Klimatologas socialiniame tinkle rašė, kad orai ir toliau išliks permainingi. O praėjusią savaitę prognozuotas stipru atšilimas ne visai pasiteisino.

„Atšilo visoje Lietuvoje, bet maksimalus šilumos kiekis atneštas nuo subtropinių Atlanto akvatorijų atiteko teritorijoms apie 200 km į pietus nuo Lietuvos.

Todėl šiandien maksimali oro temperatūra sieks ir, vietomis, viršys +20 °C nuo pietinės Lenkijos šiaurėje ir Žemutinės Austrijos vakaruose iki Vakarų Ukrainos ir Moldovos rytuose. Tiesa, vakar po pietų pietinėje Lietuvos dalyje oro temperatūra kilo iki +17 – +18 °C, Rytų ir Vidurio Lietuvoje – iki +13 – +16 °C, o šalies vakaruose ir pačioje šiaurėje – tik iki +7 – +10 °C“, – rašė G. Stankūnavičius.

Jis savo įraše paminėjo, jog Vilniaus universiteto (VU) automatinė meteorologijos stotis, kuri įrengta miesto centre ir labiau reprezentuoja vidinių kiemų mikroklimatą, „užregistravo kiek aukštesnę, nei +19 °C“.

„Tokie dideli teritoriniai terminiai skirtumai buvo nulemti ryškaus šalto atmosferos fronto, kuris vakar po pietų Lietuvą dalino į dvi nelygias dalis, taip pat bendras debesuotumas, vėjo greitis bei atstumas nuo vėsinančios jūros įtakos.

Šią savaitę vidutinė paros oro temperatūra Vidurio, Pietų ir Rytų Lietuvoje jau viršijo +7 °C. Tokia vidutinė temperatūra būdinga antrai balandžio mėnesio pusei. Laikoma, kad vidutinei oro temperatūrai perkopus 5°C ribą pradeda vegetuoti daugiamečiai augalai, tačiau tai turėtų būti pastovus perėjimas, o šis, greičiausiai, bus laikinas, po jo seks stiprus atvėsimas“, – prognozėmis socialiniame tinkle dalijosi klimatologas G. Stankūnavičius.

Jis teigė, jog stipresnės šilumos artimiausiu metu tikėtis nereikėtų.

„Stipri pietvakarių–vakarų krypties oro pernaša aukštesniuose atmosferos sluoksniuose dar kurį laiką išliks, tačiau stipresnės šilumos jau neatneš. Paprastai tokia erdvinė slėgio lauko struktūra virš Europos būdinga vėlyvajam rudeniui ir lemia šiltus ir drėgnus orus spalį ir lapkritį Vidurio Europoje, o ankstyvos žiemos orus – pačioje Europos šiaurėje ir Islandijoje“, – feisbuke rašė klimatoloas.

Jis dar pridūrė, kad per paskutines dvi savaites Islandijoje vidutinė oro temperatūra buvo daug žemesnė už normą, ypač vakaruose ir šiaurėje (5–7 °C), o minimali siekė beveik –20 °C (Akureiri).

„Toliau į pietus esančiose Europos rajonuose bus vidutiniškai šilta ir drėgna. Šiandien popiet per Lietuvą iš vakarų slinks bent keli atmosferos frontai – visur palis, vietomis Žemaitijoje ir Rytų Lietuvoje – gausiai“, – rašė klimatologas G. Stankūnavičius.

Jo teigimu, jau šeštadienį Lietuva pateks į jūrinės poliarinės nepastovios oro masės įtaką, todėl krituliai bus židininiai ir trumpalaikiai (daugiausia liūtys iš pavienių kamuolinių lietaus debesų ar jų grupių).

Klimatologas G. Stankūnavičius feisbuke pasidalijo ir artimiausių dienų orais.

„Sekmadienį Lietuvą pasieks dar vienas atmosferos frontas ir už jo atslinks jau vėsesnė oro masė, taip pat daugelyje rajonų palis, maksimali oro temperatūra dieną kils iki +7 – +12 °C, pajūryje – tik iki +5 – +9 °C.

Pirmadienio naktis jau bus vėsesnė, bet be šalčio, o dieną oras sušils iki +4 – +9 °C.

Antradienį Lietuvą pasieks pietinio ciklono užnugarinė dalis, kuri iš šiaurės „įtrauks“ jūrinę arktinę oro masę ir orai vėl atšals.

Visos ateinančios savaitės naktys bus su šalčiu, o dienomis numatoma –3 – +2 °C, savaitės pabaigoje – iki +2 – +7 °C. Kasdien po truputį pasnigs, o didžiausia sniego (šlapio) ir stipraus bei žvarbaus šiaurės vakarų krypties vėjo (vietomis ir pūgos) tikimybė bus antradienį pietinio ciklono įtakoje (ypač Rytų Lietuvoje).

Šalti, nepastovūs su nedideliais krituliais orai prognozuojami ir kitą savaitgalį bei dar kitos (prieš velykinės) savaitės pradžioje“, – rašė jis.

Dėl to, anot klimatologo, jau kitą savaitę vietomis vėl susidarys laikina sniego danga bei nedidelis paviršiaus įšalas.

„Bet gyvajai gamtai didesnių bėdų neturėtų kilti – dauguma ežerų jau išsivadavo nuo ledo, o upėse vandens temperatūra pakilo iki +4 – +7 °C. Šis bendras orų atšalimas, tikėtina, išsilaikys iki pat šventinio savaitgalio, bet daugiamečių vidurkių atžvilgiu tai nebus stipri neigiama temperatūros anomalija“, – tikino jis.

Šis prognozuojamas atšalimas, anot jo, labiausiai palies Šiaurės ir Vidurio Europą, kiek mažiau Balkanus ir Viduržemio jūros regiono rytinę dalį, tačiau Pietų Europoje šalti orai ilgai neužsibus, o Ispanijoje, Portugalijoje ir Prancūzijos pietvakariuose kitos savaitės pabaigoje orai labiau primins vasarą, nei ankstyvą pavasarį.

Na, o ilgalaikių orų prognozių duomenimis vėsesni nei vidutiniškai orai Šiaurės Europoje gali laikytis beveik visą kitą mėnesį, o Lietuvoje sausesni, ramesni ir vidutiniškai šilti orai prognozuojami balandžio antrą dešimtadienį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)