Siūlo – mažiau emocijų ir palaukti
Delfi iniciatyvos SAUGU ekspertas, saugumo entuziastas Darius Antanaitis teigė, kad tai, ką matėme iš susitikimo, buvo tik emocijos.
„Mes matėme myli nemyli, gerbi negerbi, dėkingumas nedėkingumas, tačiau pasirašant tokią sutartį būna derybos prieš, kurios nebūna viešos. Be to, kalbant apie tokios svarbos derybas, prezidentas Zelenskis turėjo suderinti poziciją ir su Vyriausybe, ir su parlamentu ir atskristi į Ameriką jau turėdamas savo poziciją, kuria būtų pasidalinęs su JAV. O dabar mes matėme emocijas, bet nematėme jokių aiškių pareiškimų, todėl, mano nuomone, nėra tai kažkoks lūžis, pasaulio pabaiga ar apokalipsė“, – komentavo jis.
Pasak saugumo entuziasto, ant stalo padėtas didelis statymas – Ukrainos iškasenos, Ukrainos išgyvenamumas ir JAV valstybės parama.

„Tai Trumpas turi dirbti savo rinkėjams, Zelenskis turi dirbti savo rinkėjams, bet kažkuriame taške jie privalo surasti bendrą vardiklį“, – pridėjo D. Antanaitis.
Pasiteiravus, ar būtų galėjęs šis JAV ir Ukrainos vadovų susitikimas pasibaigti konkrečiu susitarimu, D. Antanaitis teigė abejojęs: „Galima buvo numatyti, kad susitarimas neįvyks vien dėl to, kad Trumpas ir Zelenskis kalbėjo apie taiką nedalyvaujant Rusijai. Tad jei nėra šalies agresorės, tai apie ką gali kalbėti. Iš principo kalba buvo apie nieką arba foninis triukšmas“.
D. Antanaitis svarstė, kad jei Zelenskis būtų pasirašęs sutartį, tai jis greičiausiai Ukrainoje būtų apkaltintas išpardavęs Ukrainą. „Todėl, manau, šiuo atveju, be abejo, reikia šiek tiek laiko, kad emocijos nurimtų visuomenėje, nes tai, ką šiandien matėme, yra ženklai, kad visuomenė nebuvo rami, o yra įaudrinta“.
Paklausus, ko galima tikėtis toliau, saugumo ekspertas teigė manantis, kad derybos vyks ir toliau: „Iš manęs labai blogas pranašas, bet manau, kad derybos ir toliau vyks. Donaldas Trumpas yra tobulas verslo derybininkas ir nors dažnai sakome, kad jis ne iš šio pasaulio, blogas politikas, bet mes nesame dabar standartinėje situacijoje, kur tinka standartiniai veiksmai. Esame labai nestandartinėje situacijoje ir nestandartiniai sprendimai turi būti priimti. Manau, kad derybos vyks ir toliau ir nemanau, kad Trumpas nustums Ukrainą į Rusijos glėbį. Todėl siūlau – mažiau emocijų ir palaukiame, kas bus“.
Šešelgytė: Putinas tikriausiai atkimšo šampano butelį
TSPMI direktorė, politologė Margarita Šešelgytė portalui Delfi teigė, kad penktadienio Zelenskio ir Trumpo susitikimas tik parodė tai, kas už uždarų durų vyko jau ilgą laiką. „Jei prisiminsime balsavimą dėl JT Generalinės asamblėjos rezoliucijos, kurią ukrainiečiai pateikė, tai buvo signalų, kad rankos ukrainiečiams buvo laužomos iš Amerikos pusės, buvo spaudžiama atsiimti rezoliuciją ir jau tada ukrainiečiai sakė, kad tokio elgesio jie nematė per visą savo diplomatinės karjeros istoriją. Tai jau buvo signalas, kad santykiai nebuvo geri“.
Pasak pašnekovės, nereikia pamiršti, kad Ukrainos karo klausimas yra labai asmeniškas dalykas JAV prezidentui Trumpui: „Jis yra pažadėjęs greitą taiką. Apskritai jo asmenybė tokia, kad jis nori, jog jam būtų pataikaujama ir pripažįstama jo viršenybė, o Zelenskis nenusileido. Jei pažiūrėtume ankstesnius vizitus, pavyzdžiui, Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono, lyderiai bandė su Trumpu elgtis nuolaidžiai. Tai šiuo atveju Zelenskis elgėsi pakankamai konfrontuojančiai ir natūraliai buvo galima tikėtis tokios reakcijos“.

