aA
Nuo įtartinų žinučių ir skambučių iš nepažįstamųjų iki patyčių, apgavysčių ir melagienų – su tokiais pavojais yra susidūrę maždaug pusė telefonus turinčių vaikų Lietuvoje, rodo „Telia“ užsakymu atlikta apklausa. Ji taip pat atskleidė, kad didžioji dalis vaikų pirmąjį savo telefoną gauna iki 9 metų amžiaus. Tyrimas atliktas minint Europos kibernetinio saugumo mėnesį.
Kas antras telefoną turintis vaikas Lietuvoje yra susidūręs su pavojais
© Shutterstock

„Pirmąjį telefoną vaikai dažnai gauna būtent rudenį, prasidėjus naujiems mokslo metams. Tėvai pirmiausia galvoja apie patogumą ir jų fizinį saugumą, tai yra, kad visada galės susisiekti su vaiku, o telefone įdiegę specialias programėles – ir žinoti, kur vaikas yra. Tačiau naudodamiesi telefonais vaikai gali susidurti su visai kitokiais pavojais, kuriuos įvertina ne visi tėvai“, – atsiųstame pranešime sako Indrė Bimbirytė-Yun, „Telia“ socialinės atsakomybės vadovė.

Grėsmių – ne viena

Apklausos duomenimis, net kas trečias (35 proc.) tėvas ar mama yra gavę iš savo vaikų skundų dėl žinučių ar skambučių nuo įtartinų asmenų – tai dažniausias pavojus, su kuriuo susiduria vaikai. Dar dešimtadaliui (11 proc.) tėvų vaikai yra pranešę apie netikras naujienas ir melagienas, retesni atvejai – apgavystės (8 proc.) ir patyčios internete (7 proc.). Kai kurie vaikai yra susidūrę su keliomis skirtingomis grėsmėmis.

I. Bimbirytė-Yun pabrėžia, kad tėvams svarbu ne tik kalbėti su savo vaikais apie pavojus virtualioje erdvėje, bet ir paruošti jų telefonus saugiam naudojimui, pavyzdžiui, jei tai „Android“ telefonas – sukurti ribotas teises turintį profilį ir įjungti tėvų kontrolę „Google Play“ parduotuvėje, kad vaikas negalėtų diegti programėlių ir atlikti pirkimų be jūsų žinios. Taip pat telefone galite įdiegti „Telia Smart Family“ programėlę, kuri visiems šeimos nariams leis patogiai bendrauti, siųsti priminimus ir žinoti vaikų buvimo vietą.

Beje, apklausos duomenimis, du iš trijų tėvų (65 proc.) teigia paruošę telefoną prieš duodami jį vaikui, o dar 22 proc. to nepadarė, nors norėtų. Ir tik kas dešimtas (13 proc.) mano, kad specialiai paruošti telefoną vaikui nėra būtina.

Telefonus gauna vis jaunesni

Tyrimas pateikė ir daugiau staigmenų: paaiškėjo, kad vaikai telefonus gauna vis jaunesnio amžiaus, be to, tik dalis tėvų savo vaikams pirmąjį telefoną davė tada, kai, jų nuomone, laikas yra tinkamas.

Kas antras telefoną turintis vaikas Lietuvoje yra susidūręs su pavojais
© Shutterstock

„Keturi iš penkių vaikų savo pirmąjį telefoną gavo iki 9 metų imtinai. Dažniausiai telefonas suteikiamas vaikui sulaukus 6–7 metų, nors yra ir tokių, kurie pirmąjį telefoną vaikui davė dar iki tada. Beje, jaunesnių tėvų vaikai telefonus gauna anksčiau“, – pastebi I. Bimbirytė-Yun.

Kada vaikas turėtų gauti telefoną? Turintys vaikų dažniau teigė, kad geriausias amžius yra 6–7 ir 8–9 metai, tuo tarpu net 40 proc. bendros visuomenės rinktųsi vaikui telefoną suteikti nuo 10 metų ir vėliau. Realybėje pirmąjį telefoną sulaukę 10–12 metų gavo 17 proc., o dar vyresni – vos 2 proc. vaikų.

Ekspertė primena, kad leidę vaikams naudotis technologijomis naudotis savarankiškai, tėvai neturėtų jų palikti vienų su telefonu, kompiuteriu ar planšete. „Tėvų pareiga yra visada būti šalia, pasiruošus padėti, patarti. Vaikas turi žinoti, kad į tėvus gali kreiptis visais klausimais, įskaitant incidentus ir pavojus virtualioje erdvėje. Taip pat tėvai turėtų nuoširdžiai domėtis vaiko užsiėmimais ir stebėti, kad telefonas ar kompiuteris būtų suderinamas su vaiko pareigomis bei neužgožtų viso laisvalaikio“, – sako I. Bimbirytė-Yun.

