aA
Šiandieniniame kompiuterinių technologijų pasaulyje viskas, kas neįmanoma, tampa įmanoma. Jeigu jau išmokome užrakinti namų duris ir kiek įmanoma labiau apsaugoti savo fizinį turtą, tai vis dažniau išlenda spragos, kai iki galo nesugebame apsaugoti savo duomenų. Tapatybės vagystės, įsilaužimai į asmeninius paštus, sukčiams „padėti ant lėkštutės“ bankininkystės prisijungimai – visa tai vyksta elektroninėje erdvėje, kurioje ne visi sugebame apsaugoti tai, ką saugoti tiesiog būtina. Tai yra savo asmens duomenis.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Bet pradėkim nuo pradžių ir pirmiausia išsiaiškinkime, kas yra tapatybės vagystė? Paprastai tariant, tai pasinaudojimas kito asmens tapatybę identifikuojančiais duomenimis nusikaltimų tikslais.

Lietuvos policijos teigimu, kai kurie žmonės labai drąsiai skleidžia savo asmens duomenis, viską daro viešai, neatkreipia dėmesio į tam tikrus nustatymus, esančius puslapiuose, kur gali apsaugoti savo asmens duomenis, jog jie nebūtų matomi viešai.

Dažniausiai žmonės viešina savo duomenis bendravimo platformose, socialiniuose tinkluose, įvairiose programėlėse.

Pasekmės – nenuspėjamos

Dažniausiai, jei asmeninė informacija papuola į nusikaltėlių rankas, pasekmės gali būti nenuspėjamos: pinigų išėmimai iš banko sąskaitos, kreditai jūsų vardu, nekilnojamojo turto pardavimas ar kitos nesąžiningos, nusikalstamos veikos.

Policijos teigimu, per šiuos metus įvykusių elektroninių nusikaltimų mažėja ir jų ištyrimų procentas didėja. Tačiau ne visus nusikaltimus pavyksta išaiškinti, o tuo labiau ne visada įmanoma atstatyti padarytą žalą. Todėl labai svarbu, jog žmonės patys mokėtų apsaugoti savo duomenis ir, svarbiausia, neatskleisti jų internetu kitiems žmonėms. Kartais net ir patiems artimiausiems.

Kaip apsaugoti savo asmens duomenis?

Lietuvos policija, visų pirma, ragina stebėti, kur ir kokia informacija dalinamės viešoje erdvėje. Ypatingai, socialiniuose tinkluose. Jų teigimu dar vis pasitaiko atvejų, kai neapgalvoję žmonės viešina savo nuotraukas iš kelionių esamuoju laiku ir paskui grįžę namo randa juos apvogtus. Kaip teigia policijos komunikacijos atstovas Ramūnas Matonis, geriausia palaukti ir nuotraukomis bei įspūdžiais su draugais pasidalinti jau grįžus iš kelionės.

Taip pat reiktų nepamiršti, jog paleidus kažkokią informaciją internete ji dažniausiai yra prieinama daugeliui žmonių. Labai svarbu susitvarkyti savo paskyrų nustatymus, jog asmeninė informaciją ir duomenys nesimatytų visiems viešai. Kitu atveju, užtektų jūsų pašto prisijungimo, pamatyto socialinio tinklo anketoje ir sukčius, atspėjęs jūsų slaptažodį, galėtų pasiekti visus susirašinėjimus ir reikiamą informaciją jūsų tapatybės vagystei.

Nustatymuose reikėtų ne tik paslėpti savo asmeninę informaciją, bet ir nustatyti identifikavimą. Tai gali būti pranešimai, kai kažkas bando jungtis prie jūsų elektroninio pašto, prašymas, jog patvirtintumėte telefono numeriu savo prisijungimą.

Įsibrauti į kito asmens socialinį tinklą labai lengva, dažnai tereikia vartotojo vardo ir slaptažodžio. Todėl labai svarbu pasirūpinti, jog tai bandant padaryti iš kito įrenginio, jūs gautumėte pranešimą su prašymu patvirtinti, ar tai jūs.

