aA
Prasidėjus karantinui, saviizoliacijai pasmerkti miestiečiai pasklido po kaimus ir vienkiemius. 13 metų mažame Dzūkijos kaimelyje tarp pelkių bei ežerų gyvenantis žurnalistas Romas jau trejus metus augina vištas ir sako, kad norint turėti tikrų kaimiškų kiaušinių nereikia nei ypatingų įgūdžių, nei daug laiko bei pastangų.

Iš miesto – į mažą kaimelį tarp pelkių

Už lango tikras pavasaris, saulė žeme ridinėjasi, Velykos čia pat, o koronaviruso pandemija įkalino mus tarp keturių sienų ir neleidžia atsitraukti nuo vis šiurpesnius užsikrėtusiųjų skaičius skelbiančių ekranų. Tokiu metu ypatingai pasisekė tiems, kas gali dirbti nuotoliniu būdu ir pabėgti nuo miesto minios į atokias sodybas.

Apsisprendžiau gyventi kaime dar tuomet, kai apie pandemijas ir karantiną net ir katastrofų žanro filmų nedaug buvo sukurta. Vėlyvą 2007 m. rudenį įsikrausčiusi į nebaigtą renovuoti namą mažame Lazdijų rajono Šadžiūnų kaimelyje, pusiaukelėje tarp Leipalingio ir Veisiejų, mūsų šeima neskubėdama atradinėjo kaimietiško gyvenimo malonumus: grybavimą, daržų sodinimą, paukščių stebėjimą ir fotografavimą, ilgus pasivaikščiojimus po kemsynus ir pačių užsiauginto maisto ragavimą.

Dešimtmetį gyvenome tik su kacinais ir šunimis, o kiaušiniai į namus atkeliaudavo iš Druskininkų ir Lazdijų prekybos centrų. Net ir Velykoms nerasdavau laiko paieškoti tikrų kaimiškų kiaušinių – margindavome parduotuvinius.

10 vištų ir gaidys Modestas

Pasidomėti vištų auginimu paskatino „Delfi Agro“ redaktorius Arūnas Milašius – aptarinėjant būsimų straipsnių temas pasiūlė atlikti eksperimentą. Taip Sadauskų kieme atsirado pirmosios 6 vištos, o skaitytojus pasiekė straipsnių ciklas, pavadintas „Kaip aš vištas auginu“. Eksperimentas baigėsi, o vištos liko, o 2019 m. pavasarį jų būrį papildė dar 4 – dvi juodos ir dvi raibos. Paskutinis iš Veisiejų turgaus atkeliavo gaidys Modestas, kuriam vardą improvizuodami sugalvojo „Dviračio šou“ aktoriai – mano personažas ten retai ištveria neprabilęs apie vištas.

Netikėtai užklupęs karantinas pakeitė ne tik miestiečių gyvenimo būdą. Kaime gyvenančiam žurnalistui staiga nebeliko galimybių bent vienam vakarui ištrūkti į parodų atidarymus ar koncertus, bendravimas su draugais ir kolegomis – tik per feisbuką. Net ir sekmadienio Šv. Mišias pakeitė jų transliacija internete.

Tačiau gyvenimas kaime nesibaigė, kol visi esame sveiki ir gyvi, daugiau laiko galiu skirti ne tik žmonai ir televizoriui, bet ir visiems kudakuojantiems, giedantiems, kniaukiantiems ir lojantiems kiemo gyventojams. Tam atvejui, jei išorinis pasaulis visai užsivers, pasirūpinau iš turgaus parsivežti atsarginį maišą kviečių, kad vištaitės neliktų viena žole ir visokiais vabaliukais gyvos.

O kai nerimą keliančios naujienos apie naujas viruso aukas Lietuvoje ir pasaulyje išvargina iki skausmo, atsisėdu prie vištų aptvaro, trupinu joms baltos duonos riekę ir stebiu, kaip lesa. Toks vaizdas atpalaiduoja geriau už visas uždarytas Druskininkų SPA procedūras. 15 – 20 minučių vištų stebėjimo pailsina ekranų išvargintas akis, nurimsta pulsas, sumažėja kraujospūdis.

