aA
Norintiems imti paskolą, svarbu turėti nepriekaištingą kredito istoriją. Informaciją apie esamus ir buvusius finansinius įsipareigojimus galima rasti Paskolų rizikos duomenų bazėje. Aiškinamės, kaip ja naudotis ir ką joje galima rasti.
Pora
Pora
© Shutterstock

Lietuvos bankas teikia nemažai elektroninių paslaugų, kurios pasiekiamos per daugeliui gerai žinomus Elektroninius valdžios vartus.

Šiame portale portale galima rasti informaciją ir nuorodas į visas svarbiausias Lietuvoje teikiamas viešąsias ir administracines e. paslaugas. Dalį jų galima užsisakyti pačiame portale, o jei paslauga užsakoma tik jos teikėjo tinklapyje, į jį vartotojas nukreipiamas automatiškai.

Norimos paslaugos paieškos neužtrunka, nes svetainės struktūra sukurta taip, kad būtų nesudėtingai suprantama naudotojui. Elektroninių valdžios vartų pagrindiniame puslapyje pateikiamos trys portalo naudotojų grupės: „Gyventojams“, „Verslo subjektams“, „Paslaugų teikėjams“.

Verta paminėti, kad Elektroniniai valdžios vartai yra sukurti ir toliau tobulinami panaudojant ES struktūrinių fondų lėšas.

Galima stebėti finansinių įsipareigojimų būklę

Nuolat atnaujinamą informaciją į Paskolų rizikos duomenų bazę teikia bankai, kredito unijos, vartojimo kredito davėjai ir tarpusavio skolinimo platformos operatoriai. Gyventojai čia gali sužinoti informaciją apie esamus ir buvusius finansinius įsipareigojimus, ar jie nėra pripažinti nevykdančiais įsipareigojimų, duomenų gavėjus, kuriems buvo pateikta informacija apie juos per paskutinius dvejus metus.

Visa ši informacija gali turėti įtakos kliento rizikos vertinimui ir, atitinkamai, skolinimosi sąlygoms. Suteikiant vartotojams prieigą prie šių duomenų, sudaroma galimybė jiems stebėti savo finansinių įsipareigojimų būklę, o tai skatina ir atsakingesnį finansinį elgesį.

Galimybė susipažinti su savo asmens duomenimis, tvarkomais Lietuvos banko Paskolų rizikos duomenų bazėje, prieinama nuo 2013 metų vidurio. Lietuvos banko atstovė Loreta Jasaitienė skaičiuoja, kad nuo to laiko paslauga pasinaudojo virš 38 tūkst. gyventojų, kurie duomenų užklausas siuntė 68 tūkst. kartų.

Maksimalus paklausimų skaičius buvo fiksuotas pirmąją paslaugos teikimo dieną, kai buvo gauti 2,9 tūkst. paklausimų. Vidutiniškai per dieną sistema atsako į 35 paklausimus, o daugiausiai iki šiol vienas asmuo apie savo įsipareigojimus yra klausęs 280 kartų.

Lietuvos banko atstovė primena, kad vienas žmogus gali pateikti vieną paklausimą per dieną. Tam reikia per elektroninės bankininkystės sistemą prisijungti prie Lietuvos banko Elektroninių paslaugų gyventojams informacinės sistemos. Paslauga yra nemokama.

O kokiais atvejais gyventojai ima domėtis bazėje esančiais duomenimis – kokios priežastys dažniausiai juos atveda į Paskolų rizikos duomenų bazę?

„Tai gali būti ir noras susipažinti su duomenimis, stebėti finansinių įsipareigojimų pokyčius. Pasitaiko ir taip, kad žmogus kreipiasi į banką ar kitą kredito įstaigą dėl paskolos, o gavęs neigiamą ar jo netenkinantį atsakymą, ima aiškintis priežastis“, – teigia L. Jasaitienė.

