aA
Skaitmeninė ekonomika Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus nuolat augo ir 2019-ųjų pabaigoje sudarė 7,6 proc. visos ekonomikos. Šiuo metu Lietuvoje skaitmeninė ekonomika – 5-as didžiausias ekonomikos sektorius pagal pridėtinę vertę. Skaitmenizacijos potencialą rodo ne tik spartus skaitmeninės ekonomikos augimas, bet ir tai, kad net 40 proc. darbo vietų Lietuvoje gali būti skaitmenizuotos. Tai yra didžiausias procentas tarp EBPO narių. Tokios sąlygos ypač svarbios planuojant specialistų poreikį.
Skaitmeninė ekonomika
Skaitmeninė ekonomika
© Autorių nuotr.

Skaitmenizacijos realybė

Šiuolaikiniai ekonomikos dalyviai, tiek verslas, tiek viešojo valdymo institucijos, vis labiau remiasi skaitmeninio pasaulio technologijomis: didžiųjų duomenų (Big data) baze ir jų analize, dirbtiniu intelektu (Artificial intelligence), daiktų internetu (Internet of Things), debesų kompiuterija (Cloud computing), kompiuterių galia (Computing power), 5G tinklu, blokų grandine (Blockchain). „Šių skaitmeninių technologijų ekosistema yra būtina verslo sprendimams ir tolimesnei verslo strategijai priimti, siekiant užtikrinti sėkmingą įmonių veiklą ir pelningumą, taip pat efektyvų viešojo sektoriaus darbą.“ – teigia doc. dr. Lidija Kraujalienė, MRU Viešojo valdymo ir verslo fakulteto prodekanė studijoms.

Skaitmenizacija jau studijų turinyje

Naujoji pramonė ir naujoji ekonomika užsistovėti vietoje neleidžia ir studijų procesams. Mykolo Romerio universitetas (MRU) daug dėmesio skiria bakalauro studijų programos „Skaitmeninė ekonomika“ turiniui, jį nuolat realizuoja. Esminis pokytis – dirbtinis intelektas (AI). Lietuvoje dirbtinio intelekto (AI) vystymas – prioritetinė sritis. Panašios tendencijos pastebimos visame pasaulyje, o tai diktuoja ir specialistų paklausą. Reikalingi naujos kartos specialistai, turintys fundamentinių mokslų žinių ir gebantys taikyti AI įvairiose verslo, pramonės ir mokslo srityse. „Be to, Lietuvoje vis daugiau atsiranda startuolių, skaitmeninėmis technologijomis grįstų verslų, kurie plečiasi eksponentiškai ir reikalauja specialistų, išmanančių tiek ekonomikos tendencijas, tiek verslo procesus“, – skaitmenizacijos reikšmę pabrėžia ir dr. Artūras Jurgelevičius, MRU studijų dalyko „Startuolių kūrimas ir verslumas“ dėstytojas.

Skaitmenizavimo procesai – pasaulinis prioritetas

Europos Komisija skatina skaitmenizavimo procesus Europoje. Šiais metais į Lietuvą atvykusi Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pritarė Lietuvos ekonomikos gaivinimo planui kuriant skaitmeninę Lietuvą. Pabrėžiama, kad naujos kartos turi turėti daug daugiau skaitmeninių gebėjimų. Kitas faktas, kad 2021–2027 m. pagal ES fondų investicijų programą, siekiant skaitmenizavimo transformacijos, bus investuojama į kompetencijas didelio našumo skaičiavimo, dirbtinio intelekto, kibernetinio saugumo taikymo srityse. 2020 m. COVID-19 pandemijos sukelta krizė iškėlė poreikį diegti skaitmeninimo sprendimus versle ir viešajame sektoriuje, todėl šiuo metu yra ypač aktualūs gebėjimai integruoti skaitmenines technologijas kasdieninėse praktikose.

„Skaitmeninės ekonomikos“ absolventai – darbo rinkos pirmūnai

Jungtinių Arabų Emiratų ir Dubajaus aukščiausioji valdžia iškėlė ambicingą tikslą: per artimiausius penkerius metus parengti 100 tūkst. skaitmeninių technologijų specialistų ir sukurti 1000 skaitmeninėmis technologijomis grįstų pasaulinio lygio bendrovių. Tai puikiai atspindi tendencijas visame pasaulyje. „Reaguodama į giluminius pasaulinius transformacinius procesus, MRU mokslininkai kartu su verslo partneriais ir absolventų ateities darbdaviais parengė inovatyvią ir dinamišką „Skaitmeninės ekonomikos“ bakalauro studijų programą, kurios turinys visokeriopai atspindi ne tik rinkos poreikius, bet ir Europos Sąjungos ekonominės politikos prioritetus ir pasaulines verslo tendencijas.“ – teigia dr. Lina Volodzkienė, MRU Verslo ir ekonomikos instituto direktorė.

