aA
Nors Lietuvoje koronaviruso (COVID-19) sukeltas karantinas buvo nutrauktas dar prieš mėnesį, netikėtos pandemijos pasekmės tebejaučiamos ir šiandien. Kasdienybėje įvykę pasikeitimai, bei didėjanti visuomenės įtampa dėl kaustančios nežinios, leido interneto sukčiams panaudoti ne tik patikrintas, bet ir naujas, su viruso baimėmis susijusias taktikas.
Interneto sukčiai vilioja pinigus prisidengę COVID-19
Interneto sukčiai vilioja pinigus prisidengę COVID-19
© Organizatorių nuotr.

Skaitmeninė erdvė – patraukli platforma sukčiavimo nusikaltimams, nes joje esantis didelis vartotojų kiekis, greitai besivystanti komunikacija ir pažangios technologijos leidžia veikti greitai ir dideliais mastais. Be to, COVID-19 krizės paveikti žmonės tapo lengviau pažeidžiami, tai lėmė daugiau neracionalių, patiklumo išprovokuotų sprendimų.

Pavyzdžiui, pandemijos paveiktoje Jungtinėje Karalystėje buvo užfiksuoti atvejai, kuomet sukčiai apsimesdavo populiarių prekės ženklų ar visuomeninių įstaigų atstovais. Tokių apgavysčių schema paprasta, bet paveiki: vartotojai į asmenines paskyras gaudavo žinutes su patraukliais pasiūlymais, pritaikytais koronaviruso aplinkybėms. Sukčiai, prisidengę populiarių prekybos centrų pavadinimais, siūlė nemokamų ar smarkiai nukainotų būtino naudojimo prekių.

Žinučių turinys būdavo ir kitoks, JK gyventojai buvo gundomi socialinėmis lengvatomis, atleidimu nuo privalomų mokesčių ar net jų grąžinimu – stipriausio ekonominio nuosmukio per beveik puse amžiaus kamuojamoje šalyje tokios galimybės skambėjo itin patraukliai. Tačiau nei vienas iš šių pasiūlymų neegzistavo: paspausdami siųstas nuorodas, žmonės atidavė savo asmeninius duomenis (paskyrų prisijungimus, banko kortelių duomenis ir t.t.) sukčiams ir taip rizikavo nukentėti ne tik morališkai, bet ir materialiai.

Ne išimtis sukčių veikloje buvo ir Lietuva. Sukčių būdai pralobti iš patiklių bei sunerimusių žmonių išliko gana panašūs į matytus užsienyje: buvo veikiama internetu bei spekuliuojama emocijomis.

Tik prasidėjus karantinui ir pritrūkus apsaugai nuo koronaviruso reikalingų higienos priemonių, tuo pasinaudojo apgavikai. Pavyzdžiui, viename populiariausių šalies skelbimų portalų buvo platinamas netikras dezinfekcinis skystis – atsirado pirkėjų, vietoj reikalingos priemonės įsigijusių paprasto vandens.

Nukentėjusysis Andrius savo Facebook paskyroje papasakojo istoriją, kaip ketino įsigyti dezinfekcinio skysčio, bet už 56€ nusipirko 10 litrų vandens. Internete atrado skelbimą, susitiko su pardavėju, susimokėjo už prekę, ir tik pardavėjui išvykus patikrino talpą, kad įsigijo viso labo vandens. Susiskambinus su pardavėju, šis Andriui pasiūlė „įkišti pirštą į kanistrą ir pačiulpti jį.“ Vis dėl to prigautas sukčius sugrįžo į susitikimo vietą ir grąžino pinigus, mėgindamas kaltinti „Vilniaus degtinę“ dėl nepavykusios skysčio partijos.

