aA
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su dar 24 partneriais – didžiausiomis šalies kultūros, švietimo, mokslo, ir kitomis atminties institucijomis įgyvendina projektą, skirtą modernizuoti kultūros paveldo elektroninę erdvę. Tai yra tęstinis projektas, pradėtas dar 2005 metais, tačiau, kaip pasakoja projekto administratorė Milda Strodomskienė, tai, kas buvo inovatyvu ir modernu daugiau nei prieš dešimtmetį, jau nebeatitinka šiandienos vartotojų poreikių.

„Patys matome ir tą patvirtina visuomenės apklausos, atlikti tyrimai, kad ši paslauga yra naudinga ir reikalinga. Vartotojai ja pasitiki dėl duomenų patikimumo, saugumo, informatyvumo, tačiau šiuo metu nebeatitinka visuomenės poreikių, nes ši paslauga jau tiesiog moraliai paseno. Visuomenė reikalauja daugiau el. paslaugų, nori, kad turinys būtų lengviau ir suprantamiau prieinamas, dėl to ir buvo inicijuotas šis projektas“, – teigia M. Strodomskienė.

Modernizuojant šiuos elektroninius vartus į kultūros paveldą stipriai prisidės ir daugelį veiklų kartu Nacionaline Mažvydo biblioteka vykdys ir Vilniaus universitetas.

„Vilniaus universitetas rūpinsis, kad būtų aktualizuotas skaitmenintas kultūros paveldas. Bus sukuriamos aktualinimo priemonės, tokios kaip virtualus Vasario 16-osios muziejus, pažintinė programa Mokykis apie Lietuvą“, – planuojamus darbus pristatė projekto administratorė.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
© Stopkadras

Jau greitai, pavyzdžiui, ieškodami elektroninėje paieškos sistemoje informacijos apie lietuvių kompozitorių, dailininką Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, galėsite rasti ne tik tą informaciją, kuri pateikiama šiame portale, bet ir kitų atminties institucijų ir visuomenės informavimo svetainėse.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
© Stopkadras

„Bus sukurtos sąsajos su LRT mediateka, E-kinu, Lietuvių kalbos informacinių išteklių sistema, kultūros paveldo duomenų sistema ir tiesiog viename lange vartotojas galės surasti jį dominančią informaciją, kuri yra skelbiama minėtuose svetainėse. Pasinaudojęs šia paieška galės iškart keliauti į tas informacines sistemas, kur yra ta informacija saugoma“, – aiškino M. Strodomskienė.

Dar vienas planuojamas atnaujinimas – žemėlapių pateikimo paslauga, kurią įgyvendinus bus galima naudotis senaisiais žemėlapiais. Jie bus suskaitmeninti ir susieti su geografinės informacijos sistemų (GIS) duomenimis. Senąjį žemėlapį galėsite uždėti ir sluoksniuoti su šiandieniniu žemėlapiu.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
© Stopkadras

„Bus galima pažiūrėti, kaip seniau buvo įsivaizduojamos teritorijos ir kaip jos atsispindėdavo senuosiuose žemėlapiuose. Tai tyrėjams ir kitų sričių atstovams turėtų būti įdomi paslauga“, – sakė M. Strodomskienė.

Projekto administratorė džiaugiasi, kad visiems projekto partneriams suskaitmenus savo turimus ir saugomus kultūros paveldo objektus, jie vartotojams pagaliau bus pateikiami ne per skirtingas, bet per vieną bendrą prieigą. Toks atminties institucijų bendradarbiavimas ir pajėgų konsolidavimas skaitmeninių paslaugų teikimo srityje, anot pašnekovės, prisidės prie šių paslaugų populiarinimo ir jos taps įdomios ir naudingos ne tik mokslininkams, tyrinėtojams, atminties institucijoms, bet ir plačiajai visuomenei, moksleiviams.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
© Stopkadras

Iš viso žadama sukurti 9 naujas elektronines paslaugas, parengti naują skaitmeninį turinį ir jį aktualizuoti sukuriant 3 naujas elektronines edukacines priemones. Per www.epaveldas.lt prieigą bus galima vykdyti paiešką visose didžiosiose Lietuvos duomenų bazėse. Vartotojai, ieškantys įvairių su kultūros paveldu susijusių objektų bei paslaugų, galės naudotis vieno langelio principu.

Primename, kad elektroninės paslaugos Lietuvoje kuriamos panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Suprasti internetą
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (3)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (90)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Kraupus 14-metės iš Lietuvos nužudymas apauga vis naujomis detalėmis: tarnyboms buvo žinomas ir žudikas, ir jo auka (100)

16-metis, kaltinamas išžaginęs 14 m. Viktoriją, o paskui mirtinai uždaužęs ją į plaktuką...

Per Kalėdas parduotuvės nedirbs: paskelbė visų prekybos centrų darbo laiką (345)

Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją,...

Gudaitis po rungtynių susimušė su varžovu (20)

Artūras Gudaitis sekmadienį Italijos krepšinio čempionate surengė sėkmingą pasirodymą, tačiau...

Kaip meluoja filmų kūrėjai: kas iš tiesų nutinka, kai į automobilį pataiko kulka (23)

Automobiliai yra dažnas veiksmo filmų motyvas. Suderinkite automobilių gaudynes su susišaudymu...

Kaip pasirinkti – kaupti II ar III pakopos pensijų fonduose? (106)

Lietuvoje egzistuoja trys pensijų pakopos ir kiekviena iš jų suteikia skirtingas kaupimo galimybes....

Rimvydas Valatka. Septyni kiaulių ūkio principai (651)

Eina į pabaigą trečiasis Džiaugsmo sekmadienis su valstiečiais ant altoriaus. Plėsdami vidinę...

Universiteto profesorė pasisiūlė pavaduoti streikuojančius mokytojus – reakcija nustebino (639)

Prasidėjus ketvirtajai pedagogų streiko savaitei tėvai ėmė širsti ne tik ant šalies valdžios,...