Valinskas: būtina lygiuotis į Lenkiją

Popkultūros atstovas, buvęs Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas teigė, jog Lietuvoje jaučiasi saugus.

„Bet manau, kad pastarieji įvykiai ir rodo, kad mes esame saugūs, kiek už mus dabar stovi Ukraina. Jie yra mūsų skydas ir mes gavome istorinį šansą – tam tikrą laiko tarpą, per kurį mes turime pasiruošti. Ruoštis tam, kad mūsų visuomenės pozicija būtų atgrasoma, kad mūsų niekam neapsimokėtų ateiti ir okupuoti.

Šitoje vietoje reikia nulenkti galvą prieš visus žmones, kurie padeda Ukrainai, padeda jai ir aukoja visiems didvyriams, kurie žūva už mus mūšio laukuose. Ir dėl to mes galime jaustis saugūs, mūsų saugumą dabar užtikrina Ukraina“, – „Saugu“ forume kalbėjo A. Valinskas.

Jis teigė, jog dabartinės lėšos gynybai nėra pakankamos, A. Valinskas tikino, jog Lietuvos minimalus tikslas turėtų būti bent 5 procentai BVP.

„Ir tada mes galėtume kalbėti, kad mes kažkaip galime lygiuotis į mūsų artimiausią, galingiausią kaimynę Lenkiją. Nes jeigu lenkai gali rinkti 5, net 6 procentus BVP, mes privalome tai daryti“, – kalbėjo buvęs Seimo pirmininkas, popkultūros atstovas A. Valinskas.

Valatka: politikai vardija, bet niekas nepadaryta

Žurnalistas, apžvalgininkas, signataras Rimvydas Valatka taip pat teigė, jog tol, kol kaunasi ukrainiečiai, kol jie nori kautis, „jie daro mūsų gyvenimą saugų“.

„Mes dabar jau turime apie tūkstantį dienų karo. Ir aš vis tiek galvoju, kad kare gali ateiti toks momentas, kad ukrainiečiai gali pasakyti, jog jie padarė viską ir daugiau negali, jų jėgos baigėsi. Ir mes per tą laiką niekuo nei prisidėjome, nei padarėme.

Kai mes kalbame apie pasiruošimą, politikai išvardintų daugybę punktų, kas padaryta, o kas ne. O aš galiu pasakyti, kad realiai nepadaryta yra nieko“, – savo nuomonę forume dėstė R. Valatka.

Rimvydas Valatka

„Jeigu kontrabandistai su savo ribotais ištekliais gali 200 kartų per mėnesį pažeisti Lietuvos ir agresorių bloko oro erdvę, tai apie kokį pasiruošimą mes kalbame. Aš irgi esu už tai, kad mūsų procentai BVP turėtų iš esmės atitikti Lenkijos, mes turime žygiuoti su ja“, – tvirtino R. Valatka.

Apžvalgininkas R. Valatka „Saugu“ forume teigė, jog jo nuomone, mes turėtume rengtis, kaip pigiai pasigaminti ginklų, kaip kovoti gatvių mūšiuose, kaip ginti pasienio įtvirtinimą.

„Mes be šovinių jokių sprogmenų net negaminame. O turėtume gaminti minas, dronus... Pagaliau pajudėjo karo komendantūrų reikalas“, – teigė forumo pašnekovas R. Valatka.

Ohmanas: Lietuva per daug atsipalaidavusi

Visuomenininkas, organizacijos „Blue/Yellow“ Jonas Ohmanas savo ruožtu teigė, jog Lietuva yra gerokai per daug atsipalaidavusi.

„Aš turiu, aišku, pasakyti, kad grįžus iš Ukrainos, čia jautiesi labai saugiai. Paskutinį kartą, kai važiavau, mus užkabino FPV dronas, tai turėjome spausti labai greitai, kad išvažiuotume iš to drono veikimo zonos. Tai ta prasme mes tikrai saugiai ir maloniai gyvename.

Tuo pačiu, kai matai mūsų pastangas įvairiomis prasmėmis, tiek kalbant apie pinigus, praktinį pasiruošimą, tikrai matau, kad mes reaguojame į tai, kas vyksta, bet žiauriai lėtai. Ir dar, deja, turime labai daug apribojimų sau“, – savo įžvalgomis forume dalijosi J. Ohmanas.

Jonas Ohmanas

Avulis turi pasiūlymų

Įtakingiausias verslininkas, statybų bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis forume taip pat sutiko, kad gynybos biudžetas turėtų būti didinamas. Tačiau didžiausias klausimas – kaip ir iš kur.

