Prieš keletą metų įgyvendintas Vilniaus universiteto projektas „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“ šiemet pažadėjo savo tęsinį – istorijos mėgėjų džiaugsmui yra kuriami Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vartai. Internetinėje erdvėje atsiras platforma, kurioje istorija bus pateikiama pasitelkiant patrauklias audiovizualines formas.
http://www.ldkistorija.lt/
© Stopkadras

Siekia įrodyti, kad LDK istorija nėra nuobodi

Istorija nėra nuobodi – tai pasiryžo įrodyti projektą inicijuojantis VU Istorijos fakultetas su vadovu Žilvinu Jančoru priešakyje. Internete galima rasti platformą „Orbis Lituanie“, kurioje pateikiamos XIII-XVII amžių įdomybės. „Keliauti laiku“ padeda galimybė pasirinkti, kurio laikotarpio įvykius norite stebėti.

Tai, ką šiandien matome, parengė 50 žmonių komanda, kurią sudarė LDK laikus tyrinėjantys istorikai. Šie suko galvas, kaip patraukliai pateikti praeities istoriją. Komandos darbo rezultatas – platforma, kurioje atskleidžiama, kaip ir kuo gyveno LDK gyventojai.

Patys kūrėjai turinį įvardina kaip pramoginį, mat istoriją stengtasi perteikti žaismingai, su galimybėmis pasirinkti dominančias temas. Sistema leidžia susipažinti su istorinėmis asmenybėmis, tuometiniu dvasiniu gyvenimu, karyba, kasdienybe, sveikata, kūryba.

Žilvinas Jančoras
Žilvinas Jančoras
© DELFI / Kiril Čachovskij

Galima sužinoti, kokie mitai tuo metu sklandė LDK, kokie ypatingi miestai joje buvo bei kaip veikė politika skirtingais laikotarpiais. Lengviau susiorientuoti ne tik istoriniame laikotarpyje, bet ir vietoje padeda lengvai pasiekiami J. Lelevelio atlasai.

Sistemą išplėtos projekto tęsinyje

Projekto vadovas teigia, kad projekto tęsinio „LDK vartai“ tikslas – didinti LDK kultūros pažinimą bei istorijos suvokimą suteikiant Lietuvos ir tarptautinei visuomenei vieningą, skaitmeninę prieigą prie LDK paveldo. Projektas vykdomas Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Jam skirta 2,027 mln. eurų.

„Projektas skirtas skatinti LDK istorijos žinias, suteikti galimybę plačiajai visuomenei pasiekti, apžiūrėti, analizuoti Lietuvos istorinio ir kultūrinio paveldo objektus, gilinti visuomenės istorijos žinias ir suvokimą, patrauklia tekstine, vaizdine, garsine forma pateikti Lietuvos istorijos kelią, istorijos ir kultūros fenomenus, legendas ir faktus, skatinti visuomenės dalyvavimą kultūros procesuose, puoselėti kūrybingumą, ugdyti pilietinę visuomenę, stiprinti istorinę atmintį, išsaugoti, aktualinti ir populiarinti kultūros paveldą Lietuvoje ir užsienyje, ugdyti bendros europinės tapatybės suvokimą“, – vardina Ž. Jančoras.

Ypač stengiamasi mokslą pateikti taip, kad šis taptų patraukliu visuomenei – informacija neatrodytų sudėtinga, ją papildytų iliustracijos. Taip siekiama populiarinti mokslo iniciatyvas pateikiant svarbius LDK mokslinius (tarpdisciplininius) atradimus ir naujas įžvalgas plačiajai visuomenei priimtinu formatu.

Ž. Jančoras tiki, kad projektas turėtų sudominti ir turistus. Jau anksčiau kalbėta apie poreikį išversti tekstus ir į anglų kalbą – taip kitataučiai turistai galės susipažinti su lankoma šalimi. Tokiu būdu būtų patenkinti turistiniai bei pažintiniai poreikiai susipažinti su Vilniaus fiziniu paveldu, reprezentuojančiu miesto raidą.

Kuriama sistema turėtų supaprastinti prieigą prie kruopščiai parengtų Lietuvos metrikų visuomenei, studentijai ir akademinei bendruomenei.

„Projekto metu kursime portalą su patogiai pasiekiama audiovizualine ir kitokia faktine medžiaga. Sistema kuriama visuomenei, pirmiausiai jaunimui moksleiviams ir studentams, dalis bus skirta istorikams“, – teigia Ž. Jančoras.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Chodorkovskis apie „Vagner“ veiklą tyrusių žurnalistų nužudymą: tai kruopščiai suplanuota operacija (52)

Trijų Rusijos žurnalistų, tyrusių samdytų Rusijos karių veiklą Centrinės Afrikos Respublikoje,...

Sužinoti, ką veikia Seimo nariai, darosi vis sunkiau: įžvelgia slaptus valdančiųjų interesus (48)

Sekti Seimo narių aktyvumą nuo šiol bus kur kas sudėtingiau: Seimo valdybos priimtu sprendimu...

Po kelionės į Graikiją suprato, kodėl Lietuvai reikia mokamų paplūdimių (131)

Mokami paplūdimiai yra viso pasaulio ateitis, nes juose yra visko, apie ką svajoja poilsiautojai....

Emigrantų šeimos tragedijos dalyviai paprašė išklausyti ir kitą pusę: prabilo apie girtavimus ir palaidą gyvenimą (88)

Po to, kai Lietuvoje atostogavęs vienuolikametis berniukas buvo slapta išgabentas į Vokietiją,...

Klaipėdiečių kantrybė trūko: juodos dulkės skverbiasi į būstus, vaikai ėmė kosėti (218)

Šiaurinėje Klaipėdos miesto dalyje gyvenantys klaipėdiečiai nori uždrausti vienai didžiausių...

12 garsiausių visų laikų Madonnos skandalų: masturbavosi prieš kameras, viešumoje apnuogino spenelį, išleido erotinių fotografijų albumą (3)

Popkaralienė Madonna, kuriai rugpjūčio 16 dieną sukako 60 metų, visą savo gyvenimą nesibodėjo...

Kodėl smerkiame didelį poros amžiaus skirtumą? (19)

Amžiaus skirtumas poroje žeidžia mūsų moralinius įsitikinimus – dažnai manome, kad tokie...

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Emilio Vėlyvio rengtos provokacijos bažnyčioje (440)

Neįprastu būdu Žolinių šventę sugalvojusiam paminėti režisieriui Emiliui Vėlyviui ir jo...

„DELFI dėmesio centre“ taip pat galės matyti BTV ir „Info TV“ žiūrovai (197)

Nuo rugpjūčio 27 d. DELFI TV eteryje pradedama rodyti laida „DELFI dėmesio centre“, kurią ves...

Per žingsnį nuo tragedijos: sustojęs išgelbėjo moters gyvybę (17)

Tai nutiko rugpjūčio pradžioje. Grįžinėjau iš Vilniaus, buvo maždaug vidurnaktis, kai staiga...