aA
Kai televizijos kanalų siūlomi filmai neįtraukia, o eiti į kino teatrą tingisi, greičiausiai kino filmų paieškas pradedame internete. Pasidomėjus, kur internete legaliai galima rasti lietuviško kino filmų, paaiškėja, kad tam siūloma ne viena erdvė. Domimės, ką lietuviško kino mėgėjams siūlo internetas bei kaip kraštiečiai vertina savą kiną.
Filmai internetu
© Shutterstock

Savų premjerų lietuviai laukia labiau nei „Žvaigždžių karų“

Ar lietuviams rūpi savas kinas? Lietuvos kino centro Filmų sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vedėja Dovilė Butnoriūtė teigia, kad lietuviai domisi savo kinu, kuris dabar išgyvena pakilimą.

Ji primena neseniai atliktą vertinimą to, kas vyksta kino rinkoje – per pirmąjį šių metų pusmetį lietuviškų filmų pajamos už bilietus siekė beveik 60 proc. praėjusių metų pelno (2,6 mln. eurų, 2017-aisiais – 4,5 mln. eurų), o juos pažiūrėjo 500 tūkst. šalies gyventojų, kol 2017-aisiais – 860 tūkst. žmonių. Anot jos, pirmą kartą tarp žiūrimiausių filmų tvirtai laikosi dokumentika.

„Trumpai tariant, pastaraisiais metais tarsi iš naujo įsimylėjome savų kūrėjų darbus – ne tik autorinius filmus, kurie taip gerai žiūrimi, kad daug lengviau patenka į didžiuosius kino tinklus, bet ir populiariąsias komedijas, kurios šiandien rungiasi tarpusavyje, o tai gerina ir jų kokybę. Statistika rodo, kad lietuviai labiau laukia savų premjerų, nei „Žvaigždžių karų“. Padaugėjo filmų, padaugėjo žiūrovų. Tai įspūdinga. Rodiklių pavydi ne vieni kaimynai“, – aiškina D. Butnoriūtė.

Ji pabrėžia, kad kiekvienas filmas yra autorių teisių objektas, taigi, filmai toliau gyvuoja taip, kaip nori jų autoriai. Vieni savo juostas išsaugo išleisdami jas DVD formatu, įkeldami į įvairias video bibliotekas ar kitaip skatindami prieinamumą. Galų gale, jie nugula televizijos videonuomoje, kinofondas.lt ar kitose platformose.

Internetas automobilyje
Internetas automobilyje
© Gamintojo archyvas

Tiesa, klasika tapę seni filmai ir toliau gyvena savo aktyvų gyvenimą ne tik interneto platformose, bet ir įvairiuose renginiuose. Pavyzdžiui, dar vasarą Lietuvos kino centro iniciatyva visoje Lietuvoje po atviru dangumi buvo rodomas lietuviškas kinas.

Senojo kino archyvai – atviri ir nemokami visiems

Nuo 2010 metų gegužės puslapyje e-kinas.lt veikia visiems atviras ir nemokamai prieinamas Lietuvos kino archyvas. Kino kronika kviečia nusikelti į 1918-1940 metais kurtus siužetus, pamatyti Lietuvos televizijoje 1946-1990 metais sukurtus dokumentinius ir vaidybinius filmus bei šių dienų kino kūrėjų darbus.

Seni kino filmai – šalies ir Europos kultūros paveldo dalis, kurių fizinių laikmenų būklė kasmet blogėja. Todėl jos perkeltos į internetą ir atvertos plačiai visuomenei. Čia galima rasti beveik šimto metų senumo vaidybinius filmus, pasižiūrėti, kaip prieš daug metų atrodė televizijos žinios, seni muzikiniai siužetai ir kita.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktoriaus pavaduotoja Valerija Jusevičiūtė teigia, kad šiuo metu vyksta informacinės sistemos e-kinas.lt modernizavimas. Jo metu siekiama sukurti ir vystyti pažangias elektronines paslaugas bei įsteigti nacionalinį audiovizualinio paveldo skaitmeninimo kompetencijos centrą.

Nuo lietuviško kino archyvo puslapio internete atsiradimo pradžios iki šių metų spalio mėnesio suskaičiuojama 2,4 mln. peržiūrų. Šiemet per mėnesį suskaičiuojama vidutiniškai apie 37 tūkst. peržiūrų.

„Projekto nauda yra ir, tikimės, bus juntama visos Lietuvos mastu. Portalo versijos anglų kalba dėka naudą jaučia ne tik Europos, bet ir kiti anglų kalbą vartojantys portalo lankytojai. Neišskiriame vienos tikslinės grupės“, – teigia V. Jusevičiūtė.

Galimybė stebėti kino palikimą aktuali ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių gyventojams – įvairių sričių specialistams: kino paveldo tyrinėtojams, istorikams, kino filmų kūrėjams, žurnalistams. Projektas finansuotas Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo bei Lietuvos Respublikos Ekonomikos priemonės „Lietuvos kultūra informacinėje visuomenėje“ lėšomis.

Kaip minėta, visų laikų lietuviškų filmų archyvą galima rasti ir adresu kinofondas.lt. Projektą „Lietuvos kino fondas“ nuo 2015 metų įgyvendina Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA. Tai – platforma, kurioje legaliai, pačių prodiuserių valia platinama kino kūrėjų produkcija.

Čia talpinami lietuviški dokumentiniai, vaidybiniai, animaciniai filmai, sukurti nuo 1957 metų. Didelę dalį jų galima peržiūrėti ir nemokamai.

Suprasti internetą
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (297)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (18)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Peršalus neskubėkite gerti vaistų: įvardijo 5 žoleles, galinčias efektyviai pagydyti receptai (3)

Vos pajutę pirmuosius peršalimo simptomus – perštinčią gerklę, kimimą, nemalonų kosulį...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (95)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (234)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Dermatologė Jurgita Stoškienė: jei egzistuotų jaunystės eliksyras, jį sudarytų keturi dalykai

Kas nenorėtų išlikti amžinai jaunas? Toks troškimas žmoniją, ypač moteriškąją jos pusę,...

Šalies rekordą pagerinusi Lietuvos rinktinė plauks pasaulio čempionato finale (2)

Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo čempionato trumpajame (25 m) baseine vyrų kombinuotos...

Kalėdų stalas. Šventinė atgaiva, kurią verta išbandyti: pieno kisielius su aguonomis (2)

Nuo seno laikomasi papročio, kad ant Kūčių stalo turi nugulti 12 patiekalų. Artėjant šventėms,...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (62)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (40)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...