Labai svarbu nesiųsti savo asmens duomenų jokiems pašaliniams asmenims. Tuo labiau nesidalinti prisijungimais prie elektroninio pašto, socialinių tinklų anketų ar elektroninės bankininkystės. Niekas neturėtų turėti šių duomenų išskyrus jus.

Reikia saugoti mokėjimo korteles, neišmesti nesunaikintų dokumentų, kuriuose yra asmens duomenų: vardas ir pavardė, adresas, asmens kodas, sąskaitos banke numeris, tapatybės kortelės ar paso numeris, prisijungimo kodai.

Visada svarbu neplikti neišvalytų išmaniųjų įrenginių juos keičiant ar parduodant. Reikėtų įsitikinti, ar juose neliko jokių prisijungimų, duomenų ar nuotraukų, asmeninės informacijos, laiškų.

Taip pat rekomenduojama naudoti virtualiu privačiu tinklu (VPN). Jis leidžia interneto tinkle sukurti privatų duomenų apsikeitimo kanalą. VPN tinka maksimaliam saugumui skaitmeninėje erdvėje užtikrinti, nes VPN sprendimas leidžia visus duomenų paketus maršrutizuoti per nutolusį kompiuterinį tinklą. Būtent taip užtikrinamas maksimalus VPN vartotojo privatumą net ir naudojantis viešuoju belaidžiu WiFi internetu. Taip užtikrinsite savo ne tik duomenų apsaugą, bet ir visos informacijos, kurią siunčiate, kurią naudojate ar kurios ieškote internete.

Užsakymo nr.: PT_82619181

Sustiprink imunitetą
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.7778

Top naujienos

Po policijos kratos paaiškėjo tamsios vilniečio paslaptys: jaučiau atsakomybę dėl savo vaikų (41)

Vilniaus policijos pareigūnų vizitas jaunos šeimos namuose kaip reikiant sutuoktiniams sukėlė...

Kaip šeši broliai ir jų liūtai sėjo siaubą visame regione: tyrėjai iki šiol nespėja skaičiuoti aukų (45)

Tai buvo šeimynėlė iš pragaro. Daugelį metų (iki praėjusios vasaros) broliai Kani savo...

Pirmasis Astravo AE blokas atjungtas nuo tinklo (7)

Dėl įsijungusios apsaugos sistemos šeštadienį nuo elektros tinklo atjungtas pirmasis Astravo...

Kitokio sprendimo būti negalėjo: „Rytas“ po dar vieno fiasko atleido Kairį Gudelio komentaras (82)

Iš dviejų turnyrų – FIBA Čempionų lygos ir Citadele-Karaliaus Mindaugo taurės – per savaitę...

Netrukus Europos valgiaraščius užplūs vabalai: ES tarnyba uždegė žalią šviesą (73)

Vabzdžiai ką tik priropojo truputį arčiau europiečių lėkščių. Džiovintas geltonas didysis...

Naują knygelę vaikams pristatantis Selemonas Paltanavičius: man sako, galvoji ne taip, kaip visi suaugę žmonės (1)

Šitokio baltumo ir šitokio gražumo snieguoti rytai, kokius visi išvydome šią savaitę –...

Jogintė Užusienytė | D+

Užburtas ratas – nori rūpestingo vyro, bet vis tiek traukia „blogiukai“: kokius vyrus savo aistroms renkasi moterys (2)

„Vyras, su kuriuo bendrauju, yra labai geras, tačiau traukos jam nejaučiu“, – turbūt...

Nufilmuoti kadrai: Kaune BMW išlaužė Lietuvos motorlaivių federacijos tvoras ir spruko su bičiulių pagalba

Lietuvos motorlaivių federacija, įsikūrusi Kaune , sulaukė nemalonios staigmenos – BMW...

7 mažai kam žinomi Egipto stebuklai (1)

Egiptas – viena iš tų šalių, kurios pavadinimas kaipmat asocijuojasi su simboliais –...

Prasidėjo nacionalinė „Eurovizijos“ atranka „Pabandom iš naujo“: kūrinius pristato dešimt dalyvių

Šeštadienio vakarą televizijos eteryje startavo atranka „Pabandom iš naujo“, kur dėl...