ar dar kažką, kas tuo metu labai rūpi.

„Būdama paauglė ir ieškodama savo tapatybės, savo maišto energiją skyriau norui išsiskirti, šokiruoti, – prisimena savo paauglystę Drasida. – Priklausiau įvairioms subkultūroms, tuo pat metu domėjausi filosofija, psichologija, globalia politika, dalyvavau moksleivių savivaldoje, siekdama nedidelių, bet tuo metu mums svarbių pokyčių kasdieniniame mokyklos gyvenime. Prieš keletą metų sutiktas mokyklos bičiulis sakė, kad visada galvojo, jog tapsiu kovotoja už žmogaus teises ar ginsiu moterų teises. Regis, taip ir nutiko, tik šią misiją atlieku per knygas, kurias leidžia mūsų leidykla“.

Paauglystėje Drasida jausdavosi nesuprasta labiausiai dėl to, kad suaugusieji niekaip nenorėdavo pripažinti, kad jie ir paauglys yra lygiavertės asmenybės. Jie vienašališkai, be jokio dialogo, atmesdavo tai, ką norėdavosi keisti. „Savo tiesas įrodyti ne visada pavykdavo iki galo, bet tvirtas charakteris man liepdavo nenusileisti, kovoti“, – sako Drasida ir pripažįsta, kad noras keisti pasaulį niekur neišnyko. Tik šiandien jis – ramesnis, konstruktyvesnis. Geri pavyzdžiai įkvepia keistis aplinkinius, šitaip ir vyksta globalūs pokyčiai.

Ieva Krivickaitė: „Maištas visada veda ten, kur tuo metu turi būti“

„Ji ieško kelio, kuriame jaučiasi geriausiai”, – taip mergaitę maištininkę apibūdina Ieva Krivickaitė, mergina, pakeitusi ne vieno sergančiojo kasdienybę ir netgi gyvenimą. Ji visiškai tikra: net ir negeras maištas veda į ten, kur tuo metu tau reikia būti ar kažką ypatingo patirti. „Be maišto ir šalia jo esančių visų patirčių, šiandien aš nebūčiau tuo, kuo esu“, – ji sako.

Paauglystėje – maištininkės, šiandien – žinomos moterys: patyčios žeidė, bet suteikė jėgų
© DELFI / Andrius Ufartas
Nuo vaikystės jaučiu, kad gyvenimas kasdien yra vis kitoks, tik nuo mūsų priklauso, ar jį tokį priimsime. Labiau keistis noriu pati, mokausi savyje atrasti vis daugiau meilės tiems, kuriems jos reikia
Ieva Krivickaitė

Mokykloje visada labai atsakinga ir gera mokine buvusi Ieva nedrįsta savęs vadinti maištininke. Sako, visada dariusi tai, kas atrodo teisinga ir reikalinga. „Tas kelias mane atvedė į savanorystę. Kelias pas onkologinėmis ligomis sergančius vaikus nebuvo lengvas, kaip ir nelengva buvo širdyje išlaikyti visa, tai, kas nuguldavo po apsilankymų. Tačiau aš visada žinojau, kodėl tai darau, todėl priešakyje nemačiau jokių kliūčių. Prisimenu, buvau gal keturiolikos, kiekvieną šeštadienį iš Plungės vykdavau į Kauną ar Vilnių autobusu, o vakare arba kitą rytą atgal namo. Mano pažymiai ėmė prastėti, o laiko grojimui pianinu ir karate visai trūkdavo, todėl mama man važiuoti nebeleido ir nebeduodavo kelionėms pinigų. Kurį laiką mokykloje nevalgiau pietų – už tuos pinigus savaitgalį vis tiek išvažiuodavau. Po keleto tokių kartų mama suprato, kad leis ji ar ne, vis tiek važiuosiu“.

Ievos paauglystėje buvo laikas, kai bendraamžiai negalėdavo suprasti jos nenoro dalyvauti vakarėliuose ar gerti alkoholį. Yra tokių, kurie stebisi, kad ji nuo vaikystės nevalgo mėsos. Vaikų, kuriuos ji lanko namuose ar ligoninėje tėvai irgi dažnai nesupranta – kodėl ji tai daro? „O man visada ir buvo svarbu: dalintis, jei turiu kuo ir su kuo. Meilės juk kiekvieno iš mūsų širdyje atsiras tiek, kiek reikia“.

