„Naminės priemonės gali būti trumpalaikis pagalbininkas kilus simptomams, tačiau jei tai pasikartojanti problema, trunkanti ilgiau nei keletą savaičių, reikėtų nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją konsultacijai“, – teigia klinikos „Antėja“ šeimos gydytoja Lina Augustinaitė.

Specialistė sutiko papasakoti apie padidėjusį skrandžio rūgštingumą bei pakomentuoti populiariausias liaudyje naudojamas namines priemones, kaip manoma, padedančias kovojant su šia problema.

Rūgštinė terpė – būtina kiekvienam sveikam organizmui

Jei kada esate susidūrę su padidėjusiu skrandžio rūgštingumu – sutiksite, kad ši problema sukelia labai nemalonią būseną. Šeimos gydytoja L. Augustinaitė paaiškina, kad rūgštinė terpė skrandyje, kuri priklauso nuo gaminamos druskos rūgšties kiekio, būtent ir yra vadinama skrandžio rūgštingumu.

„Paprastai skrandyje palaikomas 1,5–3,0 pH. Nors skrandžio rūgštis dažnai siejama su rūgštiniu refliuksu, tačiau būtina suprasti, kad ji atlieka svarbias funkcijas organizme. Rūgštinė terpė skrandyje yra būtina virškinimui, kadangi skatina skrandžio motoriką, stimuliuoja kasos fermentų bei tulžies išsiskyrimą, yra svarbi stemplės sfinkterio užsidarymui“, – nurodo pašnekovė.

Anot jos, skrandžio rūgštis taip pat padeda sunaikinti bakterijas, virusus ir grybelius, kurie patenka į organizmą per burną. Ji apsaugo nuo jų patekimo į žarnyną. Medikė pamini ir tai, kad rūgštinės skrandžio sultys denatūruoja baltymus ir padidina su maistu gaunamo seleno, magnio, kalcio, cinko ir geležies pasisavinimą.

Skrandžio rūgštingumas gali padidėti arba sumažėti: nuo ko tai priklauso?

Tad, sveikam žmogui skrandžio rūgštingumas yra reikalingas ir naudingas. Vis dėlto, problemų atsiranda, kuomet rūgštingumas tampa per didelis arba per mažas.

„Problema ta, kad per didelio skrandžio rūgštingumo simptomai yra panašūs į per mažo rūgštingumo. Dėl šios priežasties dažnai būna sunku atskirti, kas iš tikro sukelia jaučiamus simptomus. Vis tik, galima išskirti, kad dažniausiai pasitaikantys simptomai, būdingi tiek per mažam, tiek per dideliam skrandžio rūgštingumui – rėmuo, diskomfortas, pykinimas, šleikštulys, pilvo pūtimas, raugėjimas“, – pasakoja gydytoja.

Anot jos, padidėjusiam arba sumažėjusiam skrandžio rūgštingumui įtakos turi pernelyg greitas gyvenimo tempas, stresas, netinkama ir nepilnavertė mityba, nereguliarus maitinimosi rėžimas, persivalgymas, mažas fizinis aktyvumas, antsvoris, perteklinio alkoholio vartojimas, rūkymas.

„Sumažėjęs skrandžio rūgštingumas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms, esant skydliaukės hormonų trūkumui, skrandžio pažeidimams, ilgam antacidinių vaistų vartojimui“, – teigia L. Augustinaitė.

Medikė nurodo, kad varginant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui, dažnai savijautą pablogina riebaluose keptas, riebus maistas, citrusiniai vaisiai, pomidorai, aštrūs patiekalai, gazuoti ir kofeino turintys gėrimai, šokoladas, mėtos, alkoholis, termiškai neapdoroti svogūnai ir česnakai.

„Reikėtų vengti persivalgymo, nenešioti pernelyg aptemptų rūbų. Taip pat, kenčiant nuo padidėjusio skrandžio rūgštingumo, būtų naudinga sumažinti patiriamo streso lygį, o paskutinį kartą dienos metu valgyti likus ne mažiau nei 2–3 valandoms iki miego. Svarbu nesusigundyti eiti nusnausti vos pavalgius. Taip pat svarbu valgyti tomis pačiomis valandomis, reguliariai“, – itin naudinga informacija dalinasi šeimos gydytoja.

Jos teigimu, svarbu paminėti ir tai, kad nemalonius skrandžio rūgštingumo simptomus kiekvienam žmogui gali sukelti skirtingi maisto produktai. Todėl svarbu stebėti savo savijautą, o kilus klausimams, pasitarti su šeimos gydytoju.

Liaudiškos gydymo priemonės – jokia ne panacėja: taip pat turi šalutinių poveikių

Šeimos gydytoja teigia, kad namuose randamas priemones skrandžio rūgštingumui sureguliuoti galima naudoti, jei jos nėra kenksmingos sveikatai. Vis dėlto, jei pirmieji virškinimo sutrikimai atsiranda tik vyresniame amžiuje, žmogus susidūrė su pastebimu svorio kritimu, rijimo sutrikimais ar krauju išmatose – laukti nėra ko. Tokiais atvejais būtina kreiptis į medikus nedelsiant.

„Jei situacija nėra tokia rimta ir ieškote natūralesnių būdų pagerinti virškinimą, verta išbandyti augalinius preparatu su saldymedžiu, ypač, deglicirinizuotu saldymedžiu (DGL), ožrage, pankoliu, geltonuoju gencionu, imbieru. Tačiau svarbu nepamiršti, kad ir augaliniai preparatai turi šalutinių poveikių“, – pasakoja pašnekovė.

