aA
Norint užsisakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą iš Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos (LIMIS), dar iki šiol reikia pateikti prašymą muziejui, tada palaukti keletą dienų ir tik tada norimas vaizdas bus atsiųstas elektroniniu paštu ar kitu būdu. Tačiau, kaip sako LIMIS centro vedėja Danutė Mukienė, šiandien ši paslauga jau nebeatitinka visuomenės poreikių.

„Šiandien jau visuomenės poreikiai yra kitokie. Žmonės nori didelį skaitmeninį vaizdą atsisiųsti iš karto, žinoti, kokiomis sąlygomis gali tą vaizdą naudoti. Įgyvendinant šį projektą, viena iš jo dalių bus įdiegti funkcionalumus, kurie sudarys galimybę automatizuotai ir iškart sudaryti su muziejumi sutartį dėl didelio skaitmeninio vaizdo atsisiuntimo iš LIMIS sistemos duomenų bazės. Toje sutartyje jau bus nurodyta, kokiomis sąlygomis jį bus galima naudoti. Tai yra dėmesys autorių intelektinei nuosavybei“, – sakė Lietuvos dailės muziejaus filialo Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centro vedėja D. Mukienė.

Lietuvos dailės muziejus
Lietuvos dailės muziejus
© Stopkadras

LIMIS – tai Lietuvos integrali muziejų informacinė sistema, kurios pagalba galima kurti bendrą nacionalinį kultūros paveldo skaitmeninį turinį, perkeliant į skaitmeninę formą informaciją apie unikalius ir vertingus kultūros paveldo objektus, meno ir literatūros kūrinius, informaciją apie svarbiausius istorijos ir visuomenės reiškinius, kaupti, saugoti šią informaciją ir pristatyti ją visuomenei elektroninėje erdvėje.

LIMIS projektas buvo įgyvendintas dviem etapais: 2010–2012 m. LIMIS buvo sukurta ir įdiegta Lietuvos 4 nacionaliniuose bei 15 respublikinių muziejų, o 2013 m., gavus papildomų lėšų projektui vykdyti, sukurti papildomi LIMIS funkcionalumai, kurių nebuvo galima numatyti Projekto vykdymo pradžioje.

Danutė Mukienė
Danutė Mukienė
© Stopkadras

D. Mukienė žada, kad įgyvendinus projektą, LIMIS turėtų gerokai pasikeisti ir galutiniu jo rezultatu džiaugsis ne tik muziejai, projekto partneriai, bet ir visuomenė. Projektas yra finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos biudžeto, jam skirta 4,23 mln. eurų. Projektas tęsis 36 mėnesius – iki 2021 m. liepos 31 d.

„Į LIMIS sistemą iki šiol yra įsijungę daugiau kaip 70 muziejų. Jie teikia duomenis ir LIMIS sistemoje jau viešinama virš 700 tūkst. eksponatų. Lietuvos muziejuose yra sukaupta apie 7 mln. eksponatų. Vadinasi, kol kas sistemoje yra tik viena dešimtoji dalis. Duomenų pateikimo procesas yra gana ilgas ir pakankamai brangus“, – aiškino D. Mukienė.

Danutė Muteikienės pasakoja, kad modernizuojant šią informacinę sistemą dalis elektroninių paslaugų bus visiškai naujos, o kita dalis – sukurtų anksčiau – bus patobulintos. Kaip žada pašnekovė, bus sukurtas ir „Virtualus muziejų turas“, kuris leis sėdint prie kompiuterio virtualioje erdvėje aplankyti įdomiausias ir vertingiausias Lietuvos muziejų ekspozicijas.

Lietuvos dailės muziejus
Lietuvos dailės muziejus
© Stopkadras

Iš viso yra numatyta sukurti 10 elektroninių paslaugų ir viena iš jų – virtualus turas po muziejus. Tokių turų dabar planuojama sukurti 25. Jose bus pateikiama informacija apie įdomiausias Lietuvos muziejų ekspozicijas. Informacija bus pateikiama tiek vaizdu, tiek garsu, tiek išsamiai pristatant eksponatus, juos bus galima įvairiai apžiūrėti. Taip pat ir muziejų patalpas“, – žada pašnekovė.

