Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos mokytoja Sigita Dzimijonienė moksleivius biologijos mieliau moko ne klasėje, o gamtoje, o vykti į mokytojos organizuojamus žygius vasarą moksleivių net nereikia įkalbinėti – jie tiesiog veržiasi. Kokia jos paslaptis?
Vaikai Sigitos Dzimijonienės pamokose
© Asmeninis albumas

Gamtos mokslų mokosi žaisdami

Už klasės ribų vyksta S. Dzimijonienės vedamos biologijos pamokos, būrelio „Giliukai“ užsiėmimai. Mokytoja įsitikinusi, kad mokymosi procesas nebūtinai turi būti sudėtingas, o mokytis galima ir žaidžiant.

„Kiti pedagogai gali sakyti, kad nėra laiko žaisti – juk tai į programą neįeina. Gali jie pykt, kad nespėja išeit programų, bet juk kiekvienas mokytojas gali paprasčiausiai pasiūlyti mokyklos administracijai vesti būrelį, ką aš ir turiu. Per tą būrelį gali daryti, ką nori, pavyzdžiui, pratęsti mokymą gamtoje. Per pamoką suspėti tai padaryti tikrai sudėtinga“, – aiškina S. Dzimijonienė.

Mokytoja „žaidžia“ pamokas su 5-8 klasių moksleiviais, o girdimi vien pozityvūs atsiliepimai ir teigiamos reakcijos jai leidžia suprasti, kad toks mokymosi būdas – sėkmingas. S. Dzimijonienė stengiasi mokymąsi paversti pramoga ir vyresnėliams, tačiau tai sudėtingiau dėl didesnės apimties mokymosi programų.

„Pirmoje gimnazijos klasėje mokomasi žmogaus anatomijos, tad išėjus į gamtą nelabai ką bepritaikysi. O štai antros gimnazijos klasės moksleivius galėjau vestis pasižiūrėti, kaip veikia nuotekų valymo įrenginiai. Tokios pamokos išties pasiteisina – nors ir reikalauja didelio pasiruošimo, vaikai išvykos metu gauna klausimus, ieško atsakymų ir paaiškinimų. Grįžus į klasę, visa tai galima pratęsti, duoti susijusias užduotis, kad gautos žinios įsitvirtintų“, – teigia ji.

Pajutę azartą, mokiniai stengiasi išmokti kuo daugiau

Dar praėjusią savaitę mokiniai į S. Dzimijonienės klausimus atsakinėjo ne klasėje keldami rankas, o bėgiodami gamtoje, ieškodami kortelių su užduotimis ir varžydamiesi, kuri komanda išspręs daugiau užduočių.

Pavasarį mokytoja su vaikais keliauja stebėti upėse esančių bestuburių. Moksleiviai pasisemia vandens, grįžę į klasę stebi susemtus bestuburius per mikroskopus ir bando juos atpažinti, apibūdinti. Atsakymų ieškantiems vaikams mokytoja leidžia naudotis visais informacijos šaltiniais – vadovėliais, išmaniaisiais telefonais ir pan.

S. Dzimijonienė prisipažįsta, kad mėgstamiausia pamokų vieta jai yra miškas, nes jame vesti pamokas galima visais metų laikais.

„Kartais važiuojame miškan kelti inkilų, kuriuos vaikai pasigamina patys. Inkilai gali būti skirti ne tik paukščiams, bet ir miegapelėms. Jau vien gamindami inkilus jie daug sužino, o einant mišku taip pat klausosi, kaip teisingai įkelti inkilą,“, – teigia S. Dzimijonienė.

Neseniai mokytoja sužinojo ir apie naudingą programėlę, kuri padeda atpažinti nufotografuotus gyvūnus ir augalus.

„Vos tik žygiuojantys vaikai išvysta kažką krutant, stoja į eilę, fotografuoja sutiktą padarėlį ir kelia nuotrauką į tą programėlę. Ši išmeta jiems lotynišką ir anglišką sutikto gyvūno pavadinimą. Gautą pavadinimą vaikas suinteresuotas išsiversti, tad pasinaudoja žodynu. Taip pamokų metu panaudojame šiuolaikines technologijas“, – aiškina mokytoja.

Moksleiviai pas mokytoją veržiasi net ir vasarą

Vasaros metu moksleiviai su mokytoja neišsiskiria ir vieni nuo kitų pailsėti nenori – jie vis susiburia žygiuose, kurie jau tapo tradicija.

