aA
Prieš Kalėdas padidėja namų ūkių vartojimo išlaidos – šventiniu laikotarpiu žmonės perka daugiausiai, nes nori pradžiuginti savo artimuosius ar draugus dovanomis. Norint išvengti streso prieš didžiųjų metų švenčių bumą, reikėtų iš anksto planuoti dovanų ir kitų reikiamų prekių ar paslaugų įsigijimą. „Geriausia proga pigiai įsigyti kokybiškas prekes – pasinaudoti Juodojo penktadienio teikiamais privalumais ir suteikiamomis didelėmis nuolaidomis“, – pranešime žiniasklaidai teigia Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Finansų inžinerijos katedros docentė dr. Irena Danilevičienė. Tačiau kaip didžiausia metų išpardavimų diena atrodys šiais metais, kai viskas sparčiai brangsta ir vis dažniau kalbama apie ekonominę krizę?
Prognozuoja kitokį nei įprasta juodąjį penktadienį: siūlo taikyti vieną taisyklę
© DELFI / Josvydas Elinskas

Į ką pirkėjams labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį, norint pasinaudoti Juodojo penktadienio išpardavimais?

Visiems, norintiems įsigyti pigesnių prekių ar paslaugų per Juodojo penktadienio išpardavimus, reikėtų pasinaudoti keliomis gudrybėmis, kurias įvardyčiau, kaip 7 P taisykle. Poreikis – pirmiausia patarčiau pagalvoti, ko iš tikrųjų reikia ir ką tikitės įsigyti. Pavyzdžiui, jeigu ieškote dovanų artimiesiems Kalėdų proga, išsiaiškinkite, ką jie iš tikrųjų tikisi gauti, kas juos pradžiugintų. Planas – kai aiškūs poreikiai, reikėtų sudaryti preliminarų planuojamų pirkinių planą. Pinigai – derėtų nuspręsti, kokią pinigų sumą planuojate skirti pirkiniams. Pasiūlymų palyginimas – likus kelioms savaitėms iki didžiųjų išpardavimų dienos, patarčiau fizinėse arba elektroninėse parduotuvėse stebėti prekių pasiūlymus. Taip turėsite galimybę įsigyti prekių geresne kaina. Pagalba (patarimai) – jei turite galimybę, apsipirkti eikite ne viena (-as), o su draugais, sutuoktiniais ar artimaisiais, kurie pagelbėtų įsigyjant tam tikras prekes, patartų ar atkalbėtų nuo nereikalingų, spontaniškų pirkinių. Pasirinkimas – jeigu jus dominta kelios prekės ar paslaugos, reikėtų pasirinkti tą, kuri labiausiai atitinka kainos ir kokybės santykį. Pirkimas – derėtų nepamiršti pagrindinio tikslo: įsigyti kokybišką prekę su didžiausia nuolaida.

Pardavėjų teigimu, kosmetikos priemonėms, batams bei drabužiams išpardavimų metu dažniausiai taikomos didžiausios nuolaidos. Didelės nuolaidos taikomos ir automobiliams, baldams, maisto prekėms, tačiau, deja, taip būna retai. Jei norite įsigyti geros kokybės prekę už prieinamą kainą, reikėtų atkreipti dėmesį ir geriausių akcijų ieškoti tarp elektronikos prekių. Žinoma, su didesne nuolaida bus siūlomos senesnių modelių prekės, tačiau jos vis tiek yra kokybiškos.

Kas pirkėjams daro didžiausią įtaką apsipirkinėjant?

Vienas svarbiausių veiksnių – finansinis aspektas. Mūsų norai gali būti beribiai, bet finansinės galimybės būna ribotos. Nuo pajamų dydžio, kitimo perspektyvų ir esamos bendros šalies ekonominės būklės priklauso ar pirkėjai daugiau pinigų išleis pirkiniams, ar bus linkę taupyti, kad turėtų saugesnę ateitį.

