aA
Vis dažniau viešumoje yra kalbama apie asmens duomenų apsaugą bei kas yra asmens duomenys, o kas – ne. Tačiau kalbama yra ne be reikalo, kadangi suaktyvėjus asmens tapatybės vagystėms, labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip mes giname ir apsaugome savo asmens duomenis.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Europos komisijos atstovybės Lietuvoje atstovė Agnė Kazlauskaitė teigia, kad kasdien internete pavagiama gausybė asmeninės informacijos, o neapdairiai įkelta nuotrauka iš vakarėlio ar aštrus pasisakymas gali pakenkti vartotojo karjerai.

Neviešinami asmens duomenys

Pagal bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą neskelbtinais duomenimis yra laikomi šie asmens duomenys: asmens duomenys, atskleidžiantys rasinę arba etninę kilmę, politines pažiūras, religinius ar filosofinius įsitikinimus. Taip pat priklausymas profesinėms sąjungoms, genetiniai duomenys, biometriniai duomenys, tvarkomi siekiant nustatyti jūsų kaip žmogaus tapatybę.

Taip pat labai svarbu neleisti paviešinti bei patiems nesidalinti duomenimis, kurie susiję su jūsų sveikata. Taip pat neskelbtini ir neviešinami yra duomenys, susiję su asmens lytiniu gyvenimu ar lytine orientacija.

Kaip apsaugoti savo asmens duomenis?

Europos komisijos atstovybės Lietuvoje atstovė teigia, kad šiame sparčiai besikeičiančiame skaitmeniniame amžiuje būtina užtikrinti teisę į asmens duomenų apsaugą. Yra daugybė galimų pavojų, pavyzdžiui, duomenų atskleidimas be leidimo, tapatybės vagystė, prievarta internete, pakenkimas žmogaus reputacijai.

Todėl yra labai svarbu ne tik kad teisingai duomenis tvarkytų institucijos, kurioms būtina savo asmens duomenis pateikti, tačiau ir pats žmogus nepamirštų – reikia saugoti duomenis, kol nėra padaryta daug žalos.

Agnė Kazlauskaitė siūlo atkreipti dėmesį ir pagalvoti apie šiuos dalykus:

Vartotojui derėtų gerai pamąstyti prieš dalinantis internete pikantiškomis nuotraukomis ar aštriais pasisakymais – juos gali pamatyti ir tie asmenys, kuriems šie įrašai neskirti, pavyzdžiui, potencialus darbdavys ar giminaičiai.

Patariama internete pateikti kuo mažiau asmens duomenų arba skelbiant juos nežymiai pakeisti.

Itin apdairiai reikėtų elgtis ir savo asmens duomenų neatskleisti puslapiuose, kurių adreso pradžioje nėra „s“ (https://) ar puslapiuose, kurie siūlo nelegalias paslaugas.

Perkant internetu reikėtų įsitikinti, kad tai – oficiali pardavėjo interneto svetainė.

Skirtingiems prisijungimams naudoti skirtingus slaptažodžius. Taip pat kuriamus slaptažodžius patariama sudaryti iš skaičių ir raidžių, įterpiant ir keletą didžiųjų.

Būtina pasirūpinti kompiuterio antivirusine sistema ar kitokiomis saugos priemonėmis ir periodiškai jas atnaujinti.

Prieš naršant internete ar ypač jungiantis prie neaiškių svetainių rekomenduojama atsijungti nuo socialinio tinklo ir el. bankininkystės paskyrų.

Internete informaciją skelbiantiems asmenims pravartu įsidėmėti, kad čia pasirodžiusi informacija gali likti amžiams.

Atsiranda naujas terminas: „privatumo nuovargis“

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktoriaus pavaduotoja Danguolė Morkūnienė teigia, jog šiuo metu yra labai sustiprinta duomenų apsaugos tvarka. Pats svarbiausias dalykas, kokį žmogus turi daryti – tai domėtis, kur keliauja jo duomenys, kaip jie tvarkomi ir ar pats per daug jų neatskleidžia viešoje internetinėje erdvėje.

„Tačiau daugumai yra nuobodu skaityti. Kai asmeniškai pasirašome kažkokią sutartį, tai dažniausiai perskaitome ir susipažįstame, jog vėliau nebūtų jokių staigmenų. Tačiau internete mes linkę tik greitai sudėti varneles, kur prašo, kad kuo greičiau atsikratytume įkyrių sutarčių ar kažkokios informacijos apie asmens duomenų tvarkymą. Galiausiai taip ir nežinom, kaip yra tvarkomi mūsų asmens duomenys bei kur jie keliauja“, – sako direktoriaus pavaduotoja.

Ji priduria, jog atsiranda naujas terminas: „privatumo nuovargis”. Žmonės jaučiasi lyg labai dažnai juos informuojama apie duomenų tvarkymą. Kiekviename interneto žingsnyje atsiranda slapukai, registruojantis prie kažkokios naujos paskyros, prašoma patvirtinti, jog susipažino su asmens duomenų tvarkymo taisyklėmis. Tai žmonėms dažniausiai yra neįdomu ir jie nori, jog prie jų nebelįstų.

Tačiau inspekcija pabrėžia, jog labai svarbu, kad žmonės skirtų reikiamą dėmesį perskaityti ir susipažinti, kaip yra tvarkomi jų duomenys. Šiuo laikotarpių, kai daugėja internetinių apgavysčių, labai svarbu tiksliai žinoti, kur keliauja jūsų duomenys ir ar tikrai yra tinkamai užtikrinama jų apsauga.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Putino rezidenciją Lukašenka paliko neturėdamas ką pasakyti žurnalistams

Nors spaudos konferencijai buvo pasirengta, po susitikimo su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu...

Kariūnės kelią pasirinkusi lietuvė: per amžių amžius moterys yra laikomos silpnąja lytimi ir ačiū Dievui, kad taip yra (243)

Kovinės inžinerijos technikė Lingailė Juknevičiūtė savo tarnybos kelią pradėjo sukarintose...

„Der Spiegel“: jie ryžtingi, žiaurūs ir turi Kremliaus leidimą žudyti (257)

Prieš ketverius metus buvo apnuodytas ir tik per plauką išgyveno bulgaras prekeivis ginklais. „...

Seimas įteisino lauko darželius (2)

Seimas įteisino lauko darželius – šią savaitę priimtos pataisos, kurios leidžia higienos pasą...

Apsišarvuokite kantrybe: laukia niūrūs ir lietingi orai (10)

Sekmadienį vos spėjus pasitraukti vienam ciklonui, iš vakarų Baltijos regioną, o kartu ir...

Valančiūnas atakavo be klaidų, tačiau Gobertui neprilygo (3)

Jonas Valančiūnas „iš žaidimo“ pataikė visus savo metimus, tačiau NBA rungtynėse...

Politikas Arvydas Anušauskas apie netrukus gimdysiančią perpus jaunesnę žmoną: vos sužinojus apie nėštumą daug kas pasikeitė (129)

Politikas Arvydas Anušauskas su žmona Lina jaučiasi pakylėti ir ramiai laukia vasarį planuojamo...

Politologai apie Sinkevičiaus pamainą: valdantieji bijo dar labiau drumsti vandenį koalicijoje (10)

Politologai įvertino valdančiųjų užmojį kandidatą į ekonomikos ir inovacijų ministro...

Po krepšiais dominavęs Sabonis vedė „Pacers“ į dramatišką pergalę (5)

Įspūdingu dėjimu pasižymėjęs Domantas Sabonis surinko galingą dvigubą dublį, o jo vedama...