Pavyzdžiui, gydytoja nurodo, kad saldymedžio nerekomenduojama vartoti nėščiosioms, taip pat – turintiems žemą kalio kiekį kraujyje, padidėjusį kraujospūdį. Todėl prieš vartojant augalinius preparatus verta pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Maistinė soda – efektyvus pagalbininkas, tačiau ne toks ir nekaltas


Viena iš dažniausiai naudojamų liaudiškų priemonių kovojant su skrandžio rūgštimi – maistinė soda. L. Augustinaitė sako, kad ji gali būti trumpalaikis pagalbininkas, padedantis sumažinti simptomus, kilusius dėl padidėjusio rūgštingumo.

„Maistinė soda neutralizuoja skrandžio rūgštį, tačiau dažnas jos vartojimas gali sukelti elektrolitų disbalansą, padidinti skrandžio rūgšties gamybą. Vartojant sodą gali atsirasti ir šalutinis poveikis, pavyzdžiui – dujų susidarymas, pilvo pūtimas, pykinimas ar net metabolinė alkalozė. Tai – būklė, kai kraujas tampa pernelyg šarminis“, – nurodo pašnekovė.

Maistinė soda, anot jos, taip pat gali trukdyti tam tikrų vaistų ir maistinių medžiagų įsisavinimui. Svarbu ir tai, kad soda gali būti kalta ir dėl refliukso. Sumažėjus skrandžio rūgštingumui, dėl nepakankamos stemplės rauko užsidarymo, gali padažnėti ši nemaloni būsena.

Linų sėmenis verta išbandyti: jei ir nepadės, bent problemų nepridarys


Dar viena itin populiari priemonė kovojant su nepageidaujamu skrandžio rūgštingumu – linų sėmenys. Dažniausiai vartojamas jų nuoviras.

„Tai gali būti natūralus vaistas nuo įvairių virškinimo problemų. Linų sėmenyse gausu tirpių skaidulų, omega 3 riebiųjų rūgščių. Tokį nuovirą naudinga įtraukti į mitybą, tačiau svarbu pažymėti, kad moksliniai tyrimai apie specifinį sėmenų nuoviro poveikį skrandžio rūgštingumui – riboti“, – teigia specialistė.

Obuolių actas – priemonė, kuri gali pabloginti būklę


Apie dar vieną liaudyje mėgstamą gydymo priemonę kovojant su skrandžio rūgštingumu – obuolių actą, medikė neturi pasisakyti nieko labai teigiamo.

„Obuolių actas savaime yra rūgštis, todėl turintiems padidėjusį skrandžio rūgštingumą gali dar labiau pabloginti savijautą. Vis tik, kenčiant nuo sumažėjusio skrandžio rūgštingumo actas galėtų būti naudingas, tačiau yra nedaug mokslinių įrodymų, patvirtinančių šią naudą. Dėl šių priežasčių obuolių acto vartojimas skrandžio rūgštingumui gydyti turėtų būti vertinamas atsargiai“, – pataria šeimos gydytoja.

Taip pat ji priduria, kad dažnas acto vartojimas gali dirginti skrandį, pažeisti burnos gleivinę, dantų emalį.

Medumi saldintas vanduo turbūt nesuteiks norimo rezultato


L. Augustinaitė apie liaudyje vartojamą medumi saldintą vandenį, siekiant išspręsti skrandžio rūgštingumo problemas, neatsiliepia teigiamai.

„Nors medus turi antibakterinių ir priešuždegiminių savybių, tačiau jį reikėtų vartoti saikingai dėl didelio cukraus kiekio. Taip pat svarbu žinoti, kad šiuo metu trūksta mokslinių įrodymų, kurie patvirtintų medumi saldinto vandens teigiamą įtaką kovojant su skrandžio rūgštingumu“, – sako gydytoja.

Pienas gali situaciją pabloginti


Internete panaršius po įvairius forumus, kuriuose diskutuoja nėščiosios, galima pastebėti tendenciją – daugelis besilaukiančių moterų, kurias vargina skrandžio rūgštingumas, vartoja pieną tikėdamos, kad jis padės.

„Nors jame gausu kalcio ir baltymų, tačiau pienas nesumažina skrandžio rūgštingumo. Net atvirkščiai, kai kuriems žmonėms jis gali padidinti skrandžio rūgštingumą. Ypač, jei yra riebus“, – teigia medikė.

Visame pasaulyje žinomas limonadas gali tik pakenkti

Coca cola

Tikintiems, kad populiarus gazuotas gėrimas gali išspręsti skrandžio rūgštingumo bėdas, teks nusivilti. Šeimos gydytoja sako, kad šis gazuotas vaisvandenis gali tik pabloginti rūgštinio refliukso simptomus. To priežastis – sudėtyje esanti fosforo rūgštis, didelis cukraus kiekis, angliarūgštės. Pašnekovė nurodo, kad šio gėrimo sudėtyje esantis kofeinas skatina stemplės apatinio rauko atsipalaidavimą.

Vaniliniai ledai padės nebent labai trumpam


Dar viena liaudyje naudojama priemonė kovojant su skrandžio rūgštingumu – vaniliniai ledai. L. Augustinaitė teigia, kad šaltas maistas gali trumpam palengvinti dėl refliukso kilusį gerklės sudirgimą. Vis dėlto, ledai neturės jokio poveikio skrandžio rūgštingumui. Vaniliniuose leduose, anot jos, gausu cukraus ir sočiųjų riebalų, todėl jie turėtų būti valgomi saikingai.