M. Šešelgytė sureagavo ir į Europos lyderių išsakytą solidarumą su Zelenskiu po susitikimo, tačiau čia yra vienas bet.
„Bet yra klausimas, ar tas solidarumas monetizuosis į kokius nors veiksmus. Ar tai tik solidarumas žodžiais? Ar bus kokia konkreti parama?, – retoriškai klausė politologė. – Jei bus reali parama, tai yra vienas dalykas, bet jei tai tik žodžiai, tai matysime situaciją, kad tikrai Ukraina gali būti palikta likimo valiai. O tuomet kyla klausimas, ar Zelenskis bus tas lyderis, su kuriuo Trumpas kalbėsis toliau ar bus ieškoma kito lyderio. Beje Trumpas yra užsiminęs, kad Ukrainoje turi vykti rinkimai ir kad Zelenskis nėra teisėtas lyderis. Tai yra labai pavojinga situacija, nes gal vyks kito lyderio paieškos ir Zelenskio kredibilumas tarptautinėje politikoje gali susvyruoti“.
Visgi TSPMI direktorė priminė, kad Trumpas blogų santykių yra turėjęs ir su Amerikos politiku Marco Rubio, tačiau tai nesutrukdė vėliau jiems dirbti kartu. Taigi daryti išankstinių išvadų nereikėtų.
„Tačiau blogiausia yra tai, kad šioje situacijoje Putinas tikriausiai atkimšo šampano butelį ar degtinės“, – pridėjo ji.
Iš kitos pusės, politologės pastebėjimu, ukrainiečių akimis Zelenskis iš susitikimo išėjo kaip herojus: „Derybų kontekste kalbama apie Ukrainos išsaugojimą ir ukrainiečiai tikrai nesiruošia pasiduoti. Be abejo, Zelenskis išėjo kaip herojus. Manau, ir visam laisvam pasauliui jis išėjo kaip herojus“.
Linas Kojala: mūsų saugumo situacija trumpuoju laikotarpiu nepablogėja
Politologas Linas Kojala savo feisbuko profilyje pasidalintame vaizdo įraše kalba, kad pasaulis dar nėra matęs vienas ant kito rėkiančių valstybių lyderių Ovaliajame kabinete, todėl ši diena pateks į istoriją.
Jis pastebi, kad V. Zelenskis sau leido taip elgtis svečiuose pas JAV prezidentą, nes žino, kad Ukraina gali gintis ir be JAV paramos, nors tai daryti bus sunku, ypač dėl žvalgybinių pajėgumų.
„Bet bent šiais metais ukrainiečiai turi pakankamai finansinių resursų ir su Europos šalių pagalba galėtų tikėtis bent jau nepraradinėti strategiškai reikšmingų pozicijų ir tokiu atveju tikėtis, kad jei Trumpo tikslas yra taika, tai matydamas, kad su Ukraina susitarti sekasi sunkiai, jis (D. Trump – red.) bus priverstas ieškoti geresnio sandorio galimybių pasiūlant geresnes sąlygas Ukrainai“, – kalbėjo L. Kojala.
Visgi, jo nuomone, trumpuoju laikotarpiu tikėtina didesnė įtampa tarp JAV ir Ukrainos, nes Trumpo administracija bandys parodyti, kad toks elgesys negali būti toleruojamas ir kad Ukraina už tokį elgesį yra baudžiama.
Kartu politologas pabrėžė, kad mūsų saugumo situacija trumpuoju laikotarpiu dėl šio įvykio nepablogėjo: „Kol Ukraina ginasi, tol, kiek tai įmanoma dabartinių įvykių kontekste, esame saugūs, bet politinė situacija yra tokia trapi ir nenuspėjama, kad Europos saugumo architektūra braška“.
Kaip pozityvų signalą L. Kojala mato daugelio Europos valstybių iškart išsakytą solidarumą su Ukraina: „Tokiu būdu pasiųstas aiškus signalas ir Vašingtonui, kuris Jungtinėse Tautose atsisakė išreikšti, kas šioje situacijoje yra agresorius, ir kas yra užpultasis“.
Taip elgtis nėra nemandagu, tai bjauru
Savo reakcija feisbuke po JAV ir Ukrainos prezidentų susitikimo pasidalijo ir komunikacijos specialistas ir istorikas Linas Kontrimas.

„Taip elgtis su šalies vadovu, kurios žmones žudo Rusija – nėra nemandagu. Tai yra bjauru. Gulinčio niekas nemuša. Net kaubojai. Bet tame susitikime mane neramina dar ir kitas ryškėjantis dalykas: Trumpo mimika, išgirdus klausimą apie saugumo garantijas Baltijos šalims (žr. epizodą nuo 28 min. ir ypač 28.40). Ir kai Baltijos šalių nėra nei Macrono šauktame, nei Starmerio savaitgalį šaukiamame susitikime – kas vyksta? Ir vėl keliu klausimus: o kokius susitikimus organizuoja mūsų vadovai?“, – savo socialinio tinklo paskyroje rašo L. Kontrimas.
Anksčiau ar vėliau neapykanta būtų prasiveržusi
Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Saulius Spurga tiki, kad tai, kas nutiko penktadienį, pateks į istorijos vadovėlius. „D. Trumpas žurnalistų akivaizdoje susiginčijo su Zelenskiu“, – savo feisbuko paskyroje rašė jis apie nuotrauką, kurioje matyti piktu veidu ir pirštą iškėlęs JAV prezidentas šalia Zelenskio.

