aA
Lietuvos aukštosioms mokykloms įsirengiant vis daugiau laboratorijų, pripildytų pažangiomis technologijomis, vis dažniau verslas gręžiasi į universitetus ieškodamas ne tik naujų darbuotojų, bet ir kokybiškų paslaugų savo veiklai plėsti ir tobulinti. Būtent su tokia praktika susiduria ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademijos Jungtinių tyrimų centro Biodujų laboratorijoje dirbantys mokslininkai ir besipraktikuojantys studentai.
VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos
VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos
© VDU

VDU Žemės ūkio akademijoje moderni Biokuro laboratorija veikia jau beveik 20 metų. Laboratorijos mokslininkai konsultuoja ūkininkus, pramonės įmonių specialistus, projektuotojus, energetikus ir kitus specialistus, kurie dirba biokuro sektoriuje. Tačiau dar daugiau naudos laboratorija atneša studentams, kurie energetikos inžinerijos ir atsinaujinančios energetikos inžinerijos gali mokytis ne tik iš knygų, bet ir susidurdami su realiomis, praktiškomis užduotimis.

Darbo ieškoti nereikėjo

Universiteto absolventas Bronius Žalys aukštosios mokyklos duris užvėrė prieš ketverius metus. Tiesa, sakyti, kad durys buvo užvertos visam netikslu. Absolventas ir toliau palaiko ryšius ir dirba kartu su laboratorijos, kuri jam padėjo susirasti darbą, mokslininkais.„Dirbdami laboratorijoje gavome visas žinias, kurias galėjome pritaikyti praktikoje. Būnant laboratorijoje taip pat pakeitėme požiūrį į tai, kaip iš tiesų atrodys mūsų darbas. Galėjome iš tiesų pamatyti ir suprasti technologinius procesus, kaip viskas vyksta“, – kalbėjo jis.
VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos
VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos
© VDU

Pašnekovas pabrėžė, kad darbai Biodujų laboratorijoje leido universitetą baigti ne tik su popierinių, bet ir praktinių žinių bagažu. „Dar laboratorijoje susidūrėme su klausimais, kurie vėliau atsiranda ir iš tiesų dirbant įmonėse. O turint praktikos universitete, realiose situacijose lengviau jas valdyti ir spręsti“, – džiaugėsi B. Žalys.


Būtent Biokuro laboratorija ir buvo ta vieta, per kurią absolventas ir gavo pirmąjį darbo pasiūlymą. Tuomet vyras mokėsi magistrantūroje ir studijavo vieną procesą, susijusį su mechaninio rūšiavimo įrenginiais. Būtent jie aktualūs buvo vienai įmonei Panevėžyje, kuri susisiekė su B. Žaliu ir pasiūlė jam darbą.

Neužtenka vien turėti infrastruktūrąB. Žalys džiaugėsi kad studentams darbuojantis Biodujų laboratorijoje daug dėmesio skiriama ne tik moksliniams tyrimams, bet ir praktinėms užduotims, su kuriomis susiduria Lietuvoje veikiančios įmonės.
VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos
VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos
© VDU

„Šiuo metu dirbu jau kitoje įmonėje, bet mes ir toliau bendradarbiaujame su laboratorija. Vykdome mokslo ir verslo bendradarbiavimo principu pagrįstą projektą. Taigi šioje laboratorijoje verslas ir mokslas visą laiką dirba kartu. O visos inovacijos, kurios sukuriamos Biodujų laboratorijoje, anksčiau ar vėliau būna pritaikytos praktiškai“, – pastebėjo pašnekovas.Visgi B. Žalys pridėjo, kad ne viskas priklauso vien nuo aukštosios mokyklos infrastruktūros ar dėstytojų atsidavimo darbui. 

„Ir studentas turi būti motyvuotas ir rodyti iniciatyvą. Tokiu būdu gali eiti dirbti į laboratoriją, o tada jau visai nauji keliai atsiveria karjerai, palyginus su tuo, jei tik mokytumeisi teorinių žinių“, – tęsė jis.