„Turiu savo vaikų būrelį, kuriems, pasikalbinusi kolegą, vasarą rengiu vienos dienos žygius. Jų metu vaikams duodu įvairių su gamta susijusių užduočių, pavyzdžiui, surasti 5 žolinius ir 5 sumedėjusius augalus ar pasiruošti papasakoti apie piliakalnį, kurį prieisime žygio metu. Nevaikštome be tikslo – prieš kur nors einant, visada jiems reikia duoti užduočių. Taip jie neturi laiko nuobodžiauti“, – teigia ji.

Net ir tęsiant mokymąsi ne pamokų metu, moksleivių noras dalyvauti ir žaidžiant pažinti gamtą liejasi per kraštus. Nors mokytoja dažnai išgirsta kitus pedagogus skundžiantis, kad šiuolaikinių vaikų sudominti ir kažkur išsivesti neįmanoma, mokytoja to nesupranta ir teigia, kad vaikai domisi viskuo, ką tik ji pasiūlytų.

Štai, rengiant įvairias išvykas, nekyla klausimų, kaip sudominti ir pritraukti daugiau vaikų. Priešingai – didesniu rūpesčiu tampa tai, kaip juos visus sutalpinti ir kaip atrinkti, nes pernelyg didelėje grupėje mokytojai kartu su kolega dirbti tampa sudėtinga.

Skeptiškai mokymąsi žaidžiant vertinantiems žmonėms S. Dzimijonienė pabrėžia, kad tokios pamokos vertingos daugeliu aspektų. Anot jos, tokie užsiėmimai moko laiko planavimo, elgesio taisyklių. Mokiniai atsiskleidžia, parodo savo žinias, gabumus, o ir pats mokytojas geriau pažįsta savo mokinius.

Pamoka ne klasėje ir nebūtinai 45 minutes, tyrimai ir bandymai, mokymasis internete, lauko klasėse ar naujose edukacinėse erdvėse, individualios konsultacijos – tik dalis inovatyvių ugdymo metodų, kuriuos šiais metais rengiasi įgyvendinti beveik du šimtai švietimo įstaigų. Mokyklų veiklos tobulinimo projektams įgyvendinti Švietimo ir mokslo ministerija skyrė 3,5 mln. eurų ES struktūrinių fondų investicijų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Moters pagalbos šauksmas: kur dėtis po skyrybų su vaikais? (234)

Su vyru besiskirianti moteris atsidūrė akligatvyje – turi išsikraustyti iš namų, socialinio...

Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė: jis atsiprašė visos Lietuvos, tik ne manęs ir dukrelės (1075)

Skandalingojo politiko Petro Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė Birutė Navickaitė neslepia,...

Po ilgos tylos Adomėnas konservatoriams trenkė durimis ir išklojo nuoskaudas (4)

„Sudie visa tai. Kiekviena politinė karjera baigiasi žlugimu“, - tokiu įrašu anglų kalba po...

Kaune ant kojų sukeltos spec. tarnybos – Aleksoto aerodrome sudužo lėktuvas papildyta (54)

Šeštadienį, 13.53 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Vakarą praleidau ligoninės priimamajame: prakaito, alkoholio, šlapimo kvapai ir ilgas laukimas (344)

Niekas nenorėtų ten patekti. Nei kaip pacientas, nei kaip lydintysis. Bet kartais ne pačioje...

Mokesčių inspekcija paskaičiavo: jei 12 eurų mokate už kepsnį – turėtų atnešti du kilogramus mėsos (503)

Palangos verslininkų noras per vasarą užsidirbti visiems metams padarė meškos paslaugą visos...

Baltijos moterų futbolo lygos rungtynės: „Kauno Žalgiris“ – „Parnu“

Baltijos moterų futbolo lygos rungtynės: „Kauno Žalgiris“ – „Parnu“. Tiesiogiai iš Kauno.

Gražulio narystė partijoje sustabdyta metams, jis savo svarstantis trauktis pats Papildyta (204)

Palangoje šeštadienį posėdžiavusi partijos „Tvarka ir teisingumas“ valdyba nusprendė...

Nakvynė pajūryje už 5 eurus: poilsiautojai iškenčia vos 2-3 dienas (208)

„Šalta, žmonių nėra, vasara – š*****“, – piktai rėžia namelius poilsiautojams...

Lietuvą palikdama Eurika Masytė sunkiai tramdė ašaras: ir šiandien dar jaučiuosi nepritapusi (165)

Minint valstybines šventes vis dar skamba legendinė daina „Laisvė“ ir turbūt nėra žmogaus...