aA
Lietuvos Respublikos ambasados Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje pirmoji sekretorė dr. Birutė Kunigėlytė-Žiūkienė nuo vaikystės svajojo būti teisininke, tačiau, ko gero, net neįsivaizdavo, kur ją ateityje nuves teisės studijos...
Birutė Kunigėlytė-Žiūkienė
Birutė Kunigėlytė-Žiūkienė
© Autorių nuotr.

Gerbiama Birute, kodėl teisė?

Nuo vaikystės svajojau būti teisininkė, tik tuo metu atrodė, kad pagrindinis teisininko saviraiškos būdas yra buvimas advokatu, o karjeros viršūnė – tapimas teisėju. Neatsitiktinai rinkausi teisės studijas – tai buvo sąmoningas sprendimas, atvedęs į Mykolo Romerio universitetą. Ketvirtajame studijų kurse atrasta tarptautinės teisės disciplina labiausiai įtraukė, atspindėjo mano interesų sritį, joje radau globalią prasmę. Po bakalauro studijų pasirinkau studijuoti tarptautinę teisę magistrantūroje, o šias studijas vainikavo daktaro disertacija tarptautinės teisės tematika. Studijų metu ir rašant disertaciją teko susipažinti su daugybe savo srities profesionalų Lietuvoje ir užsienyje – ir teisės teoretikų, ir praktikų, padėjusių įsigilinti į tarptautinės teisės kompleksiškumą ir jos kūrimo, įgyvendinimo ir tarptautinio teisingumo vykdymo mechanizmus.

O kaip klostėsi jūsų profesinis kelias baigus studijas?

Džiaugiuosi, kad studijuojama doktorantūroje turėjau galimybę dirbti Mykolo Romerio universitete – ir prisidėdama prie tarptautinių ryšių plėtojimo Teisės fakultete, ir dėstydama tarptautinės teisės dalyką bakalauro studijų studentams. Ilgainiui stiprėjo noras įprasminti teorines žinias praktikoje, o kartu – ir jas praplėsti praktinių aspektų išmanymu. Todėl nusprendžiau prisijungti prie Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos kolektyvo. Tarptautinė teisė buvo ta sritis, kuri vedė darbo diplomatinėje tarnyboje link. Ministerijoje karjerą pradėjau Transatlantinio bendradarbiavimo ir saugumo politikos departamente, vėliau kelias vedė į Teisės ir tarptautinių sutarčių departamentą. Šiuo metu einu pirmosios sekretorės pareigas Lietuvos Respublikos ambasadoje Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje.

Tarptautinė teisė... Skamba gana abstrakčiai... O kokios jūsų veiklos sritys?

Džiaugiuosi turėjusi galimybę prisidėti prie skirtingų užsienio politikos sričių formavimo ir įgyvendinimo – nuo tarptautinių taikos palaikymo misijų ir konfliktų prevencijos iki strateginių prekių (ginklų ir dvejopo naudojimo prekių) kontrolės; nuo tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros iki diplomatinės tarnybos teisinio reguliavimo; nuo moterų vaidmens sprendžiant tarptautinius konfliktus stiprinimo iki konsulinės pagalbos. Kiekviena atsakomybės sritis savita, reikalaujanti atsakingo pasiruošimo, tačiau apdovanojanti galimybėmis atstovauti savo šaliai tarptautinėje arenoje (ekspertų grupėse, atskirų sutarčių šalių konferencijose, regioninių formatų susitikimuose, nevyriausybinių organizacijų rengiamuose renginiuose, Europos Sąjungos darbo grupėse, vykdant informavimo, šviečiamąją veiklą verslui ir kitoms valstybėms), dalyvauti priimant sprendimus, teisės aktus ir kitus dokumentus, kuriuose kiekvienas kablelis turi savo reikšmę ir kur diskusijos gali trukti daugybę metų, siekiant suderinti skirtingas nuostatas, ieškant kompromisų, siekiant konsensuso. Itin džiaugiuosi turėjusi galimybę šiuos aspektus patirti ir tiesiogiai prisidėdama prie Užsienio reikalų ministerijos veiklos Lietuvai ruošiantis pirmininkauti ir pirmininkaujant Europos Sąjungos Tarybai.

