aA
Internete laiką kasdien tiek darbui, tiek malonumui leidžia suaugusieji, tad natūralu, kad jis ir vaikus jis ima dominti vis ankstesniame amžiuje. Animaciniai filmukai, vaizdo žaidimai – nekaltos pramogos, tačiau neribotame informaciniame sraute slypi ir mažiesiems itin grėsmingi pavojai.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Ekspertai visame pasaulyje pabrėžia: svarbu ne tik stebėti ką jūsų vaikas veikia naršydamas telefone ar kompiuteryje – lygiai taip pat svarbu saugiam elgesiui internete jį ruošti iš anksto. Išmaniosios technologijos jau turėtų būti prilyginamos saugiam elgesiui gatvėje ar higienos laikymuisi – visų šių dalykų tėvai vaikus moko nuo mažens. Pateikiame 5 patarimus, padėsiančius užtikrinti vaikų saugumą ir virtualioje erdvėje.

Nustatykite aiškias taisykles

Visų pirma svarbu kartu su vaikais nustatyti bendras taisykles, kiek laiko ir kada galima naudotis išmaniaisiais įrenginiais, internetu. Sutarkite internetu naudotis bendroje namų erdvėje – taip galėsite lengviau stebėti vaiko elgesį. Taip pat skatinkite vaiką pasipasakoti apie tai, ką jis veikė ar matė internete. Tai, kas vaikui gali atrodyti normalu, jums gali sukelti įtarumą. Vaikams įpratus dalintis su tėvais, turėsite nuolatinį informacijos apie tai, ką jie veikia internete, šaltinį.

Svarbiausia, taisyklė, kurios reikia išmokyti vaikus – iškilus nepažįstamai situacijai virtualioje erdvėje, iš karto kreiptis į tėvus. Nepasitarus su tėvais, negalima įrašinėti jokių žaidimų ar programėlių, bendrauti su nepažįstamais žmonėmis. Pamačius internete ką nors nemalonaus ar nesaugaus, reikia papasakoti tėvams. Nepasitarus su tėvais, niekada negalima eiti susitikti su kažkuo, su kuo vaikas susipažino internete.

Svarbu pabrėžti ir tai, kad vaiko atvirumą užtikrina tėvų supratingumas. Pajutęs, kad, pasidalinęs savo patirtimis internete, sulaukia jūsų pykčio, nerimo ar net bausmių, vaikas vengs atvirauti. Taip jis gali netekti apsaugos nuo virtualių grėsmių.

Išnaudokite programų ir svetainių siūlomas tėvų kontrolės priemones

Naudokite tėvų kontrolės priemones, kurias siūlo operacinė sistema, interneto naršyklė ar kitos programos. Sistemoje „Mac OS X“, aktyvavę „Tėvų kontrolės“ funkciją, matysite, kiek laiko vaikai naudojasi kompiuteriu ir ką veikia, kokius lanko puslapius. O sistemoje „Windows 10” galite sukurti asmeninę vaiko paskyrą. Čia taip pat galėsite matyti, kiek laiko vaikas praleido internete ir kokias svetaines lankė.

Interneto naršyklėje mėgstamiausias vaikų svetaines įrašykite į greitąsias naršyklės nuorodas, dėl kitų svetainių – galite sutarti, kad be tėvų leidimo jų žiūrėti negalima. Jei vaikas naudojasi „Google“ paieškos sistema, įjunkite „Saugios paieškos filtrą“, esantį paieškos nustatymuose. Jis padės išvengti vaikams netinkamo turinio.

Vaizdo įrašų svetainėse naudokitės vaikų profiliu, kuris blokuos prieigą prie suaugusiems skirto turinio, filmų su smurto scenomis ar netinkama kalba.

Taip pat visose programose, prie kurių prieigą turi vaikai, nustatykite papildomas saugos priemones (reikalaujančias papildomo patvirtinimo) pirkimams, kad vaikas netyčia neįsigytų programėlių ar kitų paslaugų mobiliųjų aplikacijų parduotuvėse ir filmų svetainėse.

