aA
Žmogaus rankų darbą keičiant mašinoms ir robotams, auga specialistų, gebančių valdyti šias sistemas, poreikis. Viena iš šiuos specialistus rengiančių krypčių – mechatronika, dažnai pavadinama ateities mokslu. Savo patirtimi pasidalinęs Gediminas tikina, jog mėgstamą darbą surado iškart baigęs mokyklą, o ateityje planuoja ir toliau gilinti žinias bei siekti aukštumų mechatronikos srityje.
Gediminas
© Asmeninis albumas

Po mokyklos nusprendė užsidirbti studijoms: save atrado mechatronikoje

Dar sėdėdamas mokyklos suole, Gediminas Sokolovas žinojo, jog savo ateitį norės sieti su robotika, mechaninių įrenginių derinimu, elektronika ir programavimu. Mokyklą baigęs vaikinas ketino studijuoti mechaninių technologijų inžineriją Vilniaus technologijos ir dizaino kolegijoje, o vasarą prieš tai padirbėti ir taip pasiruošti studijų laikotarpiui. Tiesa, šis sprendimas šiek tiek pakoregavo Gedimino ateities planus ir įnešė vertingos patirties, kuria jis dalinasi.

„Įgijęs vidurinį išsilavinimą, vasarai nusprendžiau užsidirbti mokslams. Įsidarbinau Pabradėje esančioje medicinos kvėpavimo sistemų gaminimo įmonėje „Intersurgical“. Dirbti pradėjau nuo liejimo operatoriaus pareigų, darbas gan paprastas: liejimo mašinų priežiūra, gaminamos produkcijos broko stebėjimas, pakavimas. Atsitiko taip, kad dirbdamas pamačiau skelbimą, kad įmonė renka darbuotojus, norinčius mokytis pagal pameistrystės mokymo programą. Nusprendžiau pamėginti įstoti ir mokytis mechatronikos, kadangi tai atitiko visus karjeros planus“, – prisimena Gediminas.

Egzaminas
Egzaminas
© DELFI / Orestas Gurevičius

Nors dažnas studijas įsivaizduoja kaip teorijos mokymąsi sėdint auditorijoje, Gediminui Visagino verslo ir profesinio rengimo centro programoje patiko tai, jog mokymasis vyksta ne suole, o pačioje įmonėje.

„Mokantis pagal pameistrystės mokymo programą, praktikos žinių įgaunama išties labai daug. Pameistrystė – tai tokia studijų programa, kai 80 proc. teorinių ir praktinių žinių gaunama įmonėje, o likę 20 proc. – mokymo įstaigoje. Visas likusias teorines žinias įgyjame nuotoliniu būdu, internetu. Įmonėje mokomasi, tam yra paskirti meistrai“, – aiškina Gediminas.

Vaikinas tikina, jog mechatronika jam padėjo atrasti mėgstamą darbą, kuriame, vos tik baigęs vidurinę mokyklą, jis jau uždirbo gerokai didesnį nei minimalų atlyginimą, ilgainiui jis kyla. Šiuo metu automatinių sistemų eksploatavimo mechatronikos programoje besimokantis Gediminas ateityje žada toliau gilinti žinias studijose, kelti kvalifikaciją ir, tuo pačiu, siekti aukštumų įmonėje.

Pastebi augančią mechatronikos sistemas išmanančių darbuotojų paklausą

Mechatronika neretai pavadinama ateities mokslu, nes be jos šiandien neįsivaizduojama medicinos, gamybos, aerokosmoso ir kitų sričių plėtra. Skaičiuojama, jog Lietuvoje mechatronikos žinių reikalaujančia veikla užsiima apie 2 tūkst. įmonių. Šios srities populiarėjimą jaučia ir profesinės mokyklos. Pavyzdžiui, Visagino verslo ir profesinio mokymo centro Sektorinio praktinio mokymo centro vadovas Gintautas Dervinis šią sritį vadina populiariausia programa centre.

„Šiuo metu tai populiariausia mokymo programa mūsų mokymo centre. Ją renkasi jaunuoliai, baigę 10 klasių, taip pat suaugusieji, turintys vidurinį išsilavinimą. Daug mokinių mokosi antrojoje pamainoje. Tai daugiausia dirbantys, norintys persikvalifikuoti, neretai aukštąjį išsilavinimą jau turintys asmenys“, – pastebi G. Dervinis.

