aA
Psichologai konstatuoja: augantis gyvenimo tempas ir visuomenėje didėjantis spaudimas ilgiau dirbti bei kuo daugiau uždirbti vis mažiau palieka laiko, skiriamo socialiniams poreikiams patenkinti. Daug dirbantiems ir gyvo bendravimo įgūdžių vis labiau stokojantiems žmonėms pažinčių programėlės tampa tikru išsigelbėjimu nuo augančio vienišumo jausmo.
Apsimetėliai pažinčių programėlėse: ko jie siekia?
© Shutterstock nuotr.

Tačiau kibernetinio saugumo specialistai įspėja – populiarios virtualios erdvės privilioja ir daug įvairaus plauko aferistų. Kaip ir socialinių tinklų atveju, piktavalius masina galimybė atlikus keletą nesudėtingų registracijos veiksmų ir pasitelkus įtaigų elgesį išvilioti pinigus iš lengvatikių ar tiesiog romantiškų jausmų išsiilgusių internautų.

Ir jeigu anksčiau žmonės santykius megzdavo tik susitikę gyvai, tai dabar šiam tikslui į pagalbą paslaugiai ateina interneto erdvė ir galybė įvairiausių programėlių. Jose piktavaliams nesunku apsimesti kitais asmenimis, imituoti netikrą gyvenimą ir sukurti fantastiškas legendas, kurios galiausiai baigiasi dramatišku nusivylimu.

Pataiko į jautrią vietą

Specialistai pažymi, kad sukčiams pasitarnauja pažinčių programėlių specifika – dauguma jomis besinaudojančiųjų ieško greitų ir neįpareigojančių santykių, todėl siekiantys ilgalaikio ryšio žmonės gana greitai nusivilia. Tuomet būtent rimtus santykius nusiteikę „puoselėti“ sukčiai pataiko į jautriausią vietą – rimto partnerio ieškantiems jie būna lyg šviežio oro gurkšnis.

Dar viena klaidinanti aplinkybė yra tai, kad neteisingą ar pagražintą informaciją apie save linkę pateikti ne tik sukčiai, bet ir kiti tokių programėlių naudotojai, todėl riba tarp piktų kėslų ir žmogiškųjų savivertės problemų tik dar labiau išblunka.

Didžiausią pažinčių programėlių analizės duomenų bazę turinčios bendrovės „Scamalytics“ duomenimis, savo paskyras dėl vienų ar kitų priežasčių „patobulina“ apie 90 proc. besinaudojančiųjų šiomis paslaugomis.

Saugumo specialistai teigia, kad dauguma virtualių sukčių išsiskiria itin dideliu meilumu, tačiau randa galybę priežasčių nesusitikti realybėje. Labai simptomiška, jeigu jie yra nuolatinėse komandiruotėse užsienyje, dirba svarbiuose projektuose egzotiškose šalyse ar yra solidūs, daug keliaujantys verslininkai, tačiau vieną dieną papuola į fatališkų aplinkybių sukūrį, iš kurio išgelbėti gali tik Jūsų nedidelė finansinė pagalba, po kurios pervedimo ryšys nedelsiant nutrūksta.

Tiesa, žodis „nedidelė“ čia gali būti simbolinis – 2017 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose per 15 tūkst. žmonių tokiu keliu prarado apie 211 mln. dolerių, konstatavo šios šalies Federalinis tyrimų biuras. Ir pridūrė, kad realybėje skaičiai dar liūdnesni, nes net 9 iš 10 „romantiškų“ nusikaltimų aukų į pareigūnus nesikreipia dėl gėdos ir psichologinio sugniuždymo.

Kaip atpažinti

Tad į ką verta atkreipti dėmesį, norint išvengti pažinčių sukčių žabangų? Specialistai pradeda nuo sunkiausios dalies – kuo labiau paširdžiuose plazda drugeliai, tuo, deja, labiau reikėtų viską vertinti kritiškai.

Daug dėmesio reikėtų skirti paskyrų pažinčių programėlėje analizei ir papildomos informacijos patikrinimui. Pagrindinis dalykas – tikrinti nuotraukas, nes pomėgis naudoti iš interneto nušvilptas yra viena silpniausių apsimetėlių vietų. „Google“ paieškoje galima patikrinti visas nuotraukas ir sužinoti, ar jų kilmė tikrai autentiška. Pradėjus tikrinti nuotraukas, nesunku atkreipti dėmesį ir į smulkesnes detales: ar sutampa plaukų, akių spalva su profilio aprašu ir pan.