Teisės studijos dažniausiai siejamos su nacionaline teise, darbu teismuose, bylų nagrinėjimu. Ar nacionalinė teisė susijusi su tarptautinės teise?

Tarptautinė teisė neatsiejamai susijusi ir su nacionaline teise. Galiu pasidžiaugti turėjusi galimybę reikšmingai prisidėti rengiant pagrindinius diplomatinę tarnybą reguliuojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus. Tai – be galo prasminga ir įdomi patirtis, leidusi įsigilinti į teisėkūros specifiką, tarptautinius ir skirtingų valstybių diplomatinės tarnybos teisinius santykius reguliuojančius nacionalinius teisės aktus. Reikšminga patirtimi laikau galimybę atstovauti Užsienio reikalų ministerijai teismuose ar ikiteisminėse institucijose, rengiantis procesui.

Dirbdama diplomatinėje atstovybėje nuolat susiduriu su teisiniais klausimais, čia reikalingas ne tik tarptautinės politikos išmanymas, bet įsiprasmina tarptautinės, administracinės teisės, net ir civilinės teisės žinios. Tad savo darbe nuolat ir nenutrūkstamai studijuoju ir šios studijos yra be galo įdomios, ypatingos tuo, kad skrodžia įvairias visuomeninių, tarptautinių santykių sritis, įgalina matyti dalykus įvairiais kampais, moko ieškoti ir rasti argumentų ne tik konkrečiose sutartyse ir teisės aktuose, bet ir pačioje teisės esmėje.

Dėkoju Jums už pokalbį ir sėkmės.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.7000

Top naujienos

Vilnietės liga glumina ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių medikus: pirmasis požymis buvo didelis silpnumas

34-erių metų vilnietės Anos Kozlovskos liga stebina ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių medikus....

Verslas PliusEdgaras Savickas

Ketvirtadalį pelno dividendams skiriantis Šiaulių banko vadovas: tam tikra prasme esame Amerika

Šiaulių banko administracijos vadovas Vytautas Sinius sako dabar negalintis vienareikšmiškai...

Verslas PliusBloomberg News

Rusijos infliacija nusmuko į žemiausią lygį nuo invazijos į Ukrainą

Rusijos infliacija sušvelnėjo daugiau negu buvo prognozuota – iki žemiausio lygio nuo...

Delfi PliusThe Economist

Rusija 2 būdais galėtų Ukrainoje blokuoti GPS ryšį: štai kodėl ji taip nedaro

Kraterių raštas, likęs ant Antonivkos tilto Pietų Ukrainos Chersono mieste, iliustruoja...

Klaipėdiečiai sunerimę: įtarimų sukėlė Melnragės paplūdimyje pilamas keistos spalvos smėlis

Kai nieko nebuvo daroma dėl I Melnragės paplūdimio, kurį itin siaurina audros ir krantų erozija,...

Vestuves vedanti Nijolė Pareigytė – apie savo blogus šios šventės atsiminimus, jaunavedžių įgeidžius ir naujas tradicijas

Jau kelerius metus vestuves vedanti Nijolė Pareigytė-Rukaitienė sulaukia daugybės jaunavedžių...

Į nekilnojamą turtą investavęs Mino juokauja: užteks ir man iki mirties, ir dar vienoms skyryboms

Mindaugas Mickevičius-Mino atrodo praktiškai nepasikeitęs nuo tų laikų, kai išgarsėjo viename...

Net ir nekaltai atrodančios žaliosios trąšos gali sunaikinti derlių: kaip jas naudoti tinkamai

Žaliosios augalinės trąšos arba susmulkinta žolė ir piktžolės – vienas geriausių ir...

Dvaro restorane užsisakė vakarienei patiekalų: kai padavėja juos patiekė ant stalo, paprašė iš virtuvės pakviesti šefą

Latviai kalba, kad jų šalyje yra toks dvaras, kuris savo istoriniu autentiškumu ir prabanga...

Delfi PliusPeter Martin

„Bloomberg“ šaltiniai: karas Ukrainoje turės netikėtą poveikį – šį kartą gali būti kitaip (2)

Ukrainoje šėlstant giliausiam Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo konfliktui, Joe Bideno...