aA
Vis dažniau ir dažniau girdimi žodžiai „atvirojo kodo programa“ ne visiems suprantami, tačiau apibūdina įrankį, kuriuo naudojasi daugelis mūsų kiekvieną dieną. Apie tai, kodėl tokio tipo programos yra plačiai naudojamos, pasakojo Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto profesorė daktarė Valentina Dagienė.
© Shutterstock

Nenusileidžia komercinėms programoms

Paprastai paaiškindama, kas yra atviroji programa, Valentina Dagienė nurodė, kad tai programa, kurios pirminį tekstą galima modifikuoti laikantis nurodytų licencijos sąlygų. Tokia programa naudojamasi nemokamai, remiantis licencijomis, neribojančiomis jos kopijavimo ir tobulinimo.

„Atvirosios, arba atviro kodo programos tampa mūsų kasdien naudojamais produktais, jų randasi vis daugiau ir vis įvairesnių. Labiausiai akcentuotina atviro kodo programų savybė – aplink jas telkiasi bendruomenės, vyksta bendradarbiavimas, generuojami nauji sprendimai, kurie daro įtaką ir nuosavybinių programų tobulėjimui.

Atviro kodo programų kūrimo ir naudojimo judėjimas pasaulyje kiekvienais metais aktyvėja, jų sukurta įvairioms sritims ir veikloms. Galima pateikti daugybę nuosavybinėms programoms alternatyvių atviro kodo programų. Skelbiama nemažai specialistų patvirtintų pavyzdžių, kai atviro kodo alternatyvos nenusileidžia komercinėms ir yra patrauklios ne tik kainos aspektu, bet funkcijų, patogumo, saugumo aspektais.

Pavyzdžiui, naršyklė „Mozilla Firefox", raštinės paketas „Libre Office", operacinės sistemos „Ubuntu", „Linux", „Android", turinio tvarkymo sistemos „Wordpress“, „Joomla!“, „Drupal“, statistikos paketas "R" ir kitos“, – paaiškina V. Dagienė.

Dviguba nauda

Jos teigimu, atviro kodo programų vartotojai patiria dvigubą naudą pirmiausiai dėl to, kad jos nemokamos ir todėl, kad aplink jas susitelkusios bendruomenės talkina, taiso, gerina jas – kiekvienas pilietis gali dalyvauti programinės įrangos kūrimo, tobulinimo, testavimo procese.

Tuo rekomenduojama pasinaudoti ir smulkiajam verslui, todėl kad nereikia mokėti didelių mokesčių, ypač už specifines programas. Pačią atviro kodą programą, V. Dagienės teigimu, galima visuomet prisitaikyti savo reikmėms (ar kreiptis į bendruomenę, kad pritaikytų).

Visgi atviro kodo programos nėra visiškai nemokamos.

„Mokėti reikia, tik kiek kitaip, mokama arba vartotojo laiku (reikia ilgiau pasiaiškinti, pasimokyti, be to, norint gauti paslaugų, už jas reikia mokėti) arba perkamos vienokios ar kitokios paslaugos, pavyzdžiui, kad kas pritaikytų programą specifinėms reikmėms. Tačiau šitaip vis daugiau piliečių įgyja skaitmeninių kompetencijų, reiškia, taupomos lėšos jų mokymui, visuomenė darosi aktyvesnė, įtraukiama daugiau piliečių“, – nurodo profesorė.

Naudojamos ir valstybės valdyme

Kad tema būtų dar suprantamesnė, specialistė papasakojo, kaip tokio tipo programas praktikoje pritaiko ir kasdien naudoja valstybinės institucijos.

„2016 m. liepos 1 d. prie atviro kodo programinės įrangos naudojimo perėjo Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos. Darbo vietose įdiegtas raštinės paketas „LibreOffice“. Taip pat Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelmės rajono policijos komisariatas prie „Ubuntu“ operacinės sistemos.

Dokumentų valdymo sistemoje „Avilys“ sistemoje naudojama atviro kodo programinė įranga ir paplitusios duomenų bazių valdymo sistemos: „Oracle“, „MySQL“, IBM DB2, „MaxDB“. Šia sistema naudojasi įvairios institucijos: Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus, Šiaulių miestų savivaldybės, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Krašto apsaugos, Susisiekimo, Užsienio reikalų, Vidaus reikalų ministerijos, Policijos departamentas, Lietuvos bankas.

2014 m. Lietuvos ir Vokietijos kapitalo programinės įrangos kūrimo įmonė pristatė atviro kodo elektroninę verslo platformą ONGR.

Lietuvoje nemažai įmonių ir privačių asmenų savo svetainėms naudoja atviro kodo turinio tvarkymo sistemas („Wordpress“, „Joomla!“, „Drupal“).“

DELFI primena, kad elektroninės paslaugos Lietuvoje kuriamos panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Džiugelio skambutis aplinkos ministrui: išlindo visai kitų interesų ausys (137)

Ką bendro turi atliekų tvarkymo verslas su žmogaus teisėmis ir jų gynimu?

Lietuvos miškuose miškovežių spūstys (236)

Socialiniai tinklai ūžia nuo informacijos, kur matyti intensyvūs miškų kirtimai. Gyventojai,...

Šimonytė apsisprendė dėl Prezidento rinkimų – apie abejones kalba būtuoju laiku (699)

Artėjančių prezidento rinkimų lygtyje lieka vis mažiau nežinomųjų. Bet tie nežinomieji yra...

Didelis žingsnis taikos link: Šiaurės Korėja sutiko uždaryti raketų bandymų kompleksą (18)

Šiaurės Korėja uždarys savo Tongčang-ri raketų bandymų kompleksą ir įsileis inspektorius,...

Kilus įtarimams patikrins, ar sektoriniai greičio matuokliai veikia teisingai (10)

Nuo rugsėjo pradžios pradėję veikti sektoriniai greičio matuokliai sukėlė diskusijų audrą...

Mokslininkas atskleidė, kada globali temperatūra Žemėje pasieks „piką” (21)

Susisiekimo, mitybos įpročiai, sunaudojamos energijos kiekis ir gamyba vis labiau spartina klimato...

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (928)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...

Vilniečių kova už mišką atskleidė savivaldybės planus: dalį Vilniaus užstatys daugiabučiais (17)

Vilniaus Lazdynų mikrorajone esančio „Gudelių šilo“ gyventojai leidosi į kovą su sostinės...

Plonytė linija tarp gyvenimo ir mirties: esate miręs tuomet, kai tą paskelbia gydytojas (2)

Kartais gyvenimą ir mirtį skirianti linija gali būti visiškai neaiški, pastebi livescience.com....

Kelios gudrybės, kaip valyti batus, kad jie kuo ilgiau atrodytų kaip nauji

Pradžiai reiktų pažvelgti į savo batus, išrikiuotus koridoriuje ar avalynės dėžėje....