Praėjus savaitei po Velykų švenčiamas Atvelykis. Žaliūkių malūnininko sodyboje šventinis Velykų laikotarpis tradiciškai baigiamas linksma vaikų švente, kuri vadinama Velykėlėmis arba vaikų Velykomis. Tai antrasis „Aušros“ muziejaus projekto „Tradiciniai sambūriai prie Žaliūkių vėjo malūno“ renginys, kuriame daugiausiai dėmesio skiriama vaikams ir jų pramogoms, taip pat pakartojama daug velykinių papročių – margučių marginimas, ridenimas, daužavimas, supimasis sūpuoklėse ir kitokios linksmybės. Tą dieną, nešini spalvingais margučiais, prie Žaliūkių malūno skuba vaikai, o kartu su jais – tėveliai, seneliai ir krikšto tėvai.

Fot. E. Tamošiūnas

Atvelykio sekmadienį susirinkusiųjų į šventę lauks gausybė linksmybių. Atsinešę margučių, galės ridenti juos loveliuose. Bus išrinkti ir apdovanoti gražiausi, didžiausi, mažiausi ir stipriausi vaikų, jų tėvelių ir močiučių marginti kiaušiniai, bus žaidžiami liaudiški žaidimai, kiekvienas galės išbandyti jėgas įvairiose varžytuvėse, o norintys – pasimokyti kiaušinius marginti karštu vašku! Bus prisiminta ir velykinio supimosi tradicija, nes anksčiau manyta, kad kuo aukščiau išsisupsi, tuo linai didesni augs, o pats linksmesnis ir sveikesnis būsi visus ateinančius metus.

Fot. E. Tamošiūnas

Šeimininkės kvies paragauti gardžios Atvelykio kiaušinienės – svarbiausio tradicinio šios šventės patiekalo. Pagrindinis Velykų patiekalas – visi tai žinome – virti kiaušiniai, o per Velykėles dažnai kepama ir Atvelykio kiaušinienė. Nuo senų laikų Žemaitijoje kiaušinienė buvo kepama per įvairias pavasario šventes, ne tik per Atvelykį, bet ir per Jurgines ar Sekmines. Šiais metais Atvelykis sutampa su Jurginėmis, tad kiaušinienę kepti ir ragauti bus net dvi progos. Žaliūkių malūnininko sodyboje Velykėlių kiaušinienė ruošiama lauke ant krosnies ir tikrai visada būna nepaprastai gardi. Sušalę ar ištroškę galės paskanauti čia pat išvirtos kvapnios vaistingųjų žolelių arbatos.

Fot. E. Tamošiūnas

Žinoma, šventėje sulauksime ir Velykės. Paprastai Velykė vaikus aplanko pirmąją Velykų dieną, tačiau jau tapo tradicija per Atvelykį sulaukti jos ir malūnininko sodyboje. Galbūt iš pamiškės, kurioje gyvena ir margina kiaušinius, pasikinkiusi kiškučius (o gal net ir vaškinius arklius!) atvažiuos į Velykėlių šventę. Tai puiki proga ją pamatyti, nes tikrai retam taip pasiseka.

Fot. E. Tamošiūnas

Šiaulių miesto vaikų folkloro ansambliai „Čiutulis“ ir „Gasužis“, Šiaulių jaunųjų turistų centro būrelis „Muzikavimo tradicijos“, Rasos progimnazijos lalauninkai ir oratoriai visus, apsilankiusius šventėje, kvies drauge budinti žemę, drauge padainuoti, pašokti, įsijungti į liaudišką ratelį, pasidžiaugti gražiomis šventinėmis tradicijomis.

Fot. E. Tamošiūnas

Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba, rėmėjos: Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė, informacinis rėmėjas – VšĮ Šiauliai plius, draugas – ŽŪB „Ginkūnų paukštynas“

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98, el. p. sigita.milvidiene@ausrosmuziejus.lt.

Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės