aA
Vis daugiau paslaugų persikeliant į internetą, neatsilieka ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), suteikdama galimybę gyventojams daugelį būtinų finansinių procedūrų atlikti iš namų. Dabar nepakylant nuo kompiuterio galima net pradėti savo verslą.
Individualios veiklos registravimas
© R. Daukanto iliustracija

Vos keli žingsniai iki verslininko

Dažnai žmones nuo kai kurių sprendimų sustabdo laiko trūkumas, atstumas ar nežinojimas. VMI šią problemą išsprendė, beveik visas savo paslaugas perkėlusi į internetą: dabar vos per kelias minutes galima deklaruoti savo pajamas, susimokėti mokesčius ir net įkurti verslą. Nuo šiol gyventojai turi galimybę internetu įforminti individualią veiklą. VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė vardija žingsnius, kaip galima pradėti verslą vos per kelias minutes.

„Norint registruoti individualią veiklą internetu pirmiausia reikia prisijungti prie „Mano VMI“. Tai galima atlikti 3 būdais: jungiantis per išorines sistemas, tokias kaip el. bankas, elektroniniai valdžios vartai arba naudojantis VMI suteiktu prisijungimo vardu ir slaptažodžiu, arba su el. parašu“, – aiškina S. Aliukonytė-Šnirienė.

DELFI primena, kad VMI elektroninės paslaugos kuriamos panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Kitas žingsnis - pasirinkti dažniausiai užsakomą paslaugą „Individualios veiklos registravimas/ nutraukimas“. Tuomet prašoma užpildyti prašymą, kur gyventojas turi nurodyti veiklos rūšį, mokesčių mokėtojo tipą, veiklos vykdymo vietą ir kitus reikiamus duomenis. Vykdoma veikla pasirenkama iš sistemoje pateikiamo ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus (EVRK).

Kaip pasakoja S. Aliukonytė-Šnirienė, pagal pasirinktą veiklos rūšį nurodomas ir mokesčių mokėtojo tipas („Kiti gyventojai, vykdantys individualią veiklą“ arba „Gyventojas, vykdantis individualią veiklą, susijusią su laisvųjų profesijų veikla“). Be to, specialistė pabrėžia, ko gyventojui, registruojančiam individualią, nevalia pamiršti.

„Atkreipiame dėmesį, jog pildant prašymą privaloma nurodyti el. pašto adresą. Užpildęs visus reikiamus duomenis, gyventojas prašymą turi patvirtinti. Suformuotą individualios veiklos pažymą Mano VMI galima rasti meniu „Individuali veikla“ -> „Pažymos“. Pažymą galima atsispausdinti“, – primena VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė.

Darbas kompiuteriu
Darbas kompiuteriu
© Shutterstock nuotr.

Nevalia pamiršti teisingo veiklos administravimo

VMI taip pat informuoja, kad registruojant individualią veiklą jokių papildomų dokumentų Mokesčių inspekcijai pateikti nereikia. Tačiau, jei veiklą nori registruoti advokatas, advokato padėjėjas, antstolis ir notaras, turi pateikti savo veiklą patvirtinančius dokumentus.

Tačiau, įregistravus individualią veiklą, negalima pamiršti įstatymų ją vykdant. Kaip informuoja VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė S. Aliukonytė-Šnirienė, individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas, veiklos pajamoms apskaityti nenaudojantis kasos aparato, privalo pildyti Gyventojo individualios veiklos pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą, o naudojantis kasos aparatą - individualia veikla besiverčiančio gyventojo kasos aparato kasos operacijų ir išlaidų apskaitos žurnalą. Be to, individualios veiklos vykdytojas privalo mokėti ir tam tikrus mokesčius.

„Gyventojas, vykdantis individualią veiklą pagal pažymą, nuo mokestiniu laikotarpiu gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų privalo mokėti gyventojų pajamų mokestį bei privalomojo sveikatos draudimo (toliau – PSD) ir valstybinio socialinio draudimo (toliau – VSD) įmokas.
Individualios veiklos, vykdomos pagal pažymą, pajamoms taikomas 5 proc. pajamų mokesčio tarifas, išskyrus pajamas iš laisvųjų profesijų veiklos, kurios apmokestinamos taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą. Pajamų mokestis apskaičiuojamas nuo apmokestinamųjų pajamų, t. y. nuo skirtumo, kuris gaunamas iš per mokestinį laikotarpį (kalendorinius metus) gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų atėmus su šių pajamų gavimu susijusias - faktiškai patirtas išlaidas pagrįstas dokumentais arba 30 proc. veiklos pajamų nereikalaujant atskaitomą sumą pagrįsti dokumentais“, – aiškina specialistė.

Kitaip tariant, jeigu per metus gyventojas, vykdydamas individualią veiklą, uždirbo mažai, didelio pajamų mokesčio sumokėti nereiks.

VMI atstovė pabrėžia, kad individualią veiklą vykdančiam gyventojui į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (toliau - SODRA) biudžeto sąskaitą privalu mokėti privalomojo sveikatos draudimo bei valstybinio socialinio draudimo įmokas. Šias įmokas administruoja ir konsultacijas teikia vienas administratorius − SODRA.

Mokesčiai ar bet kurios verslo veiklos administravimas žmonėms dažnai būna neaiškus. Tokiu atveju geriausia kreiptis į VMI konsultantus, kurie ne tik parodys, kaip pildyti įvairias deklaracijas, bet ir suteiks pagalbą aktualiais klausimais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tiekėjai kyla prieš vieną didžiausių pirkėjų (11)

Lietuvos daržovių augintojų asociacija planuoja skųstis atsakingoms institucijoms vieno iš...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Putino slaptųjų misijų Ukrainoje ir Sirijoje vado lėktuvas išskrido iš Lietuvos: buvo taisomas Žiemelio įmonėje patikslinta 18:23 (173)

Penktadienį dėl techninių problemų Lietuvoje priverstinai nusileidęs artimo Vladimiro Putino...

Metų seklys: sukčius geriausiai atbaido frazė „Aš neturiu pinigų“ (6)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Varšuvos universiteto profesorė įspėja: po Prezidento rinkimų Lietuvos gali laukti nelinksmas scenarijus (30)

Nerimą turėtų kelti ne tik realios valdžios galimybės čia ir dabar primesti savą valią,...

Išaiškino, kaip sukčiauja brokeriai: mokate didžiulį mokestį, nors to daryti neprivalote (5)

Ieškant būsto nuomai daugeliui neretai tenka susidurti su papildomu reikalavimu – vienkartiniu...

Rusija spaudžia Europą priešintis Trumpui ir padėti atstatyti Siriją (83)

Rusija ragina Vokietiją ir Prancūziją nutraukti draugystę su amerikiečių sąjungininku ir...

Vilniaus centre į atvirą kanalizacijos šulinį įkrito mažametė mergaitė (57)

Sekmadienį, spalio 14-ąją, policijos pareigūnai gavo pranešimą apie į lietaus nuotekų šulinį...

Lietuvos futbolo rinktinės vargai: blogiausias čia – ne Jankauskas (60)

733 dienų be pergalių oficialiuose turnyruose, 18 pralaimėjimų per paskutines 26 rungtynes bei 14...

Kaunui siūlo atsisakyti „rombų“ gatvėse, kuriems jau išleista 10 tūkst. eurų (43)

Kauno miesto savivaldybei nusprendus apie artėjančią perėją vairuotojus įspėti „rombo“ ar...