aA
Paauglystė – iššūkių kupinas vaikų raidos etapas. Kaip sako „Vaikų linijos“ Saugesnio interneto projekto koordinatorė Justina Stefanovič, tuo metu jiems labai norisi susipažinti su bendraamžiais, užmegzti pirmąsias romantiškas draugystes, o internetas paaugliams dažnai atrodo kaip saugesnis ir patogesnis būdas tai daryti. Kartais paaugliai pasineria į virtualų gyvenimą, ieškodami saugios užuovėjos nuo patyčių mokykloje ar kitų rimtų problemų. Tačiau internetas nėra saugi užuovėja – čia, kaip ir realiame pasaulyje, tyko daugybė pavojų.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Dažnos bėdos – dėl patyčių

„Paaugliai mums dažniausiai parašo tada, kai kažkas blogo jau nutiko ir jie nežino, ką daryti, – pasakoja „Vaikų linijos“ atstovė. – Vienas iš dažniausių pavojų vaikams ir paaugliams yra elektroninės patyčios. Jos būna įvairių formų, pavyzdžiui, „Facebook“ po nuotraukomis rašomi nemalonūs, įžeidžiantys komentarai. Būna, kad kažkas, pasinaudojęs svetimu vaiko vardu, pavarde, sukuria profilį ir kursto patyčias. Taip pat gajus „sekstingas“ – atvirai seksualaus turinio žinučių, apnuogintų ar nuogų kūnų nuotraukų, filmukų siuntimas. Dažnai tai daroma spontaniškai, tačiau jei jaunuolių pora susipyksta ir išsiskiria, tokios nuotraukos gali būti išplatintos ir taip gali prasidėti elektroninės patyčios. Tuomet vaikai ir paaugliai išsigąsta, pasimeta – juk draugavai, pasitikėjai, nuotrauką siuntei savo valia, o visa tai paskui patenka į elektroninę erdvę ir situacija tampa nevaldoma, neaišku, kaip reaguoti, ką daryti.“

Tokiu atveju, pasak J. Stefanovič, vaikai ir paaugliai kviečiami nelikti vieni, o pasikalbėti su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki. „Kai vaikas išsigąsta, natūralu, jis nežino, ką daryti, nedrįsta kalbėtis. Vis tik reikia, kad šalia būtų koks nors suaugęs žmogus, su kuriuo vaikas galėtų pasitarti. Gali būti, kad pačiam suvaldyti situaciją bus per sudėtinga“, – aiškina pašnekovė.

Svarbiausia – nebijoti ieškoti pagalbos

Anot jos, jei žinoma, kas turi ir skelbia kompromituojančią nuotrauką, galima bandyti tartis su tuo žmogumi, kad nuotrauka būtų išimta. Jei vaikas matė, kuriame socialiniame tinklalapyje nuotrauka yra, galima apie tai pranešti tinklo administratoriams, pavyzdžiui, „Facebook“ galima prie nuotraukos pažymėti, kad nuotrauka netinkama. Taip pat apie žalingas nuotraukas, įvykius, komentarus galima pranešti puslapyje draugiskasinternetas.lt.

„Tačiau kartais sukontroliuoti visko neįmanoma, nuotrauka gali plačiai paplisti, tada ypač svarbu, kad šalia blogai besijaučiančio vaiko būtų žmonės, kuriais jis pasitiki ir su kuriais jis galėtų pasikalbėti, – tėvais, mokytojais, auklėtojais, mokyklos psichologu ir pan. Praktika rodo, kad vaikai dažnai bijo pasisakyti tėvams, nes jaučiasi prisidirbę, patys kalti dėl situacijos, juk patys siuntė nuotraukas. Kai vaikai pasikalba su mumis, jų pirminis išgąstis, neigiamos emocijos šiek tiek atslūgsta. Skatiname juos kalbėtis su suaugusiaisiais, nelikti vieniems su neramiomis mintimis“, – pasakoja „Vaikų linijos“ atstovė.

Gali susidurti su nusikaltėliais

J. Stefanovič sako, kad, nors su tokiais atvejais susiduria rečiau, pasitaiko, kad kreipiasi paaugliai, internete susidūrę su šantažu ar siekiu juos išnaudoti seksualiai. „Kartais vaikai pasakoja, kad susipažino su „bendraamžiu“ kokiame nors socialiniame tinkle ir tas žmogus paprašė apnuogintos nuotraukos. Kadangi kontaktas jau būna užmegztas ir vaikai jau pasitiki naujaisiais „draugais“, gali nusiųsti savo intymias nuotraukas. Tuomet „draugai“ ima grasinti – prašyti atsiųsti daugiau nuotraukų ar pinigų. Kartais vyksta paauglių viliojimas, kai siekiama juos išnaudoti seksualiai, kviečiama susitikti gyvai. Mes vaikams sakome, kad tai yra nusikaltimas ir būtina kreiptis į suaugusiuosius ir kartu su jais į policiją“, – teigia pašnekovė.

Išgąsdina žalingas turinys

„Vaikų linijos“ darbuotojai sulaukia vaikų kreipimųsi ir dėl juos išgąsdinusio, nemalonaus turinio, pavyzdžiui, pornografijos, – vaikai nori apie tai pasikalbėti. „Kartais benaršydami internete jie patys tokio turinio atranda, kartais jiems tai kas nors atsiunčia. Ypač išsigąsta jaunesnio amžiaus vaikai. Tokiu atveju, vėl gi, vaikus reikia nuraminti, o apie netinkamą turinį pranešti. Žinoma, geriausia, kai tėvai, mokytojai būna su vaikais pasikalbėję iš anksto, ką jiems daryti susidūrus su panašiais atvejais“, – sako J. Stefanovič.

