aA
Internete yra visko. Didžioji dalis informacijos yra gan paprastai pasiekiama kiekvienam žmogui. Tačiau ne visa informacija yra teisinga ir tikra. Labai svarbu mokėti kritiškai vertinti tai, ką skaitome ar matome. Sukčiai dažnai naudojasi tuo, kad nepastebime detalių fiktyviose internetinėse parduotuvėse ar programose, kurias siūlo įsidiegti. Galiausiai žala būna padaroma didžiulė ir ne visada teisėsaugai pavyksta nustatyti, kas už tai yra atsakingas. Tad labai svarbu mokėti patiems pasisaugoti ir atskirti, kas internete yra tikra, o kur pateikta informacija su tikslu mus apgauti.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos Saugesnio interneto skyriaus vedėjas Vilius Nakutis teigia, kad nėra taip paprasta atskirti fiktyvią informaciją, tačiau kartu tai nėra neįmanoma.

Fiktyvios internetinės parduotuvės ar skelbimai

„Netikros elektroninės parduotuvės vaizdas dažniausiai nesukelia įtarimų, adresas ar pavadinimas gali būti panašūs į žinomų elektroninių parduotuvių adresus, o pirkėjai viliojami didelėmis nuolaidomis. Reklamos apie naujas el. parduotuves su „fantastiškomis kainomis“ plinta socialiniais tinklais bei elektroniniais laiškais. Tokiose parduotuvėse pirkimo procesas gali atrodyti sklandus, tačiau prekių ar paslaugų asmenys taip ir nesulaukia.“

Tad kaip atskirti, jog tai tik fiktyvi elektroninė parduotuvė?

Visų pirma, jūsų dėmesys turėtų būti nukreiptas į įtartinai žemą kainą arba masines nuolaidas visoms prekėms. Vienas akivaizdžiausias apgavystės požymių tai nuolaidos, kurios kartais siekia iki 90%. Todėl labai reikalingas svetainės lankytojo kritinis mąstymas. Reikėtų pagalvoti, ar tikrai įmanoma, kad visos šios prekės galėtų kainuoti net 90% pigiau?

Labai svarbu patikrinti, kada buvo registruotas parduotuvės ar svetainės domenas (patikrinti galima pvz. www.whois.com, registravimo datą matysite skiltyje “Registered On“).

Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į patį parduotuvės adresą. Jeigu manote, kad užėjote apsipirkti žinomo prekės ženklo parduotuvėje, dažniausiai sukčiai vizualiai tikrai padarys, jog taip ir jaustumėtės. Tačiau atkreipus dėmesį į adresą, pastebėsite, jog jame trūksta vienos raidės arba galbūt sukeistas pavadinimas vietomis. Kitaip sakant, tai nebus toks pats adresas kaip ir tos pačios parduotuvės. Nepasitikėkite tokiomis svetainėmis ir geriausia internetinės parduotuvės adresą įveskite ranka.

Lygiai taip pat svarbu žinoti, jog didžioji dauguma interneto parduotuvių naudoja saugų ryšį. Tokį saugumo lygį parodo svetainės adreso pradžioje esantis trumpinys https arba pavaizduotas spynelės simbolis. Tai dar negarantuoja, jog parduotuvė tikrai yra tikra, tačiau tai papildoma informacija ir padidina ryšio saugumo lygį.

„Juodasis sąrašas“: 140 svetainių

Lietuvos banko Investicinių paslaugų priežiūros skyriaus vadovas Audrius Šilgalis teigia, kad interneto svetainėse sukčiai paprastai sukuria tik titulinį puslapį (jame būna klaidinanti reklama, sėkmės istorija ar kita dėmesį pritraukianti informacija), o paskui investuotojai nukreipiami į kitas interneto svetaines – jų adresai ir išvaizda skiriasi. Jeigu, bandydamas prisijungti prie sistemos, esate nukreipiamas į kitą puslapį, o po to galbūt ir į trečią, tai ženklas, kad būtina atkreipti dėmesį.

