aA
Skaitmeniniai pinigai per pastaruosius metus smarkiai pakeitė visą mokėjimų ekosistemą, o įtakingiausios pasaulio finansų įmonės tiki, kad kriptovaliutos su laiku pakeis vadinamuosius fiat pinigus. Panašu, kad tampame finansinės revoliucijos liudininkais - pamažu gali kisti mūsų mokėjimo įpročiai bei kasdienės bankininkystės įpročiai.
Tamsioji kriptovaliutų pusė: nusikaltimai ir apgavystės
Tamsioji kriptovaliutų pusė: nusikaltimai ir apgavystės
© Shuterstock

Tačiau ne viskas taip patrauklu, kaip galėtų atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Kartu su kriptovaliutų atsiradimu išplito ir naujo tipo finansiniai nusikaltimai. Deja, bet skaitmeninėse platformose laikomi inovatyvūs pinigai tam tikrais atvejais gali labiau pakenkti nei pagelbėti.

Lietuvos bankas dar 2017 metais išplatino savo poziciją dėl virtualiųjų valiutų. Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas įspėjo, kad virtualiosios valiutos yra ypač rizikinga priemonė, o spekuliavimas jomis gali lemti reikšmingus pinigų praradimus. M. Jurgilas komentavo, kad jokiu būdu negalima kurti iliuzijos, kad virtualiosios valiutos yra prižiūrimos ar saugios.

Kuo kriptovaliutos skiriasi nuo mums įprastų grynųjų ar piniginių sumų kortelėse (dar žinomų kaip fiat pinigų)? Vienas pagrindinių skirtumų - kriptovaliutos nėra niekaip reguliuojamos valstybinių institucijų, be to, šis pinigų tipas išgaunamas pagal paklausos bei pasiūlos principą. Taigi, tokia valiuta netinka mokėti mokesčiams bei nėra veikiama tradicinės infliacijos.

Būtent reguliacijų trūkumas ir sukelia daugybę rizikų, susijusių su disponavimu kriptovaliutomis. Nors šios srities entuziastai bei finansinės organizacijos mėgina sukurti saugią aplinką modernioms investicijoms bei naujiems verslams, tokios pastangos ne visuomet būna vaisingos ir sukelia daug nemalonumų bendrai skaitmeninių atsiskaitymų reputacijai.

Pavyzdžiui, vis dar pasitaiko platformų, kurios sukčių yra sukurtos tam, kad išviliotų žmonių pinigus bei privačius duomenis. Visai neseniai Jungtinės Karalystės teismas uždarė GPay. kriptovaliutų investavimo platformą, bandžiusią privilioti potencialius narius per išgalvotus pozityvius atsiliepimus. Jie buvo kuriami pasitelkiant žinomų žmonių bei įmonių vardus.

Lietuva taip pat nėra išimtis nemalonių istorijų kontekste. Prieš kelis metus, per patį kriptovaliutų bumą išgarsėjęs verslininkas Paulius Aršauskas ne tik tapo ryškiausia lietuviškos kriptorinkos žvaigžde, tačiau ir pagarsėjo su verslu susijusiais skandalais. Jo veikla dėl pažeidimų susidomėjo Finansinių Nusikaltimų Tyrimų Tarnyba (FNTT), o buvęs verslo partneris atskleidė ir daugiau detalių dėl sukčiavimo disponuojant kitų žmonių investicijomis.

Sukčiavimas yra anaiptol ne vienintelis nusikaltimas, susijęs su kriptovaliutomis. Tai - šiuo metu bene patikimiausias būdas atsiskaitymams tamsiajame internete (angl. Dark web). Trumpai tariant, tokio tipo naršyklėse yra įmanoma įsigyti bet kokių nelegalių prekių ir paslaugų – pradedant narkotinėmis medžiagomis ir baigiant užsakomosiomis žmogžudystėmis. Dėl konfidencialaus ir saugiai šifruoto mokėjimo yra praktiškai neįmanoma susekti transakcijų siuntėjų ir gavėjų. Todėl susidaro palanki terpė organizuotai nusikalstamai veikai.

Ar nusikaltimų bei apgavysčių paplitimas reiškia, kad kriptovaliutų nereikėtų svarstyti kaip alternatyvos tradiciniams atsiskaitymams? Anaiptol. Pastaruoju metu sulaukiančios daug dėmesio ir iš kadaise skeptiškai nusiteikusių didžiųjų korporacijų (kaip, pavyzdžiui, JP Morgan, Apple, Amazon ir pan.), kriptovaliutos pamažu gali tapti puikia alternatyva ar net karšta naujiena ne tik technologijomis besidomintiems, bet ir paprastiems vartotojams.

Investicija į kriptovaliutas – ne ką mažiau atsakomybės reikalaujantis veiksmas nei bet koks kitas investavimas. Renkantis platformą, svarbu nepamiršti pasidomėti apie ją parašytais straipsniais ar atsiliepimais internete. Kadangi kriptovaliutos – sąlyginai jauna finansų verslo atšaka, nemažai informacijos galima rasti aukštos reputacijos verslo naujienų puslapiuose, kurie dažnai analizuoja šią aktualią temą.

Taip pat verta pasiskaityti investuotojų forumus ar galų gale pabendrauti su sritį išmanančiais žmonėmis – nesunku ekspertus rasti LinkedIn. Dauguma jų mielai diskutuoja viešojoje erdvėje.

Nieko stebėtino, kad sėkmingą investiciją į kriptovaliutas norisi išleisti. Tačiau čia galioja tokios pačios taisyklės: prieš naudojantis preke ar platforma, kurioje galima atsiskaityti šiuo metodu, būtina įsitikinti, kad tai, ką darote, neprieštarauja įstatymams.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

NSGK pirmininkas: jei prieš aštuonerius metus būtume pasielgę kitaip, dabar nebūtų jokio karo

Ukrainiečiai – vienintelė tauta, kuri XXI amžiuje miršta už Europos idėją, ir tie ES...

Sugalvojo, kaip užtvenkti Kremliaus pinigų upelį: net nereikėtų Orbano sutikimo (7)

Europos Sąjungos vadovams jau beveik mėnesį derantis dėl šeštojo sankcijų Rusijai paketo, vis...

Arestovičius pratrūko keiksmais: to niekada nebus (8)

Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovičius emocingai sureagavo į kai kurių Europos...

Karas Ukrainoje. Britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių Ukrainai tenka gintis ir nuo raginimų nusileisti Rusijai (5)

„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...

Anušauskas atsakė Rusijai: tegul nesvaigsta

Maskvos grasinimų, kad neatšaukus Rusijai pritaikytų sankcijų gali kilti pasaulinė maisto...

Besipiktinantiems rusams Putinas dalija pažadus

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį vakare paskelbė, kad pensijos, kitos...

Ūkininkai apie pirmąsias braškes: kokios kainos ir kokio derliaus laukia

Lietuviškos braškės jau puikuojasi parduotuvių lentynose. Anykščių rajone braškes penkerius...

Laukiant naujam iššūkiui Seime pasisakė ir Blinkevičiūtė: ragina išspręsti partnerystės klausimą

Seimas ketvirtadienį spręs dėl pirmojo žingsnio svarstant Civilinės sąjungos įstatymą – bus...