Saugokite asmeninius vaikų duomenis

Pasakokite vaikams, kad internete niekam negalima atskleisti asmeninės informacijos. Kuriant vaiko socialinio tinklo profilį, nerašykite viešai matomos gimimo datos (ji – privaloma registruojantis, tačiau gali būti paslėpta nuo kitų vartotojų), adreso ar telefono numerio. Išmokykite vaikus nepildyti internete jokių anketų, kurios prašo šių duomenų, prieš tai neatsiklausus jūsų.

Išmokykite vaikus nesiųsti savo nuotraukų nepažįstamiesiems. Jei vaikai norėtų ką nors viešinti internete, būtina pasitarti su tėvais. Jei vaikas kelia asmeninį vaizdo įrašą į „Youtube“ svetainę, reikėtų jo matomumą nustatyti kaip „privatų“. Tada vaizdo įrašą matys tik tie, kam vaikas nusiųs nuorodą. Pasakokite vaikams, kad negalima filmuoti namuose esančių daiktų ir kitaip atskleisti, kur gyvenate, nes vaizdo įrašus gali pamatyti ne tik jų draugai, bet ir vagys.

Ugdykite naudojimosi socialiniais tinklais įgūdžius

Mokykite vaikus socialiniuose tinkluose į draugų ratą nepriimti nepažįstamų žmonių bei su jais nesusirašinėti. Paaiškinkite, kad internete negalima pasakoti asmeninių dalykų apie save ir savo tėvus, nes už nepažįstamo vaiko nuotraukos gali slėptis blogų kėslų turintys žmonės.

Ugdant vaikų sąmoningumą, galite paprašyti vaikų prijungti prie jų socialinio tinklo paskyros ir kartu peržiūrėti draugus, o sąraše radus nepažįstamų žmonių, juos ištrinti. Taip pat kartu sugrupuokite draugus pagal kategorijas – klasės draugai, kiemo draugai, šeimos nariai ir kt. Išmokykite vaikus, kad skelbiant nuotrauką ar vaizdo įrašą pasirinktų, kurios kategorijos draugai galės jį matyti. Taip apsidrausite, kad vaikų įrašų nematys į socialinio tinklo draugų sąrašą patekę nepažįstamieji ar mažiau pažįstami žmonės.

Taip pat tėvams rekomenduojama patiems nustatyti privatumo nustatymus socialiniuose tinkluose bei kartais patikrinti, kokia informacija apie jų vaiką yra prieinama internete.

Mokykite pagarbos

Pasakokite vaikams apie tai, kad negalima negražiai kalbėti, žeminti ar įžeidinėti kitų žmonių – tas pats galioja ir internete, taip pat negalima internete viešinti jų nuotraukų be sutikimo.
Jei vaikas mato, kad kažkas iš jo ar kitų vaikų tyčiojasi, būtina apie tai pranešti tėvams. Vyresni vaikai apie tokį elgesį gali pranešti svetainės administratoriams, pažymėję, kad įrašas yra netinkamas („Facebook“, „Youtube“ svetainėse ir kt.).

Išmokykite vaikus, kad jei kiti žmonės socialiniame tinkle elgiasi netinkamai, su jais neverta bendrauti ir galima užblokuoti. O jei kažkas internete bendrauja nemaloniai ar grasina, negalima atsakinėti į žinutes ir svarbu iš karto pranešti tėvams.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Naujų technologijų era: piršto antspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (48)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų antspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (122)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (536)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (39)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (73)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (17)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...

Užkalnis: kuo kvepia laukinė laisvė ir runkeliai iš kioskų? (90)

Bjaurieji amžiai, dar žinomi, kaip pirmasis nepriklausomybės dešimtmetis, viskas, kas prasideda...

Apie troleibusą svajojo nuo vaikystės: kai atlyginimas – 500 eurų, jauni darbuotojai čia neužsibūna (57)

Vilniaus miesto gatvės neįsivaizduojamos be troleibusų. Vieni jų nemėgsta dėl prasto...

Ekspertai pateikė labiausiai pasiteisinančius patarimus sekso klausimais

Sakote, kad intymus bendravimas jums nekelia jokių problemų? Net atvirkščiai – jis ypač vykęs...

Mitybos specialistė Tulčina perspėjo kavos mėgėjus ir įvardijo, ko pati niekada nevalgo (144)

Jei norite būti sveiki, kiekvieną rytą valykite dantis su soda, išgerkite stiklinę šilto vandens...