„Patartina jau pirmoje interneto svetainėje patikrinti, ar įmonė skelbia savo adresą, kontaktinę informaciją, duomenis apie turimas licencijas ir priežiūrą vykdančias institucijas. Patikimos įmonės paprastai pateikia tokią informaciją“, – teigia pašnekovas.

Lietuvos bankas savo interneto svetainėje skelbia ir nuolat atnaujina „juodąjį sąrašą”, kuriame – neturinčios teisės Lietuvoje teikti finansinių (įskaitant investicinių) paslaugų, tačiau jas siūlančios įmonės. Sąraše – beveik 140 interneto svetainių.

Be to, 30 neteisėtai finansines paslaugas siūliusių interneto svetainių jau yra užblokuotos.

Audrius Šilgalis sako, jog bankas, kaip ir kitiems finansų rinkos dalyviams yra keliami griežti reikalavimai, kurių nevykdant gresia rimtos poveikio priemonės, įskaitant dideles baudas. Tačiau reikėtų suprasti, kad finansų rinkos dalyviai negali apsaugoti duomenų, jei klientas pats juos atiduoda sukčiams tiesiogiai, arba suteikia galimybę prisijungti prie jo kompiuterio ar sąskaitos nuotoliniu būdu.

Todėl labai svarbu neatskleisti savo duomenų netinkamiems asmenims ir atskirti informaciją, kuri netikra ir ja siekiama išvilioti pinigus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

Už kovą „Žalgirį“ gyręs Jasikevičius mojo ranka į nokautuojantį Jameso dūrį: man tai neįdomu (13)

Antrus metus iš eilės Maskvos „Megasport“ arenoje Kauno „Žalgiriui“ teko žaisti...

RAND ataskaitoje – dar vienas įspėjimas NATO: šios temos Baltijos šalys vengia ne veltui (242)

NATO viršūnių susitikimą Londone prezidentas Gitanas Nausėda pavadino puikiu ir net fantastišku....

Juodžiausias Jasikevičiaus ruožas: ugnimi į ugnį atsakiusį „Žalgirį“ palaidojo Jameso tritaškis (601)

Kauno „Žalgirio“ (3-9) krepšininkų pastangos nutraukti pralaimėjimų seriją Eurolygoje...

Katastrofos zonoje gyvenusi moteris: ekskursijos į šią vietą turi būti ne pramoga, o galimybė išvysti kvailumo pasekmes (21)

Pagaliau atėjo metas apžvelgti įdomiausią Černobylio zonos objektą – Pripetės miestą....

VU rektorius: dabartiniam valstybės „establišmentui“ reikia radikalaus atnaujinimo – jie nebesupranta, ką daro (115)

„Mūsų protesto akcijos nesibaigs per visus rinkiminius metus. Mūsų tikslas yra nauja karta –...

Latvijos miestas pasipuošė kaip pasakoje: tapo tikra Kalėdų sensacija (39)

Kalėdoms artėjant Latvijos miestai tampa vis gražesniais. Štai ir Uogrė pavirto tikru kalėdiniu...

Rūta Steponavičienė

Vyras papasakojo, kaip jam pavyko nutraukti saitus su alkoholiu: kada joks kodavimas nepadės? (4)

Alkoholizmas – turbūt viena iš opiausių Lietuvos problemų. Tik ar pagalvojame, kad ši...

Rapšys nesulaikomas – apgynė Europos čempiono titulą ir iškovojo antrą aukso medalį (59)

Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys Glazge (Jungtinė Karalystė) vykstančiose Senojo...

Pasitikrinkite, ar jums tai negresia: 5 nepastebimi dalykai, kurie veda santykius į pražūtį (13)

Labai daug santykių nutrūksta – tokia realybė, kad ir kaip sunku būtų ją pripažinti. Dauguma...

Automobilių gamintojams – vieni blogiausių metų: naikina 80 tūkstančių darbo vietų (64)

Automobilių pramonės darbuotojams visame pasaulyje tai bus vieni blogiausių metų: mažėjanti...