Ieva sako ne kartą gulėjusi ant žemės be vilties, tačiau pasaulio keisti niekuomet neturėjusi noro. „Nuo vaikystės jaučiu, kad gyvenimas kasdien yra vis kitoks, tik nuo mūsų priklauso, ar jį tokį priimsime. Labiau keistis noriu pati, mokausi savyje atrasti vis daugiau meilės tiems, kuriems jos reikia. Pamažu keičiuosi, keičiasi ir tai, kas yra aplinkui mane“.

Vaikų ir jaunimo literatūros festivalis „Vaikų Kalėdų sala” vyks gruodžio 7-9 dienomis Vilniaus mokytojų namuose. Renginys nemokamas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Specialistai pataria, kaip vaikus išmokyti važiuoti dviračiu: nuo ko pradėti ir kokių klaidų nedaryti? (17)

Ilgos dienos namuose tapo tikru šiltojo sezono iššūkiu mažiesiems. Jei ramių pasivaikščiojimų...

5 naujos knygos vaikams: patiks ir nuotykių ieškotojams, ir smalsiems skaitytojams

Kol neįmanoma keliauti iš tikrųjų, visada galima leistis į fantazijų pasaulį. O tam geriausias...

Idėjos savaitgaliui: net 13 gyvūnų parkų visoje Lietuvoje, kurie patiks ne tik vaikams (5)

Ar žinojote, kad Lietuvoje yra labai daug parkų ir vietų, kuriuose vaikai iš arti gali...

Paskelbė, kada ir kur šiemet vyks „Mamų mugė“: dalyvių ir pirkėjų laukia naujovė

Gegužės 28 dieną Vilniuje, verslo parke „Gariūnai“, ir Kaune, „Urmo bazėje“, duris atvers...

Išvardijo 10 ženklų, kurie signalizuoja, kad jums gresia skyrybos (18)

Niekam ne paslaptis, kad norint išsaugoti santuoką, reikia įdėti nemažai pastangų. Vieni jų...

Top naujienos

Karantino pragaras baigėsi: daugiausiai gyventojų dėl pandemijos netekusios Lombardijos sostinė šokiruoja pareigūnus (45)

Jau nebe vaiduoklių miestas! Toks pojūtis, tokia mintis neapleidžia pasižvalgius po barokinį...

Visą Lietuvą sukrėtusių Kauno žudynių byla – vėl teisėsaugos akiratyje (683)

Daugiau kaip prieš 10 metų visą Lietuvą sukrėtusių Kauno žudynių byla vėl atsidūrė ant...

Kardiologė išvardijo padidėjusio kraujospūdžio 7 simptomus: jei juos pastebite, turite imtis veiksmų (58)

Lietuvoje padidintą kraujo spaudimą turi netgi 60 procentų gyventojų. Apie hipertenziją laidoje...

Kinija imasi milžiniško 4,2 mlrd. dolerių vertės projekto Afrikoje (46)

Daugiau nei du dešimtmečius Zimbabvė bandė išjudinti milžiniško anglies energijos komplekso...

Orai lietuvių nelepins – paskutinę gegužės savaitę laukia nemažai lietaus (4)

Pirmadienio dieną aplink mūsų šalį suksis keli nykstantys žemo slėgio sūkuriai, todėl debesų...

Kipras birželį leis skrydžius iš Lietuvos: reikės pateikti koronaviruso tyrimo pažymą (27)

Kipro valdžia patvirtino veiksmų planą dėl Larnakos ir Pafoso oro uostų atidarymo, rašo KNEWS...

PSO: pasaulyje užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu per parą padaugėjo 101 tūkst. (74)

Per pastarąją parą pasaulyje užfiksuota daugiau kaip 101 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusu...

Delfi kino seansas: filmas „Liza, namo”

Vaiko siela nenori taikstytis su supančia aplinka. Filme mėginta užfiksuoti tai, kas atspindi vaiko...

Pilkoji zona: kas iš tiesų liko nepastebėta kontroversiškoje Švedijos kovoje su koronavirusu (136)

Švedija atsidūrė viso pasaulio dėmesio centre, kai priėmė sprendimą atsisakyti karantino kaip...

ESPN prisiminė gėdingą žalgiriečio Bowie poelgį – nesuprato nei savi, nei svetimi vaizdo įrašas (16)

Krepšininkai dažnai kartoja, kad žaidžia ne dėl asmeninės statistikos ir individualių...

|Maža didelių žinių kaina