aA
Kadagys nuo seno lietuvių buvo mėgstamas dėl savo gydomųjų ir antibakterinių savybių. Tačiau ne tik dėl šios priežasties verbų sekmadienį, anot žolininkės Vaivos Jundalaitės-Kosienės, į bažnyčią šventinti vertėtų neštis paprasčiausią kadagių puokštelę – ištaigi verba nėra būtina.
Vaiva Jundalaitė-Kosienė
Vaiva Jundalaitė-Kosienė
© DELFI

Kadagį šventina ne tik prieš Velykas

V. Jundalaitė-Kosienė pasakoja, kad kadagys neatsiejamas nuo Velykų buvo jau nuo seno: „Kadagį lietuviai naudoja labai seniai. Tačiau aš pamenu, kad kadagį mes šventindavome ne tik prieš Velykas, bet ir per Žolinę. Kadagys žinomas kaip augalas, gerai valantis orą, yra manoma, kad ten, kur auga kadagynas, oras bus kur kas švaresnis.

Todėl, jei žmogus serga kvėpavimo ar plaučių ligomis, jam vertėtų pasivaikščioti po kadagyną. Taip pat kadagys pasižymi stipriomis antibakterinėmis savybėmis.”

Gydančiais laikomi ir kadagio dūmai, todėl nuo seno kadagys yra smilkomas. Žolininkė pasakoja, kad net sergant gripu ir turint namie šventinto kadagio šakelę, ją vertėtų uždegti ir pasmilkyti: „Tuomet, pasmilkius kadagį namie, atrodo, kad juos visos ligos palieka. Beje, kadagio dūmai ir energetiškai apvalo patalpas, kai jos energetiškai užsiteršia. Jei kas turi galimybę pasmilkyti kadagį namie, būtų gerai tai daryti net ir kokį kartą per savaitę.”

Kadagys
Kadagys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kadagys kieme – apsaugos ženklas

Nors verbų rišimo būdų nėra daug, pačios verbos gali būti įvairios. Dažniausiai tai, kaip galiausiai atrodys verba, priklauso nuo verbų rišėjų nuotaikos, charakterio ar įgūdžių. Vis dėlto, V. Jundalaitė-Kosienė sako, kad nebūtina pirkti labai ištaigingos verbos – Verbų sekmadieniui puikiai tiksianti ir paprasta kadagių puokštė.

„Manau, kad jei yra kadagys – to ir užtenka. Ypač gerai, kai šventinti nešame kadagio šakeles, nuskintas nuo kadagio krūmo, augančio prie namų. Taip pat, jei sodyboje, netoli namo auga kadagių krūmas, jis atlieka ir kiemo apsauginę funkciją”, – pasakoja žolininkė.

Pašnekovė priduria, kad kadagio gydomosios savybės sustiprėja ir tada, kai žmogus tiki jomis: „Tikėjimas yra labai svarbus.”

Kadagio nevertėtų merkti į vandenį

Parsinešus pašventintą kadagio puokštelę namo, žolininkė pataria jos nemerkti į vandenį, tačiau džiovinti ir papildo, jog dažniausiai gydomosiomis savybėmis pasižyminčius augalus bene visuomet reiktų sudžiovinti: „Pati aš kadagį mėgstu užkišti kur nors virš durų – vėlgi, tam, kad jis saugotų namus.”

Metams baigiantis žolininkė pataria atsisveikinti su kadagiu, tačiau neskubėti jo išmesti – artėjant kitoms Velykoms, senąjį kadagį vertėtų išsmilkyti, o jei namuose yra židinys – sudeginti. Beje, V. Jundalaitė-Kosienė priduria, kad sudeginus šventintą kadagį krosnyje, išsivalo ir jos „ugnies takas” ir joje nieko bloga nebeužsilieka.

Verbos
Verbos
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Taip atsisveikiname su senuoju kadagiu ir namo parsinešame naują. Manoma, kad tiek šventintas kadagys, tiek verba yra vienam sezonui – jų savotiškas ir naudojimo terminas yra metai. Juk viskas turi atsinaujinti”, – teigia žolininkė.

Galima panaudoti ir karštoje vonioje

Pašnekovė pataria, kad kadagį galima ne tik smilkyti, tačiau panaudoti ir žolelių arbatose, o jei žmogus turi kokių nors uždegimų, tuomet kadagio šakelę galima įmesti ir į karštą vonią ar pasidaryti jo nuovirą.

„Kadagys nuo seno laikomas augalu, turinčiu apsauginių savybių, ypač jis apsaugo nuo įvairių negerovių – tarkime, neramių mirusiųjų vėlių, kurios galbūt klaidžioja ir neranda vietos. Todėl tikrai pravartu turėti tokį augalą namuose”, – teigia V. Jundalaitė-Kosienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(61 žmogus įvertino)
4.5574

Top naujienos

Šarūnas Meškys | D+

Skubėkite prisirinkti šių pumpurų: užsienio mokslininkai ištyrė, kaip Lietuvoje paplitęs augalas įveikia mirtiną virusą ir naikina vėžio ląsteles

Italijos ir Pietų Korėjos mokslininkai išsiaiškino stulbinančią augalų savybę, kuri gali...

Po medikės savižudybės bus išmoktos pamokos: sukrėtimai laukia visos sistemos (213)

Sekmadienį iš gyvenimo savo noru pasitraukė jauna gydytoja anesteziologė-reanimatologė, dirbusi...

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (675)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Atkaklusis nacis, kuris norėjo grįžti į Vokietiją: pabėgėlio išradingumas pranoko „Holivudo“ filmus, o Hitleris už tai net apdovanojo

Sėkmė šypsosi tik atkakliems. Taip teigiama apie pasiekimus asmeniniame gyvenime, versle, sporte ir...

Iš Gazos Ruožo vėl lekia raketos: po Izraelio aviacijos smūgio sugriuvus 12 aukštų pastatui „Hamas“ surengė masinę ataką (352)

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ antradienį paskelbė paleidęs 130...

Sugalvojo originalų būdą įamžinti gražiausias Lietuvos vietoves: šis namų akcentas abejingų nepalieka (15)

Norite, jog į namus atėję draugai kalbėtųsi apie keliones, Lietuvos grožį ir pamirštų...

Smurtą artimoje aplinkoje patiria ir vyrai: specialistas papasakojo, su kokiomis problemomis susiduria dažniausiai (48)

90 proc. smurto artimoje aplinkoje patiria moterys. Vyrų, patiriančių smurtą , yra gerokai...

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (21)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Edgaras Savickas | D+

Sovietinis palikimas keliuose: kodėl vis dar atrodo, kad Europa prasideda Lenkijoje (29)

Pagal Sovietų Sąjungos GOST (rus. Государственный стандарт) sukurtas...

Transliacija / Ugnikalnių takais. 37 serija

Trumpai apie mano kelionę: 2021 metais grįžtam į senas svajones! Visą gyvenimą žavėjausi...