„Skaitmeninės ekonomikos“ programoje įtraukti naujausi rinkos poreikį atlepiantys studijų dalykai kaip: Skaitmeninių technologijų plėtra, Startuolių kūrimas ir verslumas, Skaitmeninio verslo teisė, Prekybos ir paslaugų ekonomika, „FinTech“ ir dalijimosi ekonomika, Skaitmeninės ekonomikos politika ir lyderystė, Verslo duomenų bazės ir analitika, Tarptautinė ekonomika ir regionalizacija, Kibernetinio saugumo pagrindai, Projektų valdymas ir ekonominis pagrindimas, Ekonominių rodiklių analizė ir prognozavimas, ir kiti, kurie padės ir verslui ir viešajam sektoriui klestėti“ – komentuoja ekonomistas prof. dr. Artūras Grebliauskas. Absolventai, baigę skaitmeninės ekonomikos studijų programą, galės dirbti „FinTech“, bankininkystės, tarptautinėse technologinėse, prekybos ar pramonės įmonėse ir bendrovėse, tarptautiniuose startuoliuose, viešojo sektoriaus organizacijose ir institucijose. Skaitmeninės ekonomikos specialistus graibsto Lietuvos startuoliai, tokie kaip „Vinted“, „Tesonet“, „Kilo Health“, „Bored Panda“ ir kiti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Vilnietės liga glumina ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių medikus: pirmasis požymis buvo didelis silpnumas

34-erių metų vilnietės Anos Kozlovskos liga stebina ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių medikus....

Verslas PliusEdgaras Savickas

Ketvirtadalį pelno dividendams skiriantis Šiaulių banko vadovas: tam tikra prasme esame Amerika

Šiaulių banko administracijos vadovas Vytautas Sinius sako dabar negalintis vienareikšmiškai...

Verslas PliusBloomberg News

Rusijos infliacija nusmuko į žemiausią lygį nuo invazijos į Ukrainą

Rusijos infliacija sušvelnėjo daugiau negu buvo prognozuota – iki žemiausio lygio nuo...

Delfi PliusThe Economist

Rusija 2 būdais galėtų Ukrainoje blokuoti GPS ryšį: štai kodėl ji taip nedaro

Kraterių raštas, likęs ant Antonivkos tilto Pietų Ukrainos Chersono mieste, iliustruoja...

Klaipėdiečiai sunerimę: įtarimų sukėlė Melnragės paplūdimyje pilamas keistos spalvos smėlis

Kai nieko nebuvo daroma dėl I Melnragės paplūdimio, kurį itin siaurina audros ir krantų erozija,...

Vestuves vedanti Nijolė Pareigytė – apie savo blogus šios šventės atsiminimus, jaunavedžių įgeidžius ir naujas tradicijas

Jau kelerius metus vestuves vedanti Nijolė Pareigytė-Rukaitienė sulaukia daugybės jaunavedžių...

Į nekilnojamą turtą investavęs Mino juokauja: užteks ir man iki mirties, ir dar vienoms skyryboms

Mindaugas Mickevičius-Mino atrodo praktiškai nepasikeitęs nuo tų laikų, kai išgarsėjo viename...

Net ir nekaltai atrodančios žaliosios trąšos gali sunaikinti derlių: kaip jas naudoti tinkamai

Žaliosios augalinės trąšos arba susmulkinta žolė ir piktžolės – vienas geriausių ir...

Dvaro restorane užsisakė vakarienei patiekalų: kai padavėja juos patiekė ant stalo, paprašė iš virtuvės pakviesti šefą

Latviai kalba, kad jų šalyje yra toks dvaras, kuris savo istoriniu autentiškumu ir prabanga...

Delfi PliusPeter Martin

„Bloomberg“ šaltiniai: karas Ukrainoje turės netikėtą poveikį – šį kartą gali būti kitaip (2)

Ukrainoje šėlstant giliausiam Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo konfliktui, Joe Bideno...