Anot pranešimo žiniasklaidai, net 30 proc. gyventojų teigia, kad Velykoms visada ieško baltų kiaušinių, nes jie yra patogesni dažymui, tuo metu 27 proc. sako, kad jie pirmenybę taip pat teikia baltiems kiaušiniams, bet jų neradus, tinka ir rudieji, rodo šiemet „Norstat“ atlikta reprezentatyvi apklausa.

Gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ragina tiek per Velykas, tiek kitu metu, renkantis kiaušinius įvertinti ne tik jų estetiką, bet nepamiršti ir gyvūnų gerovės aspekto bei įvertinti, kaip buvo laikomos kiaušinius padėjusios vištos. Tą galima padaryti atkreipiant dėmesį į tai, kokiu skaičiumi yra pažymėti kiaušiniai. Jie žymimi numeriais nuo 0 iki 3 – kuo skaičius mažesnis, tuo vištų laikymo sąlygos geresnės.

„Numeriu „0“ pažymėti kiaušiniai atkeliauja iš ūkių, kuriuose gyvūnai gali laisvai išeiti į lauką, turi daugiau erdvės ir yra šeriami tik ekologišku pašaru. Ant kiaušinio esantis „1” reiškia, kad kiaušinį padėjusi višta nors ir turi mažiau erdvės, tačiau vis dar gali laisvai išeiti į lauką, o ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai žymimi numeriu „2“. Šis skaičius reiškia, kad gyvūnas turi pakankamai erdvės judėti, tačiau visą gyvenimą yra laikomas uždaroje patalpoje ir nemato saulės šviesos“, – pasakoja G. Vaitkevičiūtė.

„3“ numeris informuoja vartotojus, kad kiaušinius padėjusios vištos yra laikomos narvuose, kur negali išskleisti sparnų, patenkinti natūralių savo poreikių. Narvuose laikomos vištos taip pat jaučia didelį stresą ir dažniau serga, todėl „3“ numeriu pažymėtų kiaušinių reikia palaipsniui atsisakyti.

Gyventojams vis svarbesnės vištų laikymo sąlygos

Į vištų laikymo sąlygas kiaušinių pirkėjai atkreipia vis daugiau dėmesio, rodo 2022 m. kovo mėnesį „Tušti narvai“ užsakymu atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa. Praėjusių metų duomenimis, pirkdami kiaušinius į vištų laikymo sąlygas atsižvelgė beveik trečdalis lietuvių.

„Pastebime tendenciją, kad vištų laikymo sąlygos kasmet daro vis didesnę įtaką pirkėjų apsisprendimui renkantis kiaušinius. Pavyzdžiui, 2016 m. atlikta analogiška apklausa rodė, kad šis klausimas tuomet buvo svarbus tik 9 proc. šalies gyventojų, o per šešerius metus šis skaičius patrigubėjo. Tačiau svarbu susimąstyti apie vištų laikymo sąlygas ne tik artėjant Velykoms, kuomet suvartojame didesnius kiaušinių kiekius, bet ir ištisus metus“, – pabrėžia G. Vaitkevičiūtė.

Nebepardavinės narvuose laikomų vištų kiaušinių

„Narvuose laikomos vištos gyvena skurdžiausiomis sąlygomis, neatitinkančiomis natūralių paukščių poreikių. Prisidėdami prie paukščių gerovės užtikrinimo, siekiame dar iki 2024 metų pabaigos iš savo asortimento išimti narvuose laikomų vištų kiaušinius. Be to, iki 2025 metų pabaigos esame išsikėlę tikslą tokių kiaušinių nebenaudoti savo privačių prekių ženklų gaminiuose“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja „Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė.

R. Didjurgytė priduria, kad jau dabar 50 proc. prekybos tinklo kiaušinių asortimento sudaro geresnes vištų auginimo sąlygas suteikiančių paukštynų kiaušiniai – dviejų rūšių ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai, laisvai laikomų vištų bei ekologiški kiaušiniai. Kol bus pasiekti minėti tikslai, ši dalis yra palaipsniui didinama. Be to, puikia alternatyva įprastiems vištų kiaušiniams gali tapti ir nuolatiniame asortimente esantys laisvai laikomų putpelių kiaušiniai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)