Taip pat rekomenduojama patikrinti naujojo draugo ar draugės profilį „Facebook“ ar kituose socialiniuose tinkluose, kuriais naudojatės: ar žmogus komentuoja ant kitų vartotojų sienų, ar būna pažymėtas draugų įrašuose ir tam tikrose geografinėse vietose? O gal jo „Facebook“ paskyroje vos keliasdešimt draugų ir tik keletas nuotraukų? Tokiu atveju Jūsų galvoje jau turėtų užsižiebti itin ryškūs aliarmo signalai.

„Scamalytics“ taip pat perspėja, kad sukčiai beveik visada stengsis kuo greičiau perkelti bendravimą į kitus virtualius būdus: „Facebook“, „Whatsapp“, „Skype“ ar paprastą telefoną. Taip elgtis juos verčia baimė būti demaskuotiems, nes solidūs pažinčių portalai nuolat tikrina savo narių paskyras. Tikrinamos nuotraukos, ieškoma neįprasto narių aktyvumo ir nukrypimų nuo tradicinių elgesio algoritmų.

Be to, pažinčių programėlėse dirba moderatoriai – žmonės, kurie peržiūri įtartinas anketas bei nuotraukas ir, kilus pagrįstų įtarimų, galintys panaikinti paskyras.

Ir, žinoma, specialistai pataria visuomet vadovautis šaltu protu ir niekada, jokiu atveju nepervesti pinigų jokiems žmonėms, su kuriais bendraujate tik internetu. Pagalvokite paprastai – kaip elgtumėtės ištikus nelaimei Jūs: prašytumėte pagalbos artimiausių šeimos narių ir geriausių draugų ar žmonių, kurių niekada nesate matę gyvai?

Ir pabaigai linksmesnė situacija. Anketą „Tinder“ pažinčių programėlėje buvo susikūręs ir žinomas JAV aktorius Zachas Efronas. Vis dėlto Holivudo žvaigždei teko leidiniui „The Times“ prisipažinti, kad šią patirtį lydėjo nusivylimas. Aktoriaus niekas nenorėjo pasirinkti, nes visi manė, kad jo anketa... netikra.

Užsakymo nr.: PT_82894753

Sustiprink imunitetą
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Naujausią tyrimą dėl „AstraZenecos“ ir „Pfizer“ vakcinų paskelbę mokslininkai: tiesiog neįtikėtina (104)

Skelbiama, kad daugiau nei 90 proc. britų po vienos „ AstraZeneca “ ar „ Pfizer “ vakcinos...

Seime – idėja dėl prabangos mokesčio: paskaičiavo, kiek brangių automobilių prisipirko įmonės (216)

Nepaisant karantino ir pandemijos, pernai įmonės Lietuvoje prabangiems automobiliams išleido 67...

Epidemiologė po Šeimos gynimo maršo: grėsmė išplisti virusui – milžiniška (529)

Epidemiologai nesiima vertinti savaitgalį vykusio „Šeimų gynimo maršo“, tačiau pasak jų,...

Kalėjimų departamento Imuniteto tarnybos vadovė traukiasi, nors tyrimai dar nebaigti (16)

Prieš dvi savaites nuo pareigų laikinai nušalinta Kalėjimų departamento Imuniteto tarnybos...

Net 27 Europos šalyse COVID-19 atvejai krenta, nesiseka tik Lietuvai ir Danijai: kokia vasara laukia (304)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, 17–18 savaitėmis, palyginti su...

Istorikė Jurkutė grąžinta į darbą Genocido centre (34)

Istorikė Mingailė Jurkutė nuo praėjusios savaitės grąžinta į vyriausiosios istorikės...

1,5 milijono žmonių Galimybių pasu galės naudotis iškart: kokios papildomos paslaugos laukia (376)

Ekonomikos ir inovacijų minsiterija skaičiuoja, kad nuo pirmadienio startuosiančiu Galimybių pasu...

The Economist | D+

Paviešino protu sunkiai suvokiamą COVID-19 statistiką: tai parodo tikrąją pandemijos kainą

Praėjusią savaitę „The Economist“ paskelbė apytikrius duomenis, kiek, jų skaičiavimu,...

Vilnietę pribloškė vaizdas Geležinio vilko gatvėje: išlipęs iš automobilio vairuotojas sutrypė per kelią ėjusius ančiukus (103)

Gegužės 14 dieną Vilniuje Geležinio vilko gatve centro link važiavusi Vaida Variakojienė...

Skaitytojo klausimas: Vilniuje pamatėme nepažįstamą paukštį, kaip jis vadinasi? (6)

Grynas skaitytojas Žydrūnas rašo: „Vaikščiodami Ozo parke pastebėjome nepažįstamą...