„Telia“ užsakymu reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko tyrimų bendrovė „KOG Institutas“. Iš viso apklausti 1 006 Lietuvos gyventojai nuo 18 iki 64 metų. Tyrimas atliktas 2021 m. rugpjūčio 25–31 dienomis.

Europos kibernetinio saugumo mėnuo (EKSM) yra kasmetinė Europos Sąjungos kampanija, skirta ES piliečių ir organizacijų kibernetiniam saugumui skatinti ir naujausiai informacijai apie saugumą internete teikti, didinant informuotumą ir dalijantis gerąja patirtimi. EKSM kampaniją koordinuoja Europos Sąjungos kibernetinio saugumo agentūra (ENISA) ir Europos Komisija.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

3 smagios šeimos veiklos šventiniam laikotarpiui: nustebsite pamatę, ką gausite bulvių krakmolą sumaišę su plaukų kondicionieriumi

Artėjant gražiausioms metų šventėms, kai aplinka keičiasi ir skubėjimas užvaldo gyvenimą, vis...

Supažindino su viena žymiausių estų vaikų autorių Piret Raud: knygų iliustracijos vaikams būtinos

Po Adomo Mickevičiaus bibliotekoje Vilniuje įvykusios estų autorės Piret Raud iliustracijų...

Šeimos kino vakarams: 10 filmų apie neįtikėtinai stiprias mamas

Medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“ , prisidėdamas prie Lygių galimybių...

Montessori metodas: kuo išskirtiniai italų medikės įkvėpti žaislai ir kodėl vaikams nepatariama žaisti su princesėmis bei drakonais

Kalėdos ir žaislai – du neatsiejami dalykai, ypač vaikams. Nors šiandien jų pasirinkimas...

Paskutinės minutės advento kalendorius – ne tik džiugins dovanomis iki pat Kalėdų, bet ir papuoš namus

Iki advento pradžios liko vos kelios dienos, bet jeigu dar neturite advento kalendoriaus –...

Top naujienos

Greitosios ir priėmimo skyrių medikai vos spėja suktis: senjorams šis metas ypač pavojingas (39)

Praėjusi naktis buvo šalčiausia šių metų žiemą. Kai kur šalyje temperatūra viršijo...

D+Vaidas Mikaitis

Rasistiniais išpuoliais garsėjančioje šalyje lietuviai buvo įspėti: čia patekę į kalėjimą, iš jo išleisite mirę arba apkrėsti ŽIV

Na ką gi, turime dar vieną paniką dėl naujos koronaviruso atmainos. Jaučiu, tuoj graikiškų...

Sinoptikai gerų žinių neturi: artėja ryškios ir pavojingos permainos (1)

Pastarosiomis dienomis šaltus orus šalyje lėmęs anticiklonas jau pamažu tols į šiaurės rytus....

Užkalnis. Man labai sunku gyventi tarp kvailių (196)

Skrendu į Vilnių skiepytis (nebūtina pasitikti oro uoste, vis tiek nežinosite, per kur atvykstu,...

Akių spalva nusako: esate energetinis vampyras ar donoras ir kokio gyvenimo partnerio jums reikėtų (14)

Yra kelios versijos, kodėl akys būna vienokios ar kitokios spalvos. Pagal vieną versiją (remiantis...

D+Kalbino Aurimas Perednis, parengė Laura Tarandaitė

Dėl augančios įtampos tarp Rusijos ir Ukrainos turi paprastą pastebėjimą: Rusijos pajėgos šiuo metu tiesiog per menkos (9)

Praėjusią savaitę JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas pareiškė, kad turi duomenų,...

Miunchene patrankų mėsa tapusi „Barcelona“ eliminuota iš Čempionų lygos laisvas vienas bilietas į aštuntfinalį

Po trečiadienio rungtynių paaiškėjo beveik visos UEFA Čempionų lygos aštuntfinalio dalyvės....

Jaunas ir stiprus, bet nevaisingas: urologė pasakė, kas gali pabloginti spermos kokybę ir kada metas išsitirti (23)

Kasmet Lietuvoje pasaulį išvysta apie 30 tūkst. naujagimių. Tačiau kol vienos šeimos laimingai...

Egiptą valdžiusi moteris, kuriai teko apsimetinėti vyru, o jos veidą norėta ištrinti iš istorijos (3)

Šioje „Lietuviškų atostogų“ laidoje – Luksoras , pats tvarkingiausias ir mandagiausias...

D+Julija Leimonė

Žinomiausias Vilniaus fotografas Alesius – apie degraduojantį stoties rajoną, leidimus viešinti nuotraukas ir pedagogę odiniu kostiumėliu

Kartą girdėjau draugus juokaujant, kad jeigu tavo nuotrauka nėra patekusi į Vinco Alesiaus...