aA
Koks verslas teiks daugiausiai pasitenkinimo, priklauso nuo žmogaus. Vieniems tai turi būti aukso kasykla, kitiems – smagi pramoga, o treti kuria verslus norėdami palengvinti žmonėms gyvenimą. Prie pastarųjų galima priskirti ir Aną Mariją Ramanauskienę, 2000 m. įkūrusią ortopedijos technines priemones – kojų, rankų, stuburo įtvarus – projektuojančią ir gaminančią įmonę „Ortopagalba“.
"Ortopagalba" nuotr.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kai esi reikalingas, sunkumus įveikti lengviau

Beveik keturiasdešimties metų darbo su ortopedijos technika patirtį turinti Ana įsteigusi įmonę versle jautėsi naujokė: „Teko susidurti su daugiau sunkumų nei įsivaizdavau iš pradžių - pradėjus verslą trūko žinių, gąsdino didžiulė konkurencija rinkoje. Tačiau darbas suteikė labai daug vertingos patirties, o kai kurių įgūdžių įgyti apskritai nesitikėjau. Pavyzdžiui, niekada nemaniau, kad išmoksiu vairuoti automobilį".

Pasak verslininkės, tokius patiriamus sunkumus kompensuoja žinojimas, kad „Ortopagalbos" produktai yra išties reikalingi ir klientams padės jaustis geriau.

„Mūsų prekės žmonėms padeda sumažinti arba numalšinti skausmą, atgauti judėjimo laisvę ir prarastą pasitikėjimą savimi, susigrąžinti darbingumą. Todėl šis verslas reikalauja intensyvaus bendravimo, reikia atsižvelgti į paciento jaučiamą skausmą, įvertinti jo lūkesčius ir pasiūlyti aukščiausios kokybės saugias ortopedines priemones," - teigia Ana.

Šiandien sėkmingai veikianti „Ortopagalba" yra subūrusi patyrusių darbuotojų kolektyvą, sukaupusi gerą techninę bazę, o gamyboje naudoja tik kokybiškas ir nekenksmingas medžiagas. Ortopedinės priemonės yra gaminamos ne tik serijiniu būdu, bet ir pagal individualius užsakymus, kurie kartais būna išties įdomūs: „Gydytojo nurodymu turėjome pagaminti įtvarą lūžusiam uodegikauliui. Sukūrėme sėdynę su skyle, kuri saugojo uodegikaulį nuo lietimosi su kietu pagrindu ir priminė tualeto dangtį. Ji leido ligoniui sėdėti, vairuoti automobilį, lankytis svečiuose su... nuosava sėdima vieta".

Verslo plėtrai - valstybės parama

Verslui įsibėgėjus, 2010 m. nuspręsta pradėti bendradarbiavimą su įvairiais užsakovais ir papildyti siūlomų prekių asortimentą, gaminant sportui ir gydymui pritaikytas produktų linijas bei darbo apsaugos ir veterinarijos priemones.

 

„Įmonei plėsti panaudojome paskolą iš Atviro kreditų fondo, kuriai garantiją suteikė UAB „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA). INVEGA suteikta garantija padėjo mūsų įmonei gauti paskolą, už kurią įsigijome reikalingą gamybinę įrangą įmonės veiklos plėtrai," - pasakoja Ana.

Būkite sąžiningi sau

Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos prezidiumo narys Viktoras Budraitis norintiems pradėti verslą pirmiausia siūlo atsakyti į kelis svarbius klausimus.

„Ar turite pakankamai ryžto, ar nebijote rizikuoti, kieno lėšomis plėtosite verslą, ką darysite, jeigu investicijos negrįš? Turintis atsakymus į šiuos klausimus žmogus jau gali bandyti pradėti verslą. Svarbiausia - informacija ir dar kartą informacija. Domėkitės rinkos tendencijomis, rėmimo galimybėmis, kas galėtų tapti jūsų partneriais, ką veikia konkurentai, kokie jūsų pranašumai. Labai naudinga padirbėti su tėvais, giminaičiais - įgysite vertingos patirties".

