Nors šiuo metu projekto lyderės pozicijas išlaiko profesionali investuotoja Viktorija Orkinė, intrigos netrūksta, mat SEB investicijų robotas ir investavimo naujokas Rimvydas Širvinskas-Makalius demonstruoja beveik identiškus rezultatus. Ar ši situacija gali ateityje keistis? Kas yra tas „Kalėdų senelio ralio“ procesas, kurį dažnai galima pastebėti metų pabaigos ir kitų metų pradžios sandūroje? Į visus šiuo klausimus, padedant SEB banko Finansų rinkų departamento vyresniojo finansų analitiko Gedimino Ruginio, šioje laidoje ir yra atsakoma.
Aktualu visiems finansavimu besidomintiems žmonėms
G. Ruginis pasakoja, kad finansų rinkose egzistuoja tam tikras efektas, vadinamas „Kalėdų senelio raliu“. Anot jo, sakoma, kad jis prasideda likus penkioms prekybos sesijoms metuose ir tęsiasi dar dvi sesijas naujaisiais metais.
„Galima sakyti, kad per septynias prekybos dienas į rinkas „atvažiuoja“ Kalėdų senelis ir duoda didesnių grąžų. Tam yra ir faktinių priežasčių, pavyzdžiui, žmonės atostogauja, vyksta tam tikri prekybiniai pakitimai. Arba, tikėtina, žmonės išleidžia Kalėdines premijas“, – pasakoja finansų profesionalas.
Todėl, anot jo, yra ne viena priežastis, kodėl akcijos metų pabaigoje ir pradžioje gali sparčiau augti.
„Prieš šventinį laikotarpį kreipiasi ir investuotojai, kurie domisi, ar verta prieš Kalėdas ar per jas investuoti“, – aiškina G. Ruginis.
Profesionali investuotoja V. Orkinė taip pat pastebi šio laikotarpio fenomeną. Todėl, anot jos, išties verta pasvarstyti apie investavimą šventiniu laikotarpiu.
Investuotojams itin sėkmingi pastarieji dveji metai
Ir nors „Kalėdų senelio raliu“ galima labai greitai susižavėti, G. Ruginis supažindina, kad 2023 metais šio efekto nebuvo galima pastebėti.
„Tačiau septynerius metus prieš tai šis efektas buvo teigiamas. Nors, jei žvelgtumėme į pastaruosius dvejus metus, jie galėtų būti traktuojami kaip vienas ilgai besitęsiantis „Kalėdų senelio ralis“. Taip yra, mat akcijos su tam tikrais trumpais nusileidimais žemyn stabiliai judėjo pirmyn“, – sako ekspertas.
Anot jo, kažko labiau įspūdingo nei pastarieji dveji metai nereikėtų tikėtis, mat jie buvo itin sėkmingi. Todėl geriausia į investavimą žvelgti kaip į ilgalaikį procesą. Nereikėtų investavus pinigų greitai atsiimti.
Džiaugiasi stebėtinai gerais rezultatais
V. Orkinė, R. Širvinskas-Makalius bei SEB investicijų robotas kiekvieną mėnesį investuoja po 100 eurų. Projekto metu galima stebėti, kaip jiems sekasi. Šiuo metu investavimo profesionalė užtikrintai pirmauja bei turi uždirbusi 978,68 Eur. Antrą laidą iš eilės R. Širvinską-Makalių yra aplenkęs investicijų robotas, kuris šiuo metu yra uždirbęs 864,58 Eur. Garsusis keliautojas likęs paskutinis, tačiau nuo roboto daug neatsilieka. Jo uždarbis – 860,94 Eur.
„Žinoma, jeigu skaičiuotume darbo valandas, robotas tikrai būtų pirmoje vietoje. Skirtumas tarp Rimvydo ir investicijų roboto yra nedidelis. Manau, kad kitoje laidoje jie gali net pasikeisti vietomis“, – sako G. Ruginis.
