aA
Visagino „Verdenės“ gimnazijos pradinių klasių moksleiviai net ir po pamokų neskuba grįžti namo. Nieko keisto – čia jiems pamokas vedanti Danguolė Savičienė 2017 m. buvo išrinkta Metų mokytoja, o jos kūrybiškumas ir užsidegimas galėtų tapti įkvėpimu daugybei mokytojų.

Antradienis, gegužės 29 diena. Saulė ridenasi danguje, tad „Verdenės“ gimnazijos pirmokams vasaros požymių pamoka vyksta ne klasėje, o miške. Čia jie ieško trijų skirtingų medžių spyglių, stebi ir fotografuoja gyvius, aptinkamus ant kamienų, o visi susibūrę stebi, kokia gyvybė slepiasi tamsioje drėgmėje po nuvirtusia medžio šaka. Iš šalies pažvelgus į bėgiojančius ir kažko ieškančius vaikus, galėtų pasirodyti, kad vyksta linksmos orientacinės varžybos. Vis dėlto, taip neįprastai vyksta pamokos, kurias veda pradinio ugdymo mokytoja ekspertė D. Savičienė.

Mano, kad moksleiviams svarbu keisti mokymosi aplinką

Šios mokytojos auklėjamiems pradinukams pasisekė – kai už lango geras oras, jie nėra verčiami sėdėti tvankiuose kabinetuose. D. Savičienė nenori užsisėdėti ir tiki, kad mokymasis – tai ne tik vadovėlio skaitymas, todėl skiria laiko aktyvių pamokų lauke paruošimui. Aplinkos paįvairinimui ne mažiau nusipelnęs gimnazijos kaimynystėje augantis miškelis, tapęs gyvu gamtos mokslų „vadovėliu“, į kurį mokytoja su vaikais patenka vos per porą minučių.

Gamtoje vaikai gali pasitikrinti savo žinias. Kai mokomės apie medžius ir jų rūšis, turint tokią aplinką šalia mokyklos, būtų nesuvokiama, kaip galima neparodyti, kaip gyvai atrodo spygliuotis, lapuotis, krūmas. Kada apčiuopi, kada pamatai, tada ir įsidėmi – labai paprasta taisyklė“, – aiškina pradinio ugdymo mokytoja ekspertė.

Danguolės Savičienės pamoka
Danguolės Savičienės pamoka
© DELFI / Kiril Čachovskij

D. Savičienė įsitikinusi, kad toks aplinkos pakeitimas moksleiviams yra labai naudingas. Kai jų nevaržo klasės sienos, vaikai gali laisvai vaikščioti, bendrauti su mokytoju ir kitais mokiniais. Tokio pažinimo metu jie atranda tai, ko sėdėdami klasėje neatrastų – jie išmoksta ne tik tuometinės pamokos temos, bet ir to, kaip svarbu vieni kitiems padėti.

Pakėlę rąstą ir po juo pamatę besirangantį šliužą, tikriausiai dauguma pasišlykštėtų. Tikra gėda pripažinti, tačiau pirmokai šiuo atžvilgiu už suaugusiuosius yra gerokai drąsesni ir be jokios baimės besirangantį gyvį paima į rankas. Supažindindama vaikus su gyvūnais, D. Savičienė kiekvieną iš jų vadina gražiu – ji tiki, kad šlykščių gyvūnų paprasčiausiai nėra, o šias etiketes jiems visai nepagrįstai užklijavo pats žmogus.

Siekia, kad mokymosi džiaugsmą patirtų ir tie, kuriems sunkiau

Tiesa, pradinukams pamokos vyksta ne tik klasėje ir miške – juos mokytoja vedasi ir į gimnazijos muziejų, ir į biologijos klasę-laboratoriją, ir į tėvelių darbovietes. Mokytoja pripažįsta, kad netradicinėms pamokoms tenka ruoštis ilgėliau, tačiau ji pastebi paprastą taisyklę – kai mokytojas būna puikiai pasiruošęs, vaikai būna laimingi, o tai ir yra mokytojo siekiamybė. Kartais pamokai reikia ruoštis ir visą savaitę. Pavyzdžiui, kai pamokai reikia kažką užauginti, kažko pririnkti. Vis dėlto, ji įpratusi būti pasiruošus pamokoms savaitei į priekį.

