aA
Karantinui paspartinus įvairių organizacijų kėlimąsi į virtualią erdvę, itin aktualus tapo kibernetinio saugumo klausimas. Nors pamažu grįžtame prie įprasto gyvenimo ritmo, tačiau, kaip pranešime spaudai teigia „Kaunas IN“ verslo skyriaus vyriausiasis projektų vadovas Andrius Veršinskas, prisidedantis prie informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus Kaune vystymo ir bendraujantis su šio sektoriaus įmonių atstovais, kibernetinio ir, apskritai, IT saugumo klausimai ateityje taps tik dar aktualesni, nes vis didesnė mūsų gyvenimo dalis keliasi į skaitmeninę erdvę.
Kauno kolegija
Kauno kolegija
© Organizacijos nuotr.

Kibernetinio saugumo svarba organizacijai

Kibernetinių atakų skaičiui didėjant, o pačioms atakoms tampant profesionalesnėms, organizacijų gebėjimas apsaugoti kaupiamus duomenis ir informaciją – itin svarbus. Kaip teigia nacionalinio informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus asociacijos „Infobalt“ direktorius Mindaugas Ubartas, siekiant apsisaugoti nuo įsilaužimų, pirmiausia reikėtų imtis prevencinių priemonių bei turėti atsarginį planą. „Diegiant, naudojant technologijas visada turime patikrinti, ar atlikome reikiamus veiksmus saugumo srityje, ar naudojami įrenginiai saugūs, ar programinė įranga saugi, ar įdiegti atnaujinimai, ar slaptažodžiai tvarkingi, ar tinklai atskirti ir pan., ar turime atsarginį planą, kai mus „nulauš“, – pasakoja M. Ubartas.

Visos šios prevencinės priemonės, darbuotojų kompetencijų kėlimas ir nuoseklus strategijos įgyvendinimas gali tapti raktu į sėkmingą apsaugą nuo programišių. „Situaciją iki šiol pavyksta suvaldyti turimomis organizacinėmis kompetencijomis. Darbuotojai nuolat kelia kvalifikaciją, organizacijoje laikomasi saugos politikos, palaikomas glaudus ryšys su IRT paslaugų teikėjais. Taip pat įgyvendinamas skaitmeninimo planas, o nuotolinės studijos ir darbas naudojant IRT nebuvo nauja – nauja buvo tai pereiti kone visai organizacijai, užtikrinant visų procesų kokybę, ypatingai – studijų“, – apie karantino metu sėkmingai įveiktus nuotolinių studijų ir darbo iššūkius pasakoja Kauno kolegijos direktorius Paulius Baltrušaitis.

Specialistų trūkumas jaučiamas jau dabar

Siekiant atliepti augančius darbo rinkos poreikius ne tik Kauno, bet ir visos Lietuvos mastu, Kauno kolegijoje ruošiami būsimieji kibernetinio saugumo profesionalai dar studijų metu įgyja šiandien darbo rinkoje taip reikalingų praktinių įgūdžių. „Rengiant kibernetinio saugumo ekspertus Kauno kolegijoje didelis dėmesys, kone du trečdaliai studijų laiko, skiriama studentams praktikuotis, atliekant užduotis tiek kibernetinės saugos laboratorijose, tiek pažangiausiose įmonėse, todėl baigę studijas studentai yra puikiai pasirengę atlikti savo darbą ir apsaugoti šalies institucijas nuo kibernetinių atakų“, – pasakoja Kauno kolegijos Technologijų fakulteto dekanas dr. Giedrius Gecevičius.

Kaip teigia A. Veršinskas, Kaunas yra vienas iš kibernetinio saugumo srities lyderių ne tik Lietuvoje, bet ir visame regione, o IT sektoriaus, sprendžiančio kibernetinio saugumo klausimus, perspektyvos yra itin šviesios. „Galiu patikinti – kuo daugiau turėsime šios srities specialistų, tuo daugiau turėsime tiek vietinių augančių kompanijų, tiek ir didelių užsienio žaidėjų įsikuriančių mieste. Darbo (beje, gerai apmokamo) tikrai nepritrūks“, – sako „Kaunas IN“ verslo skyriaus vyriausiasis projektų vadovas A. Veršinskas.

Dr. G. Gecevičius
Dr. G. Gecevičius
© Organizacijos nuotr.