Laboratorijoje įdarbina studentusBiodujų laboratorijos vadovas, profesorius Kęstutis Navickas jau ne vienerius metus stebi, kaip prieš jo akis užauga puikūs energetikos ir atsinaujinančios energetikos specialistai. Mokslininkas džiaugiasi, kad geriau pasiruošti darbo rinkai padeda jo vadovaujama laboratorija.Studentai įgyti praktikos joje gali keliais būdais. Pirma, pagal studijų programą atlikdami užduotis.


„Kitas kelias – kai kuriuos studentus įdarbiname laboratorijoje. Biodujų laboratorija dirba be sustojimo visą parą, todėl mums nuolat reikalingi darbuotojai. Kasmet įdarbiname bent tris studentus tiek iš bakalauro, tiek iš magistrantūros ar doktorantūros studijų“, – pasakojo profesorius.

Pasak K. Navicko, studentai pasinaudoti įgyti praktinių žinių ir įgūdžių laboratorijoje gali ir pasirinkę savo baigiamųjų darbų temą, kuri reikalautų atlikti tam tikras užduotis laboratorijoje.

Kęstutis Navickas
Kęstutis Navickas
© VDU„Biodujų laboratorijoje atliekami ne tik eksperimentai. Laboratorijoje taip pat atliekame galimybių studijas, ekonominius vertinimus. Prie to prisideda ir studentai“, – vardijo pašnekovas. Pasak jo, labai dažnu atveju laboratorijoje dirbę studentai gana gerai ir sėkmingai vėliau įsitvirtina darbo rinkoje.„Turime kelis pavyzdžius, kai išėję dirbti į įmones buvę studentai tapo projektų vadovais ir vėliau sugrįžo dirbti su mumis kaip su partneriais. Įmonėse buvę studentai įgyja kitokių patirčių ir taip mes gauname grįžtamąjį ryšį. Iš įmonių mokomės ir mes“, – džiaugėsi K. Navickas.Kaip pasakojo mokslininkas, Biodujų laboratorijoje yra sumontuota įranga, imituojanti gamybinius procesus. Mažo tūrio (5–20 l) reaktoriuose vyksta tokie patys procesai, kaip ir gamybos įmonėse.


Kęstutis Navickas
Kęstutis Navickas
© VDU„Jei mes, pavyzdžiui, atliekame eksperimentą įmonės užsakymu, tai mūsų laboratorijoje vykstantys procesai imituoja realybėje esančius procesus. Įmonės, dirbdamos su mumis, dažnai nori patikrinti ar išsiaiškinti, kaip išspręsti tam tikrą klausimą“, – aiškino profesorius.

 Laboratorijoje nutinka ir analogiškų, tik mažesnio masto avarijų. Taip studentai irgi gali susipažinti su rizikos ir avarinių situacijų valdymu.
Svarbu abipusis supratimas

Kalbėdamas apie studentų praktinį paruošimą darbo rinkai, K. Navickas pridėjo, kad čia labai svarbu ne tik universiteto ir studentų indėlis, bet ir įmonių supratingumas.„Kartais verslas gali skųstis, kad studentams trūksta praktinių žinių, bet ir ne visos įmonės suinteresuotos, kad studentai įgytų reikalingos patirties, kai atlieka jose praktikas. Yra studentų, kurie labai nori patekti į tam tikras geras įmones, tačiau jose praktika ne visada būna kokybiška“, – atviravo mokslininkas.Vis dėlto VDU turi platų verslo partnerių tinklą, kur įmonės labai aktyviai įsitraukusios į studentų praktikas ir suteikdami galimybę atlikti praktiką įmonės taip pasiruošia sau būsimus darbuotojus.Be to, K. Navickui teko dalyvauti ir siunčiant keletą studentų praktikos į įmonę Vokietijoje.
VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos
VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos
© VDU

„Matėme, kad bendrovė labai suinteresuota priimti studentus. O po praktikos dažniausiai bent vieną iš trijų studentų įdarbindavo jiems pabaigus studijas, – džiaugėsi pašnekovas. – Kai tarp įmonės ir universiteto yra geras ryšys, vieni kitus gerai supranta, tada ir praktikos būna sėkmingos“.

