aA
Internete laiką kasdien tiek darbui, tiek malonumui leidžia suaugusieji, tad natūralu, kad jis ir vaikus jis ima dominti vis ankstesniame amžiuje. Animaciniai filmukai, vaizdo žaidimai – nekaltos pramogos, tačiau neribotame informaciniame sraute slypi ir mažiesiems itin grėsmingi pavojai.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Ekspertai visame pasaulyje pabrėžia: svarbu ne tik stebėti ką jūsų vaikas veikia naršydamas telefone ar kompiuteryje – lygiai taip pat svarbu saugiam elgesiui internete jį ruošti iš anksto. Išmaniosios technologijos jau turėtų būti prilyginamos saugiam elgesiui gatvėje ar higienos laikymuisi – visų šių dalykų tėvai vaikus moko nuo mažens. Pateikiame 5 patarimus, padėsiančius užtikrinti vaikų saugumą ir virtualioje erdvėje.

Nustatykite aiškias taisykles

Visų pirma svarbu kartu su vaikais nustatyti bendras taisykles, kiek laiko ir kada galima naudotis išmaniaisiais įrenginiais, internetu. Sutarkite internetu naudotis bendroje namų erdvėje – taip galėsite lengviau stebėti vaiko elgesį. Taip pat skatinkite vaiką pasipasakoti apie tai, ką jis veikė ar matė internete. Tai, kas vaikui gali atrodyti normalu, jums gali sukelti įtarumą. Vaikams įpratus dalintis su tėvais, turėsite nuolatinį informacijos apie tai, ką jie veikia internete, šaltinį.

Svarbiausia, taisyklė, kurios reikia išmokyti vaikus – iškilus nepažįstamai situacijai virtualioje erdvėje, iš karto kreiptis į tėvus. Nepasitarus su tėvais, negalima įrašinėti jokių žaidimų ar programėlių, bendrauti su nepažįstamais žmonėmis. Pamačius internete ką nors nemalonaus ar nesaugaus, reikia papasakoti tėvams. Nepasitarus su tėvais, niekada negalima eiti susitikti su kažkuo, su kuo vaikas susipažino internete.

Svarbu pabrėžti ir tai, kad vaiko atvirumą užtikrina tėvų supratingumas. Pajutęs, kad, pasidalinęs savo patirtimis internete, sulaukia jūsų pykčio, nerimo ar net bausmių, vaikas vengs atvirauti. Taip jis gali netekti apsaugos nuo virtualių grėsmių.

Išnaudokite programų ir svetainių siūlomas tėvų kontrolės priemones

Naudokite tėvų kontrolės priemones, kurias siūlo operacinė sistema, interneto naršyklė ar kitos programos. Sistemoje „Mac OS X“, aktyvavę „Tėvų kontrolės“ funkciją, matysite, kiek laiko vaikai naudojasi kompiuteriu ir ką veikia, kokius lanko puslapius. O sistemoje „Windows 10” galite sukurti asmeninę vaiko paskyrą. Čia taip pat galėsite matyti, kiek laiko vaikas praleido internete ir kokias svetaines lankė.

Interneto naršyklėje mėgstamiausias vaikų svetaines įrašykite į greitąsias naršyklės nuorodas, dėl kitų svetainių – galite sutarti, kad be tėvų leidimo jų žiūrėti negalima. Jei vaikas naudojasi „Google“ paieškos sistema, įjunkite „Saugios paieškos filtrą“, esantį paieškos nustatymuose. Jis padės išvengti vaikams netinkamo turinio.

Vaizdo įrašų svetainėse naudokitės vaikų profiliu, kuris blokuos prieigą prie suaugusiems skirto turinio, filmų su smurto scenomis ar netinkama kalba.

Taip pat visose programose, prie kurių prieigą turi vaikai, nustatykite papildomas saugos priemones (reikalaujančias papildomo patvirtinimo) pirkimams, kad vaikas netyčia neįsigytų programėlių ar kitų paslaugų mobiliųjų aplikacijų parduotuvėse ir filmų svetainėse.

Saugokite asmeninius vaikų duomenis

Pasakokite vaikams, kad internete niekam negalima atskleisti asmeninės informacijos. Kuriant vaiko socialinio tinklo profilį, nerašykite viešai matomos gimimo datos (ji – privaloma registruojantis, tačiau gali būti paslėpta nuo kitų vartotojų), adreso ar telefono numerio. Išmokykite vaikus nepildyti internete jokių anketų, kurios prašo šių duomenų, prieš tai neatsiklausus jūsų.

Išmokykite vaikus nesiųsti savo nuotraukų nepažįstamiesiems. Jei vaikai norėtų ką nors viešinti internete, būtina pasitarti su tėvais. Jei vaikas kelia asmeninį vaizdo įrašą į „Youtube“ svetainę, reikėtų jo matomumą nustatyti kaip „privatų“. Tada vaizdo įrašą matys tik tie, kam vaikas nusiųs nuorodą. Pasakokite vaikams, kad negalima filmuoti namuose esančių daiktų ir kitaip atskleisti, kur gyvenate, nes vaizdo įrašus gali pamatyti ne tik jų draugai, bet ir vagys.