Lietuvos dailės muziejus
Lietuvos dailės muziejus
© Stopkadras

Taip pat bus parengta 10 audiogidų, kurie bus skirti vaikams parengtų ekspozicijų aiškinimui, Lietuvos liaudies buities muziejaus vertingiausi tradicinės kaimo kultūros pastatai internete bus pateikiami 3D skaitmeninių vaizdų pavidalu, į muziejuose vykstančius renginius, edukacinius užsiėmimus bus galima užsiregistruoti, juose rezervuoti vietas, bilietus į muziejus užsisakyti iš anksto ir internetu.

Dar viena naujovė – bus galima gauti informaciją apie muziejuose dirbančius restauratorius.

„Visuomenė LIMIS sistemoje galės gauti informaciją, kokie muziejuose veikia restauravimo centrai, kas juose dirba, kokia yra restauratorių kvalifikacija, kokias paslaugas teikia ir kokias paslaugas galima užsisakyti. Viena iš tokių paslaugų ir dabar yra labai populiari, bet ji iki šiol užsakoma įprasta tvarka, tai – įvairios konsultacijos: kiek gali kainuoti, kokios vertės yra objektas, kiek galėtų kainuoti jo restauravimas ir pan.“, – pasakojo D. Mukienė.

Primename, kad elektroninės paslaugos Lietuvoje kuriamos panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Suprasti internetą
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Pakeliui į pajūrį rastas šuo gyvenimą apvertė aukštyn kojomis: kartais jau neužtenka jėgų tą išgyventi (10)

Tautmilės prieglaudos gyventojai mus pasitinka vos atvykus į gyvūnų prieglobstį netoli...

Lietuviai darbų dairosi užsienyje: už tą patį darbą gauna dvigubai daugiau nei Lietuvoje (204)

Paprastai sezoninių darbuotojų Lietuvoje pradedama ieškoti prasidėjus pavasariui. Tačiau...

Pavasaris grįš savaitgalį ir džiugins malonia šiluma (15)

Šiandien šalis išliks po truputį nykstančio ciklono šiaurės vakariniame pakraštyje. Vyraus...

Daškevičiaus nužudymo tyrime – netikėti pokyčiai: įtariami užsakovai laisvėje, prokurorai tyli (230)

Prieš du dešimtmečius sostinėje nuo į širdį paleistos snaiperio kulkos krito Kauno šešėlinio...

„Siaubo namai“, kuriuose tėvai metų metus kankino ir kalino 13 savo vaikų (68)

Davidas ir Louise Turpinai savo 13 atžalų vertė kentėti tokias didžiules fizines ir dvasines...

Princo Philipo laidotuvėse – netikėtumas: broliai Williamas ir Harry bus išskirti (2)

Princo Philipo laidotuvių ceremonijos iškilmingoje eisenoje Kembridžo ir Sasekso...

Mylimą veiklą dėl karantino nutraukiantis verslininkas neslepia nuoskaudos: 25 metų įdirbį sudraskė į gabalus (197)

Nors Vyriausybė ir atveria duris kai kuriems verslams, dalis iš jų veiklos taip ir nepradės....

Profesorius Čaplinskas: tam tikri apribojimai naujoje realybėje turi likti ir liks dar ilgai (166)

Neseniai vyriausiasis Jungtinės Karalystės medicinos pareigūnas profesorius Chrisas Whitty...

Atnaujintas paveiktų šalių sąrašas, sąlygos griežtėja atvykstantiems iš 3 valstybių (17)

Nuo pirmadienio, balandžio 19 d., griežtesnės izoliacijos sąlygos bus taikomos keliautojams,...