aA
„Sukūriau ir įkėliau savo vaizdo įrašą į „Youtube“. Kažkoks žmogus pasinaudojo juo ir padarė įžeidžiantį filmuką apie mane. Mane jis skaudina, nežinau ką daryti, padėkite pašalinti šį įrašą iš „Youtube“ kanalo.“ „ Į mano el. paštą kažkas įsibrovė ir mano „Facebook“ paskyroje mano vardu rašo visokius šlykščius žodžius. Aš bandžiau keisti slaptažodį ir trinti, bet vis tiek rašo mano vardu, kad aš pardavinėju savo kūną, net parašė mano adresą. Aš labai prašau man padėti, nes labai bijau pasekmių. Nežinau kur kreiptis. PADĖKITE.“
Vaikus būtina mokyti saugoti asmeninę informaciją: „Padėkite, iš manęs tyčiojasi internete“
© Vida Press

Tai keli Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) interneto karštąja linija „Švarus internetas“ gautų vaikų pranešimų pavyzdžiai. RRT Saugesnio interneto skyriaus vedėjas Vilius Nakutis sako, kad būtent dėl socialiniuose tinkluose pavogtos asmeninės informacijos, pasisavintų ar viešai publikuojamų vaizdo siužetų ar nuotraukų siekiant sukompromituoti, išjuokti ar pasityčioti dažniausiai kreipiasi vaikai, tėvai, ugdymo įstaigų specialistai ar kiti asmenys.

Žinoti, kur kreiptis pagalbos

Laimei, minėtais atvejais vaikai kreipėsi pagalbos į RRT interneto karštosios linijos specialistus. Jei jie kreipiasi ne anonimiškai, norėdami, kad specialistai su jais susisiektų, šie gali paaiškinti, kaip pranešti socialiniams tinklams apie neteisėtą asmeninės informacijos viešinimą ir kaip apsaugoti savo paskyrą nuo įsibrovėlių. Jei RRT specialistai nustato, jog tam tikra informacija yra neteisėta arba žalinga nepilnamečiams, medžiagą tolesniam tyrimui operatyviai perduoda nacionalinėms ar tarptautinėms tarnyboms. Jei nustatoma, kad neteisėtos informacijos skelbimo vieta yra Lietuva, jie nurodo Lietuvos elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjams tokią informaciją nedelsiant pašalinti iš jų tarnybinių stočių.

„Sužinojus ar įtarus, kad vaikas susidūrė su netinkamu ir žalingu turiniu ar elgesiu internete, reikia padėti jam atsiverti, nenumoti ranka į pasikeitusį vaiko elgesį, stengtis išsiaiškinti priežastis. Būtina įvertinti netinkamo informacijos turinio ar elgesio internete konkrečių grėsmių mastą ir nedelsiant imtis priemonių“, – teigia V. Nakutis.

Jis pažymi, kad labai svarbu gebėti atpažinti ir įvertinti seksualinio vaikų viliojimo internete, patyčių ir kitas grėsmes ir, susidūrus su jomis, pranešti RRT interneto karštosios linijos specialistams. Jei buvo susidurta su grėsme, būtina surinkti informaciją, išsaugoti įrodymus, pranešti tėvams, apie įvykį informuoti ugdymo įstaigos specialistus. Taip pat, pasak pašnekovo, labai svarbu suteikti vaikui galimybę gauti emocinę ir psichologinę pagalbą, apsaugoti jį nuo internetinių skriaudėjų keršto.

Svarbiausia – prevencija

„Reikėtų nepamiršti, kad vaikai yra jautrioji interneto auditorija ir mes, suaugusieji, turime juos apsaugoti, mokyti saugotis nuo galimų grėsmių, kurios gali turėti neigiamą poveikį jų fizinei ar psichologinei būsenai. Vaikų seksualinis viliojimas internete, patyčios, žalinga informacija, asmeninės informacijos atskleidimas – tai pagrindinės grėsmės, todėl tėvai, globėjai, ugdymo įstaigų specialistai turėtų jau nuo ankstyvo amžiaus išaiškinti jiems pagrindines „gyvenimo internete“ taisykles. Taip pat tėvai, globėjai, ugdymo įstaigų specialistai privalo įgyti vaikų pasitikėjimą, kad, iškilus pavojui internete, šie nebijotų jiems apie tai papasakoti“, – teigia V. Nakutis.