Ugdykite naudojimosi socialiniais tinklais įgūdžius

Mokykite vaikus socialiniuose tinkluose į draugų ratą nepriimti nepažįstamų žmonių bei su jais nesusirašinėti. Paaiškinkite, kad internete negalima pasakoti asmeninių dalykų apie save ir savo tėvus, nes už nepažįstamo vaiko nuotraukos gali slėptis blogų kėslų turintys žmonės.

Ugdant vaikų sąmoningumą, galite paprašyti vaikų prijungti prie jų socialinio tinklo paskyros ir kartu peržiūrėti draugus, o sąraše radus nepažįstamų žmonių, juos ištrinti. Taip pat kartu sugrupuokite draugus pagal kategorijas – klasės draugai, kiemo draugai, šeimos nariai ir kt. Išmokykite vaikus, kad skelbiant nuotrauką ar vaizdo įrašą pasirinktų, kurios kategorijos draugai galės jį matyti. Taip apsidrausite, kad vaikų įrašų nematys į socialinio tinklo draugų sąrašą patekę nepažįstamieji ar mažiau pažįstami žmonės.

Taip pat tėvams rekomenduojama patiems nustatyti privatumo nustatymus socialiniuose tinkluose bei kartais patikrinti, kokia informacija apie jų vaiką yra prieinama internete.

Mokykite pagarbos

Pasakokite vaikams apie tai, kad negalima negražiai kalbėti, žeminti ar įžeidinėti kitų žmonių – tas pats galioja ir internete, taip pat negalima internete viešinti jų nuotraukų be sutikimo.
Jei vaikas mato, kad kažkas iš jo ar kitų vaikų tyčiojasi, būtina apie tai pranešti tėvams. Vyresni vaikai apie tokį elgesį gali pranešti svetainės administratoriams, pažymėję, kad įrašas yra netinkamas („Facebook“, „Youtube“ svetainėse ir kt.).

Išmokykite vaikus, kad jei kiti žmonės socialiniame tinkle elgiasi netinkamai, su jais neverta bendrauti ir galima užblokuoti. O jei kažkas internete bendrauja nemaloniai ar grasina, negalima atsakinėti į žinutes ir svarbu iš karto pranešti tėvams.

Užsakymo nr.: PT_82452349

Sustiprink imunitetą
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Profesorius Ambrozaitis siūlo pamiršti laikus, kai nedėvėjom kaukių: jų reikės kasmet (714)

Lietuva pagal sergamumą koronavirusu jau yra trečioje vietoje Europoje. Naujausi gruodžio 3...

Pigūs bilietai lietuvius vilioja spjauti į karantiną: lėktuvai pilni, o bilietai išperkami akimirksniu (157)

Be kelionių negalintys europiečiai masiškai bėga slėptis po Meksikos saule. Pilnuose lėktuvuose...

Savaitgalio prognozė: sugrįš rudeniški orai (5)

Šiandien, visą savaitgalį ir dar ateinančios savaitės pirmoje pusėje orų sąlygos mūsų...

Prasčiausius COVID-19 rodiklius fiksuojanti savivaldybė – apie kritinę situaciją: žmonės per daug atsipalaidavo (113)

14 dienų sergamumas 100 tūkst. gyventojų Kėdainių rajone – prasčiausias šalyje. Situacijai...

Vaizdo įraše – tikroji reakcija: ginkluotas Lukašenka juoką sukėlė net omonininkams (398)

Iniciatyva „By_Pol“, kuri vienija Baltarusijos jėgos žinybų darbuotojus, perėjusius į...

Kaunietį papiktino prie parduotuvių susidarančios eilės: prašo eiti apsipirkti tik turint konkretų sąrašą (84)

Ketvirtadienio vidurdienį keliose parduotuvėse ir paslaugų vietose apsilankiusiam kauniečiui teko...

Latvijoje vyriškių kompanija pavogė kalakutą, jį prigirdė degtine ir kartu išvažiavo į kurortą (64)

Imante miestelyje, Latvijoje, vyriškių kampanija iš vietos pramogų parko pavogė kalakutą, jį...

Proeuropietiškai Moldovos prezidentei – šalies parlamento akibrokštas (61)

Moldovos įstatymų leidėjai ketvirtadienį priėmė įstatymą, kuriuo apribojami prezidentūros...

COVID-19 pasiglemžė 37-erių Lietuvos stipruolio gyvybę (111)

Nuo koronaviruso infekcijos Kuršėnuose mirė sunkiaatletis, daugkartinis Lietuvos štangos...

6 pavojai, kuriuos jūsų kūnui kelia alkoholis: kenčia ne tik kepenys (36)

Visi žinome, kad piktnaudžiavimas alkoholiu labai kenkia sveikatai , tačiau ar žinote, kaip...

|Maža didelių žinių kaina