Pašnekovas taip pat tiki, kad studentų galimybė dirbti laboratorijoje suteikia jiems didžiulį privalumą vėliau ieškant darbo.

VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos
VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos
© VDU„Laboratorijoje mes visada dirbame su aktualiomis rinkoje temomis. Studentai dirba prie projektų, kurie gimsta iš realaus verslo gyvenimo, – pabrėžė jis.


Studijų aplinkos modernizavimą ir pritaikymą praktiniam mokymui, rinkos poreikius atitinkančio mokymosi proceso skatinimą, socialinių partnerių įtraukimą į studijų praktikų organizavimą remia ES fondų finansuojamos priemonės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Be pajamų ir darbo – jau pusmetį: renginių verslo atstovai darbinasi kurjeriais, kai kas išparduoda turtą (104)

Privačių renginių verslo atstovai be darbo ir pajamų sėdi jau pusmetį. Kad galėtų išmaitinti...

Tyrimą apie COVID-19 kilmę paviešinęs vokiečių fizikas: yra labai daug keistų dalykų sulaukė audringos reakcijos (85)

„O vis dėlto koronavirusas kilo iš Uhano laboratorijos!“ – kai vasario viduryje Hamburgo...

Sekmadienį lepins pavasariška šiluma: kai kur šils ir iki 18 laipsnių (1)

Ilgimės didesnės šilumos, žalumos, tačiau vyraujantys orų procesai stabdo pavasario žingsnius....

Joana Balčiuvienė | D+

Nematoma Lietuvos šeimų pusė: atsibusdavau sekso metu, o jis sakydavo „pakentėk, aš tuoj“ (28)

Tai, ką mes įsivaizduojame kaip normalius šeimos santykius, nebūtinai sutampa su partnerio...

Po pažinties instagrame – tikra drama virtęs pasimatymas Vilniaus viešbutyje: ji nesugebėjo pasakyti „ne“ (135)

Su bendraamžėmis merginomis santykių užmegzti nesugebėjęs viename šalies bankų Klientų...

Dmitrijus Durnevas, Spektr.press, DELFI.lt | D+

Imperijos šukės. Blogo ženklo iš Rusijos sulaukę Donecko gyventojai: pradėta taupyti mūsų sąskaita (36)

Bet kurios įmonės, veikiančios Ukrainos nekontroliuojamose Donbaso teritorijose, darbo sąlygos...

Profesorė Žvirblienė aptarė vakcinų nuo COVID-19 skirtumus ir paaiškino, kaip jos veikia organizmą (336)

Šiuo metu Lietuvoje yra 3 vakcinos nuo COVID-19 infekcijos – „Comirnaty“, „Moderna“ ir...

Nuo kito mėnesio – pokyčiai grąžinant prekes: prekybininkai sutaupys, pirkėjams bus paprasčiau (21)

Nuo šių metų gegužės pirkėjams Lietuvoje bus paprasčiau grąžinti fizinėse parduotuvėse...

Dėl svarios priežasties Meghan Markle greičiausiai nedalyvaus vyro princo Harry senelio laidotuvėse (128)

Anapilin iškeliavus Didžiosios Britanijos karalienės Elizabeth II vyrui, princui Philipui...

Patikrino: kiek kilometrų viena įkrova „Tesla Model 3“ įveikia -30°C šaltyje? (175)

„ Tesla Model 3 Standard Range Plus“ tarp įkrovimų turėtų nuvažiuoti 423 km. Tačiau tokie...