Norint apsaugoti vaikus nuo grėsmių internete jis pataria:

• paaiškinti vaikams, kaip naudotis mėgstamomis svetainėmis, programomis, žaidimais;
• supažindinti vaikus, kokie pavojai ir grėsmės jų tyko internete, paaiškinti, kodėl ir kaip reikia saugoti savo asmeninę informaciją ir duomenis;
• padėti susikurti saugius slaptažodžius;
• parodyti, kaip užblokuoti besityčiojančius ar priekabiaujančius asmenis telefone ar socialinių tinklų paskyrose bei kaip pranešti interneto karštajai linijai apie žalingą turinį internete;
• įspėti vaikus internete nebendrauti su nepažįstamais asmenimis ir, juo labiau, neiti į susitikimus realiame gyvenime;
• mokyti, kaip atpažinti patyčias ir kitą netinkamą elgesį internete;
• skatinti vaikus būti nepakantiems patyčioms, smurtui internete;
• įtraukti vaikus į kūrybinį procesą – skatinti patiems rinkti informaciją apie saugų elgesį internete, kurti klasės, šeimos saugaus elgesio taisykles, skatinti vaikus rengti prezentacijas saugumo internete klausimais ir pan.

V. Nakutis pastebi, kad ypač naudingas tėvų ir ugdymo specialistų bendradarbiavimas – šie turėtų palaikyti glaudų ryšį, tartis, kaip visapusiškai padėti vaikams būti saugesniems.
Svarbus ir visuomenės įsitraukimas

RRT atstovė ryšiams su visuomene Rasa Karalienė atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje nemažai organizacijų rūpinasi vaikų saugumu internete, daug metų vykdomas projektas „Saugesnis internetas“ pagal Europos Komisijos Saugesnio interneto programą – jis apima įvairiausias veiklas mokyklose, įvairias mokymo priemones švietimo darbuotojams, veikia interneto karštoji linija „Švarus internetas“, vaikams ir paaugliams, susidūrusiems su elektroninėmis patyčiomis, seksualiniu viliojimu, žalingu turiniu ir kita nemalonia ar bauginančia patirtimi naudojantis interneto technologijomis, emocinę ir psichologinę pagalbą teikia „Vaikų linija“.

„Dalyvaudami įvairiuose susitikimuose matome, jog vaikų, besinaudojančių internetu, amžius jaunėja, jų technologinis smalsumas, įgūdžiai auga, todėl sąmoningumo didinimas yra vienas iš kertinių mūsų tikslų. Be abejonės, vystantis naujoms technologijoms, augant socialinių tinklų vartojimui, didėja ir grėsmės tapti pažeidžiamais, pakliūti į piktų kėslų turinčių asmenų akiratį, todėl čia labai svarbus visų visuomenės narių įsitraukimas siekiant apsaugoti vaikus nuo galimos žalos skaitmeninėje erdvėje“, – sako R. Karalienė.

RRT atstovai primena, kad daugiau informacijos bei vaizdo klipų apie saugų ir atsakingą elgesį internete galima rasti interneto svetainėje www.esaugumas.lt ar projekto ,,Prisijungusi Lietuva“ „Youtube“ kanale.

Užsakymo nr.: PT_82840561

Sustiprink imunitetą
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Jasikevičius – apie žalias kojines, skambutį Schilleriui ir širdies skausmą dėl Blaževičiaus (5)

Kaip ir buvo galima tikėtis, po keturių beatodairiškos kovos tarp Kauno „Žalgirio“ (5/7) ir...

Iš Vilniaus greitoji iškviesta į Ukmergę: atvykusi medikė nesulaikė ašarų – 35 metų pacientė nesulaukusi pagalbos mirė (690)

„Karščiuojanti pacientė saugiai perduota į rūpestingas infekcinės ligoninės slaugytojų...

Kaip Hitleris ištekindavo savo meilužes, arba garsiausios ir įtakingiausios Trečiojo reicho moterys (65)

Karas laikomas vyriška prerogatyva, tačiau moterų vaidmuo jame irgi svarbus. Net Vokietijoje, nors...

Jasikevičiaus sugrįžimas į Kauną paženklintas klaidų jūra ir pergale prieš „Žalgirį“ (455)

„Žalgirio“ (5-7) duobė Eurolygoje gilėja – Lietuvos čempionai po penktadienio dvikovos Kaune...

Prekybos po „Brexit“ susitarimo pasiekti nepavyko (27)

Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybininkai penktadienį pareiškė, kad jiems...

Spaudimo prilygti Šarui nejaučiantis Schilleris: jis yra šio klubo legenda

Buvusį savo trenerį Šarūną Jasikevičių penktadienio vakarą namuose priėmęs Kauno...

Latvija dėl COVID-19 grėsmės įšaldo keleivių pervežimą į Lietuvą (29)

Latvijoje dėl koronavirusinės infekcijos pavojaus nuo šeštadienio įsigalios reikalavimas...

Vietoj kalėdinių dovanų policija vairuotojus pradžiugino pluoštu baudų (34)

Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie...

PSO: vakcina nereiškia koronaviruso eliminavimo (123)

Vien tik vakcinavimo nepakaks pandemijai baigti, penktadienį perspėjo Pasaulio sveikatos...