Mokslo ir menų mokyklos „Taškius“ pradinio ugdymo vadovė Ligita Neverauskienė atsiųstame pranešime atkreipia dėmesį, kad šios kasdienės kelionės yra puikus laikas, kurį tėvai kartu su vaikais galėtų išnaudoti atviresniems pokalbiams, bendravimui, mokymuisi ar žaidimams.
„Dažnai tėvai dalijasi jauduliu, kad laiko su vaikais vis trūksta – mokykla, būrelių rutina, namų darbai ir pan. Bet ar išnaudojame jį prasmingai? Juk net trumpa akimirka drauge gali nešti didelę prasmę ir jėgą. Suprantama, esame rytiniuose skubėjimuose, pavargę po dienos darbų, bet ar susimąstome, kad dėl chaotiškos rytinės buities ar vakarinio susierzinimo vaikai jaudulyje ir nerime išlieka ilgą laiką, negali susikaupti ir susitelkti. Buitį galime paversti gražia, tik reikia susidėlioti aiškią struktūrą ir jos laikytis“, – drąsina L. Neverauskienė.
Tematinės dienos
Kiekviena diena yra tarsi baltas popieriaus lapas, kuriame galime rašyti naują istoriją ir kurti naujas patirtis. Pasak L. Neverauskienės, edukologija yra menas, kai suaugę kartu su vaikais gali savo laiką paversti kūrybiškai nepaprastu, savaitės dienomis išsirinkdami temas, apie ką kalbėsis važiuodami į arba iš mokyklos automobilyje.
Pavyzdžiui, pasirinkime dieną ir mokykimės drauge užsienio kalbos, klauskime ir atsakykime, žaiskime kalbinius žaidimus ir su atžala vardinkime žodžius pagal raides, kurkime istorijas, taip stiprindami kalbinį intelektą, kalbėkime apie pasaulį ir mokykimės kelti klausimus drauge. Aptarkime pranešamas žinias ar orus. Klausykime skirtingų žanrų muzikos, dainuokime ir kurkime ketureilius, o kur dar pamirštos greitakalbės, kurios sukelia juoko ir puikių emocijų. Kai lyja lietus ir lango stiklu juda valytuvas, tai puikus ritmas matematiniams žaidimams kurti.
„Kviečiu žaisti vaizduotės žaidimus, juk miestas didelė laboratorija, o pro automobilio langą atsiveria įdomus formų ir spalvų pasaulis. Net ir ilgiausia automobilių spūstis išsisklaidys greičiau, jei tėvai kartu su vaikais laiką automobilyje leis žaisdami kartu. Dažnai po darbų paklausiame vaikų kaip tavo diena, kaip tau sekėsi ir sulaukę atsakymo „gerai“, pokalbį baigiame. Kalbėkime su vaikais, nebijokime papasakoti jiems savo dienos istorijos, net jei ji nebuvo labai lengva ar sėkminga. Bendrystė ir atvirumas mus sujungia ir suartina“, – sako L. Neverauskienė.
Skaitymo pratimai
„Pažintis su knyga, skaitymo įgūdžių formavimas auginamas palaipsniui. Tai ištisinis ir užburiantis procesas – mamos ir tėčio skaitymas ir rami pažintis su knyga, iliustracijų ieškojimai ir mokymasis jas suprasti, knygų be teksto skaitymas, istorijų pasakojimas, kortelių, tarsi sceninių dekoracijų, naudojimas kūrybiniams žaidimams, vaidinimų ir personažų kūrimas ir pan. Lėtas, nuoseklus ir ramus ėjimas, kuris palaipsniui priartina prie noro skaityti ir pamilti skaitymo procesą“, – dalijasi L. Neverauskienė.
Ugdyti vaiko įprotį skaityti reikia nuolat, jis neateina vieną akimirką prieš ruošiantis mokyklai. Tėvai turėtų rasti būdų, kaip skaitymą patraukliai integruoti į kiekvienos dienos rutiną. L. Neverauskienė skatina tėvus imtis iniciatyvos ir žaismės saugiai važiuojant automobiliu, kartu su vaiku klausyti audio knygas, būtinai aptariant tematiką, nežinomus žodžius, frazes, skaityti kelio ženklus, vietovių pavadinimus, sekti maršrutą ir pan.
„Pasikartosiu... Kviečiu bendrauti su vaikais! Klauskite, koks gatvės, kuria važiuojate, pavadinimas ar kiek raidžių yra pavadinime? Tegul vaikas išvardija, iš kokių raidžių ir skaičių yra sudaryti priešais važiuojančio automobilio numeriai, kokie užrašai puikuojasi ant miesto pastatų“, – kaip sudominti vaiką raidžių ir skaičių pasauliu pasakoja L. Neverauskienė.
Šeima-komanda
„Paprastume galime užauginti nepaprastus dalykus. Ar dažnai su vaikais kalbame apie jausmus, pagarbą, atsakomybes, pareigas, ar jomis dalinamės? Kartais atrodo, kad suaugusiojo pasaulis kitoks nei vaiko ir mes juos saugome nuo gyvenimo. Kviečiu laiką su šeima paversti didžiausia vaiko mokykla, kurioje formuojama jautriausia patirtis. Įtraukime vaikus į rutinos procesus ir nebijokime reakcijos, kartais reikia kantrybės ir didelio tikėjimo tuo, ką darai“, – dalijasi L. Neverauskienė.