Irena Danilevičienė
Irena Danilevičienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Didžiulę įtaką apsipirkinėjant turi ir mūsų gyvenimo būdas, įpročiai, darbo pobūdis, asmenybės bruožai. Nuo to priklauso pirkiniams skirta suma, pirkinių pobūdis ir tikslas. Pavyzdžiui, praktiški žmonės dažniausiai pirks tai, ko jiems trūksta buityje, vegetarai niekada nepirks mėsos ir pan.

Žinoma, didžiulę įtaką turi ir psichosocialiniai veiksniai, o ypač – reklama. Jos paveikti žmonės perka daug ir, kartais, impulsyviai. Jei reklamoje matomas žinomas žmogus, tai skatina vartotojus įsigyti jo reklamuojamą daiktą.

Juodojo penktadienio išpardavimų metu – itin daug pasiūlymų įvairiose prekių, paslaugų sferose. Kaip nepasimesti tarp jų gausos?

Prieš apsipirkinėjant reikėtų atlikti namų darbus: apgalvoti savo norus, poreikius, finansines galimybes. Išmanūs pirkėjai iš anksto numato, ką pirks išpardavimų metu. Jų pirkinių sąrašai sudarinėjami metus, todėl išpardavimų dieną jie sutaupo laiko ieškodami prekių, randa ribotos apimties prekes, kurioms taikoma didžiausia nuolaida, nes jau iš anksto žino, kokia prekės kaina buvo anksčiau ir su kokio dydžio nuolaida ji parduodama dabar.

Puikus pavyzdys – kavos puodelis. Jeigu norite patenkinti savo fiziologinius poreikius ir tiesiog išgerti puodelį kavos bei sušilti, tai galite padaryti ir namuose. Jeigu norite išgerti kavos važiuodami į darbą, galite užsukti kavos į degalinę ar kavinę, pasiimti jos išsinešimui ir mėgautis ja, keliaujant į darbo vietą. Tačiau jeigu norite kavos išgerti prabangiai, tuomet einate į restoraną, kuriame galite pasimėgauti malonia aplinka, geru aptarnavimu. Visa tai tik parodo, kad būtina identifikuoti, ko mums reikia, o tada pasirinkti geriausią variantą. Tačiau svarbu nepamiršti, kad mūsų norus beveik visada riboja finansinės galimybės.

Ekonomistai vis garsiau kalba apie ekonominę krizę, kylančias kainas. Kaip manote, kaip su masiškais pirkimais bus šiais metais? Juk artėja didžiosios metų šventės, žmonės pradeda pirkti kalėdines dovanas.

Ukrainoje vykstantis karas, pasaulyje kylantys neramumai, krizė, vis dar jaučiamos pandemijos pasekmės ir nuolat augančios kainos bei infliacija leidžia daryti išvadas, kad šiais metais Juodasis penktadienis bus gerokai kuklesnis.

Žinoma, didžiausia išpardavimų diena metuose – puiki galimybė pradėti pirkti Kalėdų dovanas, tačiau, tikėtina, kad šiuo ypatingai sunkiu ir pilnu nerimo metu, dalis žmonių atsisakys materialių dovanų. Galbūt gražiausių metų švenčių proga jie norės dalintis gerumu ir aukoti karo nuniokotai Ukrainai, sergantiems vaikams, skurdžiai gyvenantiems asmenims.

Visuomenėje yra žmonių, kurie nemėgsta akcijų, todėl Juodojo penktadienio metu tiesiog neis į parduotuves ir nieko nepirks. Tačiau bus ir aktyvių pirkėjų, kurie dėl kylančių kainų šiais metais dovanoms galės skirti mažiau pinigų, negu pernai, tad ir išleisti mažiau. Būtent tokie pirkėjai ir ieškos didžiausių nuolaidų. Žmonės tampa vis sąmoningesni ir racionalesni, todėl lygina kainas prieš nuolaidas, su nuolaidomis ir tikrai pastebi ar ta nuolaida tikra.

Kaip keičiasi žmonių pirkimo įpročiai pastaraisiais metais?