Taip pat socialiniuose tinkluose plito netikra informacija apie neva koronavirusą nustatančius prietaisus iš Ukrainos. Tokio tipo sukčiavimas nesunkiai pritraukė asmenis, norėjusius išvengti eilių bei užkrato pavojaus gydymo įstaigose. Medikų nepatvirtinti prietaisai yra ne tik nepatikimi, bet ir galimai kenksmingi, tad žmonės už naivumą gali susimokėti dukart, ir pinigais, ir sveikata.

Pasinaudojant tvyrančiu nerimu, intensyvėjo ir pinigų išviliojimas falsifikuojant žinutes iš komercinių bankų. Specialistų teigimu, sukčiai tam naudojo specialias nuorodas, kurias atidarius yra gaunami konfidencialūs duomenys, leidžiantys pasiekti adresato sąskaitą.

Vis daugiau ir dažniau įspėjama apie artėjančią antrąją COVID-19 bangą. Tikėtina, kad ji neaplenks ir mūsų šalies: taigi, palanki atmosfera sukčiavimui gali vėl suvešėti. Kaip išvengti nemalonių situacijų? Labai svarbu tikrinti bet kokią informaciją, gautą internetu. Jei informacija skamba per gerai, kad būtų tiesa, neskubėkite džiaugtis, pasitikrinkite, ar informacijos šaltinis patikimas. Jei sulaukiate pasiūlymo, kuris skatina jus reaguoti greitai: spausti, pirkti, registruotis, stabtelkite ir racionaliai įvertinkite, ar skelbiama situacija yra reali.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
1.6667

Top naujienos

Šimonytė: situacija kinta blogąja linkme, tai atsakas visai Europai Nausėda: nepaprastos padėties klausimas gali būti sprendžiamas artimiausioje ateityje (126)

Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su premjere Ingrida Šimonytė ketvirtadienį su politinių...

Dvi vakcinos dozes gavę britai praneša apie išskirtinį simptomą užsikrėtus COVID-19 (17)

Dvigubai vakcinuoti britai praneša apie netikėtą simptomą užsikrėtus COVID-19 .

Pas grožio specialistus nutįso eilės: teks palaukti ir pasiruošti didesnę sumą (19)

Siekiantiems patekti pas grožio specialistus prireiks kantrybės, šiuo metu eilės ilgesnės nei...

Vilnius ėmėsi apleistų automobilių: pirma užmiršta mašina virto metalo laužu, bet to laukti teko metus (12)

Bešeimininkių – apleistų, apsamanojusių, nuleistais ratais, išdaužytais langais stovinčių...

Pusę paros Lietuvos pareigūnai ir migrantai žiūrėjo vienas į kitą: Baltarusijos pasieniečiai taip ir neatsiliepė  paskutinę parą – rekordiniai skaičiai (52)

Pasienyje kartojasi vaizdai, kad pastebėti Lietuvos pareigūnų, nelegalai įsitaiso paskutiniuose...

Tomaševskis: kitas etapas gali būti Ruklos poligonas

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA–KŠS) lyderis...

Pamanę, kad skambina telefoniniai sukčiai, marijampoliečiai buvo nustebinti – tokios staigmenos tikrai nesitikėjo

Kaip jaustumėtės išgirdę, kad jau rytoj jūsų laukia smagios ir, svarbiausia, visiškai nemokamos...

Gerų ženklų nėra: Vilnius pateko į raudoną COVID–19 zoną, visa Lietuva – per žingsnį (337)

Lietuva toliau „raudonuoja“. Kasdien raudonų COVID-19 savivaldybių tik daugėja....

Tomilinas meta pirštinę Karbauskiui: dalyvaus partijos pirmininko rinkimuose (252)

Su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderiu Ramūnu Karbauskiu konfliktavęs...

Stebuklu Tokijuje pasidžiaugęs Valčiukaitės ir Karalienės treneris prakalbo ir apie miglotą galingo dueto ateitį specialiai Delfi iš Tokijo (10)

„O kaip jūs patys vertinate irkluotojų pasirodymą“, – klausimu į klausimą kitą dieną po...