Kaip rašoma „Rinkos aikštėje“, šie metai bus pirmieji, kai numarinama ši graži tradicija, puoselėta ištisus dešimtmečius ir ėjusi iš vienos kartos į kitą. O tai beveik neabejotinai reiškia, kad šiemet nesuorganizavus išleistuvių, niekam tikriausiai nebereikės jų nei kitais, nei dar vėlesniais metais. Taip sunaikinama dar viena bendrystės šventės, abiturientams paliekanti prisiminimus visam gyvenimui. Matyt, galutinai ateina laikas, kai tikrai jau niekam ir nieko nebereikia. Kėdainių rajono gimnazijų vadovybė ir bendruomenė dėl tokių pokyčių yra dvejopos nuomonės.

Išleistuvių nebuvimas – labai blogas sprendimas

Akademijos gimnazijos direktorius Liudas Tauginas naujosiomis tradicijomis yra pasipiktinęs ir teigia nesuprantantis, kam reikėjo žlugdyti daugelį metų vyravusią gražią atsisveikinimo su mokykla ir jos bendruomene tradiciją.

„Labai blogai yra, labai blogas sprendimas. Būdavo susirenka tėvai, seneliai, draugai, abiturientai pasipuošia, juos sveikina su brandos atestato įteikimu – gražiausia šventė mokykloje. Dabar jos nebėra. Tai apie kokią mes lietuvybę galime kalbėti? Mes ją katastrofiškai griauname. Nežinau, kodėl mes taip darome. Mes pasauliui įdomūs esame kaip lietuviai, o ne pilka masė“, – savo nuomonę dėstė Akademijos gimnazijos direktorius.

Paklaustas, ar gimnazijos bendruomenė negali pati, savo iniciatyva suorganizuoti išleistuvių šventės, L. Tauginas kalbėjo: „Mes apie tai svarstome, bet kokia viso to intencija? Ką aš pasakysiu susirinkusiems vaikams? Gero skrydžio? Ir viskas. O be to, ir patiems vaikams jau nėra įdomu, nes kiekvienas egzaminų sesiją baigia skirtingai ir planuojasi savo laiką – kas dirba, kas atostogauja, kas dar kažką daro.

Apskritai man, kaip mokytojui, kaip direktoriui, tai yra visiškas blogis“.

Gimnazijos baigimo akcentai – paskutinio skambučio bei Padėkos ir meno šventėse

Panašios, tik ne tokios kategoriškos nuomonės yra ir Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos, kurios duris šiais metais užvers 119 abiturientų, direktorius Gintaras Petrulis.

„Išleistuvių ir atestatų įteikimo šventės nebebus, nes nėra, ką įteikti. Visi akcentai buvo sudėti į paskutinį skambutį, kuris vyko miesto parke. Taip pat turėjome Padėkos ir meno šventę, kurios metu buvo apdovanoti dvidešimt trys mokytojai, paruošę trisdešimt šešis vaikus olimpiadoms, kuriose vaikai laimėjo prizines vietas. Taip pat į ją buvo kviečiami ir apdovanojami ir dvyliktokai. O jei po egzaminų sesijos matysime, kad yra labai gerai egzaminus išlaikiusių vaikų, tuomet ir spręsime, gal su jais susitiksime atskirai, kartu su tėvais pasidžiaugsime jų rezultatais“, – sakė G. Petrulis.

Daugelyje gimnazijų gilias tradicijas turėjusios išleistuvės ir atestatų įteikimo ceremonija šiais metais nevyks.: „Rinkos aikštės“ archyvo Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Jis taip pat pažymėjo, jog dalis abiturientų jau iš karto buvo pranešę, kad vadinamoje atestatų įteikimo šventėje nedalyvautų, nes jau turi tolimesnių planų.

„Jeigu nereikės perlaikyti neišlaikytų egzaminų, vaikai jau birželio mėnesį juos išlaiko ir jiems laisvas laikas. O laukti iki liepos antros pusės ne visi gali. Anksčiau taip pat būdavo, kad ne visi galėdavo atvykti į atestatų įteikimo šventę. Dabar, atlikus mokykloje apklausą, paaiškėjo, kad dar daugiau vaikų neplanavo į ją atvykti. Taigi, atsižvelgiant į tokį abiturientų sprendimą ir tai, kad nėra, ką įteikti, nusprendėme nieko ir neorganizuoti“, – paaiškino „Atžalyno“ gimnazijos direktorius.

Pasidomėjus, ar neapima nostalgija prisiminus ankstesnių metų atestatų įteikimo ir išleistuvių šventes, pašnekovas neslėpė, jog ne tik pedagogai, bet ir kai kurie moksleiviai ją išties jaučia.

„Prie ko pripranti, tas atrodo ir geriausia, – šypsojosi G. Petrulis. – Žinoma, gražu, kai įteiki atestatus, atsisveikini su vaikais, juos pagiri. Ta šventė tikrai būdavo prasminga.“

Planavo pikniką, bet suabejojo

Apmaudo, kad šventė nyksta, neslėpė ir Kėdainių šviesiosios gimnazijos direktorė Violeta Liutkienė.

„Planavome rengti abiturientų ir tėvų pikniką gimnazijos kiemelyje, bet po paskutinio skambučio susilaikėme ir dar nesame nusprendę, ar ją rengsime. Todėl, kad per paskutinį skambutį tėvai atėjo su gėlėmis, su sveikinimais – akcentas jau lyg ir padėtas, – kalbėjo V. Liutkienė. – Kad liepos mėnesį visi baigs, tikrai taip nebus, nes kai kurie moksleiviai baigia egzaminus laikyti birželio viduryje ir jie jau išvažiuoja, jų nebus.“

Dėl šventės rengimo, anot Šviesiosios gimnazijos direktorės, suabejota dar ir dėl to, kad į ją susirinktų vos ketvirtadalis gimnaziją baigiančių moksleivių.

