aA
Nors Lietuvoje koronaviruso (COVID-19) sukeltas karantinas buvo nutrauktas dar prieš mėnesį, netikėtos pandemijos pasekmės tebejaučiamos ir šiandien. Kasdienybėje įvykę pasikeitimai, bei didėjanti visuomenės įtampa dėl kaustančios nežinios, leido interneto sukčiams panaudoti ne tik patikrintas, bet ir naujas, su viruso baimėmis susijusias taktikas.
Interneto sukčiai vilioja pinigus prisidengę COVID-19
Interneto sukčiai vilioja pinigus prisidengę COVID-19
© Organizatorių nuotr.

Skaitmeninė erdvė – patraukli platforma sukčiavimo nusikaltimams, nes joje esantis didelis vartotojų kiekis, greitai besivystanti komunikacija ir pažangios technologijos leidžia veikti greitai ir dideliais mastais. Be to, COVID-19 krizės paveikti žmonės tapo lengviau pažeidžiami, tai lėmė daugiau neracionalių, patiklumo išprovokuotų sprendimų.

Pavyzdžiui, pandemijos paveiktoje Jungtinėje Karalystėje buvo užfiksuoti atvejai, kuomet sukčiai apsimesdavo populiarių prekės ženklų ar visuomeninių įstaigų atstovais. Tokių apgavysčių schema paprasta, bet paveiki: vartotojai į asmenines paskyras gaudavo žinutes su patraukliais pasiūlymais, pritaikytais koronaviruso aplinkybėms. Sukčiai, prisidengę populiarių prekybos centrų pavadinimais, siūlė nemokamų ar smarkiai nukainotų būtino naudojimo prekių.

Žinučių turinys būdavo ir kitoks, JK gyventojai buvo gundomi socialinėmis lengvatomis, atleidimu nuo privalomų mokesčių ar net jų grąžinimu – stipriausio ekonominio nuosmukio per beveik puse amžiaus kamuojamoje šalyje tokios galimybės skambėjo itin patraukliai. Tačiau nei vienas iš šių pasiūlymų neegzistavo: paspausdami siųstas nuorodas, žmonės atidavė savo asmeninius duomenis (paskyrų prisijungimus, banko kortelių duomenis ir t.t.) sukčiams ir taip rizikavo nukentėti ne tik morališkai, bet ir materialiai.

Ne išimtis sukčių veikloje buvo ir Lietuva. Sukčių būdai pralobti iš patiklių bei sunerimusių žmonių išliko gana panašūs į matytus užsienyje: buvo veikiama internetu bei spekuliuojama emocijomis.

Tik prasidėjus karantinui ir pritrūkus apsaugai nuo koronaviruso reikalingų higienos priemonių, tuo pasinaudojo apgavikai. Pavyzdžiui, viename populiariausių šalies skelbimų portalų buvo platinamas netikras dezinfekcinis skystis – atsirado pirkėjų, vietoj reikalingos priemonės įsigijusių paprasto vandens.

Nukentėjusysis Andrius savo Facebook paskyroje papasakojo istoriją, kaip ketino įsigyti dezinfekcinio skysčio, bet už 56€ nusipirko 10 litrų vandens. Internete atrado skelbimą, susitiko su pardavėju, susimokėjo už prekę, ir tik pardavėjui išvykus patikrino talpą, kad įsigijo viso labo vandens. Susiskambinus su pardavėju, šis Andriui pasiūlė „įkišti pirštą į kanistrą ir pačiulpti jį.“ Vis dėl to prigautas sukčius sugrįžo į susitikimo vietą ir grąžino pinigus, mėgindamas kaltinti „Vilniaus degtinę“ dėl nepavykusios skysčio partijos.

