aA
Birželio 10 d. šalies abiturientai laikė matematikos valstybinį brandos egzaminą, kuris kasmet kelia nerimą dėl prastėjančių rezultatų. Nors šiemet „Delfi“ kalbinti abiturientai teigė, kad egzaminas ir vėl buvo sunkesnis, ekspertai tokį vertinimą vadina neatitinkančiu tikrovės – pasak jų, tiems mokiniams, kurie nuosekliai mokėsi matematikos, šis egzaminas turėjo būti nesunkus.
Matematikos brandos egzaminas
Matematikos brandos egzaminas
© DELFI / Julius Kalinskas

Paskelbė užduotis ir jų atsakymus

Abiturientams baigus rašyti matematikos egzaminą, Nacionalinė švietimo agentūra paskelbė egzamino uždavinius. Juos galite rasti ČIA.

O matematikos valstybinio brandos egzamino užduotis išsprendęs matematikos mokytojas ekspertas Sergejus Sokolovas pasidalino ir egzamino užduoties atsakymais – kviečiame pasitikrinti, ar uždavinius išsprendėte teisingai.

Pasidalinęs uždavinių atsakymais, S. Sokolovas sureagavo ir į abiturientų įspūdžius po egzamino. „Noriu pridurti, jog tai, kad egzaminas buvo „labai sunkus“, neatitinka tikrovės“, – teigia S. Sokolovas.


PIRMA DALIS

1. B
2. C
3. B
4. A
5. A
6. B
7. C
8. C
9. A
10.D

ANTRA DALIS

11. 3
12 [ -2; 5)
13. 6
14.1 -5; 5
14.2 (+- 120) + 360k, k priklauso Z. (laipsnių)
15. -0,6
16. 2
17.1. 1/3
17.2 - 1
18. 135 laipsniai
19.1 (- 3; 1)
19.2 1.

TREČIA DALIS

20.1 819,2
20.2 15625
20.3 78125 / 9
21 -5
22.1 Panašūs pagal du kampus (alfa ir bendrąjį A)
22.2 20
22.3 (1/4)b - (3/4)a.
23.3 3 - sqrt(3)
23.4 24.
24.1 24
24.2 3*sqrt(2)
25. - ln2
26.1 1/3
26.2 80.
27. 48

Tiems, kas mokėsi nuosekliai, turėjo būti nesunku

Kaip teigia matematikos mokytojas ekspertas Antanas Apynis, šių metų matematikos egzamine abiturientai tikrai turėjo atrasti tokių uždavinių, kuriuos matė pamokų metu. Tarp užduočių buvo net 4 lygtys, iš kurių 3 priskirtos bendruoju kursu besimokiusiems kandidatams.

Taip pat buvo nemažai uždavinių su funkcijomis, kurias, A. Apynio manymu, turėjo įveikti dauguma mokinių. Tuo metu algoritmai, pasak eksperto, buvo „rimtesni“. „Jei mokiniai mokėsi atidžiai ir nuosekliai, tikrai turėjo tuos uždavinius atpažinti ir išspręsti“, – teigia A. Apynis.

Jis tęsia, jog kosinusų teoremos taikymo ir geometrijos uždavinius turėjo padėti išspręsti formulių lapas, kuriame pateikta kosinusų ir sinusų teorema. Bendrai egzaminą jis vertina kaip nesudėtingą, ir pabrėžia, kad egzaminui reikėtų ruoštis ne paskutinį mėnesį ar savaitę, o nuosekliai mokytis nuo pat mokslo metų pradžios.

„Skaičiuotuvas – priemonė, kuria visi abiturientai, tikiuosi, moka naudotis. Juo naudodamiesi jie galėjo bandyti įveikti 8 pasirenkamojo atsakymo uždavinį. Jei mokiniai nuosekliai mokėsi paskutinius 4 metus, įdėjo darbo ir laiko mokantis matematikos, pamokų metu klasėje ir nuotoliniu būdu, tai, manau, surinkti pakankamai taškų, kad išlaikytų šį egzaminą, tikrai įmanoma. Ir, sakyčiau, net nesunku“, – sako A. Apynis.

Įžvelgė bent 4–5 „kabliukus“

Tuo metu papildomo ugdymo akademijos „Alfa klasė“ matematikos korepetitoriai Aleksandras Maliuginas ir Antanas Žilakauskis mano, kad šių metų egzaminas, lyginant su pernai metais, buvo sunkesnis. Be to, jie pastebi, kad šiemet egzamine buvo 1 užduotimi daugiau nei per pastaruosius 3-us metus.

„Norėtųsi išskirti kelias vietas, kurios galėjo kelti keblumų abiturientams. Pavyzdžiui, 5 užduotis su kintama tirpalų koncentracija iš pažiūros atrodė procentų uždavinys, tačiau iš tiesų jis gana nestandartinis – sėkmingai jį išspręsti reikėjo funkcijų suvokimo.

