aA
Skaitmeninė ekonomika Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus nuolat augo ir 2019-ųjų pabaigoje sudarė 7,6 proc. visos ekonomikos.
Fintech
Fintech
© Shutterstock

Šiuo metu Lietuvoje skaitmeninė ekonomika – 5-as didžiausias ekonomikos sektorius pagal pridėtinę vertę. Skaitmenizacijos potencialą rodo ne tik spartus skaitmeninės ekonomikos augimas, bet ir tai, kad net 40 proc. darbo vietų Lietuvoje gali būti skaitmenizuotos. Tai yra didžiausias procentas tarp EBPO narių. Tokios sąlygos ypač svarbios planuojant specialistų poreikį, – rašoma pranešime spaudai.

Skaitmenizacijos realybė

Šiuolaikiniai ekonomikos dalyviai, tiek verslas, tiek viešojo valdymo institucijos, vis labiau remiasi skaitmeninio pasaulio technologijomis: didžiųjų duomenų (Big data) baze ir jų analize, dirbtiniu intelektu (Artificial intelligence), daiktų internetu (Internet of Things), debesų kompiuterija (Cloud computing), kompiuterių galia (Computing power), 5G tinklu, blokų grandine (Blockchain). „Šių skaitmeninių technologijų ekosistema yra būtina verslo sprendimams ir tolimesnei verslo strategijai priimti, siekiant užtikrinti sėkmingą įmonių veiklą ir pelningumą, taip pat efektyvų viešojo sektoriaus darbą.“ – teigia doc. dr. Lidija Kraujalienė, MRU Viešojo valdymo ir verslo fakulteto prodekanė studijoms.

Skaitmenizacija jau studijų turinyje

Naujoji pramonė ir naujoji ekonomika užsistovėti vietoje neleidžia ir studijų procesams. Mykolo Romerio universitetas (MRU) daug dėmesio skiria bakalauro studijų programos „Skaitmeninė ekonomika“ turiniui, jį nuolat aktualizuoja. Esminis pokytis – dirbtinis intelektas (AI). Lietuvoje dirbtinio intelekto (AI) vystymas – prioritetinė sritis. Panašios tendencijos pastebimos visame pasaulyje, o tai diktuoja ir specialistų paklausą. Reikalingi naujos kartos specialistai, turintys fundamentinių mokslų žinių ir gebantys taikyti AI įvairiose verslo, pramonės ir mokslo srityse. „Be to, Lietuvoje vis daugiau atsiranda startuolių, skaitmeninėmis technologijomis grįstų verslų, kurie plečiasi eksponentiškai ir reikalauja specialistų, išmanančių tiek ekonomikos tendencijas, tiek verslo procesus“, – skaitmenizacijos reikšmę pabrėžia ir dr. Artūras Jurgelevičius, MRU studijų dalyko „Startuolių kūrimas ir verslumas“ dėstytojas.

Skaitmenizavimo procesai – pasaulinis prioritetas

Europos Komisija skatina skaitmenizavimo procesus Europoje. Šiais metais į Lietuvą atvykusi Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pritarė Lietuvos ekonomikos gaivinimo planui kuriant skaitmeninę Lietuvą. Pabrėžiama, kad naujos kartos turi turėti daug daugiau skaitmeninių gebėjimų. Kitas faktas, kad 2021–2027 m. pagal ES fondų investicijų programą, siekiant skaitmenizavimo transformacijos, bus investuojama į kompetencijas didelio našumo skaičiavimo, dirbtinio intelekto, kibernetinio saugumo taikymo srityse. 2020 m. COVID-19 pandemijos sukelta krizė iškėlė poreikį diegti skaitmeninimo sprendimus versle ir viešajame sektoriuje, todėl šiuo metu yra ypač aktualūs gebėjimai integruoti skaitmenines technologijas kasdieninėse praktikose.

„Skaitmeninės ekonomikos“ absolventai – darbo rinkos pirmūnai

Jungtinių Arabų Emiratų ir Dubajaus aukščiausioji valdžia iškėlė ambicingą tikslą: per artimiausius penkerius metus parengti 100 tūkst. skaitmeninių technologijų specialistų ir sukurti 1000 skaitmeninėmis technologijomis grįstų pasaulinio lygio bendrovių. Tai puikiai atspindi tendencijas visame pasaulyje. „Reaguodama į giluminius pasaulinius transformacinius procesus, MRU mokslininkai kartu su verslo partneriais ir absolventų ateities darbdaviais parengė inovatyvią ir dinamišką „Skaitmeninės ekonomikos“ bakalauro studijų programą, kurios turinys visokeriopai atspindi ne tik rinkos poreikius, bet ir Europos Sąjungos ekonominės politikos prioritetus ir pasaulines verslo tendencijas.“ – teigia dr. Lina Volodzkienė, MRU Verslo ir ekonomikos instituto direktorė.

