aA
Kaskart, kai į telefoną atsisiunčiate naują programėlę, yra tikimybė, kad ji renka ir dalinasi jūsų duomenimis su reklamos agentūromis, o galbūt ir priešiškoms valstybėmis.
Kurios iš populiariausių programėlių siunčia tavo duomenis į priešiškas valstybes
Kurios iš populiariausių programėlių siunčia tavo duomenis į priešiškas valstybes
© Organizatorių nuotr.

Didžiausias pavojus – iš nemokamų programėlių

Saugumo ekspertai rekomenduoja itin atsargiai suteikti leidimus programėlėms prieiti prie duomenų arba telefono funkcijų. Tai yra, suteikti tik tuos leidimus, kurie būtini programėlės funkcijoms atlikti. Pavyzdžiui, jei nuotraukų redagavimo programėlė prašo prieigos prie jūsų lokacijos, tokia informacija jai tikrai nebūtina.

Be to, visada reikėtų atkreipti dėmesį į nemokamas programėles – kas jas sukūrė? Iš ko mokami pinigai prie jos dirbantiems programuotojams ar dizaineriams? Greičiausiai, jei nieko nemokate, esate ne pirkėjas, o prekė (t.y., prekė yra jūsų asmeniniai duomenys).

„University of West Attica“ ir „Ionian University“ tyrėjai atliko analizę didžiausiose platformose, iš kurių vartotojai siunčiasi mobiliąsias programėles, ir patikrino, kaip jose laikomasi asmens privatumo reikalavimų, tarp jų – ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR).

Nustatyta, kad, nors duomenis renka absoliučiai visos programėlės, kur kas daugiau ir kur kas jautresnius duomenis renka būtent nemokamos. Daugiau nei 84 proc. tirtų programėlių prieina prie visų telefone esančių failų (nuotraukų, vaizdo įrašų), nors net neprašo tam vartotojo sutikimo.

Dažnai programėlės renka rinkodarai skirtus duomenis apie vartotojus ir juos pardavinėja reklamos kompanijoms. Kadangi surinkti duomenų kiekiai niekur nedingsta, o keliauja iš rankų į rankas, nėra garantijos, kad jie nepateks į priešiškos valstybės atstovų rankas.

Gera žinia, kad kiekvienas galite pasitikrinti, kur keliauja jūsų duomenys. „UC Berkeley“ universiteto mokslininkai sukūrė „Android“ programėlę „Lumen Privacy Monitor“, kuri analizuoja, kokius duomenis apie jus renka telefone esančios programėlės ir net į kokias valstybes jos keliauja.

„Apple“ telefonų savininkams tiks keleto kitų universiteto mokslininkų akademinis projektas „ReCon“, kuris taip pat analizuoja, kaip jūsų duomenis renka telefone esančios programėlės. Šis projektas yra dar tik bandomoji versija. Gerai tai, kad tiek „Lumen Privacy Monitor“, tiek „ReCon“ yra akademiniai projektai – už jų nesislepia galimai nedraugiškų šalių įmonės.

Programėlės, kurių geriau nesisiųsti

Štai keli pavyzdžiai programėlių, kurios dalinasi duomenimis su nedraugiškomis valstybėmis:

„Yandex“ programėlės

2018 m., vos Rusijos kompanijai „Yandex“ pradėjus teikti pavėžėjimo paslaugas Lietuvoje, Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) paskelbė, kad nerekomenduoja naudoti programėlės „Yandex.Taxi“.

Tai padaryta, nes buvo nustatyta, kad programėlė prašo prieigos prie didelio kiekio jautrių duomenų ir leidimo naudotis įvairiomis įrenginio, kuriame yra įdiegta, funkcijomis. Taip, anot tyrėjų, sudaromos sąlygos neteisėtam asmens duomenų rinkimui.

Dar po kelių mėnesių NKSC įspėjo vartotojus ir dėl mobiliesiems telefonams skirtos tų pačių gamintojų programėlės „Yango“, kuri taip pat galimai neteisėtai renka jautrius vartotojų duomenis.

„TikTok“

Kaip teigia saugumo ekspertai, „TikTok“ nėra tik nekalta socialinė platforma jaunimui.

Kadangi „TikTok“ priklauso kinų kompanijai „ByteDance“, susirūpinimas dėl saugumo jau buvo išreikštas ne vieną kartą, o kompanija jau yra sumokėjusi milžiniškas baudas už neteisėtą vaikų iki 13 m. duomenų rinkimą.