Socialinę distanciją užtikrins kvapas

Karantino laikotarpiui pabėgusiems iš miesto sodybas miestiečiams galiu drąsiai rekomenduoti – jeigu turite kokią nenaudojamą pašiūrę ar jėgų bei įrankių pastatyti naują vištidę, tai geresnio hobio laikotarpiui, kol pandemija pasibaigs, vargu ar rasite. Vištų pardavėjų kontaktus nesunkiai rasite internete, jei užsakysite daugiau paukščių, atveš į namus ir dar ačiū pasakys, kad tokiu nelengvu metu padedate išgyventi jų verslui.

Po kelių ar keliolikos dienų jaunos vištaitės jau pradeda dėti kiaušinius ir visą vasarą jų nepristigsite. Tiesa, jei paukščiai gyvens visiškai laisvai, teks iškęsti tai, kad jie kur eina, ten ir tuštinasi, o įsimynę ir ant batų padų prinešę išmatų likučių į namus ir automobilį, įgysite specifinį kvapą. Per karantiną tai dar geriau – išėjus į miestą žmonės laikysis nuo jūsų pagarbaus atstumo. Bet kitu metu gali ir nesuprasti.
Plačiau apie gyvenimą su vištomis papasakojau vaizdo įraše, o kitą kartą jums išduosiu paslaptį, kaip šviežią kiaušinį atskirti nuo pasenusio. Ir dar ką nors linksmo sugalvosim, kad mažiau liūdnos karantininės mintys kankintų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(60 žmonių įvertino)
4.8833

Top naujienos

Konfliktas su Kinija įsisiūbuoja: Lietuvos verslas jau kuria įmones kitose šalyse (14)

Lietuvos ir Kinijos santykiams aštrėjant, Lietuvos verslas griebiasi šiaudo. Iš Kinijos...

Įmonės, kurioje vidutinis atlyginimas siekia 4,5 tūkst. eurų, vadovė Kavaliauskienė: amerikiečiai taip pat turi, ko iš mūsų mokytis

Trečiadienį Vilniuje, šalia Lazdynų, iškilusiame naujame verslo parke „ Business Garden Vilnius...

Justina Maciūnaitė | D+

NT verslininkas Kęstutis Vanagas: apie kainų augimą, naujos kartos daugiabučius ir sublizgėjusį miestą, kuriame būstas atsiperka greičiau

Nei NT kainų kilimas, neišsenkantis lietuvių noras įsigyti būstą jau nieko nebestebina. Tačiau...

Arūnas Spraunius | D+

Mūsų laukia paskutinis Žemės amžius, nebent COVID-19 pandemija žmonijai padės atsikvošėti

„Associated Press“ rugsėjo 6 dieną paskelbė žinią apie Graikijos vyriausybės sprendimą...

Aurelijus Veryga įvertino Editos Mildažytės situaciją: dabar svarbiausia neneigti problemos ir ieškoti pagalbos (11)

Buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neliko abejingas šių dienų aktualijai,...

Nuo tokio vaizdo raibsta grybautojų akys: vieniems – hobis, kitiems – būdas gerokai pasipelnyti

Apie tai, kaip atrodytų dzūkų merginos, jei ne grybai ir ne uogos, lietuvių liaudies išmintis...

Europa susiduria su didžiausiu verslo kreditų pasiūlos deficitu nuo 2005-ųjų

Verslo obligacijų, kuriomis investuotojai gali prekiauti Europoje, kiekis susitraukė pirmą kartą...

Lietuviai atrado, kaip atkurti pelkes, kuriose iškastos durpės (1)

Ar galima atkurti pelkes po durpių kasybos? Mokslininkai sako, kad taip: durpių išteklių telkiniai...

Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje: po 12 val. kelionės į Vilnių atvyko ekspresas iš Talino (455)

Antradienį 21:00 į Vilniaus geležinkelio stotį atvyko specialus geležinkelio ekspresas iš...