19.2 uždavinyje reikėjo suprasti, kaip funkcijos išvestinės grafikas siejasi su funkcija, ir duomenis sprendimui reikėjo patiems perskaityti iš grafiko, nes sąlygoje nebuvo duotas grafiko taškas, kurio reikia uždaviniui išspręsti.

Nors 23.1 užduotis nebuvo sudėtinga, tačiau atrodo, kad už ją yra skiriama per mažai taškų, nes veiksmų reikėjo atlikti mažiausiai du, ir dar tinkamai užrašyti funkcijos išraišką. Tad už uždavinį tikrai galima buvo skirti 2 taškus“, – rašoma matematikos korepetitorių atsakyme „Delfi“.

Matematikos brandos egzaminas
Matematikos brandos egzaminas
© DELFI / Julius Kalinskas


Anot jų, kaip įprasta, sudėtingiausi uždaviniai buvo iš 3 dalies. Daugiausia iššūkių kėlė paskutiniai du uždaviniai.

„Paskutinis uždavinys reikalavo tiek stiprių aritmetinių įgūdžių, tiek ryžto sprendžiant uždavinį, nes sudarius lygčių sistemą uždavinys gali pasirodyti neįveikiamas – jis tikrai skirtas „atsijoti“ stipriausius mokinius. Apibendrinant – gauti šimtuką šiemet buvo sunku, egzamine buvo bent 4-5 „kabliukai“, kurie galėjo pakišti koją“, – rašoma matematikos korepetitorių komentare „Delfi“.

2020 metais egzamino neišlaikė kas trečias abiturientas

Matematikos egzamino išlaikymo riba – 15 proc. arba 9 taškai iš 60 galimų. Tačiau didelei daliai abiturientų jos pasiekti nepavyksta, o kelerių metų perspektyvoje matyti, jog pasiekti egzamino išlaikymo ribą abiturientams darosi sunkiau.

2018 metais matematikos egzaminą išlaikė 87,2 proc. kandidatų, 2019 m. – 82,09 proc. kandidatų, 2020 m. – 67,61 proc. kandidatų. Ir tik pernai metais matematikos egzamino rezultatai nustojo ritęsi žemyn ir išlaikiusiųjų dalis pasiekė 84,8 proc.

Kaip nurodo Nacionalinė švietimo agentūra, be privalomo lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino, Lietuvoje populiariausias yra anglų kalbos valstybinis brandos egzaminas – jį šiemet pasirinko laikyti 18212 kandidatų. Lyginant su praėjusiais metais, norinčiųjų laikyti anglų kalbos egzaminą skaičius išaugo.

Tuo metu matematikos valstybinį brandos egzaminą rinkosi 15834, istorijos – 7769, biologijos – 6443, geografijos – 3989, informacinių technologijų – 2618 kandidatų.

Iš viso valstybinius brandos egzaminus šiemet laikyti užsiregistravo 27731 abiturientas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Perspėja: žmoniją nuo branduolinio susinaikinimo skiria vos vienas apsiskaičiavimas (1)

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas perspėja, kad žmoniją nuo...

Estijos ir Latvijos žingsnis sukėlė audrą tarp Lietuvos politikų: retorika „peržengia padorumo ribas“ (21)

„Kažkas didžiavalstybiško mumyse yra – likę mus seka. Ne atvirkščiai“, – teigia Seimo...

Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje papildyta (14)

Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti...

Europai – nauji Medvedevo grasinimai: ten taip pat gali įvykti nelaimingų atsitikimų (4)

Rugpjūčio 12 d. buvusio Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo žinutėje nuskambėjo grasinimas...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Ūkininkai laukia, kai laukus galės dirbti nuo sofos: ar tokia ateitis reali?

Sparčiai besivystančios technologijos keičia visus sektorius. Ne išimtis ir žemės ūkis. Jau...

Lietuva Baltarusijai įteikė notą: išreiškė protestą dėl veiksmų prieš lietuvišką mokyklą

Užsienio reikalų ministerija penktadienį išsiuntė oficialią notą Baltarusijos ambasadai...

Nustebinti net patyrę stebėtojai: „Wizz Air“ lėktuvas – vos keli metrai virš turistų galvų

Tai širdį veriantis momentas, kai „Wizz Air“ keleivinis lėktuvas , leidęsis Graikijos...

Karas Ukrainoje. Reikšmingi pokyčiai kare: Rusijai dabar teks ginti „nepasiekiamą“ teritoriją žiniasklaida: ataką Kryme surengė Ukrainos specialiosios pajėgos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareikalavo, kad Rusijos pajėgos nedelsiant paliktų...

Šešiolikmečių vaikinų rinktinės startas: Lietuva – Prancūzija

Penktadienio popietę Makedonijos sostinėje Skopjėje prasidėjo Europos šešiolikmečių vaikinų...

Verslas PliusPriscila Azevedo Rocha ir Isis Almeida

Didžioji Europos energetinė krizė gviešiasi maisto: mano, kad blogiausia dar prieš akis

„Brioche Pasquier“ 22,3 tūkst. kv. metrų gamykloje, esančioje maždaug už valandos kelio nuo...