Taip pat socialiniuose tinkluose plito netikra informacija apie neva koronavirusą nustatančius prietaisus iš Ukrainos. Tokio tipo sukčiavimas nesunkiai pritraukė asmenis, norėjusius išvengti eilių bei užkrato pavojaus gydymo įstaigose. Medikų nepatvirtinti prietaisai yra ne tik nepatikimi, bet ir galimai kenksmingi, tad žmonės už naivumą gali susimokėti dukart, ir pinigais, ir sveikata.

Pasinaudojant tvyrančiu nerimu, intensyvėjo ir pinigų išviliojimas falsifikuojant žinutes iš komercinių bankų. Specialistų teigimu, sukčiai tam naudojo specialias nuorodas, kurias atidarius yra gaunami konfidencialūs duomenys, leidžiantys pasiekti adresato sąskaitą.

Vis daugiau ir dažniau įspėjama apie artėjančią antrąją COVID-19 bangą. Tikėtina, kad ji neaplenks ir mūsų šalies: taigi, palanki atmosfera sukčiavimui gali vėl suvešėti. Kaip išvengti nemalonių situacijų? Labai svarbu tikrinti bet kokią informaciją, gautą internetu. Jei informacija skamba per gerai, kad būtų tiesa, neskubėkite džiaugtis, pasitikrinkite, ar informacijos šaltinis patikimas. Jei sulaukiate pasiūlymo, kuris skatina jus reaguoti greitai: spausti, pirkti, registruotis, stabtelkite ir racionaliai įvertinkite, ar skelbiama situacija yra reali.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Top naujienos

Išgirdę žudiko planus prisiminė Lietuvą sukrėtusią dramą: išžagintos 14-metės akyse subadė motiną ir patėvį (49)

Daugiau kaip prieš aštuoniolika metų visą Lietuvą sukrėtęs nusikaltimas, kai buvo išžaginta...

Menstruacinė taurelė – naudinga ar žalinga? Ginekologės atsakymai išsklaidys abejones (38)

Ilgą laiką tarp higieninių reikmenų, reikalingų menstruacijų metu, karaliavo dvi pagrindinės...

Lukašenka sutarė su Putinu: vos paprašius Rusija suteiks „visokeriopą pagalbą“ teigia nerimaujantis dėl Lietuvos ir Lenkijos (803)

Aliaksandras Lukašenka po pokalbio su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu šeštadienį pareiškė,...

Netoli Klaipėdos sugautas iškrypėlis: išsigandusi mergina spėjo pasikviesti draugą (201)

Netoli Klaipėdos vyras glumino poilsiautojus paplūdimyje viešai tenkindamas lytinę aistrą....

Sofos ūkis, arba pinigai už žolės pjovimą – kiek iš to galima uždirbti (36)

Žemės ūkio ministerijos žiniomis, pernai vadinamieji sofos ūkininkai valdė 78 tūkst. hektarų....

Lukašenka įsakė sustiprinti karines pajėgas prie sienos su Lietuva ir Lenkija (108)

Lukašenka šeštadienį nurodė perkelti karinių oro pajėgų brigadą iš Vitebsko į Gardiną prie...

Vidas Bareikis – apie per koncertą numestus kilogramus, santuokoje nešamą kryžių, rūpestį dėl sūnaus ir santykius be spazmų (97)

Laidoje „Laikykitės ten“ su Andriumi Tapinu apsilankęs atlikėjas, aktorius ir režisierius...

Išskirtinės pramogos vienoje gražiausių Latvijos vietų: Lietuvoje to nerasite (7)

Minotauro labirintas, požeminiai ežerai, žygiai su šunimis ir daug kitų smagių ir aktyvių...

Paauginusi du vaikus, su malonumu grįžau dirbti į sekso sferą (22)

Dviejų vaikų motina papasakojo, kaip paauginusi vaikus grįžo į darbą sekso srityje.

Karolis Kasperas

Juodasis Kanados istorijos puslapis: vaikai, kurie niekada negrįžo namo

Kanada – viena didžiausių pasaulio valstybių pagal gyvenamąjį plotą. Istoriškai jos kultūra...

|Maža didelių žinių kaina