aA
Prieš keletą metų įgyvendintas Vilniaus universiteto projektas „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“ šiemet pažadėjo savo tęsinį – istorijos mėgėjų džiaugsmui yra kuriami Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vartai. Internetinėje erdvėje atsiras platforma, kurioje istorija bus pateikiama pasitelkiant patrauklias audiovizualines formas.
http://www.ldkistorija.lt/
© Stopkadras

Siekia įrodyti, kad LDK istorija nėra nuobodi

Istorija nėra nuobodi – tai pasiryžo įrodyti projektą inicijuojantis VU Istorijos fakultetas su vadovu Žilvinu Jančoru priešakyje. Internete galima rasti platformą „Orbis Lituanie“, kurioje pateikiamos XIII-XVII amžių įdomybės. „Keliauti laiku“ padeda galimybė pasirinkti, kurio laikotarpio įvykius norite stebėti.

Tai, ką šiandien matome, parengė 50 žmonių komanda, kurią sudarė LDK laikus tyrinėjantys istorikai. Šie suko galvas, kaip patraukliai pateikti praeities istoriją. Komandos darbo rezultatas – platforma, kurioje atskleidžiama, kaip ir kuo gyveno LDK gyventojai.

Patys kūrėjai turinį įvardina kaip pramoginį, mat istoriją stengtasi perteikti žaismingai, su galimybėmis pasirinkti dominančias temas. Sistema leidžia susipažinti su istorinėmis asmenybėmis, tuometiniu dvasiniu gyvenimu, karyba, kasdienybe, sveikata, kūryba.

Žilvinas Jančoras
Žilvinas Jančoras
© DELFI / Kiril Čachovskij

Galima sužinoti, kokie mitai tuo metu sklandė LDK, kokie ypatingi miestai joje buvo bei kaip veikė politika skirtingais laikotarpiais. Lengviau susiorientuoti ne tik istoriniame laikotarpyje, bet ir vietoje padeda lengvai pasiekiami J. Lelevelio atlasai.

Sistemą išplėtos projekto tęsinyje

Projekto vadovas teigia, kad projekto tęsinio „LDK vartai“ tikslas – didinti LDK kultūros pažinimą bei istorijos suvokimą suteikiant Lietuvos ir tarptautinei visuomenei vieningą, skaitmeninę prieigą prie LDK paveldo. Projektas vykdomas Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Jam skirta 2,027 mln. eurų.

„Projektas skirtas skatinti LDK istorijos žinias, suteikti galimybę plačiajai visuomenei pasiekti, apžiūrėti, analizuoti Lietuvos istorinio ir kultūrinio paveldo objektus, gilinti visuomenės istorijos žinias ir suvokimą, patrauklia tekstine, vaizdine, garsine forma pateikti Lietuvos istorijos kelią, istorijos ir kultūros fenomenus, legendas ir faktus, skatinti visuomenės dalyvavimą kultūros procesuose, puoselėti kūrybingumą, ugdyti pilietinę visuomenę, stiprinti istorinę atmintį, išsaugoti, aktualinti ir populiarinti kultūros paveldą Lietuvoje ir užsienyje, ugdyti bendros europinės tapatybės suvokimą“, – vardina Ž. Jančoras.

Ypač stengiamasi mokslą pateikti taip, kad šis taptų patraukliu visuomenei – informacija neatrodytų sudėtinga, ją papildytų iliustracijos. Taip siekiama populiarinti mokslo iniciatyvas pateikiant svarbius LDK mokslinius (tarpdisciplininius) atradimus ir naujas įžvalgas plačiajai visuomenei priimtinu formatu.

Ž. Jančoras tiki, kad projektas turėtų sudominti ir turistus. Jau anksčiau kalbėta apie poreikį išversti tekstus ir į anglų kalbą – taip kitataučiai turistai galės susipažinti su lankoma šalimi. Tokiu būdu būtų patenkinti turistiniai bei pažintiniai poreikiai susipažinti su Vilniaus fiziniu paveldu, reprezentuojančiu miesto raidą.

Kuriama sistema turėtų supaprastinti prieigą prie kruopščiai parengtų Lietuvos metrikų visuomenei, studentijai ir akademinei bendruomenei.

„Projekto metu kursime portalą su patogiai pasiekiama audiovizualine ir kitokia faktine medžiaga. Sistema kuriama visuomenei, pirmiausiai jaunimui moksleiviams ir studentams, dalis bus skirta istorikams“, – teigia Ž. Jančoras.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (242)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (15)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (74)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (58)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (227)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (39)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (61)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2606)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (25)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (9)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...