Lietuvoje keletą metų socialinė parama šeimoms yra teikiama ir per sukurtas elektronines paslaugas. Dėl kokios paramos nuotoliniu būdu kreipiamasi dažniausiai?
© Vida Press

Socialinės paramos informacinė sistema (SPIS) buvo sukurta tam, kad vienoje vietoje būtų galima kaupti informaciją apie savivaldybėse teikiamą socialinę paramą, o kartu ir užkirsti kelią paramos gavimui keliose savivaldybėse vienu metu.

Tačiau kai kuriomis paslaugomis pradėta naudotis žymiai aktyviau nei kitomis. Per SPIS sistemą galima kreiptis dėl įvairios paramos, pavyzdžiui, socialinių išmokų ir kompensacijų, socialinės paramos mokiniams, socialinių paslaugų ir kitų.

DELFI primena, kad ši elektroninė paslauga sukurta panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Gyventojai interneto svetainėje spis.lt pateikti prašymus dėl socialinės paramos ir paslaugų gali nuo 2014 m. pradžios.

„Aktyviausiai teikiami prašymai išmokoms gauti: vienkartinei išmokai vaikui, išmokai vaikui, piniginei socialinei paramai, vienkartinei išmokai nėščiai moteriai. Rečiau teikiami nemokamam mokinių maitinimui, techninės pagalbos priemonėms gauti, specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir neįgaliojo pažymėjimo išdavimui“, - vardija Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Socialinių išmokų skyriaus vedėja Ieva Paberžienė.

Specialistų manymu, paslaugomis internete pirmiausiai naudojasi tie gyventojai, kurie yra arba labai užimti, pavyzdžiui, nes tik sulaukė šeimos pagausėjimo, arba jiems yra sudėtinga atvykti pildyti prašymo tradiciniu būdu.

Pastebima, kad kasmet daugėja žmonių, kurie renkasi pildyti prašymus dėl paramos nuotoliniu būdu.

„Šiemet, palyginti su pernai, elektroniniu būdu pateikiamų prašymų padaugėjo 41 proc., todėl galima teigti, kad elektronine socialinės paramos šeimai informacine sistema daugiausiai naudojasi gyventojai, kurie nori sutaupyti laiko ir, arba neturi galimybės pateikti prašymo atvykstant į aptarnavimo vietą“, - kalbėjo I. Paberžienė.

Prie sistemos galima jungtis naudojant elektroninę bankininkystę, elektroninį parašą arba asmens tapatybės kortelę.

Besikreipiantys dėl paramos nuotoliniu būdu dar gali pasitikrinti, ar jiems prašoma parama gali būti skiriama – prie kiekvienos jos rūšies yra nurodoma, kokiais atvejais konkreti paslauga ar išmoka gali būti skiriama.

Galima kreiptis dėl 27 priežasčių

Elektroniniu būdu kreiptis dėl paramos galima dėl įvairių priežasčių: ne tik laukiantis ar gimus vaikui, bet ir prašyti globos išmokų, įvairių šalpos pensijų, slaugos ir priežiūros kompensacijų, laidojimo pašalpos ir kitos socialinės paramos.

Taip pat internetu galima kreiptis dėl teisių į įvairias kompensacijas, pavyzdžiui, prašyti nustatyti teisę į būsto šildymo ir išlaidų vandeniui kompensacijas, nustatyti specialiųjų poreikių lygį, paskirti vaiko globėją.

Nuotoliniu būdu galima prašyti skirti reikalingas transporto paslaugas, pavyzdžiui, žmonėms su negalia, skirti paramą mokinio reikmenims, išduoti ir keisti neįgaliojo pažymėjimą pensinio amžiaus gyventojams, skirti neįgaliųjų aprūpinimo techninėmis pagalbos priemonėmis, šių priemonių įsigijimo kompensacijas.

Piniginę paramą skiria ir internetu: kas gali kreiptis?
© Shutterstock nuotr.

Kreipęsi dėl paramos internetu gali stebėti pateiktų elektroninių prašymų apdorojimo eigą, gauti informaciją apie paramos suteikimą.

Paklausus, kur gyventojai kreipiasi, jei jiems nepavyksta savarankiškai paprašyti paramos nuotoliniu būdu, pašnekovė sako, kad pagalbos būdai yra įvairūs.

„Asmeniui susidūrus su prašymo pildymo problemomis interneto svetainėje galima peržiūrėti vaizdo įrašus, kuriuose vaizduojama prašymo pildymo bei pateikimo eiga, taip pat asmenys yra konsultuojami atsakingų socialinių darbuotojų ir socialinių išmokų specialistų bei socialinės paramos šeimai informacinę sistemą administruojančios įmonės darbuotojų“, - sakė I. Paberžienė.

Visgi elektroninės paslaugos pasiekiamos tik tų savivaldybių gyventojams, kurios yra pradėjusios vykdyti elektroninių prašymų apdorojimo procesą.

DELFI anksčiau skelbė, kad pastaruoju metu interneto naudotojų auditoriją Lietuvoje labiausiai didina 30-49 metų amžiaus šalies gyventojai, o jaunesni nei 30 metų gyventojai pagal interneto naudojimą gerokai lenkia ES vidurkį. „Silpniausia“ naudotojų grupė: 55-64 m., ypač 65-75 m. amžiaus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rąstinio namo gyventojas prašosi pagalbos: sėdžiu ir girdžiu, kaip graužia mano namą (90)

Rąstiniame name gyvenantis Ignas kreipėsi į redakciją su pagalbos prašymu. Vyras skundėsi, kad...

Buvusios Baltųjų rūmų padėjėjos viešinami garso įrašai didina Trumpo problemas Trumpo paskyroje – įžeidimų salvės (28)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį įsitraukė į aštrų ginčą su savo buvusia...

Pravieniškėse – naujas skandalas: taikinyje atsidūrė viešai apie vergovę kalbėjęs kalinys (272)

Apie pataisos namuose išnaudojamus kalinius DELFI žurnalistams prabilęs nuteistasis sulaukė...

Naudotų automobilių prekeiviai ruošiasi: į turgus grįžta kirgizai, kils populiariausių modelių kainos (144)

Automobilių prekeivių laukia aukso amžius: Kirgizijoje pasirašytas nutarimas, sugrąžinantis į...

Goda Alijeva jau žino, kas pavogė jos privačius duomenis: tegul neigia savo kaltę, vis tiek pateiksiu įrodymus (1)

Neseniai oficialiai su vyru ir dviejų savo vaikų tėvu Rolandu Alijevu išsiskyrusi Goda Alijeva...

Mokslininkai nustatė, kas galutinai pražudė Homo erectus (33)

Tingėti negarbinga, tingėti negražu… Gaila, bet Homo erectus atstovams niekas to laiku nepasakė.

Praktiškos dovanos rugsėjo 1–ajai, kurios patiks net išrankiausiems vaikams (10)

Kad ir kelintoje klasėje yra jūsų vaikas, rugsėjo pirmoji yra šventė. Vieniems – tai pirmas...

Negalite išsirinkti tinkamų grindų? Štai, ką turite žinoti (1)

Medinės grindys nebūna vienodos. Štai populiariausia grindų mediena ir pagrindinė informacija,...

Karbauskis: imsimės visų priemonių, kad maisto produktų kainos nekiltų (7)

Vyriausybė ir Seimas imsis visų priemonių, kad maisto kainos prekybos tinkluose nekiltų, sako...