„Nežinau, kiek čia Lietuvoje būtų žmonių, kurie prieštarautų tam. Gal čia daugiau klausimų iš kokių šaltinių ir kaip paimti tuos pinigus. O šaltinių yra labai įvairių, čia ir mokesčių didinimas, biudžeto perskirstymas. Bet reikėtų gal truputį plačiau pasižiūrėti. Nes jeigu sakome, kad mums reikia paimti 5 procentus BVP, tai tada kitas klausimas – iš kur“, – klausimą kėlė A. Avulis.

Cituodamas Finansų ministerijos pateiktus duomenis, A. Avulis nurodė, kad didžiulė suma – 3,6 milijardo eurų valstybės biudžetas negavo dėl įvairių mokestinių lengvatų.

„Pati didžiausia dalis yra Gyventojų pajamų mokesčio lengvata, pelno mokesčio lengvatos ir įvairios kitos. Ir čia mums reikia pasirinkti patiems – ar mes norime lengvesnio, ar saugesnio gyvenimo“, – kalbėjo verslininkas A. Avulis.

Arvydas Avulis

Apžvalgininkas R. Valatka, pabrėžė, jog karas Ukrainoje nepablogino nei vieno lietuvio gyvenimo, priešingai – jis gerėjo.

„Bet mes visi turėtume į gynybos biudžetą atnešti savo indėlio. Nežinau, tegul tai būna 1 procentas nuo bet kokių pajamų, kurias gauna žmones. Įsivaizduojate, kokia suma tai būtų, nuo pensijų, pašalpų, visko.

Pasakysiu paprastai – jeigu ateis rusai, pensijų nebus. Ten, kur jie atėjo Ukrainoje, pensijos baigėsi. <...> Tai gal verta būtų susimokėti truputį, kad šito mes galėtume išvengti“, – „Saugu“ forume kalbėjo apžvalgininkas R. Valatka.

Jis dar kartą pakartojo, jog jo manymu, kiekvienas pilietis turi pajusti, kad vyksta karas.

„Ir kad čia yra ne juokai. J. Ohmanas jau kiek metų kalba, jau prieš pilno masto karą jis kalbėjo tuos pačius dalykus, niekas nesiklauso, visiems gerai, mes čia linksminamės. Bet laikas yra baigti juokus ir dėti realius pinigus. Kas gali imti ginklą (į rankas, aut. p.), turi jį imti. O visi kiti turi prisidėti prie gynybos stiprinimo. Ir tada mes turėsime proveržį. <...> Turime pasakyti sau, kad dėl karo turime atsisakyti dalies komforto, nes kitaip gali baigtis blogai“, – įžvalgomis dalijosi R. Valatka.

Dvigubas efektas

Verslininkas A. Avulis forume kalbėjo, jog išmintingiausias sprendimas būtų ramiai ruoštis ir kurti stiprią gynybos pramonę.

„Taip pat, tą pilietiškumą ugdyti. Mes čia su ugningomis kalbomis, aišku, padarome du darbus: vienus uždegame, jie pasiryžę eiti ir kovoti, aukoti save. O kitas nėra labai geras – išgąsdiname kitą dalį.

Mano nuomone, pats išmintingiausias (būdas, aut. p.) būtų, kad patys protingiausi žmonės kurtų gynybos modelį, kuris apimtų ir pilietiškumo ugdymą, pradedant mokyklose, universitetuose. Kita pusė – stiprios gynybos pramonės vystymas. Nelabai čia turime, kuo pasigirti, ką nuveikėme per 2,5 metų“, – teigė verslininkas.

Jis sakė negalintis teigti, jog nepadaryta visiškai nieko, šitą padaryti pavyko. A. Avulis forume „Saugu“ vardijo tokius darbus ir to, ko dar reikia.

„Nenorėčiau to sumenkinti, ruošiamės priimti vokiečių brigadą, kai kurie poligonai yra statomi. Čia tik vieną būtų galima pasakyti, kad mes nekalbame apie dar vieną sferą, kurioje Lietuva gali būti labai stipri. Tai Lietuvoje yra daug talentingų jaunų verslininkų būtent gynybos pramonės srityje, kurdami lazerius, dronus“, – kalbėjo verslininkas A. Avulis.

Svarbūs ne tik ginklai

Organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjas J. Ohmanas irgi teigė, jog Lietuvos karinėje pramonėje nėra viskas blogai.

„Lietuviška produkcija ukrainiečių prioritetų sąraše yra įrašyta antruoju numeriu. Mes turime vieną didžiulį privalumą – karas Ukrainoje yra startuolių karas, jeigu kalbame apie dronus, kitą įrangą, elektroniką. <...> Manau, kad būtent mūsų genetika pramoninė labai tiktų. Bet tai yra įgyvendinama sunkiai. <...>

Bet tas judrusis ateities karas, kuriame viskas juda ir keičiasi, mes ten galėtume gerokai sparčiau ir judriau, protingiau dalyvauti. Tiek iš valstybės, tiek iš verslo. Tai iš dalies yra daroma, bet matau, kad kol kas strateginis noras yra pakankamai menkas“, – savo poziciją „Saugu“ forume išdėstė J. Ohmanas.