Pastaraisiais metais žmonių pirkimo įpročiai tikrai labai pasikeitė. Pandemijos metu kilo pirkinių bumas, kai žmonės pirko daug, todėl šiuo metu racionalaus poreikio pirkiniams nėra. Prieš prasidedant pandemijai vartotojai pirko daug drabužių tam, kad atrodytų gražiai, galėtų susikurti skirtingus įvaizdžius. Tačiau pandemijai prasidėjus, pastarųjų pirkimai ženkliai sumažėjo, nes dauguma žmonių dirbo nuotoliniu būdu, tad ir poreikio pirkti nebuvo.

Prognozuoja kitokį nei įprasta juodąjį penktadienį: siūlo taikyti vieną taisyklę
© DELFI / Josvydas Elinskas

Pandemijos pradžioje žmonės perkėlė savo darbo vietą į namus, todėl buvo įsigyjama daugiau buitinės technikos priemonių, kompiuterių, statybinių prekių, tam, kad būtų galima sukurti malonią darbinę aplinką namuose.

Prasidėjus karui, kainų kilimui ir ekonominei krizei, vartotojų pirkimo įpročiai taip pat pasikeitė. Kadangi žmonės dažniau praranda darbą, netenka pastovių pajamų ar jos ženkliai sumažėja, pirkimo įpročius ir norus riboja finansinės galimybės.

Elektroninių parduotuvių išpopuliarėjimas pandemijos metu taip pat sudaro prielaidas gerai apgalvotiems pirkimams. Žmonės, apsipirkinėdami elektroninėse parduotuvėse, apriboja spontaniškus pirkimus, todėl pirmiausia patenkina būtiniausius savo poreikius ir atsisako nebūtinų pirkinių.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.5714

Top naujienos

Pateikė prognozę, kas jau netrukus laukia Rusijos: pasikartos senas scenarijus, tik viskas bus dar baisiau (22)

Tik Rusijos istorijai būdinga bevaldystės ir anarchijos periodas, vadinamas sumaištimi (rus. –...

SuTaupyk

Norintiems Kalėdas pasitikti ne prie puodų: kiek šiemet kainuoja šventinis meniu į namus ir ko tikėtis

Kai kada taupome pinigus, o kartais juk norisi sutaupyti tokio neįkainojamo laiko. Tai tampa ypač...

Kremlius nurodė savo versiją dėl karo pabaigos: iškėlė sąlygas (36)

Kremlius ketvirtadienį pareiškė, jog tai, kada pasibaigs karinis konfliktas Ukrainoje , priklauso...

Lietuva be branduolinės energetikos gali neišsiversti: diskutuojama apie naujos kartos reaktorius (7)

Lietuvoje ir visame pasaulyje plintant atsinaujinantiems energijos ištekliams, Seimo narys fizikas...

Toma Miknevičienė

Kaip dažnai vyrui išeiti pasibūti su draugais normalu? Psichologas pasakė, ką praranda vyrų neišleidžiančios žmonos (2)

Vargais negalais ištrūkęs iš namų skundžiatės draugams, kad žmona vis neišleidžia, barasi,...

Po Ronaldo pastabos žurnalistui sureagavo FIFA (2)

Po grupių etapo Portugalijos ir Ganos dvikovos, kurią 3:2 laimėjo Fernando Santoso auklėtiniai,...

Indonezija uždraudė nesantuokinius lytinius santykius: ar naujieji įstatymai turės įtakos ir turistams vykstantiems į Balį? (4)

Pagal naujus Indonezijoje priimtus įstatymus, sužinojus apie nesusituokusių žmonių poros...

Štai kas būtų, jei į Lietuvos vidurį smogtų milžiniškas asteroidas: pateiktas dramatiškas scenarijus parodė tragedijos mastą (1)

Simuliacijų kūrėjai pristatė interakvyvią „pramogą“, kurios metu galima sužinoti, kas...

Psichoterapeutas Jakučionis paaiškino: ką reiškia, jei viešose vietose jaučiate nerimą (1)

Pandemijos laikotarpiu nemažai žmonių ėmė pastebėti sau neįprastus jausmus, pavyzdžiui,...

Piruetas ant 16 metų stingusio ledo: komentatorius imasi vadovauti čiuožimui (1)

Kone dailiojo čiuožimo sinonimu virtusi Lilija Vanagienė šią savaitę paliko Lietuvos...