aA
Svarstydami, kokią studijų kryptį ar profesiją pasirinkti, o galbūt ir planuojant didesnį pirkinį, dažnas mūsų atkreipia dėmesį ir į statistiką: ši parodo, kokios studijos ir profesijos paklausiausios, koks darbo jėgos poreikis, kaip vyksta rinkos kainų kaita. Šalyje vykstančius socialinius ir ekonominius procesus atspindinčius statistinius duomenis nuolat renka Lietuvos statistikos departamentas, o kad apklausos vyktų greičiau, jas galima atlikti internetu. Kaip atrodo statistikos rinkimas šiandien?
Kompiuteris
© Shutterstock

Ieškojo būdų, kaip apklausas atlikti greičiau ir patogiau

Statistiniai duomenys gali būti renkami pokalbio telefonu metu, naudojant duomenis, kaupiamus valstybės registruose, tiesioginės apklausos būdu, tačiau neva patogiausiu ir greičiausiu laikomas būdas surinkti duomenis – apklausa internetu.

Lietuvos statistikos departamentas, didindamas veiklos efektyvumą ir skatindamas informacinės ir žinių visuomenės plėtrą, sukūrė viešąją elektroninę paslaugą gyventojams, kurioje priimami ir tvarkomi gyventojų statistinių tyrimų duomenys.

Lietuvos statistikos departamento Gyventojų surašymų ir apklausų organizavimo skyriaus vedėja Vanda Vaitekūnienė aiškina, kad paslauga leido kompiuterizuoti visus gyventojų statistinių tyrimų duomenų priėmimo ir tvarkymo elektroninės paslaugos procesus: dalinai užpildyti statistinius klausimynus administraciniais duomenimis, optimizuoti statistinių tyrimų procesus – nuo pasirengimo tyrimui ir tyrimo vykdymo iki duomenų apdorojimo.

Ji išskiria, kad sistemą sudaro viešasis ir išorinis portalai. Viešuoju portalu gali naudotis visi gyventojai, norintys sužinoti apie departamento vykdomas gyventojų apklausas, statistinius tyrimų aprašymus, statistinius klausimynus, gyventojų apklausų organizavimą, kontaktinę ir kitą informaciją.

Išorinis portalas skirtas tik į apklausas išrinktiems gyventojams. Oficialiu laišku gyventojas informuojamas apie dalyvavimą apklausoje, nurodomas statistinio tyrimo tikslas, kokiu būdu gyventojas išrinktas į apklausą, prisijungimo prie paslaugos kodas ir kita informacija.

Prisijungęs prie paslaugos, gyventojas patenka į apklausos klausimyno pildymo vedlį, kuris padeda pildyti statistinį klausimyną. Gyventojas klausimyną gali pildyti jam patogiu laiku, gali nutraukti pildymą dar neatsakęs į visus anketos klausimus, bet išsaugodamas įvestus duomenis, ir prisijungęs vėliau baigti pildyti ir išsiųsti klausimyną.

Statistikai parengti svarbūs 3 žingsniai

Paslauga teikiama jau trečius metus. Visiems statistikos departamento vykdomiems gyventojų statistiniams tyrimams yra sukurti elektroniniai klausimynai. O koks stebimas gyventojų susidomėjimas šia paslauga?

„Gyventojas statistiniame tyrime gali dalyvauti savarankiškai, pildydamas elektroninį klausimyną, telefonu, paskambinus apklausų centro klausėjui ar klausėjui tiesiogiai apklausiant gyventoją jo namuose. Kasmet savarankiškai paslauga pasinaudoja apie 35 proc. į statistinius tyrimus atrinktų gyventojų, likusius apklausia klausėjai“, – aiškina V. Vaitekūnienė.

Gyventojų surašymų ir apklausų organizavimo skyriaus vedėja išskiria žingsnius, parodančius, kaip atrodo kompiuterizuotas duomenų surinkimo ir apdorojimo procesas.

Pasiruošimas apklausai. Sukuriami statistinio tyrimo klausimynai, suplanuojami statistinių tyrimų metiniai kalendoriai, atrenkami gyventojai (išrenkamos statistinės imtys), formuojami atrinktų gyventojų namų ūkiai, automatiškai sudaromi ataskaitinio laikotarpio respondentų (gyventojų) sąrašai, respondentai paskirstomi pagal klausėjų teritorijas;

Apklausos vykdymas. Gyventojai informuojami apie apklausos vykdymą, klausimynai dalinai užpildomi administraciniais duomenimis, gyventojai savarankiškai pildo klausimynus jiems patogiu laiku, klausėjai apklausia gyventojus naudodami nešiojamus kompiuterius, kurie yra susieti su šia sistema;

Duomenų apdorojimas. Surinkti duomenys tvarkomi, sumažėjo duomenų apdorojimo klaidų, koreguojamų duomenų skaičius, tikrinama duomenų kokybė, skaičiuojami statistiniai rodikliai.

„Įdiegę šią paslaugą, palengvinome gyventojams dalyvavimą statistiniuose tyrimuose. Sutrumpėjęs klausimynų pildymo ir pateikimo laikas leido sutrumpinti statistinės informacijos parengimo ir pateikimo laiką vartotojams“, – apibendrina V. Vaitekūnienė.

Primename, kad e. paslaugos Lietuvoje kuriamos panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Suprasti internetą
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (304)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (18)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Peršalus neskubėkite gerti vaistų: įvardijo 5 žoleles, galinčias efektyviai pagydyti receptai (3)

Vos pajutę pirmuosius peršalimo simptomus – perštinčią gerklę, kimimą, nemalonų kosulį...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnių (100)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (234)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Dermatologė Jurgita Stoškienė: jei egzistuotų jaunystės eliksyras, jį sudarytų keturi dalykai

Kas nenorėtų išlikti amžinai jaunas? Toks troškimas žmoniją, ypač moteriškąją jos pusę,...

Šalies rekordą pagerinusi Lietuvos rinktinė plauks pasaulio čempionato finale (5)

Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo čempionato trumpajame (25 m) baseine vyrų kombinuotos...

Kalėdų stalas. Šventinė atgaiva, kurią verta išbandyti: pieno kisielius su aguonomis (2)

Nuo seno laikomasi papročio, kad ant Kūčių stalo turi nugulti 12 patiekalų. Artėjant šventėms,...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (62)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (40)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...