Pasak V. Budraičio, rizikuoti reikia protingai: „Venkite per didelės rizikos, nesiskolinkite per daug, nesivadovaukite optimistiniu scenarijumi. Paprastai verslo plėtotojas turi tris scenarijus: optimistinį, pesimistinį ir vidutinį. Siūlyčiau rinktis pesimistinį arba vidutinį - geriau pasiruošti blogiausiam ir vėliau gauti geresnį rezultatą, nei atvirkščiai. Tai itin aktualu svarstant, kokį verslą pradėti, - imantis visiškai naujo verslo, rizika bus didesnė, tačiau ir grąža gali būti didesnė nei užsiimant tradiciniu verslu".

Įvertinkite savo galimybes

„Kuriant naują ar plečiant turimą verslą labai svarbu įvertinti savo galimybes: kiek turite žinių apie gaminamą produktą ir situaciją rinkoje, kiek žmonių turėtų dirbti įmonėje, kas galėtų tapti jūsų partneriais ir į ką galėtumėte kreiptis, iškilus rimtoms problemoms. Taip pat įvertinkite savo finansinę situaciją ir kokių investicijų pareikalaus verslas. Jeigu asmeninėmis lėšomis jų padengti negalėsite, pasidomėkite finansinės paramos priemonėmis - nemažai jų siūlo ir INVEGA," - teigia INVEGA generalinis direktorius Audrius Zabotka.

Kaip paramą verslui INVEGA šiandien gali pasiūlyti ne vieną priemonę, finansuojamą iš ES struktūrinių fondų. Atviro kreditų fondo lengvatinės paskolos teikiamos itin palankiomis verslui sąlygomis. Regioninės plėtros fondo lėšomis administruojami kreditai palengvino verslo plėtrą jau ne vienai smulkiojo ir vidutinio verslo įmonei.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Reformos pasekmės: mokytojai masiškai išeina iš darbo, dalis nežino, ar gaus atlyginimą (610)

Iki rugsėjo pabaigos liko vos kelios dienos, tačiau vis dar yra tokių mokyklų, kuriose mokytojai...

Oficiali statistika: kaip ir kodėl didėjo kainos po euro įvedimo (346)

Statistikos departamento renkami duomenys rodo, kad kainos nuo 2015 metų, kuomet buvo įvestas...

Kirkilas apie prieš krizę pakeltas pensijas: ir dabar manau, kad pasielgėme teisingai (46)

Seimo pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas pripažįsta, kad 2006–2008 metais užimdamas...

Lietuvos bankas, policija ir kitos institucijos toliau merkia pinigus į rusiškas IT sistemas LRT tyrimas (171)

Be Lietuvos banko, dar bent septynios svarbiausios valstybės institucijos – Policijos...

„Ryanair“ atšaukia šimtus skrydžių: laukia didžiausias streikas per visą bendrovės istoriją (4)

Penktadienį, rugsėjo 28 d., „Ryanair“ pilotai surengs streiką, kuris, jų teigimu, bus...

Darosi nejuokinga: kol rinktinei vadovaus Adomaitis, Motiejūnas nebus į ją kviečiamas? (25)

Donatas Motiejūnas nusprendė nutraukti tylą ir atvirai prakalbo apie konfliktą su Lietuvos...

Paaiškėjus įžūliam melui, iš „Mis Ukraina“ konkurso nugalėtojos atimta karūna

Rugsėjo 20 d. Ukrainos sostinėje Kijeve vykusio grožio konkurso „Mis Ukraina“ nugalėtoja...

Pranckietis piktinasi opozicija: jie nedirba savo darbo (36)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis piktinasi opozicija, kuriai atsisakius registruotis...

Medikai įvardijo šąlančių galūnių kaltininkus – galite atpažinti rimtą ligą (9)

Storos vilnonės kojinės ir karštas puodelis arbatos – tokiomis priemonėmis šąlančių...

Vizito pabaigoje – netikėtas popiežiaus perspėjimas: Baltijos šalys visada yra pavojuje (191)

Popiežius Pranciškus sako suprantantis Baltijos šalims nuolat gresiantį pavojų, nepaisant to,...