„Kiekvienas žino, kas tai yra ginčytis su D. Trumpu, ypač viešai. Ginčas ir apsižodžiavimas nėra geras būdas spręsti problemas, iš abiejų pusių. Daug kas tai suprato – Jungtinės Karalystės premjeras atveža karaliaus, kurį Trumpas mėgsta, laišką, kiti ieško kitų blizgančių žaisliukų mažvaikiui seneliui. O geriausiai šį žaidimą įvaldė Putinas, kuris, pokalbį girdėjusios Fionos Hill liudijimu, per susitikimą Helsinkyje pietų metu ištisas dvi valandas liaupsino Trumpą ir keikė Clinton bei demokratus. To rezultatą matome akivaizdžiai. Kita vertus, jei gerai įsiklausysime į pokalbį Baltuosiuose rūmuose – ką tokio Zelenskis pasakė, kas galėjo įžeisti? Du vyrai, Trumpas ir ypač viceprezidentas Vance’as prieš kameras tiesiog žemino Zelenskį ir jo šalį. O tai nutiko todėl, kad jie paprasčiausiai turėjo išankstinę nuomonę ir ji prasiveržė. Kaip ant delno situacija: nieko tokio nebūtų įvykę, jei ne viceprezidentas Vance’as, kuris nuo seno žinomas kaip Ukrainos priešas. O Trumpas? Užrambėjęs mažvaikis senis kartoja žodžius, kuriuos paskutinius girdėjo iš savo aplinkos“, – komentuoja S. Spurga.

Jis klausia ir atsako į tai, kas per šį pokalbį buvo prarasta. „Anksčiau ar vėliau juodų ir kvailų sąmokslo teorijų maitinama neapykanta vis vien būtų prasiveržusi. Ir gal gerai, kad tai įvyko anksčiau, nei vėliau. Iki tol, kol buvo padėtas parašas, dovanojantis vertingas Ukrainos iškasenas, o mainais už tai nieko neduodantis, – toliau savo mintimis dalijasi politologas. Yra kai kas stipriau už naudą, už pelną. Kartais – net už gyvybę. Tai orumas, kuris yra žmogaus ir žmogiškumo esmė. Žmonės – ne šliužai. Be atsako pažeminta savigarba iškart reiškia pralaimėjimą. Trumpas ir Vance’as troško, kad Zelenskis jų viešai maldautų atsiklaupęs ant kelių, barstydamas galvą pelenais, atgailaudamas už tai, kad užpuolė Rusiją. Tačiau to negali būti. Ne visi pasaulyje žmonės yra sąžinę praradę nekilnojamojo turto vystytojai. Galų gale, žvelgiant į realią praktinę situaciją – kai šoka velniai ir raganos laksto ant šluotų, ar įmanoma sudaryti veiksmingą susitarimą? Vance’as nuolat kartojo, kad Ukraina neturi šiose derybose jokių kortų – nieko, ką derybose galėtų pasiūlyti.
Tačiau ji turi. Ji turi milijoninę armiją, kuri didvyriškai kaunasi jau trejus metus. Reikia tikėtis, kad turės ir ženklią ES paramą.
Net ir atmetus tai, kad lėkštas ir klastos neįžvelgiantis Trumpas myli Putiną, pats fundamentalus jo požiūris yra giliai ydingas. Trumpas nori būti neutraliu derybų tarpininku. Kartu jis viešai deklaruoja, kad Putinu galima pasitikėti, o Zelenskis neturi nieko, ką galėtų pateikti deryboms. Tai yra absurdiška ir nerealistiška Trumpo pozicija. Jau nekalbant apie tai, kad dar neprasidėjus deryboms Trumpas jau atiduoda Putinui viską: paneigia Ukrainos narystę NATO, naikina sankcijas Rusijai ir t. t. Dar šiandien kiek anksčiau Trumpas pareiškė, kad tuoj bus pasiektos paliaubos. Žmogaus vaizduotė neturi ribų: nei derybos, nei pokalbiai, nei netgi pokalbiai dėl pokalbių net neprasidėjo. Fantazuoti, kliedėti, užsiimti savigyra galima kiek nori, tačiau karas vyksta ne liguistoje Trumpo vaizduotėje, o realybėje, todėl tokiomis priemonėmis jo užbaigti nei per vieną dieną, nei per šimtą dienų neįmanoma“.
