aA
Gruodžio 3 d. pasaulyje minima tarptautinė negalią turinčių žmonių diena. Lietuvoje šią dieną lydės visą gruodį vyksiantys regioniniai forumai, per kuriuos politikai ir žmonių su negalia bendruomenių atstovai prie bendro stalo nagrinės jiems aktualiausius klausimus.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Be to, forumų metu sėkmės pavydžiais dalinsis veiklūs negalią turintys žmonės, norintys paskatinti likimo bičiulius integruotis, ieškoti veiklos galimybių ir realizuoti savo tikslus.

Forumus moderuos VDU Socialinių mokslų fakulteto dekanas, Socialinio darbo katedros profesorius Jonas Ruškus, atstovaujantis Lietuvą Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komitete. Jo teigimu, iki šiol viena didžiausių problemų, su kuria susiduria žmonės su negalia – neadekvatus visuomenės požiūris.

„Negalią turinčius žmones žemina globėjiškas požiūris, užuojauta, gailestis. Toks požiūris nuvertina negalią turinčių asmenų gebėjimus. Pavyzdžiui, neretai labai apsidžiaugiama ir giriama pamačius neįgaliųjų sukurtus darbus, lyg tai būtų kažkas stebuklingo. Globėjiškas požiūris reiškia, kad iš negalią turinčio asmens nesitikima savarankiškumo ir gebėjimų, manoma, kad jis yra liūdnas ir nelaimingas dėl savo negalios“, – teigia VDU profesorius J. Ruškus.

Jam pritaria Jolanta Šliužienė Neįgaliųjų reikalų departamento direktoriaus pavaduotoja prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė. Jos teigimu, negalią turinčių asmenų integracija ir problemos dažnai vertinamos vienpusiškai, vadovaujantis visuomenėje įsisenėjusiais stereotipais, todėl žmonėms su negalia labai svarbu būti išgirstiems, ko ir bus siekiama forumų metu.

„Per daugelį bendradarbiavimo su skirtingomis negalią turinčių žmonių organizacijomis visoje Lietuvoje metų įsitikinome, kad aktualiausias problemas pristatyti ir tinkamai analizuoti gali tik šių bendruomenių nariai. Žmonės, neįsigilinę į šiuos klausimus, įprastai nežino, kaip tinkamai priimti negalią turintį žmogų į savo gretas. Tam dažniausiai nereikalingos papildomos pastangos, svarbiausia – žmogiškas ryšys ir savarankiškumo siekiančio, negalią turinčio žmogaus palaikymas“, – sako J. Šliužienė.

Forumuose neįgalumo sąvoką nagrinės ir Socialinės apsaugos bei darbo ministerijos atstovai – ministrė Algimanta Pabedinskienė, viceministrai, patarėjai, negalią turintiems asmenims pristatysiantys svarbiausias naujienas ir ateities planus.

„Forumo dalyviams pateiksime svarbiausią informaciją biudžeto, paramos, įsidarbinimo, būsto, jaunimo aktualijų klausimais. Žmonės su negalia aktyviai dalyvauja panašiuose susitikimuose, todėl tikimės itin produktyvių diskusijų, kurių metu galėsime atsakyti į bendruomenės nariams rūpimus klausimus ir išklausyti jų komentarus bei pastabas“, – teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjas Arūnas Malinovskis.

Forumai vyks gruodžio 3 d. Panevėžyje, gruodžio 5 d. Raseiniuose, gruodžio 9 d. Ukmergėje, gruodžio 11 d. Telšiuose ir gruodžio 15 d. Marijampolėje. Renginiuose dalyvaus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Panevėžio, Raseinių, Ukmergės, Telšių ir Marijampolės regiono žmonių su negalia organizacijų atstovai, taip pat kviestiniai svečiai. Forumus organizuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Neigaliųjų reikalų departamentas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šalia Prancūzijos oro uosto esantis miestas po skaudžios katastrofos virto vaiduokliu (3)

Trisdešimt kilometrų nuo vienos brangiausių Europos sostinių, Paryžiaus, yra visiškai...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (1)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...

Kaip atrodo žinomo banko darbuotojai: rengiasi drąsiai, o darbo metu gali tai, apie ką kiti tik pasvajoja (82)

Paskutinę darbo savaitės dieną Vilniaus verslo centrų rajone Saltoniškių gatvėje apsilankęs...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (36)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

Užkalnis garsaus viešbučio restorane: blogiausiai išleisti šimtas eurų (269)

Gerų viešbučių restoranai turi būti puikūs. Praėjo tie laikai, kai žinomas viešbutis galėjo...

Po lemtingo susitikimo Petro Gražulio vaikelio mama neištvėrė ir papasakojo, kas buvo nutylėta: jau geriau nevežtų tų žaislų (271)

Neseniai notaro kabinete susitikę ir bandę išspręsti visus teisinius nesutarimus dėl vaikelio...

Aleksandras Ivanauskas-Fara su žmona Rima vėl plastinės chirurgijos gydytojo rankose: atskleidė, kokias operacijas darysis (8)

Legendinio grupės „ Rondo " lyderio Aleksandro Ivanausko-Faros pristatinėti nereikia – jis...

Klaipėdietis nufilmavo vaizdą po avarijos: stovinčius automobilius suplojo į didžiulį „sumuštinį“ (12)

Laukininkų gatvėje daugiabučio automobilius nakčiai pastatę klaipėdiečiai naktį išgirdo...

Judėjimą mieste keičiančios savivaldybės atsigręžė į neįgaliuosius: kas keisis?

Planuojant sklandų ir saugų judėjimą mieste privalu atsižvelgti ne tik į didžiosios gyventojų...

Nėštumas keičia Meghan Markle planus: prastai besijaučianti hercogienė nedalyvavo susitikimuose (5)

Šiuo metu Australijoje viešinti karališkoji pora yra visų dėmesio centre. Tačiau princas Harry...