Tuo tarpu „Infobalt“ direktorius M. Ubartas pastebi, kad jau dabar būtų galima įdarbinti ne vieną tūkstantį IT specialistų, kurių trūkumas jaučiamas visoje šalyje. „Lietuvoje mes susiduriame su IT specialistų trūkumu – „Infobalt“ atlikta apklausa parodė, kad būtų galima įdarbinti tūkstančius IT specialistų. Kalbant apie kibernetinio saugumo specialistus, tai taip pat aktualu – saugumo klausimai labai aktualūs ir jų aktualumas tik didės.“

Jam pritaria ir Kauno kolegijos Technologijų fakulteto dekanas dr. G. Gecevičius: „Kibernetinis saugumas tampa vienu iš pagrindinių prioritetų informacinių technologijų moksluose dėl kaskart vis didėjančio ir didesnę žalą padarančio kibernetinių atakų skaičiaus. Šios neraminančios tendencijos leidžia aiškiai suprasti, kad kibernetinės saugos specialistų – profesionalų, gebančių apsaugoti sistemas, kaip niekada trūksta. Dėl šiuos priežasties aukštosios mokyklos privalo prisidėti prie šalies saugumo rengdamos naujus profesionalus.“

Kauno kolegija
Kauno kolegija
© Organizacijos nuotr.


Bendradarbiavimas – neatsiejama studijų proceso dalis

Kaunui užimant aiškią lyderiaujančio miesto poziciją, Kauno kolegijos bendradarbiavimas su kitomis organizacijomis atveria galimybes pajusti darbo rinkos pulsą, kibernetinio saugumo sektoriuje vyraujančias naujausias tendencijas ir visa tai integruoti į studijų procesą.

„Kibernetinė sauga neatsiejama nei nuo vienos institucijos, nesvarbu ar tai būtų privati verslo įmonė, darželis, mokykla ar Nacionalinis kibernetinės saugos centras. Todėl, siekiant prisidėti prie kibernetinės saugos stiprinimo, atliekami specializuoti darbai, pvz., internetinių svetainių kibernetinės saugos užtikrinimas, kuriant miestų ir miestelių internetinius tinklapius, viešųjų įstaigų valdymo sistemas ar programinę įrangą. Taip pat bendradarbiaujama su daugeliu privačių įmonių užsiimančių internetinio tinklo sauga ar šalies mastu itin svarbiais objektais, kaip, pvz., naujai atidarytas Nacionalinės kibernetinės saugos centras Kaune“, – pasakoja Kauno kolegijos Technologijų fakulteto dekanas dr. G. Gecevičius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Parodė nematomą Palangos pusę: turtuolių pliažas, pažinčių skelbimai ir audringų linksmybių namas (86)

Išskirtines ekskursijas Palangoje rengianti Agnė Adomaitytė turistams rodo nematomą šio kurorto...

Gydytoja – apie vitaminų preparatus: turite žinoti, kuo rizikuojate (40)

Pirmadienį žiniasklaidą apskriejo žinia, kad Londone, savo namuose, mįslingai mirė lietuvė....

Vasariška šiluma grįžta: artėja tiesiog nuostabios dienos (6)

Šiandien mūsų krašto orus ir toliau lems aukštesnio slėgio laukas. Rytas išauš gana saulėtas,...

Kaune nustatyta 18 koronavirusu užsikrėtusių asmenų, atvykusių iš Uzbekistano įmonė laikinai stabdo veiklą; papildyta 20.24 (882)

Vienai Kauno įmonių šios dienos – įtemptos. Liepos 2-ąją iš Uzbekijos į Lietuvą atskridus...

Pasaulinio garso kruiziniai laivai stovi tušti: bendrovės ieško skubių išeičių (39)

Prieš kelias savaites šimtai žmonių rikiavosi prie Glazgo Klaido upės krantų, kad galėtų...

Vilniuje rastas į miškelį įvažiavęs sumaitotas prabangus „Mercedes-Benz“ (94)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje , Vaidilutės gatvėje, prabangus automobilis nuvažiavo nuo...

Grupė Vilniaus žydų bendruomenės narių kreipėsi į šalies vadovus: Kukliansky taip elgiasi nebe pirmą kartą (103)

Po Geros valios fondo pirmininkų Fainos Kukliansky ir rabino Andrew Bakerio iškeltų klausimų dėl...

Tragiška avarija Šalčininkų r.: žuvo „Audi“ vairuotojas, į ligoninę skubiai išgabentos sužalotos mažametės papildyta (111)

Policijos departamentas informavo, kad Šalčininkų rajone įvyko baisi avarija. Pranešama, kad...

Jurga Jurkevičienė

Antidepresantų Lietuva. Koks neįtikėtinai liūdnas Kavtaradzės sukurtas Lietuvos įvaizdis spec. Delfi Plius iš Romos

Po pandemijos pirmą kartą ruošiamės atgal į Lietuvą. Ištroškę vasaros, lietuviškų...

Verslininkas: išmokite dirbti taip, kaip aš – jums seksis, bet nebebūsite nuolatos užsiėmę (12)

Jei žmogus visada labai „užsiėmęs“ ir niekada „nieko nespėja“, dauguma galvoja, kad jis...

|Maža didelių žinių kaina