Gruodžio 3 d. pasaulyje minima tarptautinė negalią turinčių žmonių diena. Lietuvoje šią dieną lydės visą gruodį vyksiantys regioniniai forumai, per kuriuos politikai ir žmonių su negalia bendruomenių atstovai prie bendro stalo nagrinės jiems aktualiausius klausimus.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Be to, forumų metu sėkmės pavydžiais dalinsis veiklūs negalią turintys žmonės, norintys paskatinti likimo bičiulius integruotis, ieškoti veiklos galimybių ir realizuoti savo tikslus.

Forumus moderuos VDU Socialinių mokslų fakulteto dekanas, Socialinio darbo katedros profesorius Jonas Ruškus, atstovaujantis Lietuvą Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komitete. Jo teigimu, iki šiol viena didžiausių problemų, su kuria susiduria žmonės su negalia – neadekvatus visuomenės požiūris.

„Negalią turinčius žmones žemina globėjiškas požiūris, užuojauta, gailestis. Toks požiūris nuvertina negalią turinčių asmenų gebėjimus. Pavyzdžiui, neretai labai apsidžiaugiama ir giriama pamačius neįgaliųjų sukurtus darbus, lyg tai būtų kažkas stebuklingo. Globėjiškas požiūris reiškia, kad iš negalią turinčio asmens nesitikima savarankiškumo ir gebėjimų, manoma, kad jis yra liūdnas ir nelaimingas dėl savo negalios“, – teigia VDU profesorius J. Ruškus.

Jam pritaria Jolanta Šliužienė Neįgaliųjų reikalų departamento direktoriaus pavaduotoja prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė. Jos teigimu, negalią turinčių asmenų integracija ir problemos dažnai vertinamos vienpusiškai, vadovaujantis visuomenėje įsisenėjusiais stereotipais, todėl žmonėms su negalia labai svarbu būti išgirstiems, ko ir bus siekiama forumų metu.

„Per daugelį bendradarbiavimo su skirtingomis negalią turinčių žmonių organizacijomis visoje Lietuvoje metų įsitikinome, kad aktualiausias problemas pristatyti ir tinkamai analizuoti gali tik šių bendruomenių nariai. Žmonės, neįsigilinę į šiuos klausimus, įprastai nežino, kaip tinkamai priimti negalią turintį žmogų į savo gretas. Tam dažniausiai nereikalingos papildomos pastangos, svarbiausia – žmogiškas ryšys ir savarankiškumo siekiančio, negalią turinčio žmogaus palaikymas“, – sako J. Šliužienė.

Forumuose neįgalumo sąvoką nagrinės ir Socialinės apsaugos bei darbo ministerijos atstovai – ministrė Algimanta Pabedinskienė, viceministrai, patarėjai, negalią turintiems asmenims pristatysiantys svarbiausias naujienas ir ateities planus.

„Forumo dalyviams pateiksime svarbiausią informaciją biudžeto, paramos, įsidarbinimo, būsto, jaunimo aktualijų klausimais. Žmonės su negalia aktyviai dalyvauja panašiuose susitikimuose, todėl tikimės itin produktyvių diskusijų, kurių metu galėsime atsakyti į bendruomenės nariams rūpimus klausimus ir išklausyti jų komentarus bei pastabas“, – teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjas Arūnas Malinovskis.

Forumai vyks gruodžio 3 d. Panevėžyje, gruodžio 5 d. Raseiniuose, gruodžio 9 d. Ukmergėje, gruodžio 11 d. Telšiuose ir gruodžio 15 d. Marijampolėje. Renginiuose dalyvaus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Panevėžio, Raseinių, Ukmergės, Telšių ir Marijampolės regiono žmonių su negalia organizacijų atstovai, taip pat kviestiniai svečiai. Forumus organizuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Neigaliųjų reikalų departamentas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vakarą praleidau ligoninės priimamajame: prakaito, alkoholio, šlapimo kvapai ir ilgas laukimas (45)

Niekas nenorėtų ten patekti. Nei kaip pacientas, nei kaip lydintysis. Bet kartais ne pačioje...

Mokesčių inspekcija paskaičiavo: jei 12 eurų mokate už kepsnį – turėtų atnešti du kilogramus mėsos (47)

Palangos verslininkų noras per vasarą užsidirbti visiems metams padarė meškos paslaugą visos...

Orai tradicijų nelaužys – per Jonines bus vėsu ir šlapia (4)

Šventinis savaitgalis gražiais ir saulėtais orais nelepins, šilta taip pat nebus. Šalyje vyraus...

Ji turėjo gimti mirusi: sukrečianti po aborto išgyvenusios naujagimės istorija (75)

Kai Melissai Ohden suėjo 14 metų, ji sužinojo šokiruojančią tiesą – jos motina nutraukė...

Papiktino 100 eurų reikalavimas už staliuko rezervaciją: gal nevaidinkite čia Niujorko ar Londono (158)

Bent kartą gyvenime kavinėje ar restorane daug kam tenka rezervuoti staliuką kokiam nors...

Apie svarbią organizmui medžiagą žino ne visi: trūkumas vargina, bet jį pastebėti sunku (10)

Galbūt apie tai nesusimąstėte, tačiau priežastis, kodėl jums norisi saldumynų, esate pavargę...

Sinoptikai neišgąsdino: Palangoje – būriai poilsiautojų ne tik iš Lietuvos (30)

Ketvirtadienio vakarą lietaus nuplautoje Palangoje buvo galima sutikti vos vieną kitą praeivį,...

Šveicarai atsitiesė po šalto dušo ir paguldė ant menčių Serbiją (123)

Penktadienio vakarą Kaliningrade vykusiose paskutinėse pasaulio futbolo čempionato E grupės...

Po veidmainiškų Gražulio išvedžiojimų – kandūs internautų kirčiai (803)

Po to, kai Seimo narys Petras Gražulis prisipažino su palangiške Birute Navickaite susilaukęs...

Sunku užgniaužti pavydą: mokykla Danijoje sukels tikrą perversmą (34)

Žvelgdami atgal į savo vaikystę, tikriausiai prisimename, kad daugiausia patirties mums pavyko...