aA
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su dar 24 partneriais – didžiausiomis šalies kultūros, švietimo, mokslo, ir kitomis atminties institucijomis įgyvendina projektą, skirtą modernizuoti kultūros paveldo elektroninę erdvę. Tai yra tęstinis projektas, pradėtas dar 2005 metais, tačiau, kaip pasakoja projekto administratorė Milda Strodomskienė, tai, kas buvo inovatyvu ir modernu daugiau nei prieš dešimtmetį, jau nebeatitinka šiandienos vartotojų poreikių.

„Patys matome ir tą patvirtina visuomenės apklausos, atlikti tyrimai, kad ši paslauga yra naudinga ir reikalinga. Vartotojai ja pasitiki dėl duomenų patikimumo, saugumo, informatyvumo, tačiau šiuo metu nebeatitinka visuomenės poreikių, nes ši paslauga jau tiesiog moraliai paseno. Visuomenė reikalauja daugiau el. paslaugų, nori, kad turinys būtų lengviau ir suprantamiau prieinamas, dėl to ir buvo inicijuotas šis projektas“, – teigia M. Strodomskienė.

Modernizuojant šiuos elektroninius vartus į kultūros paveldą stipriai prisidės ir daugelį veiklų kartu Nacionaline Mažvydo biblioteka vykdys ir Vilniaus universitetas.

„Vilniaus universitetas rūpinsis, kad būtų aktualizuotas skaitmenintas kultūros paveldas. Bus sukuriamos aktualinimo priemonės, tokios kaip virtualus Vasario 16-osios muziejus, pažintinė programa Mokykis apie Lietuvą“, – planuojamus darbus pristatė projekto administratorė.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
© Stopkadras

Jau greitai, pavyzdžiui, ieškodami elektroninėje paieškos sistemoje informacijos apie lietuvių kompozitorių, dailininką Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, galėsite rasti ne tik tą informaciją, kuri pateikiama šiame portale, bet ir kitų atminties institucijų ir visuomenės informavimo svetainėse.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
© Stopkadras

„Bus sukurtos sąsajos su LRT mediateka, E-kinu, Lietuvių kalbos informacinių išteklių sistema, kultūros paveldo duomenų sistema ir tiesiog viename lange vartotojas galės surasti jį dominančią informaciją, kuri yra skelbiama minėtuose svetainėse. Pasinaudojęs šia paieška galės iškart keliauti į tas informacines sistemas, kur yra ta informacija saugoma“, – aiškino M. Strodomskienė.

Dar vienas planuojamas atnaujinimas – žemėlapių pateikimo paslauga, kurią įgyvendinus bus galima naudotis senaisiais žemėlapiais. Jie bus suskaitmeninti ir susieti su geografinės informacijos sistemų (GIS) duomenimis. Senąjį žemėlapį galėsite uždėti ir sluoksniuoti su šiandieniniu žemėlapiu.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
© Stopkadras

„Bus galima pažiūrėti, kaip seniau buvo įsivaizduojamos teritorijos ir kaip jos atsispindėdavo senuosiuose žemėlapiuose. Tai tyrėjams ir kitų sričių atstovams turėtų būti įdomi paslauga“, – sakė M. Strodomskienė.

Projekto administratorė džiaugiasi, kad visiems projekto partneriams suskaitmenus savo turimus ir saugomus kultūros paveldo objektus, jie vartotojams pagaliau bus pateikiami ne per skirtingas, bet per vieną bendrą prieigą. Toks atminties institucijų bendradarbiavimas ir pajėgų konsolidavimas skaitmeninių paslaugų teikimo srityje, anot pašnekovės, prisidės prie šių paslaugų populiarinimo ir jos taps įdomios ir naudingos ne tik mokslininkams, tyrinėtojams, atminties institucijoms, bet ir plačiajai visuomenei, moksleiviams.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
© Stopkadras

Iš viso žadama sukurti 9 naujas elektronines paslaugas, parengti naują skaitmeninį turinį ir jį aktualizuoti sukuriant 3 naujas elektronines edukacines priemones. Per www.epaveldas.lt prieigą bus galima vykdyti paiešką visose didžiosiose Lietuvos duomenų bazėse. Vartotojai, ieškantys įvairių su kultūros paveldu susijusių objektų bei paslaugų, galės naudotis vieno langelio principu.

Primename, kad elektroninės paslaugos Lietuvoje kuriamos panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Suprasti internetą
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Skvernelis: nuo kitos savaitės bus atkurtas laisvas judėjimas į Lenkiją (35)

Premjeras Saulius Skvernelis penktadienį pranešė, kad sutarta atkurti laisvą žmonių judėjimą...

20 metų už grotų praleidęs žudikų gaujos vadeiva prašėsi gyventi pas mamą „specializacija“ – grobti ir žudyti verslininkus (76)

Kalėti iki gyvos galvos nuteistas vienas kraupiausių Kauno nusikaltėlių Ričardas Baratinskas ,...

Vasiliauskas: pasaulio ekonomikos nuosmukis bus didžiausias naujųjų laikų istorijoje papildyta (155)

Ekonomikos nuosmukis Lietuvoje šiemet neturėtų būti toks didelis, kaip prognozuota anksčiau,...

Ekspertai apie katastrofą Sibire: žala gali būti neatitaisoma  Putinas plūstasi: ar jūs ten sveiko proto? (6)

Po incidento Norilske aplinkosaugos grupės įspėja – dėl išsiliejusių degalų kiekio ir upės...

„Air Baltic“ atnaujins skrydžius iš Vilniaus į Londoną, Dubliną ir Dubrovniką

Latvijos oro bendrovė „ Air Baltic “ birželį atnaujins skrydžius iš Vilniaus į Londoną ir...

Sostinės daugiabutyje pro 9 aukšto langą iškrito šuo: tolesnis jo šeimininkės elgesys abejingų nepaliko (64)

Vakar sostinės Pilaitės mikrorajone pro 9 aukšto langą iškrito šuo, po šio nutikimo...

Olga Procevska

Patarimai, kaip įveikti krizę: neįkyrėk darbuotojams, ilgai pietauk, eik namo ketvirtą

Dabartinė pasaulinė pandemija aiškiai parodo, kad krizę geriau išgyvena žmonės, atsparūs...

Socialinių tinklų pažiba tapęs gėrimas: kaip jį paruošti?

Jau daugiau nei prieš 800 metų japonų budistų vienuoliai pastebėjo, kad matcha – nepaprasta...

Mirė žinoma visuomenininkė Milda Bliumenzonienė

Po sunkios ligos mirė Lietuvos kalinių globos draugijos pirmininko pavaduotoja, Socialinės...

|Maža didelių žinių kaina