aA
Šeduvos gyventojus jau beveik dešimtmetį prieš Velykas aplanko ypatinga nuotaika. Bendruomenės narius buria tikra miestelio įžymybe tapęs ir Lietuvos rekordų knygoje atsidūręs abrikosmedis. Deja, šiemetinė pavasario šventė bus kitokia, nes prie Šeduvos lopšelio–darželio augantį Velykų medį nuniokojo girti vandalai.
Šeduvos Velykų medis // Radviliškio r. sav. nuotr.
Šeduvos Velykų medis // Radviliškio r. sav. nuotr.

Vandalus išdavė pėdos

Žinia apie nupjautą abrikosmedį nuvilnijo praėjusio sekmadienio ankstų rytą, kai po lopšelio–darželio teritoriją vaikštinėjęs sargas pamatė ant žolės atgulusį medį.

Atidžiau pažvelgęs vyriškis išsyk suprato, kad abrikosmedis nurėžtas rankiniu pjūklu. Žolyne įmintos pėdos bylojo, kad naktį apsilankė du nekviesti svečiai.

Sutemose atsliūkinę vandalai darbavosi paskubomis: tai liudijo iki pusės įpjautas kamienas. Baimindamiesi, kad sargas neišgirstų triukšmo, atėjūnai medį nuvertė rankomis ir spruko.

Šventės sugadinti nepavyko

Žinia apie suniokotą Šeduvos garsenybę plito tarsi nuo kalno besiritanti sniego lavina. Šeduviai neliko abejingi: vieni skubėjo į talką, kiti siūlėsi padovanoti savo paaugintą tokį patį vaismedį.

„Ši nelaimė sutelkė bendruomenę“, - kalbėjo lopšelio–darželio direktorė Daiva Staškūnienė.

Vadovės suburta grupė savanorių paaukojo sekmadienį ir atstatė į vietą nupjautą medį. Jis sutvirtintas, kad vėl išlaikytų tūkstantinę margučių armiją.

Žinoma, abrikosmedžio šakos niekada nebežaliuos, nebeapsipils varškės kąsnius primenančiais žiedais, bet vandalams balandžio 15-ąją numatytos šventės sugadinti nepavyko.

Bėdą suvertė alkoholiui

Pranešimą gavę pareigūnai tą pačią dieną sulaikė niekdarius. Paaiškėjo, kad į bukiausio metų poelgio laurus nusitaikė ne vaikigaliai, o du suaugę vyrai – 34-erių ir 42-ejų metų šeduviai.

Prisipažinę vandalai visą bėdą bandė suversti alkoholiui. Girdi, išgėrę panoro pakvailioti, o gavosi taip, kaip gavosi.

Policininkai surašė protokolus, o niekdariams skyrė po 50 eurų baudą. Be to, jie įpareigoti atlyginti ir ikimokyklinio ugdymo įstaigai padarytus nuostolius.

Bendruomenė pasmerkė sutartinai

Miestelyje šnabždamasi, kad tąnakt nuo vandalų rankos krito dar du medžiai. Tik negirdėti, kad jų šeimininkai būtų parašę pareiškimą policijai.

Šeduvos gyventojai sukėlė tikrą audrą ir socialiniuose tinkluose. Pasipiktinę žmonės negalėjo atsistebėti „nevispročiais“, o Šeduvos seniūnas Justinas Pranys viešai pasiūlė jiems eiti į bažnyčią ir atgailauti.

Tiesa, po kelių valandų seniūnas savo įrašą ištrynė, o komentaruose paaiškino, kad kaltininkai atėjo ir prisipažino, o tai prilygsta bausmei.

Tai aistrų nenuramino: internautai į šuns dienas išdėjo girtus „pokštininkus“.

Iniciatyva išgarsino Šeduvą

Šiemetinė Velykų medžio puošimo šventė bus jau devintoji. Iniciatyva taip visiems patiko, kad ji sutelkė ne tik vietinę bendruomenę, bet ir viso rajono gyventojus. Įvairia technika margintus margučius ir jų pynes į Šeduvą siunčia net ir užsieniečiai iš Vokietijos, Ukrainos, Baltarusijos ir kitų šalių.

Idėja taip papuošti abrikosmedį kilo lopšelio–darželio direktorei D. Staškūnienei, kai ji perskaitė straipsnį apie seną obelį margučiais puošiantį vokietį. Pirmą kartą abrikosmedis buvo papuoštas 2011 metais, o ant šakų tąsyk suposi 1662 tuščiaviduriai margučiai.

Lietuvos rekordus fiksuojanti agentūra „Factum“ yra įregistravusi net du rekordus: 2013 metais buvo pakabinti jau 1853, o po poros metų - net 3345 margučiai.

Jubiliejui – kitas medis

Prieš kelerius metus margučius imta jungti į pynes, kad būtų lengviau pakabinti. Nauja technika keletą kartų paspartino darbą, nors kasmet margučių vis daugėja. Pernai šeduviai pakabino jau 7017 kiaušinių, o šiemet planuojama perkopti 8 tūkstančių margučių ribą.

Direktorė D. Staškūnienė neslėpė, kad išpuolis labai įskaudino kolektyvą, bet pažymėjo, kad tradicija bus išlaikyta. Kitais metais jubiliejinė, dešimtoji, šventė įvyks, tik margučiai bus kabinami ant kito, didesnio, medžio. „Šiaip tai jau buvome planavę, nes ant abrikosmedžio šakų buvo ankšta“, - sakė direktorė.

Velykų medžio pristatymas - pirmadienį

Šiemet atstatyto Velykų medžio pristatymas vyks balandžio 15 dieną, pirmadienį, 11.00 valandą.