Inžinerija
Inžinerija
© Shutterstock


Kaip aiškina praktinio mokymo centro vadovas, mechatronika – gana nauja profesinės veiklos sritis, mechaninės inžinerijos, elektronikos, kompiuterinių valdymo sistemų sinerginis derinys, sutinkamas visų pramonės šakų šiuolaikinės automatizuotos gamybos ir technologinių procesų valdymo priemonėse.

„Gamybai automatizuoti ir technologiniams procesams valdyti pasitelkiamos įvairios mechatroninės sistemos, kurių priežiūrai ir eksploatavimui reikalingi kvalifikuoti mechatronikai. Dar viena mechatronikos sprendimų taikymo sritis yra robotika. Robotai – tai programuojami ir automatiškai valdomi, aprūpinti moderniomis informacinėmis sistemomis, mikroprocesoriais ir sparčia atmintimi įrenginiai. Jie gali autonomiškai atlikti kai kurias žmogaus veiklai būdingas funkcijas įvairiose aplinkose“, – aiškina G. Dervinis.

Robotika
Robotika
© DELFI / Mindaugas Ažušilis


Mechatronika reikalinga tiek pramonėje, žemės ūkyje, tiek ir energetikoje, medicinoje, transporte ir kituose ūkio sektoriuose. Juose naudojamos modernios gamybos ir technologinės priemonės ir sudėtingos mechatroninės sistemos, kuriomis valdomi ir kontroliuojami gamybos procesai.

Automatizuotas mechatronines sistemas sudaro mechaniniai, pneumatiniai, hidrauliniai, elektros komponentai, o jų veikimą valdo ir kontroliuoja sudėtingi elektroniniai įrenginiai bei kompiuterinė įranga.

„Įgijusieji mechatroniko kvalifikaciją gali dirbti įmonėse, kurios gamybos procese naudoja automatines mechatronines sistemas. Šiuo metu sunkiai įsivaizduojama, kokiose gamybos, logistikos, transporto įmonėse nenaudojamos automatinės sistemos. Jos jau pasiekė mūsų buitį, aplinką. Tokių specialistų paklausa yra didžiulė ne tik Lietuvoje, bet ir visose išsivysčiusiose šalyse“, – pastebi G. Dervinis.

Studijų, mokymosi aplinkos modernizavimą ir pritaikymą praktiniam mokymui, rinkos poreikius atitinkančio mokymosi proceso skatinimą, socialinių partnerių įtraukimą į praktinio mokymo organizavimą remia ES fondų finansuojamos priemonės - „Praktinių įgūdžių įgijimo rėmimas ir skatinimas“,„Studijų kokybės gerinimas“ ir kt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
3.6111

Top naujienos

Kaip lietuvis ruošiasi transformuoti didžiųjų iššūkių drebinamą NATO? (36)

Būrio vadas, vieno didžiausio tarptautinio banko viceprezidentas, viceministras, o dabar vienas...

Lietuviai atsakė, kokį nekilnojamo turto mokestį mokėtų (25)

Gyventojai sako nepritariantys visuotiniam nekilnojamo turto (NT) mokesčio įvedimui ir tikina, kad...

Artinasi žiema: jau šią savaitę prasidės orų permainos (21)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šiltąjį ciklono sektorių. Padangė išliks debesuota, tik...

Vertingi Sujetos patarimai mitybai: jais pasinaudoję būsite kur kas sveikesni (1)

Jeigu žmogus per visą parą negali surasti nei vienos valandos sportui – kažkas tikrai yra labai...

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (172)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

Justinas Jarutis – atvirai apie alkoholio sukeltas bėdas ir psichologo pagalbą: po visko man būdavo žiauriai gėda

Dainininkas, roko grupės „ Freaks on Floor“ lyderis Justinas Jarutis džiaugiasi sėkminga...

Macronas ir Merkel įtraukti į naują šaltąjį karą (2)

„Technologinis suverenumas“ yra vienas iš šiais laikais madingesnių terminų, reiškiantis...

Šis pasaulio pabaigos lėktuvas turėjo atlaikyti net atominę ataką, tačiau jį pražudė – paukštis (2)

Štai kaip atrodo tikrų tikriausia gėda. JAV laivyno vadinamasis pasaulio pabaigos lėktuvas, esą,...

Kiek degalų per valandą sunaudodavo sovietiniai traktoriai (10)

Daugelis prisiekusių automobilistų, prisimindami gūdų sovietmetį, būtinai atkreipia dėmesį į...

3 priežastys, kodėl visada reikia išskalbti naujus drabužius

Iš parduotuvės parsinešėte naują suknelę, kelnes ar apatinį trikotažą. Nepatingėkite prieš...