aA
Dalis gydymo įstaigų ir iki karantino pacientus konsultuodavo internetu, bet dabar tokių įstaigų skaičius dar labiau išaugo. Daugėja ir internetu išrašomų receptų vaistams įsigyti. Medicinos srities skaitmenizacija gali būti viena iš priežasčių, kodėl atsiranda ir vis daugiau sukčių, kurie siūlo įsigyti netikrų vaistinių preparatų ar kitaip bando pasipelnyti iš žmonių.
Internetiniai sukčiai turi vaistus nuo visų ligų, bet ne nuo naivumo
Internetiniai sukčiai turi vaistus nuo visų ligų, bet ne nuo naivumo
© Autorių nuotr.

Pasinaudodami pasaulyje plintančiu Covid-19 virusu, sukčiai suskubo internete pasiūlyti sprendimą ir šiai problemai. Skaičiuojama, kad dėl apgavysčių, susijusių su koronavirusu, amerikiečiai šiais metais jau prarado 77 mln. dolerių. Sparčiai augant internetinių apgavysčių skaičiui svarbu išlikti budriems ir išmokti atpažinti melagingus skelbimus.

Vaistai nuo nepagydomų ligų

Jei internete pamačius skelbimą apie vaistus, gydančius nuo neišgydomų ligų, norisi ištarti „skamba per daug gerai, kad būtų tiesa“, greičiausiai taip ir yra. Neegzistuojančius vaistus siūlantys sukčiai pirkėjus bando paveikti skambiomis antraštėmis ir netikrų gydytojų rekomendacijomis.

Tačiau visas reklamas, kurios skelbia, kad jų vaistai gali padėti pasveikti nuo tokių sunkių ligų kaip hipertenzijos, diabeto, prostatito ar net koronaviruso reikėtų vertinti itin skeptiškai.

• Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenų bazėje visada galite pasitikrinti ir ar gamintojo siūlomas produktas yra legalus Lietuvoje. Jei vaistinis preparatas nėra registruotas šioje bazėje, jis galimai yra fiktyvus ir nesaugus vartoti. Tokių vaistų sudėtyje gali atsirasti ne tik tabletės konsistenciją imituojančių kreidos ar krakmolo, bet ir sveikatai pavojingų medžiagų.

• Visą skelbime nurodytą informaciją įvertinkite objektyviai, plačiau pasidomėkite gamintoju, vaistą rekomenduojančių daktaru, pačiu vaistu. Dažnai paieškojus bent šiek tiek informacijos apie „stebuklingą“ vaistą paaiškėja, kad nei jį gaminanti įmonė, nei jį rekomenduojantis daktaras nėra tikri.

• Jei vaistą rekomenduoja tariamai žinomas daktaras, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VASPVT) duomenų bazėje galite pasitikrinti ar reklamoje minimas žmogus egzistuoja ir ar jam išduoda medicinos praktikos licencija.

• Didelės kompanijos neriboja vitaminų ir papildų sandėliavimo laiko, tad perkant produktą iš nelegalaus tiekėjo kyla rizika, kad produkto galiojimo laikas pasibaigęs. Taip pat pirkdami vaistinius preparatus iš nepatikimų gamintojų ir platintojų negalite būti užtikrinti, kad gaminiai buvo sandėliuojami ar gabenami tinkamomis sąlygomis.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis atkreipia dėmesį, kad kol kas nėra registruoto jokio vaisto, kuris turėtų profilaktinį ar gydomąjį poveikį COVID-19 infekcijos atveju. Jei jums bus diagnozuota COVID-19 liga, visos gydymo galimybės bus aptartos su jus gydančiu gydytoju.

Netikri vaistų prekybininkai pavojų kelia ne tik sveikatai, bet ir jūsų duomenims

Ryškūs skelbimai apie vaistus, dažniausiai nukreipia į internetines parduotuves, tačiau jose jūsų laukia ne tik netikri produktai, bet ir kompiuteriniai virusai. Sukčiai, užkrėtę jūsų kompiuterį virusu, gali reikalauti išpirkos, šantažuoti.

Siekiant apsisaugoti nuo tokių kibernetinių išpuolių, verčiau nespausti ant įtartinai atrodančių, neprofesionaliai padarytų reklamų ir nuorodų į svetaines. Jei paspaudėte, įsitikinkite, kad svetainė yra patikima. Saugios svetainės adresas turėtų prasidėti https://, o ne http://. Taip pat atkreipkite dėmesį į svetainės dizainą. Kurdami fiktyvias svetaines sukčiai dažniausiai neįdeda daug pastangų į dizainą, naudoja atsitiktinai internete rastas nuotraukas, palieka daug gramatinių klaidų tekstuose.

Legaliose vaistinių svetainėse taip pat turėtumėte matyti logotipą, kurį paspaudus būsite nukreipti į oficialų Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos puslapį.

Jei internete pamatėte pasiūlymą, reklamuojanti vaistus ar vitaminus, kurie nėra registruot Lietuvoje, o pranešime pateikiama melaginga informacija, apie tai praneškite Valstybinės vaistų kontrolės tarnybai.

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (363)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (152)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (506)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (127)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (358)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (352)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (21)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...

|Maža didelių žinių kaina