„Mano manymu, didžiąją dalį pamokos turi būti aktyvus mokinys, o mokytojas turi būti aktyvus tuomet, kai ruošiasi pamokai. Jeigu jis aktyviai pasiruošia, tai tada pamoka gražiai ir greitai praeina, mokinys būna aktyvus – ir pats mokosi, ir kitiems padeda mokytis“, – įsitikinusi D. Savičienė.

Danguolės Savičienės pamoka
Danguolės Savičienės pamoka
© DELFI / Kiril Čachovskij

Mokytojai itin rūpi, kad kiekvienas mokinys pamokos metu galėtų atsiskleisti. Pradėjus vykti neįgaliųjų integracijai ir jos klasėje atsiradus berniukui, sergančiam cerebriniu paralyžiumi, ši suprato, kad ne visos įprastos užduotys bus įveikiamos vaikui, turinčiam silpną rankutę. Mokytoja nenorėjo, kad jis dėl to jaustųsi nejaukiai, todėl užduotis adaptavo taip, kad jis taip pat patirtų sėkmingą mokymąsi.

„Mokiau tokį berniuką ir pastebėjau, kad jam reikia sukurti kitokią programą nei bendrą, adaptuoti pagal jo gebėjimus. Aišku, reikėjo pritaikyti užduotis prie jo silpnos rankutės, nes vaikai, sergantys cerebriniu paralyžiumi, negali pratybose dirbti taip, kaip kiti vaikai. Pratybos sukurtos lavinti rašybą, daryti tai tvarkingai ir atidžiai, o vaikas su silpna rankute negali to daryti. Jis gali tik pabrėžti, apibrėžti, nelabai tvarkingai priklijuoti. Tokių pratybų lapai tiesiog būna praverčiami, lieka tušti, o vaikui dar skaudžiau, kad jis tų užduočių negali atlikti. Pradėjau kurti užduotis pati, kad vaikas galėtų nuvesti, apibrėžti, priklijuoti, pabraukti, pažymėti. Kiekvieną pamoką susidurdavau su 5-6 tokiomis užduotimis, jų prisikaupė, tad išleidau pratybas“, – sako pašnekovė.

Visas pokalbis su mokytoja ir pamokos gamtoje siužetas – vaizdo reportaže.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kelionių rinką turėjęs sudrebinti TUI užtruko: sklando gandai dėl būsimo vadovo

Vasarą pasigirdus žinioms, jog į Baltijos šalis žengs didžiausias kelionių operatorius TUI,...

Vis blogiau ir blogiau: rytoj laukiama krušos, poryt – šalnų talžys stiprus vėjas (39)

Smarkūs vėjai, įkyrūs lietūs, žema oro temperatūra dieną ir šalnos naktį – taip trumpai...

Karbauskis patenkintas, kaip klostosi konservatoriams: įtaria, kad Ušackas turi planą B (25)

Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis įtaria, kad pretendentas į Tėvynės sąjungos...

Ramūnas Bogdanas. Kolaborantas. Kolaborantas? (18)

Žmogų apkaltinti lengva. Ypač tada, kai jis negali atsakyti. Ypač tada, kai jo nebėra tarp...

Džiaugsmą dėl popiežiaus vizito temdė nemalonūs poelgiai: vilniečiai dalinasi nuoskaudomis papildyta (238)

Nors policijos atstovas teigia, kad popiežiaus Pranciškaus vizitas buvo itin sklandus, vilniečiai...

Vilnietis pasipiktino: jau vairavimo mokyklose moko, kaip važiuoti A juosta (29)

Būsimas vairuotojas, važiuojantis vairavimo mokyklos automobiliu viešajam transportui skirta eismo...

Puola vilkai – žmonės nebeturi kaip gintis (80)

Vi­są Lie­tu­vą su­krė­tė Ra­sei­nių ra­jo­ne, Aks­ti­nų apy­lin­kė­se,...

Lina Kairytė į darbą grįžo prabėgus keturiems mėnesiams po gimdymo: net artimieji sakė, kad mane visi dėl to suės (47)

LNK žinių vedėja Lina Kairytė (33) – viena iš nedaugelio moterų Lietuvoje, kuri praėjus...

Nustebsite sužinoję, iš kur ir kaip mūsų parduotuvėse atsiranda medvilniniai marškinėliai (3)

Ar kada nors susimąstėte, kiek laiko ir gamtos, transporto bei žmogiškųjų išteklių prireikia...

Maldeikienė nesitraukia: kliuvo ir Šimonytei, ir konservatoriams (294)

Praėjusių metų gale sakiusi, kad į prezidentus kandidatuos, jei rinkimuose nedalyvaus Ingrida...