Paklausta apie rūpesčius, susijusius su tokio didelio medžio papuošimu, Šeduvos lopšelio-darželio direktorė D. Staškūnienė pasidžiaugė, kad rūpesčiai šie – malonūs, kad prisideda visa darželio bendruomenė: tėvai, auklėtojos, darbuotojai, Šeduvoje įsikūrusios įstaigos, darželio draugai iš viso pasaulio.

Kiekviena darželio grupė taip pat atsineš savo dekoruotus tuščiavidurius margučius. Šiai dienai ruošiamasi ilgai, nuo rudens pradžios renkami tuščiaviduriai kiaušiniai tiek darželio, tiek auklėtojų ir auklėtinių virtuvėse. Juos išpūsti gana sudėtinga, bet darželio atstovai tikina turintys slaptų metodų ir penkerius metus patirties. Vėliau juos dekoruoja visi darželio auklėtiniai, jų tėveliai, pedagogai.

Rezultatas atperka viską

„Taip, vargo daug, bet rezultatas atperka viską. Šeimos namuose, margindamos kiaušinius šiam medžiui, bendrauja, gilinasi į tradicijas, ieško kūrybinių sprendimų. Tai – ir meditacija, ir malonumas drauge. Ir darželyje edukacinė erdvė sukurta, šalia šio medžio darželio vaikai ir jų tėvai drauge su Baisogalos kultūros centro netradicine kapelija „Dainoriai“ mokosi liaudies žaidimų, dainų, ratelių, ridena margučius. Šiais metais vėl džiugina Šeduvos globos namų, Šeduvos gimnazijos, Šeduvos seniūnijos, Vėriškių bendruomenės indėlis, prisijungė ir Panevėžio kolegijos atstovai, Panevėžio miesto darželių pedagogai“, – sakė D. Staškūnienė.

Kolekcija labai atnaujinta

Pasak direktorės, šiais metais margučių kolekcija labai smarkiai atnaujinta, mat pavasariniai vėjai ankstesniais metais apgadino nemažai margučių.

Ant medžio tuoj bus kabinama labai daug naujų, spalvingų, įdomiomis ir įvairiomis technikomis dekoruotų kiaušinių: apmegztų, apnertų, apklijuotų karoliukais, padengtų spalvotais klijais, margintų dekupažo technika.

Supsis ir keli stručio kiaušiniai, daug žąsies kiaušinių, kurie atrodo kaip meno kūriniai. Jų autorė – buvusi darželio darbuotoja Vestina Morkytė.

Ant medžio tuoj bus kabinama labai daug naujų, spalvingų, įdomiomis ir įvairiomis technikomis dekoruotų kiaušinių: apmegztų, apnertų, apklijuotų karoliukais, padengtų spalvotais klijais, margintų dekupažo technika.

Vandališkas aktas suvienijo bendruomenę, kuri paaukojo sekmadienį ir atstatė į vietą nupjautą medį. Abrikosmedis sutvirtintas, kad vėl išlaikytų tūkstantinę margučių armiją.

Radviliškio naujienos
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
4.1515

Top naujienos

Jauna vilniečių šeima koronavirusą parsinešė iš miesto: netyrė kone mėnesį, o po to paaiškėjo – serga abu (11)

Jauna vilniečių šeima „Delfi“ papasakojo apie savo asmeninį susidūrimą su koronavirusu –...

Milžiniškas išlaidas keičia santaupos: prognozuojama, kad lietuviai šiemet sutaupys 32 mln. eurų (2)

Ekonominės situacijos pokyčiai pakoregavo lietuvių išlaidas ir taupymo įpročius, pastebi...

Apžvalgininkė: koronavirusas padidino Putino įtaką ekonomikai, bet ilgainiui gresia sąstingis (2)

Vladimiras Putinas nuosekliai didina Rusijos valstybės įsitraukimą į ekonomiką, kurioje vis...

Steven A. Cook

Kaip JAV turėtų užbaigti ypatingus santykius su Izraeliu

Taikos derybos mirė sava mirtimi. Taip pat turėtų pasibaigti ir vieni išskirtiniausių Vašingtono...

Sutkaus ir Zalatoriaus bylos esmė: veikė kaip konfederacijos vadovas, o pinigus gavo sau (157)

Teisėsauga sulaikė Lietuvos verslo konfederacijos prezidentą Valdą Sutkų ir Lietuvos bankų...

Vasaros atostogų sezonas prasideda: kurios Europos šalys atveria sienas lietuviams (34)

Nors šalių vyriausybės vis dar pataria vengti būtinų tarptautinių kelionių, dauguma Europos...

Klaipėdos policija skubiai kreipiasi į visuomenę: į automobilį jėga įsodinta mergina šaukėsi pagalbos ieškomas užfiksuotas automobilis (156)

Klaipėdos policija informavo, kad ieškomas vaizdo kameromis užfiksuotas automobilis. Pranešama,...

Anapilin iškeliavo geriausias XX a. Lietuvos rankinio vartininkas (10)

Eidamas 79-uosius mirė garsus Lietuvos rankininkas, treneris, sporto vadovas Kęstutis Edmundas...

Pirmas išsiskyrusios moters pasimatymas įsimins ilgam: po karantino išlįs visi maušai (580)

Išskyrusiai moteriai susitikinėjant su vyrais yra dvi pusės. Viena: pajunti, kad sulauki daug...

Alkoholis siejamas su 60 ūmių ir lėtinių ligų: gydytoja įvardijo gėrimų grupę, kuri situaciją tik pablogina (152)

Vasara – atostogų metas, kai norisi atsipalaiduoti, daugiau laiko praleisti gamtoje. Tai laikas,...

|Maža didelių žinių kaina