Paklaustas, ar Lietuva turi aiškią gynybos strategiją, J. Ohmanas teigė, jog ir taip, ir ne.

„Kaip bebūtų, ta patirtis, suvokimas, aišku, auga. Niekada nereikia sakyti, kad viskas yra blogai, bet tai vyksta labai lėtai. <...> Aš tiesiog laukiu, ką Rusija turi realiai padaryti, kad mes suvoktume. Manau, kad Rusija mums padės toje vietoje“, – svarstė jis.

Arūnas Valinskas

Buvęs Seimo pirmininkas A. Valinskas tikino, jog ginklai lygiai taip pat svarbu, kaip ir visuomenės nusiteikimas priešintis.

„Visi ginklų kūrimai, dronai... Bet mes turime turėti vieną esminį dalyką – visuomenės nusiteikimą priešintis. <...> Mes neturėsime visuomenės, kuri kovos su dronais, jeigu visuomenei nebus noro priešintis“, – pabrėžė jis.

A. Valinskas pirštu bedė pirmiausiai į švietimo sistemą ir jos problemas.

„Jos yra neišsprendžiamos ir nesprendžiamos apskritai. Tai yra kompleksinis dalykas, švietimas nėra į tai orientuotas. Taip pat yra tam tikri rusų naratyvai, kurie yra kartojami. Su jais nekovojame taip, kaip reikėtų.

Noriu paklausti, kodėl mes uždraudėme Lietuvoje transliuoti jų propagandą, bet tą propagandą transliuojantį veikėją mes įleidome į rinkimus“, – tikino buvęs Seimo pirmininkas A. Valinskas.

Esminiai akcentai

A. Valinskas forume „Saugu“ pabaigoje teigė manantis, kad diskusijoms apie Lietuvos gynybai laikas baigėsi ir jos nebeturėtų būti politikų darbotvarkėse.

„Diskusijoms laikas jau baigtis. <...> Politikai jau turi suvokti, kad dabar jau reikia daryti. Nes karas realiai vyksta už mūsų sienos“, – pabrėžė jis.

Verslininkas A. Avulis teigė, jog labai svarbu įtikinti visuomenę, kad šalis yra saugi. Bet kartu jis teigė, jo Lietuva gali būti ir saugesnė.

„Lietuva yra NATO valstybė, čia tikrai nėra ko labai pergyventi dėl savo saugumo. Bet Lietuva dar gali būti saugesnė, jeigu mes dėsime visas pastangas jos gynybos stiprinimui. Tam reikia pinigų, jų galima surasti nelabai sunkiai, atsisakant dalies lengvatų, tai būtų labai didelis pilietiškumo žingsnis. Kad mes visi sutinkame atsisakyti tam tikros savo nedidelės dalies, vardan to, kad Lietuva būtų saugesnė.

O kitas dalykas, kas sustiprintų Lietuvą – gynybos pramonės išvystymas. Ir tam reikėtų skirti daugiau lėšų nei kažkokiems įsigijimams“, – savo esminį pasiūlymą forume įvardijo verslininkas A. Avulis.

Lietuvos kariuomenės vado pasikeitimo ceremonija

Apžvalgininkas R. Valatka dar pridėjo, jog būsimas ministrų kabinetas turi „užkelti“ savo kabinetą ant karo bėgių.

„Bent jau trys, keturios ministerijos turi dirbti drauge, kad visi tie dalykai, apie kuriuos kolegos kalbėjo, būtų organizuoti. Kad tie pinigai būtų ne šiaip, turi būti dalis pramonės pastatyta ant karo bėgių, vadyba Vyriausybinė.

Ir visuomenė privalo įsisąmoninti, kad visa tai neapmokės verslininkai, nepaimsim iš savo vaikų ir anūkų ateities paskolų pavidalu, turim dabar susimesti patys. Nes kiekvienam iš mūsų bus nesaugu, bus blogai, jeigu mes to nepadarysime“, – tikino R. Valatka.

O visuomenininkas J. Ohmanas pabrėžė, jog šalies gynybai turėtų būti skiriami 4 procentai BVP. Taip pat išvardijo kitus būtinus darbus norint, kad šalis būtų saugi.

„Taip pat įvesti visuotinį šaukimą visiems, kiek įmanoma greičiau. Tai tikrai padėtų, čia jau kalbu kaip švedas, žinau, ką tai reiškia. Siųsti misiją iš Lietuvos į Ukrainą, kalbu apie kariuomenę, atlikti tam tikrus darbus, kad geriau suvoktų padėtį, tai labai mums padėtų. Ir taip pat remti mus“, – būtinus darbus „Saugu“ forume išvardijo J. Ohmanas.