Priklausomai nuo amžiaus, vaikas pagal savo gebėjimus turėtų prisidėti prie bendros šeimos buities ir žinoti savo pareigas. Po dienos darbų šeimai grįžtant namo, tėvai galėtų įtraukti vaikus į vakarienės ruošimo procesą, kartu su vaiku nutarti, ką gamins vakarienei. Aptarti, kokių produktų turite namuose, o kokių trūksta ir reikėtų pakeliui nusipirkti.
„Labai svarbu pasidalinti darbais, taip formuojamas supratimas, kad kiekvieno šeimos nario įsitraukimas labai reikšmingas“, – pataria L. Neverauskienė.
Ji akcentuoja, kad tokie bendri procesai ne tik stiprina tėvų ir vaikų ryšį, tačiau skatina vaikus mąstyti, domėtis šeimos gyvenimo ritmu, suprasti, kokie pasikartojantys procesai vyksta kasdien, ir svarbiausia jausti šeimos bendrumą, ryšio ir dėkingumo saugojimo svarbą.
Šeimos atostogos jau ne už kalnų: išdavė, kur driekiasi idiliški paplūdimiai ir stebina vis dar puikios kainos
Kelionės su šeima neretai gali tapti rimtu iššūkiu: mažiesiems tikrai ne visuomet įdomu tai,...
Kaip prasmingai ir turiningai leisti laiką lauke kartu su vaikais: 5 veiklų idėjos
Šiltėjant orams, gamtai pražystant įvairiausiomis spalvomis vis daugiau laiko norisi leisti lauke...
Šiuolaikiniams vaikams tai patiks labiau už ekranus: skatinsite jų kūrybiškumą ir sustiprinsite šeimos ryšį
Ar jau visas šeimos veiklas perkėlėte į lauką ? Juk jau pats laikas pradėti tyrinėti gamtą ir...
5 svarbūs dalykai: ką reikia žinoti vaikus auginantiems darbuotojams
Kiekvienas iš mūsų gyvenime kartais susiduriame su situacijomis, kai sunku suderinti...
Atrado paprastą gudrybę, kaip išvalyti net sunkiausiai išskalbiamas dėmes: svarbiausia – tai jums nieko nekainuos
Viena moteris internetiniame forume patarė , kaip pašalinti maisto ir išmatų dėmes iš kūdikio...
Top naujienos
Įvertino Pekino pareiškimus Bidenui: naujas karinis konfliktas gali būti labai realus
Pekinas pirmadienį pareiškė esąs pasirengęs ginti savo nacionalinius interesus dėl Taivano, taip...
Kremlius sureagavo į paminklų sovietų kariams nukėlimus Lietuvoje: pradėjo kelti bylas (5)
Lietuvos žvalgyba perspėja, kad Rusija dėl veiksmų prieš paminklus pradėjo kelti bylas.
Ukrainos žvalgybos vadovas: buvo surengtas pasikėsinimas į Putino gyvybę (2)
Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos pirmininkas Kyrylo Budanovas tvirtina,...
Iš posto traukiasi rusų diplomatas: Lavrovas sėja melą papildyta (6)
Rusijos nuolatinės atstovybės prie Jungtinių Tautų Ženevoje darbuotojas Borisas Bondarevas...
Karas Ukrainoje. Ukraina skelbia Rusijai padariusi beprecedentį nuostolį: ačiū propagandistams britų žvalgyba: „Terminator“ rusams vargu ar padės (2)
Rusijos kariuomenė ir toliau intensyviai atakuoja Rytų Ukrainą. Pranešama, jog sekmadienį...
Karius išdavusiam šventikui – ukrainiečių kerštas
Lvivo srities Stryjo mieste Maskvos patriarchato Ukrainos ortodoksų bažnyčios šventikas per...
Vertingos įžvalgos iš patyrusių vilkų lūpų: pasirinkęs šį kelią pamirši komforto zoną – bus nelengva, bet visada įdomu
Į rinkodaros vadovų olimpą užkopę geriausi šalies rinkodaros profesionalai prisimena savo...
Nausėda atšaukė ambasadorių Rusijoje
Prezidentas Gitanas Nausėda atšaukė iš ambasadoriaus Rusijoje pareigų Eitvydą Bajarūną.
Rusijai – pirmieji akivaizdžiai nemalonūs signalai: žlugimas neišvengiamas nurodė, kokie scenarijai realiausi (4)
„Tai, kas man kelia optimizmą ir yra mano optimizmo pagrindas – rusai Ukrainoje neturi...
Norint išsigryninti didelę sumą pinigų, bankas prašys paaiškinimo: siekia apriboti rizikas (5)
Nuo rugsėjo 1-osios „ Swedbank “ banke norintys išsigryninti 10 tūkst. Eur ar daugiau, bankui...