Šios srities specialistai graibstomi: didelės perspektyvos ir daugelio trokštamos darbovietės
© Organizacijos nuotr.


„Skaitmeninės ekonomikos“ programoje įtraukti naujausi rinkos poreikį atlepiantys studijų dalykai kaip: Skaitmeninių technologijų plėtra, Startuolių kūrimas ir verslumas, Skaitmeninio verslo teisė, Prekybos ir paslaugų ekonomika, „FinTech“ ir dalijimosi ekonomika, Skaitmeninės ekonomikos politika ir lyderystė, Verslo duomenų bazės ir analitika, Tarptautinė ekonomika ir regionalizacija, Kibernetinio saugumo pagrindai, Projektų valdymas ir ekonominis pagrindimas, Ekonominių rodiklių analizė ir prognozavimas, ir kiti, kurie padės ir verslui ir viešajam sektoriui klestėti“ – komentuoja ekonomistas prof. dr. Artūras Grebliauskas. Absolventai, baigę skaitmeninės ekonomikos studijų programą, galės dirbti „FinTech“, bankininkystės, tarptautinėse technologinėse, prekybos ar pramonės įmonėse ir bendrovėse, tarptautiniuose startuoliuose, viešojo sektoriaus organizacijose ir institucijose. Skaitmeninės ekonomikos specialistus graibsto Lietuvos startuoliai, tokie kaip „Vinted“, „Tesonet“, „Kilo Health“, „Bored Panda“ ir kiti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
2.8333

Top naujienos

Ohmanas sako negalėjęs patikėti valdžios sprendimu: ar jūs esate absoliutūs kvailiai (31)

Nuversti Rusijos prezidento Vladimiro Putino neužteks, reikia parklupdyti visą režimą, sako...

Ištaigingą pilį buvęs Rygos meras pasistatė atokiau nuo pašalinių akių: į rūmus užklydę lietuviai tokį reginį prisiminė dar ilgai

Apie 50 km į Vakarus nuo Jūrmalos nutolusioje vietovėje, vidury laukų stovi stulbinančio grožio...

Iš Ukrainos – pirmieji komentarai dėl sprogimų Kryme: tai tik apšilimas papildyta (15)

Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščiuk tapo pirmąja Ukrainos pareigūne, pakomentavusia sprogimus...

Atsisveikinus su Čempionų lyga – tvirtas žalgiriečių pažadas ir dvejopa nuomonė dėl VAR

Nors tikros intrigos LFF stadione nebuvo, tribūnas vėl užpildę sirgaliai bent jau išvydo smagų...

Aplankė Vokietijos Palanga vadinamą salą: ką verta pamatyti pagrindiniuose kurortuose ir kodėl čia neatostogauja užsieniečiai? (2)

Viešėdamas Vokietijoje nusprendžiau nuvykti ten, kur patys vokiečiai keliauja kiekvieną...

Nuo šiandien – malonūs orų pokyčiai: kasdien bus vis karščiau

Šiandien, trečiadienį, mūsų regione stiprės anticiklonas. Šalyje vyraus nepastoviai debesuoti...

Delfi PliusAinis Gurevičius

Antrajame pasauliniame kare baimę sėjo pačios pirmosios spec. pajėgos: elitinių vyrų dalinius pribaigė jų pačių generolai

Ukrainoje rusai turi kelis siaubus: „Himars“, bepiločius „Bayraktar“ ir Specialiąsias...

„Žalgiris“ patampė Norvegijos čempionams už ūsų – žaisdami mažumoje baigė lygiosiomis

Vilniaus „Žalgiris“ atsisveikino su svajonėmis apie UEFA Čempionų lygą, tačiau Lietuvos...

Lilija Vanagienė pirmą kartą prabilo apie kilusį skandalą: man, kaip Povilo mamai, labai skaudu, plyšta širdis (20)

Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė pirmą kartą pasisakė apie kilusį...

Delfi Plius

Miegamajame stinga aistros? Pataria, kokie produktai stiprina libido, ir įspėja: kas gerina potenciją vyrams, nebūtinai padės moterims (1)

Dauguma žmonių rečiau ar dažniau patiria libido sutrikimų: vyrams sutrinka potencija, moterys...