aA
Svarstydami, kokią studijų kryptį ar profesiją pasirinkti, o galbūt ir planuojant didesnį pirkinį, dažnas mūsų atkreipia dėmesį ir į statistiką: ši parodo, kokios studijos ir profesijos paklausiausios, koks darbo jėgos poreikis, kaip vyksta rinkos kainų kaita. Šalyje vykstančius socialinius ir ekonominius procesus atspindinčius statistinius duomenis nuolat renka Lietuvos statistikos departamentas, o kad apklausos vyktų greičiau, jas galima atlikti internetu. Kaip atrodo statistikos rinkimas šiandien?
Kompiuteris
Kompiuteris
© Shutterstock

Ieškojo būdų, kaip apklausas atlikti greičiau ir patogiau

Statistiniai duomenys gali būti renkami pokalbio telefonu metu, naudojant duomenis, kaupiamus valstybės registruose, tiesioginės apklausos būdu, tačiau neva patogiausiu ir greičiausiu laikomas būdas surinkti duomenis – apklausa internetu.

Lietuvos statistikos departamentas, didindamas veiklos efektyvumą ir skatindamas informacinės ir žinių visuomenės plėtrą, sukūrė viešąją elektroninę paslaugą gyventojams, kurioje priimami ir tvarkomi gyventojų statistinių tyrimų duomenys.

Lietuvos statistikos departamento Gyventojų surašymų ir apklausų organizavimo skyriaus vedėja Vanda Vaitekūnienė aiškina, kad paslauga leido kompiuterizuoti visus gyventojų statistinių tyrimų duomenų priėmimo ir tvarkymo elektroninės paslaugos procesus: dalinai užpildyti statistinius klausimynus administraciniais duomenimis, optimizuoti statistinių tyrimų procesus – nuo pasirengimo tyrimui ir tyrimo vykdymo iki duomenų apdorojimo.

Ji išskiria, kad sistemą sudaro viešasis ir išorinis portalai. Viešuoju portalu gali naudotis visi gyventojai, norintys sužinoti apie departamento vykdomas gyventojų apklausas, statistinius tyrimų aprašymus, statistinius klausimynus, gyventojų apklausų organizavimą, kontaktinę ir kitą informaciją.

Išorinis portalas skirtas tik į apklausas išrinktiems gyventojams. Oficialiu laišku gyventojas informuojamas apie dalyvavimą apklausoje, nurodomas statistinio tyrimo tikslas, kokiu būdu gyventojas išrinktas į apklausą, prisijungimo prie paslaugos kodas ir kita informacija.

Prisijungęs prie paslaugos, gyventojas patenka į apklausos klausimyno pildymo vedlį, kuris padeda pildyti statistinį klausimyną. Gyventojas klausimyną gali pildyti jam patogiu laiku, gali nutraukti pildymą dar neatsakęs į visus anketos klausimus, bet išsaugodamas įvestus duomenis, ir prisijungęs vėliau baigti pildyti ir išsiųsti klausimyną.

Statistikai parengti svarbūs 3 žingsniai

Paslauga teikiama jau trečius metus. Visiems statistikos departamento vykdomiems gyventojų statistiniams tyrimams yra sukurti elektroniniai klausimynai. O koks stebimas gyventojų susidomėjimas šia paslauga?

„Gyventojas statistiniame tyrime gali dalyvauti savarankiškai, pildydamas elektroninį klausimyną, telefonu, paskambinus apklausų centro klausėjui ar klausėjui tiesiogiai apklausiant gyventoją jo namuose. Kasmet savarankiškai paslauga pasinaudoja apie 35 proc. į statistinius tyrimus atrinktų gyventojų, likusius apklausia klausėjai“, – aiškina V. Vaitekūnienė.

Gyventojų surašymų ir apklausų organizavimo skyriaus vedėja išskiria žingsnius, parodančius, kaip atrodo kompiuterizuotas duomenų surinkimo ir apdorojimo procesas.

Pasiruošimas apklausai. Sukuriami statistinio tyrimo klausimynai, suplanuojami statistinių tyrimų metiniai kalendoriai, atrenkami gyventojai (išrenkamos statistinės imtys), formuojami atrinktų gyventojų namų ūkiai, automatiškai sudaromi ataskaitinio laikotarpio respondentų (gyventojų) sąrašai, respondentai paskirstomi pagal klausėjų teritorijas;

Apklausos vykdymas. Gyventojai informuojami apie apklausos vykdymą, klausimynai dalinai užpildomi administraciniais duomenimis, gyventojai savarankiškai pildo klausimynus jiems patogiu laiku, klausėjai apklausia gyventojus naudodami nešiojamus kompiuterius, kurie yra susieti su šia sistema;

Duomenų apdorojimas. Surinkti duomenys tvarkomi, sumažėjo duomenų apdorojimo klaidų, koreguojamų duomenų skaičius, tikrinama duomenų kokybė, skaičiuojami statistiniai rodikliai.

„Įdiegę šią paslaugą, palengvinome gyventojams dalyvavimą statistiniuose tyrimuose. Sutrumpėjęs klausimynų pildymo ir pateikimo laikas leido sutrumpinti statistinės informacijos parengimo ir pateikimo laiką vartotojams“, – apibendrina V. Vaitekūnienė.

Primename, kad e. paslaugos Lietuvoje kuriamos panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Suprasti internetą
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po Karbauskio „valstiečių“ sprendimo jaučiasi kaip gavęs šlapiu skuduru per veidą

Penktadienį, liepos 10 d., Vilniuje daugiau kaip tris valandas posėdžiavusi Lietuvos valstiečių...

VMI gyventojus ragina pasiimti 50 mln. Eur: kitaip pinigai nukeliaus į biudžetą (71)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) pirmadienį informavo, kad per pastaruosius penkerius metus...

Ant stalo – dar vieno draudimo atšaukimas nuo rugsėjo (47)

Vyriausybė trečiadienį svarstys Kultūros bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų siūlymą...

Koronavirusą pramanu vadinęs 30-metis vyras mirė pabuvojęs COVID platinimo vakarėlyje (167)

30-ies metų amžiaus pacientas mirė pabuvojęs vadinamajame COVID vakarėlyje. Jis manė, kad...

Gavęs sąskaitą vilnietis nustebo: už lemputės pakeitimą – beveik 40 eurų (3)

Santariškių gyventojas pasidalijo žinia, kad gegužę daugiabučio namo garaže būsto...

Šimtai tiki Londono lietuvio pramanais apie COVID-19: saugiausia vieta – po žeme (55)

Pastarosiomis dienomis sąmokslo teorijomis įtikėję asmenys dalinasi vienu įrašu, kurį...

Skvernelis – apie pasiruošimą antrai bangai: planuojami pokyčiai mokyklose ir naujos elgesio taisyklės (272)

Rengiamasi koronaviruso kontrolei rudenį. Premjeras Saulius Skvernelis užsiminė, kad bus...

Kaip rūpintis kambariniais augalais, kad jie išgyventų net didžiausius karščius

Vieniems žmonėms patinka vasaros karščiai , kiti labiau laukia švelnaus oro. Tas pats sakytina...

Varšuvos universiteto politologė: rinkimų kampanija buvo purvina (82)

Varšuvos universiteto mokslininkė Renata Mienkowska-Norkienė teigia, kad Lenkijos valdančioji...

Kaunietis pasigailėjo kastravęs augintinę: tragiška istorija feisbuke kelia pasipiktinimo bangą (24)

„Šokas, stresas ir ašaros mano šeimai ir vaikams“, – gailisi veterinarijos klinikoje...

|Maža didelių žinių kaina