Vis tik skirtumas tarp V. Orkinės rezultatų ir kitų dviejų dalyvių rezultatų – akivaizdus.
„Auga ir mano akcijos. Iš akcijų grąža šiuo metu 11,4 proc. Man atrodo, kad jei per pusmetį yra 11 proc., tai labai gera grąža. Aš tikėčiausi tokios metinės grąžos. Žinoma, nereiškia, kad ji nenukris. Toks scenarijus galimas tik tada, jei šį procentą užsifiksuočiau. Tačiau to iki žaidimo pabaigos nedarysiu“, – teigia projekto lyderė.
V. Orkinė turi ir skolų portfelį, kuriame yra fiksuotos ir aiškios grąžos. Tai, anot jos, taip pat padėjo siekiant džiuginančių rezultatų.
Kodėl investuojant svarbu būti kantriam?
V. Orkinė savo kolegos R. Širvinsko-Makaliaus rezultatus taip pat vertina teigiamai. Anot jos, beveik 8 proc. investicijų augimas yra tikrai neblogas.
„Svarbiausia tai, kas vyksta ilguoju laikotarpiu. Juk investavimas – ilgas žaidimas“, – primena ir G. Ruginis.
Jis nurodo, kad egzistuoja daug sezoninių efektų, kurie gali paveikti rinkas. Tačiau ilguoju laikotarpiu viskas susinormalizuoja. Todėl vertėtų analizuoti, kaip sekėsi visi investavimo metai, o ne konkretūs mėnesiai ar savaitės.
„Investavime svarbiausia ne patirtis, o kantrybė. Dažnu atveju, būtent kantrybė lemia tai, ar žmogus uždirbs. Jeigu vadovaujamasi emocijomis ir sprendimai yra priimami spontaniškai, sėkmės galimybė sumažėja“, – aiškina analitikas.
V. Orkinė taip pat pritaria, kad investuojant labai svarbus yra nuoseklumas bei kantrybė. Metų pradžia, anot jos, puikus metas pradėti investuoti.
Investuojant svarbu įvertinti savo stipriąsias puses
G. Ruginis pasakoja, kad „Kalėdų senelio ralis“ pirmąjį kartą aprašytas 1972 metais. Šis fenomenas nėra labai naujas.
„Tačiau manęs pačio jis nejaudina. Manau, kad jis neturėtų jaudinti ir investuotojų. Juk geriausia tuomet, kai investuojant nėra labai daug emocijų. Tokiu būdu galima sekti savo stabilų ir ramų investavimo portfelį“, – aiškina specialistas.
Jis dalinasi ir įkvepiančia istorija. Garsus Amerikos investuotojas Markas Cubanas, kuris šiuo metu yra „Dallas Mavericks“ savininkas bei turi daug kitų verslų, vos pradėjęs investuoti dirbo su technologijomis.
„Jis norėjo investuoti ramiai, tačiau jam sakė, kad padėti gali jo technologinės žinios, todėl verta investuoti į tai, ką supranti. Tai akivaizdžiai pasitvirtino. R. Širvinsko-Makaliaus atvejis panašus, jis investavo į tai, kuo dominsi“, – įsitikinęs ekspertas.
Anot jo, visada svarbu įvertinti sritis, kuriose investuotojas turi daugiau žinių. Galbūt verta investuoti būtent į jas.
Investavimas – rizika, kurią reikia įvertinti
100 eurų kiekvieno mėnesio investicija yra puikus startas. Tuo įsitikinusi V. Orkinė, kuri labai dažnai iš draugų ir pažįstamų sulaukia klausimų apie investavimą
„Pagrindinis mano patarimas besidomintiems investavimu – nesudėkite visko į vieną vietą. Taip pat svarbu pasitikrinti pačios įmonės, į kurią norima investuoti, reputaciją. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar yra kažkokios garantijos“, – patarimais dalinasi ji.
To reikia, anot jos, norint suprasti rizikas. Juk nėra tokios investicijos, kuri būtų šimtu procentų saugi.