Dėl to, kad kompanija galimai naudoja programėlę sekti žmonės ir skleisti Kinijos režimo propagandai, vis daugiau valstybių blokuoja arba riboja prieigą prie „TikTok“ – tai jau padarė Indija, susirūpinimą išreiškė ir JAV. Nors šiuo metu kompanijos „Microsoft“ ir „Walmart“ derasi dėl „TikTok“ įsigijimo, saugumo ekspertai abejoja, ar pasikeitę savininkai pakeis programėlės funkcijas.

„FaceApp“

Rusijos kompanijos sukurta nuotraukų redagavimo programėlė „FaceApp“ susirūpinimą saugumu kelia jau nuo 2017 m., kai ėmė populiarėti internete.

Programėlė galimai renka vartotojų metaduomenis, renka ir siunčia nuotraukas į savo serverius su teise jas naudoti neribotą laiką. Tiesa, šie teiginiai iki galo taip ir nebuvo įrodyti, o kompanijos atstovai aršiai neigė tokias kalbas.

„Super Unlimited“

Virtualus privatus tinklas (virtual private network arba VPN) „Super Unlimited“ jau ne kartą atsidūrė skandalų priešakyje.

VPN paskirtis – suteikti vartotojams galimybę internete naršyti saugiau ir privačiau. VPN programėlės apsaugo vartotojų naršymo duomenis net nuo jų interneto tiekėjų.

Kadangi patikimi VPN kūrėjai paprastai siūlo mokamas paslaugas, nemokami VPN iš karto kelia įtarimų. Šimtus milijonų vartotojų turintis „Super Unlimited“ galimai siunčia vartotojų naršymo ir lokacijos duomenis į serverius Kinijoje.

Užsakymo nr.: PT_85169401

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
4.8710

Top naujienos

Nuostabi Europos sala, į kurią šiemet lietuviai traukia šniūrais: dažną keliautoją pastūmėjo atsitiktinumas (71)

Laikais, kai kelionių kryptis diktuoja jau nebe tiek pomėgiai, anksčiau aplankytos šalys, o daliai...

Praėjus mėnesiui po karantino nutraukimo paskelbė ribą, po kurios vėl sugrįš ribojimai (214)

Vyriausybė jau planuoja grįžti prie tam tikrų ribojimų. Kokie jie bus ir nuo kada įsigalios,...

Roma Macijauskaitė | D+

Jau 10 metų Turkijoje gyvenanti psichologė Sigita: lietuvės tvirtesnės už pietietes, o vyrams yra ko pasimokyti iš turkų

Gyvendama Turkijoje Sigita Dabulskytė konsultuoja tiek turkus, tiek nuotoliniu būdu – lietuvius....

Mažo miestelio paplūdimyje lietuvis su latve atidarė puikią vietą pavalgyti: žmonių tiek, kad nusidriekia išalkusių eilės (19)

Nedideliame Latvijos miestelyje, Preiliuose, yra tokia žavinga vieta – „Pampūkas“. Ir tai ne...

„Sodros“ veiksmai vyrą šokiravo: netikėtai iš sąskaitos nurašė šimtus eurų, nors žadėjo kitaip (99)

Pirmadienį „Sodra“ gyventojus informavo, kad po karantino vėl atėjo laikas mokėti...

Žaidynių širdžių čempionė – vieną didžiausių sensacijų istorijoje pateikusi geniali matematikė (5)

Anna Kiesenhofer – geniali matematikė, atlikusi vieną iš labiausiai stebinančių žygdarbių...

Vengrijos čempionų barjeras Vilniaus „Žalgiriui“ buvo per aukštas (48)

Antradienį LFF stadione Vilniaus „Žalgiris“ atsakomosiose UEFA Čempionų lygos antrojo atrankos...

Orai stebins permainomis: po šilumos pliūpsnio galime sulaukti ir lietaus

Trečiadienio dieną Lietuvos orus lems ciklono pietinė dalis. Kartu su praeinančiu frontu formuosis...

Dar vienas karjeros vingis: kaip ir kodėl „Grizzlies“ lyderis Valančiūnas atsidūrė Naujajame Orleane? (53)

Devintąjį sezoną NBA lygoje pradėsiantis Jonas Valančiūnas jo išvakarėse bus priverstas...

Vladimiras Laučius. Hibridinio karo cirkas (375)

Dviejų agresyvių Spalio revoliucijos palikuonių – Rusijos ir Baltarusijos – kaimynystėje...