Svarbu parodyti, kad esame keliais žingsniais priekyje
Specializuoto gynybos technologijų fondo „Scale Wolf“ vadovas E. Kerza sako, kad jiems apsispręsti dėl prisidėjimo prie iniciatyvos „Saugu“ nebuvo sunku.“Mes esame vieni iš pionierių – jau prieš kokius 6-7 metus pradėjome aktyviai kalbėti, kad gynybos ir saugumo terpėje trūksta spalvų, trūksta inovacijų, trūksta išmanumo. Juk Lietuva, būdama tokia žiauriai talentinga, galėtų atrasti savo vietą ir išsiugdyti naujos kartos verslų, kurie galėtų kurti eksportuojančią Lietuvą ir tokiu būdu prisidėti prie NATO pajėgumų tobulėjimo, iš kitos pusės – prisidėtų prie atgrasymo, nes tuomet oponentas matytų, kad mes esame itin pažangūs, esame keliais žingsniais priekyje“, – komentuoja jis.
Fondas „Scale Wolf“ savo veiklas pradėjo dar prieš karą: „Prasidėjus plačiai invazijai į Ukrainą tik pastiprinome tos ekosistemos kūrimą. Visomis keturiomis esame už tai, kad reikia kalbėti. Aš pats pristačiau naują principą ar tikslą, kurį vadinu „4 ant 4“, kuris reiškia 4 proc. BVP, kuriuos sukuria 4 milijonai Lietuvai dirbančių talentingų žmonių. Čia įskaičiuoju ne tik emigrantus, bet ir visus talentingus žmones, kurie nori važiuoti į Lietuvą, kurti čia savo verslą, vystyti dvigubos paskirties produktą, technologiją ir inovaciją, būtent čia registruoti intelektinę nuosavybę, mokėti mokesčius ir čia kurti saugią mūsų ne tik valstybę, bet ir visą visuomenę“, – kalba E. Kerza.
Gynybos inovacijos integravosi į civilinį gyvenimą
E. Kerza įsitikinęs, kad kalbėti apie saugumą jokiu būdu nereiškia gąsdinti žmones.
„Tikslas yra pasakyti, kad būdami tokie talentingi mes turime patys savimi pasirūpinti ir, visų pirma, turime būti moderni valstybė. Tik priminsiu, kad didžioji dalis inovacijų, kurios buvo kurtos apsaugoti valstybėms, laimėti kariniams konfliktams, iš tikrųjų iš esmės integravosi į civilinį gyvenimą ir tapo neatsiejama mūsų kasdienybe, kaip, pavyzdžiui, internetas, mikrobangų krosnelė, GPS ar net paprasčiausi marškinėliai ar akiniai nuo saulės – jie visi sukurti galvojant būtent apie gynybą, bet rado savo pritaikymą civiliniame pasaulyje. Kitaip tariant, visi turėsime labai daug gražaus darbo, veiklos ir visą savo talentą galėsime panaudoti tam, kad sukurtume ir savo civiliniam pasauliui tinkančias technologijas, naujoves, kurios padės mums dar efektyviau gyventi“, – sako jis.
Palaikyti formą – visada naudinga
Pasak E. Kerzos, net ir nebūnant verslininku ar išradėju, galima rasti būdų, kaip prisidėti prie savo šalies saugumo.
„Visų pirma reikia domėtis savo valstybe, čia vykstančiais procesais, ją remti, pažiūrėti, kur aš galiu būti naudingas. Jokia valstybė ar jos pamatai nebus tvirti, jei nebus visuomenės įsitraukimo į jos valdymą, į sprendimų priėmimą – jei neisime balsuoti, neišrinksime tų, kuriais tikime, jei patys neprisidėsime prie savo valstybės saugumo, reiškia, kad nemokysime savo vaikų, nediegsime vertybių darbe, nepalaikysime mūsų pačių įvairiausių saugumo tarnybų ir kariuomenės dalinių, negalėsime ir patys saugiai jaustis. Ne veltui sako, kad jei nori išvengti karo, turi jam ruoštis – tai reiškia, kad negali ignoruoti tos temos. Nereikia jos eskaluoti, bet palaikyti fizinę formą visada yra naudinga, tam, kad kai reikės šiek tiek pabėgėti, tu paprasčiausiai neuždustum“, – sako „Scale Wolf“ vadovas.
Apie iniciatyvą „Saugu“
„Delfi“ iniciatyva „Saugu“ siekia priminti Lietuvos žmonėms, kad esame saugi šalis ir toliau tokia būsime, kai kiekvienas – politikai, verslas, piliečiai – prie to prisidės patys. Profesionalus žurnalistų parengtas turinys saugumo temomis, diskusijų forumai, platesnį naujienų kontekstą padedantys suprasti ekspertų komentarai, susitarimas, ką kiekvienas galime padaryti, kad būtų saugu – visa tai rasite „Saugu“.
Žurnalistai čia rengia temas, susijusias su saugumu, aiškinasi, ko reikia, kad Lietuva būtų saugi, klestėtų, kur turime susiimti ir ką nuveikti saugumo atžvilgiu. Taip pat kalbiname politikus, verslininkus, iniciatyvius žmones, turinčius idėjų, kuo galima prisidėti prie Lietuvos saugumo, ir jas įgyvendinantys, analizuojame tarptautinę patirtį, kaip savo saugumu rūpinasi kitos šalys.
Iniciatyvos „Saugu“ metu įgyvendinama inovacija žiniasklaidoje: su saugumu susijusias temas, norint atskleisti platesnį jų kontekstą, komentuoja profesionalūs ekspertai, tarp kurių – politologas Linas Kojala, ekonomistas Paulius Kunčinas, teisininkas Rolandas Valiūnas, apžvalgininkas Liudas Dapkus, Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas, saugumo entuziastas Darius Antanaitis, Locked N’Loaded komandos saugumo ekspertai, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorė Margarita Šešelgytė, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.Iniciatyvos „Saugu“ partneriai – „Maxima“, „Kauno grūdai“, „Ignitis grupė“, „Ostara“, „Tele 2“, „Ellex Valiunas“, „Viada“, „Epsog“, „Scale Wolf“.