aA
Vis labiau skaitmenizuota kasdienybė reikalauja naujų platformų dėl saugumo, greičio ar patogumo, be jau įprastų bendravimo būdų (pavyzdžiui, skype, socialinių tinklų, elektroninio pašto, žinučių ir pan.), išpopuliarėjo ir šifruoto susirašinėjimo programėlės (angl. encrypted messaging apps). Nors jų pasirinkimas yra nemažas, kyla klausimas - ar būtent toks bendravimo būdas turėtų pakeisti tas platformas, prie kurių esame pripratę?
Susirašinėjimas
Susirašinėjimas
© Autorių nuotr.

Visų pirma, verta apibrėžti, kuo ypatingos tokio tipo aplikacijos. Pagrindinis bruožas, išskiriantis šifruoto susirašinėjimo programėles iš kitų virtualios komunikacijos kanalų - užtikrintas konfidencialumas. Programėlės yra sukurtos taip, kad bet kokia informacija, perduodama jomis, būtų pasiekiama tik siuntėjams ir adresatams. Nei viena trečioji šalis, įskaitant ir teisėsaugą ar kitas valstybines institucijas, negali gauti jokių detalių, leisiančių manipuliuoti duomenimis.

Dalis žmonių naudoja šifruoto susirašinėjimo programėles tokiam pačiam tikslui, kaip ir bet kurią kitą susirašinėjimo platformą: kasdieniam bendravimui su draugais, giminaičiais ar kolegomis. Bet iš esmės tokios programėlės nėra būtinybė kasdieniam bendravimui. Jos tikslingesnės tuomet, kai yra aptarinėjama itin svarbi informacija.

Jei vis dėlto nusprendėte, kad norite šifruoti savo asmeninių ar darbinių pokalbių turinį, populiariausios tokio tipo programėlės daugumai gerai pažįstamos WhatsApp ar Viber. Susikurti anketą šiose platformose pakanka bet kurioje valstybėje registruoto telefono numerio, bendravimas vyksta greitai ir visiškai nemokamai. Be žinučių siuntimo, galima vykdyti tiek vaizdo, tiek įprastus skambučius Todėl tai gali tapti gera alternatyva žmonėms, nesinaudojantiems socialiniais tinklais, bet turintiems išmaniuosius telefonus.

Tačiau tik patogus ir spartus bendravimas nėra svarbiausias šifruoto susirašinėjimo programėlių bruožas. Tai - idealus pasirinkimas tiems, kurie virtualaus bendravimo pagalba siekia perduoti konfidencialią informaciją ar nori daugiau privatumo. Būtent šie reikalavimai tampa vis svarbesni tiek darbinėje, tiek privačioje aplinkoje.

Pavyzdžiui, ne vienas socialinių tinklų vartotojas šioje erdvėje jaučiasi nesaugiai - tam nemažai įtakos turėjo su duomenų privatumu susiję skandalai, pavyzdžiui, Cambridge Analytica duomenų pardavinėjimas ar trečiųjų šalių įsilaužimas į nuotraukų bazę Facebook. Taip pat nemažai daliai žmonių susirūpinimą kelia tai, kad socialiniai tinklai renka informaciją apie vartotojus - tai yra itin naudinga praktika reklamos užsakovams.

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba dalinasi bendro pobūdžio patarimais, kaip saugiai naudotis pokalbių šifravimo programėlėmis:

• Visada naudokite naujausią programėlės versiją, nes tik naujausios versijos užtikrina visišką žinučių šifravimą;

• Naudokite dvigubos autorizacijos funkciją, tai padės apsaugoti jūsų paskyrą nuo pašalinių asmenų prisijungimo.

• Blokuokite pranešimus iš nežinomų numerių. Įsitikinę, kad pranešimas nėra apgaulingas, visada numerį galėsite atblokuoti;
• Nespauskite ant įtartinų nuorodų, ypač jeigu jas gavote iš nepažįstamo kontakto.

Populiarėjant nuotoliniam darbui, saugūs bendravimo būdai tampa aktualūs ir įmonėms - tokiu būdu galima dalintis privačiomis detalėmis be jokio išorinio pavojaus. Šifruoti susirašinėjimai palengvina įvairias kasdienes situacijas, susijusias su konfidencialiais duomenimis darbo vietoje. Greitai veikiančios programėlės leidžia veikti efektyviau bei nesibaiminti dėl potencialių privatumo taisyklių pažeidimų. Tarp jų gali būti tiek darbuotojų duomenys, tiek su klientais susijusi informacija, turinti likti įmonės viduje.

Naujųjų platformų rinka auga vis sparčiau - viena po kitos paleidžiamos programėlės, užtikrinančios saugų bendravimą virtualioje erdvėje. Dalis jų yra visiškai nemokamos, o kitas galima įsigyti už simbolinį mokestį. Verta nepamiršti, kad kai kurios programėlės taip pat yra skirstomos į kelis segmentus: laisvalaikio ir premium, skirtus verslui (pvz., Wire, Voxer ar Pryvate).

Pasirinkimas išties nemažas. Būtent dėl to svarbu šifruotų pokalbių programėlę rinktis išskirtinai pagal savo poreikius - darbo pobūdį, bendravimo dažnumą, dalijimąsi failais ir kitus faktorius. Ypatingai vertinga gali būti verslo informacija, tokiu atveju verta nepagailėti pinigų ir mokamoms paslaugoms - svarbiausia, kad būtų užtikrintas absoliutus duomenų saugumas, kuris ir yra tokios programėlės naudojimo esmė.

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (280)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (132)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (486)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (114)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (321)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (338)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (125)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (3)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (14)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...

|Maža didelių žinių kaina