Ji pasakoja, kad socialiniuose tinklalapiuose gali būti ir įvairiausių pavojingų grupių, pavyzdžiui, savęs žalojimo. Apie tokias grupes būtina pranešti „Draugiško interneto“ puslapyje.

Ar paauglys priklausomas nuo interneto?

Kartais „Vaikų linijos“ specialistai sulaukia ir klausimų dėl galimos vaikų priklausomybės nuo interneto – rečiau iš pačių vaikų, dažniau iš tėvų, kurie būna sunerimę, kad jų vaikai per daug laiko praleidžia internete ar žaisdami kompiuterinius žaidimus. Kartais vaikai nori pasitikslinti, ar ne per daug laiko praleidžia internete.

„Viskas priklauso nuo konkretaus atvejo. Galima pastebėti pasikeitusį vaiko elgesį, pavyzdžiui, jei jis atsitraukia nuo bendraklasių, o daugiau bendrauja su internetiniais draugais, labai sumažėja kitų jo veiklų, jei vienintelė popamokinė veikla yra susijusi su kompiuteriu, suprastėja mokymosi rezultatai, tai gali būti priklausomybės internetui ženklai. Mūsų esminė žinutė tėvams ta, kad, kaip bebūtų, internetas yra gyvenimo dalis, ir draudimai tik paskatins vaikų norą elgtis priešingai. Tėvai turėtų kalbėtis su vaikais ir pabandyti suprasti, kodėl, pavyzdžiui, žaidimas vaiką taip įtraukia. Gal tai vienintelė vieta, kur jis jaučiasi saugus? Gal vaikas mokykloje patiria patyčias ir kompiuteris, internetas, žaidimai yra vienintelė vieta, kur jis jaučiasi ramiai?“, – sako J. Stefanovič.

Jei vaikas vis daugiau ima žaisti arba naršyti internete, pašnekovė pataria tėvams pasiaiškinti, kokios to priežastys, koks vaiko santykis su draugais, tuomet su vaiku tartis, kad po truputį būtų mažinamas laikas prie interneto ar žaidimo. „O gal tai ne tik žaidimas? Gal vaikas žaidžia su savo klasiokais ir tai vienas jų bendravimo būdų?“, – teigia „Vaikų linijos“ atstovė.

Kaip padėti vaikams

Norint padėti vaikams apsisaugoti nuo interneto grėsmių, pašnekovė pataria pamokyti vaikus ar priminti jiems apie privatumo nustatymus. Pasak jos, nors vaikai, paaugliai labai daug naudojasi internetu, jie dažnai nežino paprasčiausių privatumo nustatymų, kad skaityti jų žinutes galėtų tik draugai, ir taip įsivelia į nemalonias situacijas.

J. Stefanovič linki tėvams kartu su vaikais nuoširdžiai domėtis technologijomis ir jų svarba vaikų gyvenime, nebausti vaikų už grėsmes, su kuriomis jie susidūrė internete, o ramiai, kantriai kalbėtis ir įsiklausyti į vaiko žodžius ir jausmus. Taip pat nedelsti ir kreiptis tolimesnės pagalbos, jeigu patys negalime padėti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Komisaro Vytenio Andriukaičio palikimas: kaip jį prisimins Europa grįžęs žada permainas (103)

„Kai atvažiuoji į Lietuvą, išgirsti, o ką tu Lietuvai padarei? Toks klausimas yra...

Užkalnio maisto apžvalga perkama už 4000 eurų arba dar vienu būdu (49)

Tai štai sekmadienis, ir dar viena restorano apžvalga. Net ne restoranas, kur jau ten....

Ne plastikinės ir ne natūralios: Lietuvoje populiarėja nauja eglučių rūšis namuose sukuria tikrą jaukumą

Lietuviai vis drąsiau eksperimentuoja ne tik su kalėdinėmis dekoracijomis, bet ir ieško...

Po penkias valandas trukusių derybų Putino rezidenciją Lukašenka paliko neturėdamas ką pasakyti žurnalistams (432)

Nors spaudos konferencijai buvo pasirengta, po susitikimo su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu...

Vagis apsaugai iš anksto pranešė, kad vogs degtinę ir kad niekas nedrįstų jam trukdyti (53)

Gruodžio 7 d., 10.43 val., apsaugos darbuotojas (gim. 1997 m.) policijai pranešė, kad 20.27 val....

Gyvybės paieškose NASA savo žvilgsnį šįkart nukreipė ne į Marsą: jau planuoja misijas DELFI specialiai iš Paryžiaus (22)

Jupiterio palydovas Europa dabar yra vienas pagrindinių taškų, kur mokslininkai tikisi rasti...

Per reidą sustabdytas teisės vairuoti neturinti 17-metis nubaustas jau devintą kartą (10)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Kelių patrulių kuopos...

Nausėda prieš „Normandijos ketverto“ susitikimą sukritikavo Rusiją (244)

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda „Normandijos ketverto“ susitikimo Paryžiuje...

Pragaras, kurį patyriau darbe: pagrindiniai požymiai, kad jus nori „išgyvendinti“ (2)

Visai neseniai paplitus temai apie “mobingą“ darbe, aš vėl prisiminiau tuos rytus, kai vos vos...

Šalavijo sėklas ne veltui vadina supermaistu: štai kuo jos naudingos (2)

Ko gero visi yra girdėję, kad ispaninių šalavijų sėklos yra supermaistas, ir netgi yra gardinę...