Atsakymą pateikia poros minučių bėgyje

Tikriname, kaip veikia ši sistema: žemiau aprašome žingsnius, kuriais sekant pavyko rasti informaciją apie turimas ir turėtas paskolas.

Paslauga pasiekiama per elektroninius valdžios vartus. Norint prisijungti, reikia patvirtinti savo tapatybę – tai galima padaryti pasinaudojant elektroninės bankininkystės sistemomis, elektroniniu parašu arba asmens tapatybės kortele.

Atsivėrusiame EPGIS interneto vartų platformoje, reikia spausti parinktį „pateikti naują paklausimą“. Patvirtinus savo duomenis (vardą, pavardę, asmens kodą, el. pašto adresą ir telefono numerį), pateikiamas paklausimas.

Kurį laiką sistemoje matyti, kad paklausimas „vykdomas“, tačiau ilgai laukti nereikia – vos po poros minučių sistema informuoja, kad atsakymas jau gautas.

Galima pasirinkti, kokį atsakymo dokumentą norimą peržiūrėti. Atsakymo dokumentų meniu atsiranda keturios parinktys: 1) esami įsipareigojimai; 2) buvę isipareigojimai; 3) pripažinimas neįvykdančiu įsipareigojimų arba vėl vykdančiu įsipareigojimus; 4) duomenų teikimas gavėjams.

Atvėrus šiuos dokumentus, galima matyti, kokį skaičių ir kokio dydžio paskolų esate ar buvote pasiėmę, galima matyti detalesnę informaciją apie asmeniui suteiktas paskolas bei tai, kiek laiko vėluojama vykdyti įsipareigojimus.

Suprasti internetą
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Didysis sprogimas“ laivininkystėje viską verčia aukštyn kojomis: kai kurie kraunasi turtus (5)

Prieš daugiau nei dvi savaites didžioji dauguma laivų visame pasaulyje buvo priversti pakeisti savo...

Užkalnis. Trikojų priešai su trimis smegenų vingiais (173)

Daugelis šio straipsnio adresatų nepratę prie ilgų tekstų, nepažįsta daug raidžių, todėl...

Įspėja vairuotojus ir pėsčiuosius: naktį gatvėse laukia itin sudėtingos sąlygos

Kelius prižiūrinti įmonė Grinda savo feisbuko paskyroje išplatino pranešimą apie naktį...

Gyvai / Europos taurės TOP-16 etapas: „Rytas“ – „Monaco“ (10)

Vilniaus „Ryto“ (1/1) krepšininkai trečiadienio vakarą stoja į itin svarbų Europos taurės...

Viktorija Siegel pakraupo dėl Lietuvos policijos veiksmų: kaip gali taip besielgiantis žmogus dirbti pareigūnu? (154)

Internete ėmė plisti vaizdo įrašas , kuriame užfiksuotas nekasdienis sulaikytos apsvaigusios...

Naujas meilės romanas – Tapinas ir Valinskienė parašė bendrą knygą: sureagavo ir Valinskas

Žinomas žurnalistas, TV laidų vedėjas Andrius Tapinas trečiadienį savo sekėjus pradžiugino...

Svečiai jūsų namus įvertina akimirksniu: 10 būtinų sąlygų, kad pirmas įspūdis būtų geras (2)

Nuomonę apie jūsų namus svečiai susidaro įvertinę tokius dalykus, kaip, pavyzdžiui, namų...

Kaip atrodo pesimistinis „Toyota“ pardavimų scenarijus: milijonas elektromobilių per metus specialiai „Motorams“ iš Amsterdamo (26)

Amsterdame (Nyderlandai) vienas pirmaujančių pasaulyje automobilių gamintojų „ Toyota “...

Žinoma plaukų stilistė: TOP 5 tendencijas, kurių 2020-aisiais paisys daugelis moterų

Šukuosenų mados kasmet ateina nuo podiumų ir, kaip teigia žinoma plaukų stilistė Olga Wiseman...