„Apklausus abiturientus paaiškėjo, kad iš 120 į šventę ateitų tik apie 30 vaikų, – skaičiavo V. Liutkienė. – Kai būdavo įteikiamas atestatas, dalyvauti buvo privaloma ir neišvengiama, dabar, kai jo nėra, jiems jau atostogos.“

Nostalgijos nejaučia

Josvainių gimnazijos pavaduotoja ugdymui Jūratė Petronienė, skirtingai nei prieš tai kalbėję pašnekovai, nėra tokios pesimistinės nuotaikos ir į tai, kad nebus organizuojama atestatų įteikimo bei išleistuvių šventė žiūri kitu kampu.

„Mes organizavome šventiškesnį paskutinį skambutį, kuris vyko Kultūros rūmų salėje. Susirinko daug tėvų, buvo tikrai graži atsisveikinimo šventė. Todėl daugiau jokios šventės ir nebebus. Toks buvo tiek pačių vaikų, tiek ir tėvų sprendimas, – aiškino J. Petronienė, kuri atvirai sakė, kad jokio trūkumo dėl nevyksiančios šventės nejaučia. – Dalis vaikų jau yra įstoję studijuoti užsienyje. Taigi, jie išvažiuoja ir liepos mėnesį jų jau netgi nebebus Lietuvoje.

Mūsų patirtis rodo, kad tik pusė vaikų ateina atsiimti atestatų. Kiti dirba, būna išvykę – labai natūraliai ta šventė atėjo iki tokio lygio, kad jos net ir nebereikia. Mes jau ir anksčiau esame pagalvoję, kad ta šventė nebeturės tokios prasmės, kokia būdavo anksčiau. Taigi, jokios nostalgijos tikrai nėra.“

Šėtos gimnazijos pavaduotoja ugdymui Neringa Širkienė taip pat patvirtino, jog baigiamojo akcento po egzaminų nebus ir šioje gimnazijoje.

„Abiturientų turime nedaug – vienuolika. Keli iš jų po egzaminų išvažiuoja dirbti į užsienį. Tad nelabai kas ir liktų, jei rengtume dar išleistuves. Mes atšventėme paskutinį skambutį, kuris ir buvo paskutinė abiturientų šventė. Aišku, kažkiek liūdna, bet toks gyvenimas ir nieko nepadarysi“, – trumpai komentavo N. Širkienė.

Abiturientai laiko istorijos brandos egzaminą

Pokyčių nebus

Kiek daugiau nei dvidešimt abiturientų šiais metais išugdžiusio Suaugusių ir jaunimo centro direktorė Irina Jančiukienė teigė, kad centre niekada nebuvo gyvos išleistuvių ar atestatų įteikimo tradicijos, todėl ir kažkokių pokyčių šiais metais čia nebus.

„Suaugusieji jau turi savo planų, yra dirbantys, šeimos žmonės, jų yra kiti prioritetai ir tos bendros šventės jiems jau kaip ir nebereikia, – pažymėjo centro direktorė. – Jiems svarbiausia – gauti atestatą ir toliau tvarkytis savo gyvenimą. Suaugusiems šitas dokumentas tikrai yra labai svarbus: jei jau jie pasiryžta ateiti mokytis, tai jie tikrai nori rezultato. Gaila, ne visiems pavyksta, bet aš labai džiaugiuosi, kad žmonės ateina. Šitas centras tikrai labai reikalingas, nes mes negalime manyti, kad suaugusiems nereikia vidurinio išsilavinimo, jie kaip tik nori pagerinti savo gyvenimą.“

I. Jančiukienės manymu, net ir gimnazijose išleistuvės ateityje taps atgyvena: „Bus kitos svarbios šventės – šimtadienis, paskutinis skambutis, o išleistuvės – daugiau šeimos šventė, nes tai yra šeimos pasiekimas, kad dukra ar sūnus įgijo vidurinį išsilavinimą. Galų gale – planai jau yra visai kitokie – kur stoti, ką toliau daryti, nėra kada toje euforijoje būti, nes reikia toliau bėgti, skubėti“.

Vienintelė rajone planuoja atestatų įteikimą ir išleistuves

Regis, vienintelė rajone nepasiduodanti technologijų įtakai ir nepaisydama to, jog nebebus popierinių atestatų, yra Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos bendruomenė, nes čia išleistuvės vis tiek bus.

„Mes planuojame rengti išleistuves ir teikti atestatus, – „Rinkos aikštei“ sakė gimnazijos direktorius Alanas Magyla. – Tačiau kol kas nesame detalizavę programos ir nieko konkretesnio negaliu pasakyti.“

Direktoriaus teigimu, vietoje tikrų atestatų ketinama kurti improvizuotus ir juos įteikti abiturientams: „Juolab jau kelinti metais iš eilės trims geriausiems abiturientams įteikiame ir pinigines premijas. Taigi, ta intencija bus įteikti tiek atestatai, tiek ir premijos.

Beje, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija taip pat rekomendavo nepamiršti pažymėti mokinių dvylikos metų mokymosi faktą ir pasigaminus savo brandos atestatų pavyzdžius, t.y. atsispausdinus trafaretą, galima būtų jį įteikti abiturientui. Žinoma, jie daugiau būtų simboliniai“.

Kaip ir daugelyje gimnazijų, taip ir M. Katkaus, greičiausiai, kaip sakė A. Magyla, dalyvautų ne visi abiturientai. Tačiau šventę planuojama rengti po pakartotinės egzaminų sesijos, kuri baigiasi liepos 13 d. mokykliniu Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminu.